4.5.2024 | Svátek má Květoslav


MÉDIA: Případ půvabné Amal

9.1.2015

aneb Když se Guardian utne

Amal a George Clooneyovi

Začátkem roku se do popředí pozornosti dostala Amal Clooneyová. Britská právnička libanonského původu, manželka americké star George Clooneyho.

Však si na jejich love story mnozí vzpomeneme: svatba v Benátkách loni v září etc.

Část její kauzy, nikoli té milostné, pronikla i do českých médií. Ta citovala britský Guardian, který s Clooneyovou hovořil, ale její slova byla tak neprávně intepretována, že z toho vznikla kachna týdne:Clooneyho manželce hrozili v Egyptě zatčením, kritizovala jejich soudy – takový titulek uvedla např. Revue iDnes (5/1).

Tyto a podobné zprávy vyvolaly dojem, že tím, kdo Clooneyové vyhrožoval v Egyptě zatčením byly tamní úřady. Skutečně? O tom níže.

Tento příběh se stal ukázkou mediální zmatečnosti, neboť kromě jiného byly hozeny do jednoho pytle dvě věci, které spolu souvisejí jen částečně. Amal Clooneyová je jednak spoluautorkou zmíněné zprávy o stavu egyptského soudnictví, která byla vypracována pro Mezinárodní asociaci právníků (IBA) a zveřejněna loni v únoru. Teprve mnohem později převzala Amal právní zastoupení Mohameda F. Fahmyho, jednoho ze tří novinářů stanice Al Džazíra, stíhaných za údajnou propagaci zakázané islamistické strany Muslimské bratrstvo a šíření nepravdivých zpráv a podporu terorismu.

Ona zmatečnost spočívá v tom, že z reportů některých médií bylo možné dovodit, že Clooneyové hrozí zatčení také v souvislosti se zastupováním Fahmyho, což by samozřejmě znamenalo procedurální komplikaci. Proti tomu se ovšem Egypt důrazně ohradil. Ministerstvo vnitra označilo takovéto zvěsti jako „naprosto nepodložené“ a dodalo, že „Mrs. Clooney může do Egypta přijet kdykoli bude chtít“.

Kde se tedy dezinterpretace o možném zatčení vzala?

Došlo k tomu v souvislosti s onou výše zmíněnou zprávou pro IBA, která je k egyptské justici značně kritická. Clooneyová měla říci - dle Guardianu -, že když chtěla zprávu zveřejnit, byla dotázána, zda kritizuje vládu, armádu nebo soudnictví. Po kladné odpovědi se dozvěděla, že v tom případě jí hrozí v Egyptě zatčení. (Na základě toho byla zpráva zveřejněna nikoli v Káhiře, jak bylo původně zamýšleno, ale v Londýně.) Toto napsal Guardian v pátek 2. ledna 2015 (viz screenshot 1) – a zde musíme unovu připomenout, že zpráva o stavu egyptského soudnictví byla veřejně představena loni v únoru.

Mluvčí egyptského ministerstva vnitra Hany A. Latif v neděli (4/1) poznamenal, že paní Clooneyová měla upřesnit, kdo jí řekl, že může být zatčena. O den později jsme se to dozvěděli. Nebyli to egyptští úředníci, ale odborníci na egyptské záležitosti, s nimiž Clooneyová a její spolupracovník konzultovali obsah zprávy pro IBA a její zveřejnění v Egyptě. Tuto okolnost uvedla na pravou míru sama Clooneyová a Guardian byl nucen zveřejnit opravu (viz screenshot 2).

Hora opět porodila myš – a pro nás z toho vyplývá jediné poučení. Občas není od věci kritický odstup a rozumný nadhled (ve vztahu k tomu, co se píše a říká v médiích).

Amal 1

1) Nadpis článku v Guardianu z 2. ledna: Amal Clooneyová varována, že riskuje zatčení

Amal 2

2) Oprava v Guardianu

Stejskal.estranky.cz