5.5.2024 | Svátek má Klaudie


IZRAEL: Uprchlíci

8.9.2015

Poslanec oprášil vzpomínku na dávný premiérův počin

Do sněmovny vstoupil z pozice náhradníka a v pátek 4/9 řekl armádnímu rozhlasu, že i jeho země by měla přijmout symbolický počet blízkovýchodních uprchlíků. Jako humanitární gesto. A třeba jako příklad bojatým arabským státům, které nepřijímají nikoho.

Tím novým zákonodárcem je generál v záloze Elazar Stern, tou zemí Izrael a tím počinem pomoc uprchlíkům z Vietnamu.

Málo se o tomto aspektu vietnamské války ví. Připomeňme proto: když komunisté ze severu dobyli Jižní Vietnam a ujali se vlády, nastalo to, co všude jinde, kde se dostali k moci. Rudý teror. Ten vyvolal masový exodus. Tisíce lidí prchaly, stejně jako dnes, po moři za svobodou – v naději, že se jí dočkají.

Jedna taková bárka se vydala v červnu 1977 do vln Jihočínského moře. S bezmála sedmdesáti zoufalými lidmi. Zoufalými o to víc, že jejich SOS ignorovala během týdenní plavby loď německá, po ní norská, japonská a panamská.

Desátého června je spatřil Meir Tadmor, kapitál izraelská nákladní lodě Yuvali mířící na Tchaj-wan. Bylo to asi 400 km jižně od Saigonu. Sedm desítek zubožených lidských bytostí. Telegraficky si vyžádal v námořní centrálě v Haifě svolení, aby je mohl vzít na palubu a poskytnout jim nezbytnou pomoc, jídlo a vodu, které se jim zoufale nedostávalo.

Původní záměr byl, že je Izraelci předají úřadům v Hongkongu. Ty je však odmítly. Podobně se zachoval i Tchaj-wan a Japonsko.

Toto jednání se dostalo až k tehdejšímu izraelskému premiérovi Menachemu Beginovi. Okamžitě vyvolalo vzpomínky na podobné události, které postihly Židy ještě před druhou světovou válkou, během ní i po osvobození. Zde připomeňme loď St. Louis, na níž se židovští uprchlíci plavili v roce 1939 z Hamburku do USA – ve snaze zachránit se před běsněním nacismu. Američané jim však nedovolili vystoupit a bezmála tisícovka Židů se musela vrátit zpět do Evropy. Že se mnoho z nich stalo obětí holocaustu, netřeba dodávat.

Podobných tragédií bylo víc. Koncem roku 1941 vyplula z rumunského přístavu Konstanca loď Struma s více než sedmi sty Židy, kteří mířili do Palestiny. Plavidlo bylo ovšem torpédováno sovětskou ponorkou a až na jednoho všichni cestující zahynuli.

Tyto a jiné kruté zkušenosti z historie vlastního národa se Beginovi promítly v paměti a rozhodl, že těmto lidem poskytne Stát Izrael útočiště. Nebyli jediní. V letech 1977 až 1979 udělila jeruzalémská vláda azyl třem stovkám vietnamských uprchlíků.

Poslanec Stern má za to, že podobné gesto by mělo svůj význam i dnes. Podle jeho mínění by mohlo stimulovat státy Perského zálivu, aby také uprchlíkům pomohly. Není to ale příliš idealistická představa? Kdyby chtěly, udělaly by to už dávno.

Begin vítá vietnamské uprchlíky

Červen 1977. Premiér Menachem Begin vítá vietnamské uprchlíky v jejich nové vlasti.

Stejskal.estranky.cz