24.5.2019 | Svátek má Jana


GLOSA: Kam zamíří CDU?

5.11.2018

Zápas o nástupce Merkelové bude bojem o ideje

Odchází-li lídr politické strany, jenž ji vedl skoro po celou generaci, otázkou je jeho nástupce. A odchází-li v době, kdy sice vládne, ale koalici i jeho straně stále klesá skóre, ještě více jde o reflexi směřování. V takové situaci je Německo a křesťanští demokraté (CDU) Angely Merkelové. Kdo je povede tak, aby straně vrátil lesk, přitažlivost pro voliče i jasné a čitelné postoje? O tom rozhodne za měsíc kongres CDU. Do té doby se budou profilovat kandidáti, ale řekněme rovnou, že nejde jen o politika A či politika B.

CDU řeší podobné otázky jako toryové po odchodu Margaret Thatcherové či ODS po odchodu Václava Klause. Zda pokračovat v linii letitého lídra, jeho směr korigovat, či se dokonce vracet ke kořenům. (Pamatujete, jak ODS hledala „modrý kořen“?) Merkelová má za sebou 18 let v čele CDU a 13 let v čele vlády. Německo získalo pozici hegemona EU a Merkelová „matky národa“. Ale CDU posunula od liberálně-konzervativní strany do středu, ne-li levého středu. To ona pomohla prosadit šrotovné, vystoupení z jaderné energie po tsunami v Japonsku či otevření hranic v létě 2015.

Nakolik s tím souvisí pokles zájmu voličů? A nakolik se samotnou formou vlády velkých koalic? Jednoznačná odpověď schází. Z posunu hlasů při volbách v Hesensku plyne, že CDU proti roku 2013 ztratila podobný podíl voličů ve prospěch Zelených i AfD. Takže kdo chce pokračovat v linii Merkelové, riskuje další úbytek hlasů k AfD, a kdo chce linii změnit, riskuje další úbytek ve prospěch Zelených. Mají v tom přetahování o počty šanci ideje? Má šanci kandidát Friedrich Merz s představou, že CDU bude hájit svůj ideový program a nebude vykrádat programy cizí? Uvidíme za měsíc.

LN, 2.11.2018Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Diskuse


V. Pokorný
12:30
5.11.2018

počet příspěvků: 2, poslední 5.11.2018 03:45

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.