5.5.2024 | Svátek má Klaudie


PSI: Night plánuje dovolenou

10.12.2018

Co s dlouhými večery?? Ideální čas na plánování dovolené. A protože se mě víc lidí ptalo, jak hledám pro naše cesty po Evropě ubytování a kde sháním informace a inspiraci… tak tedy stručný „návod“ tak říkajíc v přímém přenosu.

První postupový cíl je dohodnout se, kam to bude. Pepa navrhnul Francii, nějaký kus, který vůbec neznáme. Takže odpadá Burgundsko, Bretaň, Provence a Azurové pobřeží. Chvíli koukám do mapy, vygooglím si pár obrázků a je jasno – bude to Francouzské středohoří – Massif Central (doporučuji vygooglit si pár obrázků…).

Po stanovení termínu (chceme jaro, nechceme do toho volno kolem Velikonočních svátků) následuje náročný úkol, najít vhodné ubytování. Podmínky jsou jasné – musí ubytovat psa (bacha, někde bývá velikostní omezení, časté bývá omezení na jednoho psa), chceme samostatný objekt raději někde na samotě (to bývá levnější a máme rádi klidná místa bez davů), už jsme pohodlní – takže teplá voda, možnost topení, vybavená kuchyňka a lednička je samozřejmostí.

V létě u moře mi vyhovuje oplocený pozemek (aby mohl psík relaxovat bez omezení), na „poznávačkách“ je mi to jedno – pes bude rád, když se bude moct po návratu natáhnout na pelech. A tak jen koukám, kde jsou nejbližší stavení a kde je jaká zástavba (a silnice a železnice...). Ještě poznamenám, že vybrané místo okouknu na fotomapách, přečtu dostupné recenze – prostě chvíli tomu věnuji. Máme kliku, ještě se nám nestalo, že bychom byli nespokojení. Ale taky nejsme přehnaně nároční a vůbec nám nevadí starší vybavení – naopak, řada starých domečků má úžasné kouzlo.

Standardně volím Interhome.cz. Má to české prostředí, máme to mnohokrát vyzkoušené. Prostě zadám oblast, termín, podmínky (samostatný objekt, pes)… ukaž výsledky na mapě… a zrada. Provence má možností mocmoc, ale tahle oblast je domkoprázdná. Zkusím Avander.cz (má větší nabídku zprostředkovatelů) a taky nic. Až booking.com (už dávno nedělá jen hotely) má nabídku větší.

No a jedno ubytování mě zaujme. Je dražší než jindy, ale je hodně osobité. Kamenná odsvěcená kaplička uprostřed pastvin, kus od statku (a penzionu) majitelů v málo zalidněné krajině na jih od Le Massegros. Místní silnička je na dosah, dálnice nedaleko, a je to zhruba uprostřed kraje, který chceme prozkoumat. Rezervujeme raději dřív, s velkým psem těch vhodných míst zase tolik není. Až dodatečně jsem zjistila, že mají odkaz i na mapách.cz. Takže termín i místo by byly.

Následuje poměrně dlouhé období, kdy „si hraju“.

Plánování dovolené

Vezmu průvodce Francií a pročtu vybrané kapitoly. A dělám si poznámky. A kreslím si mapku, kde si dělám kolečka, co vidět „musíme“, co by se vidět mělo, co nemá cenu (třeba překrásné krasové jeskyně – ale prohlídka na dvě hodiny pro nás není, to Night v autě by byl chudák – na pár minut ho tam klidně nechám, ale dlouho ne).

Pak kouknu na „mapku“ – co by se dalo zvládnout v rámci jednoho dne, co je bokem a nevejde se. Případně co změnit, aby se vešlo. Googlovské mapy mají fotky. A tak při velkém zvětšení „projíždím“ cestu a zjišťuji, kde je krásný kostel, kde peřej, vodopád, skalní město... A měním a prohazuji a doplňuji a škrtám.

Pepa rád historii a památky. Gotiky si moc neužije – většina památek zde je ještě starší – skoro všude jsou obří „hromady kamení“ – románské kostely, baziliky, opatství. Já ráda kamení ještě starší – a zdá se, že dolmenů a menhirů si užiji. Však na webu megalitických památek jsou jich v okolí stovky, jeden by měl být i v pěším dosahu.

No a oba (vlastně všichni tři) rádi chodíme. A Central Massif jsou hlavně hory. A mapy.cz fungují i tady – i se značenými turistickými trasami, parkovišti, zdroji pitné vody. Cílem by měly být slavné vrcholy Puy de Dome, Puy Mary, Mont Lozere a Mont Aigoual i skalní města Bois de Paiolive či Chaos de Montpellier-le-Vieux (nakoukněte na fotky, nevypadá to špatně).

Všechny tyto vrcholy jsou snadno dostupné (na některé lze autem dorazit až nahoru), všude se dá vyrazit na dlouhou túru a nebo jen nakouknout. Bude záležet na náladě, kondici a taky na počasí. Místní silničky se často klikatí v hlubokých údolích. Však také údolí řek Ardeche, Tarn, Lot, Jonte jsou turisticky vyhlášená (vygooglete si údolí těchto říček, údolí = Gorges)

Takže každý den bude v plánu protažení nohou na nějaké té horské procházce, trocha té větší kultury (například opatství Conques, jindy katedrála v Mende, či templářská vesnička La Couvertoirade...) a na další drobná zastavení dojde cestou. Silniček je v oblasti hodně, takže nehrozí, že by se trasa opakovala (třeba na rozdíl od skotské Vysočiny, kde je síť silnic velmi řídká).

Ještě spousta cílů se změní, vždycky mám nakonec v zásobě víc míst, než se dá zvládnout. Něco se vynechá, něco nahradí. Výlety se budou přehazovat podle potřeby – kratší, delší... některým špatné počasí až tak vadit nebude, jiné budeme odkládat na sluníčko... a to pak třeba stejně svítit nebude.

Hodně věcí bude jinak, než ukazuje virtuální realita. Parkoviště se zavře nebo udělá jinde. Bude probíhat místní masová akce (teď mě napadlo, kdy a kudy se jede Tour de France?), bude uzávěra silnic, mostů, katedrála bude v lešení... prostě stejně se bude improvizovat.

Štěstí přeje připraveným – a u dovolených to taky platí. Jak to dopadlo, to si řekneme za pět měsíců :o)

Xerxová Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !