12.12.2018 | Svátek má Simona


EMIRÁTY: Za CD rok vězení

1.9.2017

Transsexualita přináší problémy. Nejen na Západě. O to víc v arabském světě. Jmenovitě v Emirátech. Tam můžete být odsouzení do žaláře dřív, než řeknete švec. Stačí málo: jedno CD.

Tím CD není ovšem myšlen kompaktní disk, ale něco jiného. Jde o zkratku pro crosdressera, tedy člověka, který praktikuje crossdressing – oblékání oděvu opačného pohlaví. Na to jsou pod Alláhovým nebem obzvlášť hákliví.

Své o tom vědí dva singapurští návštěvníci. Devátého srpna byli v Abú Zabí zatčeni Fadli Rahman a Nur Ibrahim. Fadli je módní fotograf, Nur jeho transsexuální přítel/přítelkyně (typ MtF), který/která ovšem ještě neprodělal/neprodělala operaci z muže na ženu. Přesto se jako žena samozřejmě cítí. A proto se také jako žena oblékl/oblékla, i když v cestovním pase má stále označení SEX – M (pohlaví mužské). Fadli měl na sobě údajně bílé tričko, motýlka a v uších náušnice (což je obzvlášť varující, neboť náušnice nosí i u nás z „normálních“ mužů kde kdo), když byli oba zatčeni.

Ano, zatčeni. Jak uvádí abúzabský web The National, paragraf 358 trestního zákoníku Spojených arabských emirátů kriminalizuje (a tedy soudně trestá) neslušný oděv jako čin veřejné nemravnosti (obr. níže).

Soud se konal 21/8 a verdikt byl šokující. Pro oba rok vězení.

Následovaly diplomatické intervence singapurského státu, zatčení a odsouzení byli opakovaně navštíveni diplomaty své země, kteří jim poskytli plnou konzulární pomoc – a nakonec vše vyústilo v lepší variantu této pro čtenáře ze svobodného světa šílené kauzy. V neděli (27/8) bylo oznámeno, že oběma byl trest snížen na pokutu 10 tisíc dirhamů (1 dirham je aktuálně 5,93 Kč) a vyhoštění ze země.

Ještě že tak.

Co dodat? Emiráty patří mezi lákavé destinace, nemusíme se bát použít termín exotické. Čeho bychom se ale bát měli, je tamní trestní zákoník a soudní verdikty za činy, které ve svobodném světě trestné nejsou, ba nemohou či přesněji být ani nesmí.

Lze samozřejmě namítnout: jiný kraj, jiný mrav – a ten je třeba respektovat a podřídit se mu. Anebo do takové země nejezdit. V principu souhlasím. S výhradou, že státy, které zavírají do vězení své hosty za něco, co můžeme nazvat „oděvní nezvyklostí“, si nemohou nárokovat, aby byly považovány za země civilizované. I kdyby měly na svém teritoriu deset nejvyšších staveb světa.

******

emiraty1

Prohlášení k případu na internetové stránce singapurského ministerstva zahraničí.

emiraty2

Informace na stránce webu singapurských novin Today plná úlevy: odsouzeným byl snížen trest z vězení na pokutu a následnou deportaci. Konec noční můry.

emiraty3

Matka, bratr a sestra si prohlížejí doma v Singapuru mobil se selfie fotem Fadliho Rahmana, které poslal nedlouho předtím, než byl v Emirátech zatčen. Detail fota je na následujícím obrázku. (Singapurský web AsiaOne)

emiraty4

Selfie Fadliho Rahmana. Pořízeno v den, kdy byl abúzabskou policií s přítelem/přítelkyní Nur alias Fiffi zatčen. (Singapurský portál The Straits Times)

emiraty5

O snížení trestu pro oba Singapurce referuje web abúzabského anglickojazyčného provládního deníku The National.

emiraty6

Tady to máme černé na bílém - na webu The National. Pozor na paragraf 358 trestního zákoníku Spojených arabských emirátů. Neslušný oděv je považován za akt veřejné nemravnosti a podle toho také trestán.

Stejskal.estranky.czDiskuse


D. Novak 721
23:46
1.9.2017

P. Švejnoch
14:41
1.9.2017

P. Hlosta
18:17
1.9.2017

D. Novak 721
23:45
1.9.2017

A. Alda
10:41
1.9.2017

J. Lepka
9:18
1.9.2017

J. Lepka
9:21
1.9.2017

P. Sulc
1:48
1.9.2017

L. Křivan
7:48
1.9.2017

T. Kočí
9:41
1.9.2017

počet příspěvků: 11, poslední 1.9.2017 11:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.