24.5.2019 | Svátek má Jana


GLOSA: Na hanácké Floridě

17.10.2018

Vítězka Chalánková nastavila zrcadlo straně TOP 09

Jestli chcete vidět, jak jeden politik dokáže nastavit účinné zrcadlo celé politické straně, podívejte se do senátního obvodu Prostějov. Právě v Prostějově chtěla kandidovat v barvách TOP 09 bývalá poslankyně Jitka Chalánková. Jenže vedení topky se s ní nepohodlo, neboť je prý příliš konzervativní. Výsledek? Chalánková kandidovala jako nezávislá, vyhrála, ale významů v širším smyslu má její úspěch více.

Zaprvé. Chalánková ukázala něco, čemu lze říkat „hanácká Florida“. Ještě je v paměti těsné vítězství George Bushe mladšího nad Alem Gorem v USA díky nejtěsnějšímu rozdílu hlasů na Floridě. Chalánkové se podařilo totéž v prvním kole, když jí postup do finále zajistilo pět hlasů navíc oproti Ireně Blažkové (ANO). Kdysi se Prostějovu říkalo „hanácký Jeruzalém“. Teď by se mu mohlo skutečně říkat „hanácká Florida“.

Zadruhé. Ve druhém kole Chalánková porazila Boženu Sekaninovou (ČSSD) hladce v poměru 3:2. Což dokládá, že dokázala oslovit voliče i skrze postoje, které hájí a kvůli nimž odešla z TOP 09.

Zatřetí. TOP 09, strana již etablovaná, má nyní jen dva senátory – Tomáše Czernina za obvod Jičín a Herberta Paveru za Opavu (myšleno „ryzí“ senátory z řad TOP 09). Přitom stačilo tak málo – jen se nějak dohodnout s Chalánkovou –, a topka si mohla polepšit na tři.

Začtvrté, obecněji a možná hlavně. Jitka Chalánková nastavila zrcadlo stranám, jež u voličů samy posilují dojem, že nevědí, čí jsou nebo kam ideově míří. Hájí TOP 09 hodnoty podle svého názvu? Tedy tradici, odpovědnost, prosperitu? Pak je otázkou, proč se s Chalánkovou nedohodla. Nebo se posunuje k městským levicovým liberálům? Pak je otázkou, jaké volební zisky od toho očekává.

LN, 15.10.2018Diskuse


počet příspěvků: 5, poslední 17.10.2018 10:03

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.