25.6.2019 | Svátek má Ivan


MOBY DICK: Bezduché loutky

11.5.2013

Čmeláčí a jiné nálety, model budoucích reforem, mírové soužití, konstruktivní kritika, spravedlivý a odpovědný postoj, společný kamarád a komerční cenzura
****************************************************************
Sobota 4. května

V Česku se usídlil vcelku normální květen.

Včera předal hradní právník Pavel Hausenkopf na podatelně Hradu spisek pro hradního pána. Jsou v něm dokumenty o "skutečném autorství" lednové prezidentské aminy. V Pavlíkovi bouchly saze, když byl hradním kancléřem Vratislavem Mynářem označen za jednoho z autorů aminy. Ví, kdo autorem jest, ale nepoví – čeká, že to oznámí Mlhoš. Pakli se tak nestane, promluví sám. Pan prezident republiky se již s dokumenty "seznamuje".
Žena Moby Dicka: "To jsem žádostiva, jestli pochopí, co to je »print screen« a »vlastnosti dokumentu«."

V Budapešti proběhla pod heslem boje proti bolševismu a sionismu antisemitská demonstrace. Svolala ji třetí nejsilnější parlamentní strana Hnutí za lepší Maďarsko – Jobbik (17% voličská podpora). Uveďme, že demonstrace byla na přímý příkaz maďarského předsedy vlády Viktora Orbána policií zakázána, ale soudy vždy zákaz zrušily. Na demonstraci přišlo nejméně pět set lidí.
Mrtvá Kočka: "Trochu méně, než 600 000 maďarských Židů zavražděných za druhé světové."
Gábor Vona, vůdce strany, požádal, aby se maďarští Židé omluvili Maďarům za léta komunistické diktatury.
Mrtvá Kočka: "»Židobolševické« diktatury, řekl by jeho soudruh Hitler."
Márton Gyöngyösi (poslanec Jobbiku) pak obvinil premiéra, že se zbytečně "ponižuje před sionisty". (Viktor Orbán je hostem Světového židovského kongresu, který zítra začíná v Budapešti. )
Márton G.se vloni proslavil svým požadavkem na vypracování seznamů židovských členů maďarského parlamentu – neb jsou dle něho pro zemi "bezpečnostním rizikem".
Mrtvá Kočka: "Márton má mnoho soudruhů i u nás doma."

Bangladéšští záchranáři hlásí 610 mrtvých v padlé osmipatrové "textilce" na předměstí Dháky. Policajti už zavazbili majitele budovy a čtyři textilní otrokáře, kteří nutili lidi, aby do zjevně se rozpadající budovy koukali padat pracovat.
Mrtvá Kočka: "Říkáš, že je zbili?"
Hlas bangladéšského lidu: "Popravit, popravit!"

Výsadková loď Černomořské flotily ruského válečného námořnictva Azov ukončila svou třídenní přátelskou návštěvu severoizraelského přístavního města Haifa. Návštěva proběhla v rámci oslav vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem a uskutečnila se ve spolupráci s izraelskými organizacemi, sdružujícími veterány druhé světové války. Ruští námořníci při této příležitosti poblahopřáli ke Dni vítězství jak kolegům vereránům, tak všem obyvatelům Haify.

Izraelské letectvo včera brzy ráno zaútočilo na "letiště v Damašku". Syrská vláda izraelský letecký úder "ostře odsoudila": "Flagrantní izraelský útok na místa ozbrojených sil v Sýrii podtrhuje koordinaci mezi ‘Izraelem‘ a teroristickými skupinami a … Frontou al-Nusra." Syrská oficiální místa tvrdí, že se "Izrael" spojil s islámisty. Kuriózní na tom je, že "takzvaný Izrael" by byl raději, kdyby zůstal u moci prezident Asád Dvojka, který drží islámisty u huby, a že právě izraelská média referují o tom, že mezi povstalce patří i džihádisté, kteří zabíjejí místní křesťany a hodlají zničit Izrael.

Upřesnění: "Letištěm v Damašku" je míněna Dima, oblast 20 km na západ od centra Damašku, kde je umístěno – letiště pro paragliding! Při útoku IAF bylo zničeno íránské nákladní letadlo a syrský armádní sklad, ve kterém byly íránské rakety Fateh-110, připravené pro libanonský Hizballáh. "Flagrantní" na tom je, že ten, kdo podporuje teroristy je – syrská vláda, která působí jako spojka mezi teokratickým Íránem a arabskofašistickou partají v Libanonu.

V souvislosti s událostmi v Sýrii a Libanonu byly v severoizraelských městech Haifě a Safedu umístěny mobilní protiraketové systémy Železná kupole.

Tanzanie uvedla, že hodlá pokračovat v jednání se sousední Malawi ohledně sporné hranice v severní části jezera Malawi. Kde jsou předpokládány značné zásoby zemního plynu a ropy. Tanzanie už v roce 2011 udělila britskému Surestream Petrolum licenci na hledání ropy v této oblasti.

Mikuláš Maduro (Venezuela, bolí-prezident) včera "naznačil", že Álvaro Uribe (Kolumbie, prezident v letech 2002-2010) "plánuje jeho vraždu". Miluláš rovněž objevil, že se Álvaro "podílel na vraždě venezuelského prezidenta Johnnyho Gonzáleze".
"Tato obvinění jsou odrazem zoufalství osoby, která se k moci dostala nezákonným způsobem a která se snaží odvrátit pozornost od porušování zákonů a probíhající korupce pomluvami a hledáním obětních beránků." (Jaime Granados, právník beránka Álvara.).

Mrtvá Kočka: "Mlhoš je ještě slušnej."
Žena Moby Dicka: "V téhle konkurenci jistěže. Ale měl by konkurovat jiným prezidentům!"

Neděle 5. května 2013
Květnové povstání českého lidu

"Válka končila a oni mohli sedět pohodlně doma a neúčastnit se akce, o které věděli, že v ní mohou ztratit i své životy. Přesto to udělali." (Mlhoš Zeman, prezident republiky, ČR, před budovou Českého rozhlasu v Praze při pietním aktu u příležitosti 68. výročí Květnového povstání českého lidu.) "Hlubinnou příčinou bylo narůstající ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, vyvolaná tím, že lidé se nemohli svobodně vyjadřovat, že nemohli svobodně volit, že byli manipulováni." Podobné to bylo i za komunistické éry: "Byli bezduchými loutkami v rukách tehdejších totalitních režimů."
Mrtvá Kočka: "Dotaď dobrej."
Žena Moby Dicka: "Až na to, že ty »bezduché loutky« byly občas tuze aktivní."

Podle Mlhoše i v dnešním demoktratickém státě dochází ke "ztrátě důstojnosti" u lidí, kteří ztratili práci a novou nemohou najít, a u "poctivě pracujících, za jejichž zády vyrůstají bez práce zbohatlíci"."Mluvím o hněvu, mluvím o nenávisti, mluvím o vzteku, který u našeho národa, nebo alespoň u jeho podstatné části může být vyvolán právě novými formami ponižování lidské důstojnosti." Politici by se měli věnovat "potírání korupce a rozkrádání, vytváření nových pracovních míst a ke změně volebního zákona" s cílem rozšířit prostor pro "aktivní občanství".
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »aktivní občanství«?"
Pan prezident by si přál, aby kvůli chybám politiků "nebylo nutné" nové pražské povstání.
Mrtvá Kočka: "Ne, není slušnej."

"Chtěli bychom na policejním prezidiu vytvořit analytické centrum, které by lepším způsobem sdílelo informace v šetření nejenom celorepublikových speciálních útvarů a… byl bych velmi rád, kdyby pan Martinec zastával nějakou pozici v hierarchii tohoto úřadu." (Martin Červíček, policie ČR, prezident)
Mrtvá Kočka: "Třeba pozici ředitele."
Žena Moby Dicka: "Martin vymyslel, jak nakrmit tu kozu, aby zůstal exvlk celej."

Zítra oslaví François Hollande první výročí vítězství v prezidentských volbách. Dnes přišlo sto tisíc fanoušků levice do centra Paříže – demonstrovat proti reálsocialistické francouzské vládě.
"Děláme něco neuvěřitelného. Je to levicová demonstrace za levicové vlády proti liberální sociální politice a za změnu institucí. To nikdo nikdy neudělal." (Jean-Luc Mélenchon, vůdce radikální levice, který vloni podporoval Hollandeho.) V půlhodinovém projevu zkritizoval Jean-Luc Françoise za politiku úsporných opatření. Prohlásil se přitom za zástupce "všech francouzských obyvatel".
Polívčičku si přihřál i Jean-François Copé (Unie pro lidové hnutí, předseda), podle nějž se nejen vláda, ale i celá Francie nachází v chaotickém stavu. A to vinou prezidenta Hollanda a premiéra Jeana-Marka Ayraulta, jenž projevil "slabou schopnost v řízení vlády".
Demošku posílil i zájezd dělnických milicí z Marseille.
Socialistická vláda tento protest "odsoudila". Prý podle ní "rozděluje levici".
Žena Moby Dicka: "Uvidíme, jak to bude vypadat u nás – rok po volebním vítězství sociaslistů."
Mrtvá Kočka: "Naši komunisti protestovat nebudou. Nejsou blbí."

V Budapešti počalo třídenní zasedání Světového židovského kongresu. Místo bylo vybráno záměrně, aby byla vyjádřena solidarita s maďarskou židovskou pospolitostí, která je stále více terčem antisemitských a postfašistických provokací. Viktor Orbán (premiér, Maďarsko) je hostem kongresu, kde rovněž promluvil. Ujistil přítomné, že maďarská vláda vnímá, že v Maďarsku i v Evropě je antisemitismus na postupu, avšak "nebude trpět žádné antisemitské výpady". Antisemitismus ve svém vystoupení odsoudil rovněž další host kongresu, Guido Westerwelle (Německo, ministr zahraničí).
"Doufáme v nejlepší, ale musíme se připravit na nejhorší." (Z dokumentu SŽK, zabývajícím se problémem sílícího evropského neonacismu.) Prodlužující a prohlubující se hospodářská krize v Evropě znamená reálné nebezpečí pro projekt evropské integrace. Je nutné se připravit na to, že v Evropě budou sílit antisemitské tendence.

Jizerskohorské přehrady jsou terčem náletů Čmeláků. Letadla nad jejich hladinami rozprašují jemně mletý vápenec. Již tradiční vápnění snižuje kyselost vody. Jizerské hory totiž nejsou naštěstí Národní park.
Žena Moby Dicka: "A tak se jeho vody smějí vápnit."
Mrtvá Kočka: "A tak v jeho vodách mohou žíti siveni a pstruzi."

Asi 300 vojáků zahynulo v důsledku dalšího leteckého útoku Izraele na předměstí Damašku, stovky lidí byly zraněny. Byla zasažena místa, kde se nacházejí dvě brigády prezidentské gardy. Krom toho byly zničeny další sklady se zbraněmi pro Hizballáh a a vojenské výzkumné středisko Džamrají. Náměstek syrského ministra zahraničí Faisal Mekdad to označil za "vyhlášení války".
Žena Moby Dicka: "Válka začala v roce 1948 a proti Izraeli ji zvedla Sýrie. A dodnes v ní pokračuje – prackami svých spojenců z libanonského území."

Do Číny přibyl na přátelskou a pracovní několikadenní návštěvu Mahmúd Abbás (prezident, Palestinská správy). A bude tu do 7. května.
Do Číny přibyl na přátelskou a pracovní několikadenní návštěvu Benjamin Netanjahu (premiér, Stát Izrael). Po dobu jeho nepřítomnosti (do 10. května) jej bude zastupovat ve funkci ministr obrany Moše Jaalon.
Mrtvá Kočka: "Kdo jiný?"

Do ulic Dháky vyrazilo půl milionu machometánů. Požadují zpřísnění trestu za urážku citů muslimů až na trest smrti. Aby svému vystoupení dodali na důrazu, podpalují auta a obchody.
Žena Moby Dicka: "Projevují hněv, nenávist a vztek, který je u podstatné části bangladéšského národa vyvolán právě novými formami ponižování důstojnosti islámu."
Policie použila na potlačení povstání dháckého lidu slzný plyn, gumové kulky a světelné granáty. Proto je jenom 22 mrtvých, včetně jednoho policisty. Desítky dalších lidí byly zraněny.

Čínský rozhlas pro zahraničí (CRI) oficiálně otevřel svou 88. zahraniční pobočku v jordánském Ammánu. Tato FM stanice vysílá 24 hodin denně v arabštině a mohou si ji naladit 4 miliony lidí. Zároveň byla otevřena 89. zahraniční pobočka – vysílání FM v albánské Tiraně. Zde se vysílá pouze 10 hodin denně v albánštině. Hlavní náplní vysílání jsou magazíny a hudba. Toto vysílání pokrývá 1 milion lidí. Dnešní plodný den završilo otevření 89. pobočky CRI v gruzinském Tbilisi. Čínská stanice FM v Tbilisi vysílá 24 hodin denně, a to programy v angličtině a gruzínštině. Hlavní náplň vysílání tvoří zprávy a hudba. CRI v současnosti vysílá programy v 64 jazycích a je mezinárodním rozhlasem s vysíláním v největším počtu světových jazyků. Česky stanice zatím vysílá jen na internetu, a to pouze hodinu denně. A s nepochopitelným zpožděním. (Poslední dohledatelný záznam je z 2.5.2013.)

Pedro Cateriano (Peru, ministr obrany) a Kader Arif (Francie, pověřený ministr veteránů) podepsali v Limě dvě dohody o spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany. Ministr Cateriano pravil, že uzavření dohod dokazuje "nadstandardní stupeň vztahů mezi Peru a Francií, které si dobře rozumějí v oblasti obrany". Ministr Arif během svého pobytu v Peru navštívil několik vzdělávacích a státních institucí, včetně prezidenta Ollanty Humaly. Dobře si rozuměli, neboť podplukovník Ollanta Moisés Humala Tasso je veteránem z bojů proti Světlé stezce (1992) a Cenepské války proti Ekvádoru (1995). V té mohl ocenit kvalitu britsko-francouzských proudový bojových letounů Jaguar, které si v té době z jihoamerických států pořídil toliko – Ekvádor.

Ekvádorská vláda důkladně prostudovala čínskou nabídku na koupi dalších radarů, a poté ji zamítla, ačkoli byla jasně nejlevnější. Drobnou chybou dosavadních čínských radarů v Ekvádoru je – že kvůli výrobním vadám nefungují. Rafael Correa (prezident, Ekvádor) buduje od roku 2007 silný systém vzdušné obrany. Ekvádorská armáda má od té doby fungl novou leteckou flotilu, nadzvukové letadla a helikoptéry, akorát ty radary nic moc. Ekvádorci zvažují jejich nákup od Španělska, Itálie – anebo Francie.
Žena Moby Dicka: "Kam asi povede další jihoamerická cesta francouzského vereránského premiéra?"

Současný prezident Kolumbie Juan Manuel Santos (Kolumbie, aktuální prezident) napsal, že bude bránit exprezidenta Álvara Uribeho před srosťárnami ze strany Mikuláše Madura (Venezuela, bolí-prezident) toliko diplomatickou cestou, a že se "nesníží ke křikům a urážkám".
Mrtvá Kočka: "A náletům."

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.