27.5.2018 | Svátek má Valdemar
LITERATURA: Kočas, dítko fandomu (úvod sborníku)

1.9.2009 9:05

Kočas 2009TOPlistKdysi dávno, za devatery časy, vznikla soutěž. Literární, a ještě k tomu v tak podivném žánru, jako je science fiction a fantasy. Přesně ta soutěž, která trvá dodnes. Bez přerušení a stále ještě (a dlouho) bez dotací a grantů, každý rok uvádí do pohybu stovky lidí, kteří se na Ceně Karla Čapka podílejí.

Porotci, žrouti textů ucházejících se o stupínek nejvyšší, čtou zčásti s radostí a zčásti z povinnosti všechny soutěžní příspěvky. A pak následuje napůl alchymie, napůl astrologie – sčítání hlasů – a z něj vypadne žebříček, božstvo současnosti. Je to dnes již taková mánie, přidávat ke jménům lidí, skladeb či textů pořadová čísla, sto nejlepších filmů od počátku kinematografie, deset nejvíce oblíbených tararingapatamských skladeb, ceny jedné Akademie, druhé, třetí.

Zástupy a zástupy seznamů na nás útočí ze všech stran. Hlasování, ankety, odborné i neodborné poroty, ti všichni za sebou zanechávají milníky (a někdy i mylníky) tabulek plných jmen známých i neznámých.

Jenže co dělat jiného, když jde o soutěž? Losovat vítěznou práci? Inu – šlo by to, samozřejmě, proč ne. Jenže Cena Karla Čapka se od samého počátku snaží být odrazovým můstkem pro ty nejlepší, a k tomu patří diplom a pro absolutního vítěze pacle, jejíž roli v tomto případě přebírá více než symbolický Mlok. Ale to je málo, tak to cítili všichni pořadatelé této soutěže počínaje Pavlem Poláčkem, který ji založil, či z pozdějších Zdeněk Rampas, Michael Bronec, Martin Koutný, Roman Paulík a současná administrátorka CKČ Jiřina Vorlová.

Sborníky Mlok, kterých dnes už je pěkná řádka (hodně přes deset, či chcete-li přesné číslo, čtrnáct i s tím letošním), jsou věnovány nominovaným pracím – a u povídek je tento počet už roky omezen obvykle na pět. Kniha není nafukovací, a tak to prostě ani jinak nejde.

Některé kvalitní věci se tak do Mloka nedostanou, vedle daného rozsahu knihy k tomu přispívají dvě skutečnosti. Jednak při obzvláště silném ročníku je publikovatelných povídek o poznání více, jednak porota, jakkoliv rozmanitá, má nakonec jistý vyprofilovaný vkus a dílka, která do něj nezapadnou, zapadnou za horizontem nominací.

Dávno před Mlokem, vlastně od samého počátku CKČ, vycházel Kočas – původně to byla zkratka slov KOlejní ČASopis, jehož mimořádné číslo u příležitosti Parconu bylo obsazeno redakčním výběrem, vznikajícím dávno předtím, než z poroty vypadlo sumární hodnocení (několik let jsem diplomy oceněným vypisoval až těsně před vyhlašováním CKČ, dřív se to prostě nestíhalo…). Název Kočas se tak stal ikonou soutěže, místem, kde se objevovaly často poprvé práce mnoha dnešních ceněných spisovatelů žánru. S nimi se jeden čas prolínali Lovci černých mloků – a od nich byl už jen krok ke knižnímu Mlokovi, jak ho znáte v jeho současné podobě. Z redakčního výběru, subjektivního jedním způsobem, se stal výběr porotní, subjektivní způsobem jiným.

Kočas byl a je jedním z dítek fandomu, potomkem zrozeným z čiré lásky a z nadšení k věci. Ten letošní vychází po dlouhé době – a obsahuje povídky, které si zveřejnění opravdu zaslouží. K Mlokovi tak přidává alternativní klíčovou dírku, kterou můžete nahlédnout do balíků příspěvků CKČ. Jiřina Vorlová, která má mnohaleté zkušenosti jako redaktorka i jako jeden z motorů Literárního workshopu, spolu s dalšími obětavci prošla znovu ty spousty povídek a vybrala z nich šestnáct krátkých i delších, anekdot i dějových příběhů. Šestnáct titulů, které se letos i v uplynulých letech do Mloka nedostaly, vůbec nezaostávají za těmi již publikovanými. O tom vás přesvědčí nejenom nádherná anekdota Martina Koutného, ale i další a další práce.

Poděkujme všem, kteří se zasloužili o to, že tyto práce nezapadnou – především Jiřině Vorlové a také Darth Ziře jako pořadatelům této antologie, autorce obálky Kateřině Horové, Lucasovi, který přijal Kočas tam, kam patří, totiž na Parcon, a v neposlední řadě Tomáši Jirkovskému, který se postaral o to, aby všechny ty kilobajty získaly hmotné tělo.

Kočas 2009
editoři: Jiřina Vorlová, Darth Zira
obálka: Kateřina Horová
Československý fandom v ČR, o.s., 2009
214 stran, 160 Kč, brožovaný
ISBN 978-80-7193-286-4

pagi


Diskuse


jindra
21:32
12.9.2009

Jan Pechanec
13:43
13.9.2009

počet příspěvků: 2, poslední 13.9.2009 01:43
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...