21.5.2019 | Svátek má Monika


LIDÉ: Robert Anton Wilson (18/1/1932-11/1/2007)

19.2.2007

Robert Anton Wilson 1TOPlistRobert Anton Wilson neboli RAW spatřil světlo světa 18. ledna 1932 v newyorkském Brooklynu. Wilson byl romanopiscem, esejistou, filozofem, psychologem, futurologem, anarchistou, výzkumníkem v oblasti konspiračních teorií, jednoduše řečeno bohémem, jak se patří.

"Je", "je", "je" – idiotismus tohoto slova mě stále pronásleduje. Kdybychom ho eliminovali, lidské myšlení by snad dávalo smysl. Nechápu, jak může něco něčím "být". Jediné, co vím, je, jak se mi to v tomto okamžiku jeví. (R. A. Wilson)

Ve svých pracích dává často najevo notnou dávku smyslu pro humor a optimismus. U nás je znám...

Robert Anton Wilson Illuminatus Oko v pyramidě..."především jako spoluautor humorné trilogie Illuminatus, jenž byla propagována též jako "pohádka pro paranoiky", nicméně zanechal po sobě celou řadu literárních prací. V nich můžeme najít kromě optimismu také smysl pro humor, kterým se snaží bořit stereotypy a strnulé vnímání reality. Jeho díla se dívají na svět novýma očima, pro které neexistuje slovo "pravda". Prohlašoval se za model agnosticismu, když tvrdil, že žádná mapa vesmíru není na sto procent pravdivá ani na sto procent nepravdivá. S oblibou ironizoval a zesměšňoval hnutí new age. Dlohou dobu také zastával post amerického ředitele ve Výboru pro surrealistické výzkumy nároků na normalitu, prosazoval odstranění slova "být" z anglického jazyka a jeho nahrazení slovním spojením "může být logicky"." (podle Zahrady)

Robert Anton Wilson Illuminatus Zlaté jablkoNa této trilogii spolupracoval s Robertem Sheaou a jednotlivé části nesly následující podtituly: Illuminatus I - Oko v pyramidě, Illuminatus II - Zlaté jablko, Illuminatus III - Leviathan (vydalo nakl. Maťa - 1998, 2000, 2003). Ivan Adamovič se o první knize zmínil v MF Dnes takto: "Směs skutečných a smyšlených reálií přitom smývá hranice mezi fikcí a realitou, což přesně vystihuje autorský záměr a ukazuje, jakým způsobem pracují opravdoví manipulátoři lidského myšlení. Je přirozené, že tento jiskrný gejzír paranoie, spikleneckého pomrkávání zasvěcených a nihilistického pohledu na svět učaroval americkým studentům a má šanci zaujmout i intelektuálně a nekonformně laděného českého čtenáře. Hravý a precizní překlad Tomáše Hrácha je milou třešničkou na dortu."

Robert Anton Wilson Illuminatus LeviatanV Reflexu zase naznačili obsah: "Satirické, postmoderní sci-fi začíná u atentátu na Johna Fitzinzeratgeralda Kennedyho a končí u celoplanetárního spiknutí, řízeného tajným spolkem Illuminátů, kteří se snaží planetu dostat zcela pod svou kontrolu. Hlavní zápletkou knihy Illuminatus! je tvrzení, že o vládu nad světem bojují síly "zlé" (síly pořádku) a "hodné" (síly chaosu a anarchie)."

Vystudoval inženýrství a matematiku na Brooklyn Polytechnical College. Po škole pracoval jako inženýr asistent, podomní prodejce, reklamní pracovník a v letech 1965-71 jako zástupce šéfredaktora Playboye. V roce 1979 získal doktorát z psychologie na Paidea University v Kalifornii. V roce 1958 se oženil s Arlen Riley a měli spolu 4 děti. Arlen Riley Wilson zemřela v roce 1999. Jejich dcera Luna byla zabita v patnácti letech v roce 1976 při loupeži a její mozek nechali rodiče zmrazit společností Bay Area Cryonics.

Robert Anton Wilson 2Během svého života napsal 35 knih a illuminátská trilogie se stala kultovní záležitostí. Ostatně první část byla zadaptována pro divadlo jistým Drummondem a při londýnské premiéře sklidila značný úspěch (možná taky proto, že Wilson v ní hrál několik minut nahý).

Podrobnější životopis a rozbor díla tohoto zajímavého člověka naleznete ve Wikipedii. Dozvíte se například, že se svou ženou založili "Institut pro výzkum lidské budoucnosti" nebo něco o jeho slově sombunall a jeho odboji proti potírání drog (zejména marihuany).

Rozloučíme se jeho slovy, která pronesl pět dní před svou smrtí:

Omluvte mou lehkomyslnost, ale opravdu nevím, jak mám přistupovat ke smrti vážně. Zdá se to zcela absurdní.

 

Jan Pechanec


České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...