13.5.2024 | Svátek má Servác


PSI: Návod k použití psů na veřejných akcích

19.6.2007

Všichni se těšíme na zvířetníkové setkání - já moc. Ale na co všechno si přeci jenom dát pozor: 

Všichni (spíš všechny) budeme chtít dobře vypadat :o) Jenomže třeba vzít si bílé kalhoty a jít se kamarádit se psy není ten nejlepší nápad. Silonky snad nikoho ani nenapadnou. Skutečnost setkání tváří v tvář může být překvapivá… Někteří kámoši si vynucují pokračování hlazení šťouchnutím packou. To třeba u Bety znamená mít modřinu přes celé stehno… My na to nějak automaticky reagujeme, naše návštěvy bohužel často nezareagují. Já zase málem přišla o zuby, když mě výskokem (a žďuchancem tlamou do obličeje) pozdravila známých bulteriérka. Já to nečekala, Beta to nedělá. Porkertová - na akci 1

Všichni páníci se pochopitelně budou snažit, aby škody na zdraví a majetku byly minimální :o) Ale buďte ve střehu - většina hravých šťuchanců je předem pejsky inzerována. Jinak psi hodně reagují na "stav páníků" - jestli panička už od rána bude nervózní, bude nervózní i pes. Pokud bude panička natěšená a spokojená, bude zářit i její kamarád.

Psí účastníky rozdělím do několika skupin. První - zcela jistě bezproblémová skupina jsou staří mazáci z různých psích akcí. Jedná se o různé pochody, srazy, sranda akce, sportovní psí akce - prostě kde se potkávají různé rasy psisek, různí lidé. Kde se halasí, sportuje a kde se baví hodně lidí s hodně lidmi. Ti budou v pohodě a taky jejich páníci jsou po očku zvyklí sledovat svého parťáka a poznají, když něco není v pořádku.

Druhá skupina jsou výstavní pejsci - těm většinou vůbec nevadí množství kolegů a lidí okolo, ale pozor, na výstavě mají své "lidi" většinou jen pro sebe - oni jsou tím nejdůležitějším a páník se věnuje především jim. A už jsem viděla několik pejsků, kteří nelibě nesli i dlouhý rozhovor páníků s "konkurencí". A tady se páníci budou vítat a vykecávat s mnoha zcela cizími lidmi a bude tam spousta cizích psisek a paničky se nad nima budou rozplývat a budou je krmit piškotkama…

Třetí skupina jsou psíci domácí - mají svoji smečku, pak pár psích dobrých kamarádů. Ale takovouto sešlost nikdy neviděli a jak se budou chovat nikdo netuší… A poslední skupinou jsou dorostenci a puberťáci… I u těch může páníky ledacos překvapit.

Co s sebou pro psiska - už psala Bláža. Takže pro připomenutí: sáčky na bobky. Možná vás překvapí, že i pejsci na stres často reagují průjmem. Takže pokud uvidíte nějakého pejska s tímto problémem, neznamená to, že má nakažlivou virózu, ale že je obyčejný nervák…

Misku na vodu a vodu. A to raději víc než míň. Hodí se nejen na pití, ale i máčení (pokud bude teplo) i na mytí rukou. Jen podotýkám, že někdo nemá rád, když z jeho misky pije cizí psisko. Jednak to může naštvat jeho psa, který je háklivý na vlastní majeteček, jednak někdo prostě oslintanou misku od cizince nemusí. Ale někdy se tomu blbě zabraňuje a tak se přeci jenom někdy cizí čumec v cizí vodě objeví. I proto je lépe mít vody víc.

Porkertová - na akci 2Dobrá je deka či jiný pelíšek. Jsou pejsci, kteří vydrží v klidu na svém místě, i pejsci, kteří budou na nohách celý den, i kdyby měli s sebou peřinu. A zase platí, pozor na cizí deky - na těch se totiž vždycky leží líp než na těch vlastních. Xerda na bonitaci jen smutně koukal, jak se na jeho karimatce uvelebila sličná dozí dáma. Když se chtěl přitulit, tak dostal rázně vyčiněno, že tam on už nebydlí…

Totéž se týká i hraček a mlsků - pokud si váš pejsek přestal hrát či žužlat, raději to odložte z volného prostoru. Závistivci čekají na svou příležitost…

Mlsky a pamlsky. Já vím, že všichni se těšíme na Ešuse, Bleska, Nazgúly, Kosatku, Mrňavku a další a další a další (doufám, že jsem nikoho neurazila, ale všechna jména by se mi sem nevešla, a Anka, a Dráčkov, a…ostatní to pochopí, proč v mém seznamu nejsou :o)) A někdo by jim rád dal piškotek či dva či ouško, či malou kostičku… Prosím, pochopte, že páníci jsou ti, co vám to klidně povolí, ale třeba i zatrhnou. A že to fakt nemyslí zle. Že jen vědí, co všechno už v těch žaludkách zmizelo.

Hadr na hubu je nutný pro Betku, jak jsou na tom ostatní slintalové, nevím. Ale takový hadr jde použít na víc způsobů…

Kdy může dojít k problémům? Jednak hlídáním - auta, deky, misky či páníka. Pozor na halasné vítání - někteří pejskové myslí, že chcete jejich paničku napadnout a ne jí padnout do náruče. Nezapomínejte, že my se vlastně dobře známe, ale ti chlupatci nás neznají.

Pozor na únavu pejsků - je běžné, že dopoledne si hezky hráli a byli miloučcí a odpoledne cení zuby a vrčí… To se stává a je třeba poskytnout psíkovi odpočinek (klidně i procházku bez jiných lidí a psů - únava je to často jen psychická). Pokud je někde pod stromem uvázán pejsek a v klidu tam odpočívá - nerušte ho.

Pozor na psí smečky. Dopoledne si hezky hrál psík A a psík B… Odpoledne se chtěli sežrat, protože psík B se chtěl přidat ke hře psíka A. Ten si ale zrovna hrál se dvěma psíma kámoškama…

Je mi jasné, že se tam setkají pejsci malí, větší i největší. Budou nahatí, krátkosrstí, dlouhosrstí, drsnosrstí i kudrnatí. Budou bázliví, uštěkaní, sebevědomí, tuliví, hraví i nedůvěřiví. Pejsci, kteří budou nadšení, i ti, kteří tam budou jen z povinnosti.

Berme je takové, jací jsou. A nezlobte se na ně, pokud nebudou mít svůj den, a nebo pokud jste si je představovali jinačí. Protože kdyby jich nebylo, tak se neznáme a na žádné akci se nepotkáme.

Jindra Porkertová (Xerxová)



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !