5.5.2024 | Svátek má Klaudie


FEJETON: Z Afghánistánu do Absurdistánu

16.2.2011

Vláda předstoupila jako jeden muž a sdělila občanům, že našla řešení krize ve zdravotnictví: pomůže armáda. Nasadí vrtulníky, armádní letadla a sanitky. O obrněných transportérech řeč nebyla, ale i ty by se jistě uplatnily - vzhledem k rychlosti přesunu pravděpodobně v režimu LDN.

Napřed jsem vládní strategii poněkud nechápala, protože akce Děkujeme, odcházíme se týká nemocnic a nikoliv záchranných služeb - transportní kapacita do 28. února a od 1. března bude tudíž tatáž. Navíc síť civilních záchranářských vrtulníků je v Evropě pravděpodobně nejhustší, takže její posílení z deseti na dvacet pět na deset milionů obyvatel tak úplně nedává smysl. K tomu ještě stovka sanitních vozů a pět letadel (L 410 a Antonov).

Po chvilce jsem však pochopila genialitu naší elity. Vrtulníky Sokol budou nahrazovat okresní nemocnice a letadla nemocnice krajské nebo fakultní (jeden z typů bude nadstandard, za hotelové služby se platit může). Záchranná služba předá pacienta dalšímu transportnímu prostředku a ten bude s pacienty létat tak dlouho, dokud:

a) nedojde benzín,

b) se pacient neuzdraví (v tom případě bude slaněn během přeletu nad svým trvalým bydlištěm),

c) nezemře.

Pro případ c) disponuje armáda ještě DVI (Disaster Victim Identification) týmem, který pracuje podle standardů NATO, takže by se dalo říct, že i v krizi vláda zajistí občanům péči na světové úrovni.

I v nouzové situaci je pochopitelně z forenzních důvodů nezbytná dokumentace, a tak je potřeba dovybavit všechna armádní letadla i oněch 100 nabízených sanitních vozů a nenabízené obrněné transportéry a nakonec (vždyť kam se to vyvine, nevíme) i tanky přenosnou počítačovou technikou. Evropský grant tak rychle vypsat nepůjde, ale ve stavu nebezpečí lze omezit některá lidská práva, a tak se to (za mírnou, ale opravdu jen velmi mírnou) provizi nakoupí bez výběrového řízení. Možná i nějaká ta magnetická rezonance by se na nějaké to letadlo vešla….

230 nabízených atestovaných lékařů budou z velké většiny posádkoví lékaři, pravděpodobně praktičtí, zvyklí na homogenní mužskou populaci mezi cca 20 - 45 lety. Homogenní mužská populace v daném věkovém rozmezí se bez lékařské péče (ráda) obejde, a tak posádkoví lékaři bez problémů nahradí gynekology v Příbrami, neurology v Praze, anesteziology v Kladně, Kolíně a dalších destinacích, neonatology ve fakultních nemocnicích, možná zvládnou nahradit i revizní lékaře pojišťoven.

V každém případě si vláda tímto postupem udrží ráznou proreformní tvář, protože bílé mafii se ustupovat nebude. Svářeč v Ostravě, kterého shání úřad práce za plat o 2000 vyšší než nabízí kvalifikovanému lékaři, jim zatleská (upřímně: svářečů a důchodců je pořád ještě víc než doktorů, a nakonec, ať si doktoři táhnu, oni v cizině hlady nechcípnou, ale co důchodce, to jeden potenciální hlas do volební urny…). Exekutoři pak mohou ze zbylých lékařských vlastenců vymáhat peníze za jejich studia (stejně studovali za dělnické peníze), a s úroky, které napočítá advokátní společnost Sokol a spol., to na nějaký ten rok slušného živobytí hodí (poté, co se lidé naučili platit pokuty MHD hned a exekuční žně se chýlí ke konci).

9. února 2011

Jana Šeblová