10.5.2024 | Svátek má Blažena


EVROPA: Logika a strategie tzv. Islámského státu

2.4.2016

Na Twitteru můžeme číst příspěvek jednoho příznivce tzv. Islámského státu, který předvádí logiku jejich myšlení: 1. Existuje země jménem Belgie, která bombarduje Islámský stát. 2. Islámský stát se zavázal přísahou k pomstě. 3. Proto některá místa Belgie budou napadena bombami.

A další bojovník, vyškolený organizací Amni, zase napsal: Vy máte drony, my máme sebevražedné atentátníky.

Pojmenování, které si džihádisté zvolili pro pomstu a které používá arabská propaganda, v překladu znamená nájezd, arabsky razwa. A nebylo zvoleno náhodně. Na samém počátku islámu pod tímto heslem rozšiřoval prorok Mohamed svou říši.

Odborníci proto říkají, že použití slova razwa v současnosti má strategický význam: připomíná slavné začátky islámu a současné vraždění legitimuje: činí z něj boží pomstu.

To odpovídá i zprávě tiskové agentury Associated Press ze středy 23. března, která s odvoláním na tajné služby uvádí, že tzv. Islámský stát poslal do Evropy asi 400 bojovníků, kteří jsou připraveni se podílet na bombových útocích. Každá ze skupin má na přípravu atentátu v přepočtu asi jeden a půl milionu korun. A tito bojovníci mají sami rozhodovat o tom, kdy, kde a jakou metodu si pro útoky zvolí.

Důležité je připomenut, že na počátku léta roku 2014, když byl tzv. Islámský stát oficiálně vyhlášen, měli islamisté za cíl hlavně rozšířit a konsolidovat získaná území. Naopak teroristické útoky Al-Káidy vůdce Baghdádi odmítal.

Jenže v současné době se situace obrátila: v minulém roce v Sýrii ztratil kalifát pětinu svého území a v Iráku ztratil dvakrát větší území, a to je jeden důvod, proč své aktivity přesouvá do Evropy.

Podle norského experta Thomase Hegghammera poslední útoky z loňského a letošního roku představují nový fenomén: jedna a tatáž teroristická buňka se podílela na obou útocích: v Paříži i v Bruselu. To je ovšem ta nejhorší vizitka pro tajné služby v obou zemích. Policie totiž teroristy několikrát legitimovala. Tyto služby ale nebyly schopné postupovat dostatečně rychle a koordinovaně.

Americký politolog Clint Watts upozorňuje, že je třeba založit jednu centrálu a pracovat na mnohem dokonalejší koordinaci. Důsledek takového neúspěchu má totiž za následek snadnější verbování a motivaci nových teroristů. Webová stránka džihádistů An-Aba oznámila: Islámský stát opět otřásl křižáckou Evropou.

Podle některých politologů jde skutečně o otřes, protože v okamžiku, kdy by se státní moc spojila s fundamentalistickými protimuslimskými postoji, což už se někde děje, byly by otřeseny hodnoty svobodného světa, na kterých stará Evropa doposud stála.

Evropa si podle nich nesmí nechat vnutit jejich způsoby nenávistného a zákeřného boje. Musí zůstat právním útvarem, ale zároveň si bude muset zvyknout na to, že riziko je a vždy bylo nedílnou součástí závazně žitého života.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus