26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí?

Jde o bandu nevděčníků, kteří zde vystudovali za státní (dříve dělnické) peníze, nebo jde o pragmatický a pochopitelný krok mladého člověka, který chce slušně pracovat a žít?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 22.2.2019 9:28

Re: Řešení je jednoduché,

Za co bychom si to kupovali ?

J. Anděl 22.2.2019 9:19

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Všude, kde s obtížemi obsazují směny. Ale máte pravdu, někde v Somálsku budou podmínky šílenější, všechno je relativní. Relativní znamená ve vztahu k něčemu. Já vztahuji ke své zkušenosti v IT. Přičemž mám dílčí osobní (pradávnou, porevoluční) zkušenost i ze zdravotnictví a aktuální zprostředkovanou (sestra v nemocnici na chirurgii v rodině).

Z. Frys 22.2.2019 9:14

Re: Řešení je jednoduché,

No a já to vidím zase úplně jinak než Marie Terezie. Povinná školní docházka je otroctví, opruz a indoktrinace etatismem. Za tržní peníze si pořídíte vzdělání, které vám bude vyhovovat.

K. Janyška 22.2.2019 9:07

Protože tam, na západě, nikde jinde, mají více peněz, když

eura a dolary a libry přivezou sem a smění je... Dzp.

J. Kulheim 22.2.2019 8:58

Re: Není divu že

Lékaqři nedělají přesčas, ale mají pohotovostní službu. To je ovšem jiná písnička. Neznám žádného lékaře, který by dělal přesčas.

J. Kulheim 22.2.2019 8:56

Re: velice pochybuji

A možná i plat na úrovni desetinásobku průměru místních občanů.

J. Kulheim 22.2.2019 8:53

Re:

Je to přesně tak. Zdraví je majetek každého z nás a o majetek je potřebné se starat. Zdraví se nedá koupit a nemoc prodat. V nemocnici zdraví nikdo nikomu nedá, tam se léčí nemocní. Ve většině případů z nemocnice odcházíme nemocní a jenom si odnášíme kabelu léků.

Stávající systém je demotivující. Je to také tím, že občané jsou masírováni sdělovacími prostředky v tom smyslu, že máme zdravotnictví na takové úrovni, že nás všech nemocí zdaví. Zatím je na dobré úrovni. Velkým problémem do budoucna je feminizace.

J. Schwarz 22.2.2019 8:43

Re: velice pochybuji

Tohle tvrdím už dávno - pokud bude někdo skvělým lékařem a z nějakého důvodu zatouží po životě v africké buši jistě ho tam uvítají, ale za své služby nebude moct žádat vilu s bazénem a soukromý vrtulník. Na druhé straně dostane se mu harému žem stádce krav a desítky sluhů...

Š. Hašek 22.2.2019 8:43

Re: Řešení je jednoduché,

Pozor na "tržní vzdělaní od mateřské školky..... ". Jistá Marie Terezie to viděla jinak.

Jinak s podporou studentů nemajetných, vynikajících, by se dalo něco dělat. Nerozhazovat peníze všem. I na prodloužené "studium" do osmadvaceti.

Erasmus je ze dvou třetin krásná lumpárna/dovolená (kdy se "výroba piva studuje rok v Lisabonu a výsledkem je písemná práce o třech stránkách"). Schopní vyjedou na zkušenou i bez dotací!!!! Vždycky tak bylo.

J. Kulheim 22.2.2019 8:43

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Kde zdravotníci pracují v šílených podmínkách?

J. Kulheim 22.2.2019 8:40

Re: Přesně totéž říká

Pan Vodrážka určitě ví o čem píše. Vaše dcera neví o čem mluví. Zatím nic nedělala, nic neplatí. Proč jste jí neporadil. Věděl jste dávno jak to vypadá. Mohla se vrhnout na studium něčeho jiného. Přece musí vědět, že každý obor má svoje specifické podmínky a požadavky.

E. Derat 22.2.2019 8:39

Nesmíme zapomínat jak socánci,

aby vyhráli volby zrušili regulační poplatky. A republika byla oranžová. Zdravotnictví tím přišlo o cca 3 miliardy každý rok. Ovšem volič, tatík měl na jedno nevalné pivo v restauraci, tři lahváče doma, máma na Blesk + Aha, a matky samoživitelky mohly koupit dětem dvoje Hašlerky. Bohužel, už nebyla vláda, která by regulační poplatky znovu zavedla. Ve všech byli socánci, no a Babiš vybral tyto voliče socanům a komoušům jako medvěd včely, a je s nimi v koalici. A další problém je, že stát platí za státní pojištěnce zhruba polovinu minimální platby OSVČ. A těch státních pojištěnců jsou cca 4 miliony. A je to skupina která čerpá nejvíce prostředků, tedy důchodci, děti, vězni atd. Vše souvisí se vším.

P. Kmoníček 22.2.2019 8:39

Re: Vázání na práci v ČR

Pane Pýcho, nejen jak toto opatření zdůvodnit, ale jak ho hlavně zajistit !

Z. Frys 22.2.2019 8:34

Řešení je jednoduché,

důsledná deetatizace komunistického zdravotnictví a komunistického školství. Tedy plně tržní zdravotní služby a plně tržní vzdělávání od mateřské školy po univerzitu. Akorát se patrně nenajde nikdo, kdo by se odvážil do tohoto nefunkčního postbolševického systému sáhnout.

J. Kulheim 22.2.2019 8:34

Re: Teď už je jen na nás

Současný systém je zaměřený pouze na léčení nemocí. Lidé jsou hloubaví. Proč jezdit k lékaři vlastním autem nebo veřenou dopravou a raději nevyžít rychlou, když to nic nestojí? Když je velký zájem o přepravu sanitkou, tak koupíme sanitky další. Kdo to bude platit nikoho nezajímá.

J. Schwarz 22.2.2019 8:32

Re: Vázání na práci v ČR

Milý pane, kdyby vaše dcera nestudovala vůbec, pak byste to v daních "přeplácel" ještě víc. Nevím co je bolševického chtít, aby si každý vysokoškolské studium zaplatil. To je snad pravý opak bolševického přístupu.

I. Koreň 22.2.2019 8:32

Přesně totéž říká

i moje dcera medička. Pan Vodvářka zřejmě ví, o čem píše.

J. Schwarz 22.2.2019 8:27

Re: Plat lékaře

Já bych naopak zrušil povinné zdravotní pojištění a rázem bychom potřebovali tak desetinu současného stavu lékařů.

J. Kulheim 22.2.2019 8:27

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Co by v devadesátých letech poradil pan MUDr Vodvářka, pokud by byl předsedou vlády místo VK? Pan Ráth to vyřešil. Šel dělat něco jiného. Ptejme se na to co udělali zdravotníci pro řešení situace ve zdravotnictví?

Všichni ví, že to nemůže tak pokračovat, ale všem to vyhovuje. Ono je dobré se podívat i na to, jak je to uvniř systému např. když má lékař několik ůvazků, souběh praxe privátní a nemocniční, atd.

J. Schwarz 22.2.2019 8:23

Není divu že

tísíc nedo dva tisíce kulometrů odtud na západ mohou striktně dodržovaz zákon o pracovní době, když mají levný přísun lékařů z levné ciziny. A v listině práv a svobod je možná volnost pohybu, ale sotva právo na bezplatné vysokoškolské vzdělání. Ať si kdokoli vystuduje za svoje a pak jde pracovat do Saúdské Arábie třeba za desetinásobek zdejších platů. Ale když někdo vystuduje zde "zadarmo" nějaký obor, ví, jaké jsou zde platy a podmínky a pak odejde do ciziny s tím že ty naše podmínky jsou špatné, tak takový jenom kalkuluje s maximálním profitem pro sebe. Jsem pro placené vysokoškolské vzdělání - nejen že by si každý rozmyslel jestli se ve svém oboru taky uplatní a uživí, taky by měl vyšší nároky na úroveň studia.

Z. Frys 22.2.2019 8:23

Řešení je jednoduché,

důsledná deetatizace státního komunistického zdravotnictví a státního komunistického školství. Tedy plně tržní zdravotní služby a plně tržní vzdělávání od mateřské školy po univerzitu. Akorát se nikdo do tohoto nefunkčního komunistického systému neodváží sáhnout.

M. Mikulec 22.2.2019 8:19

Re: Kdo chce reformu systému? Nikdo.

Dobre napsáno. Nikdo nechce změny a čím nepruhlednejsi systém, tím se ztratí víc peněz.Zda se, ze to všem aktérům vyhovuje.

J. Anděl 22.2.2019 8:19

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

... ve vládě resp. na Hradě...

J. Pýcha 22.2.2019 8:17

Re: Vázání na práci v ČR

Dobrý muži, čím byste chtěl toto bolševické opatření zdůvodnit? Jaké studium za výhodných podmínek? Dcera studuje na lékařské fakultě sice zadarmo, ale když se to porovná s mými daněmi, tak jsem to studium krutě přeplatil a to nemluvím o nákladech se studiem spojených. Ne každý student má to štěstí, že mu studie zaplatí rodiče. Ti, kdo si musí vzít půjčky potom jdou zákonitě za lepšími podmínkami. A pokud se týče rady pana Klause, ať jdou dělat taxikáře, tak to jen cosi svědčí o lidské úrovni tohoto zamindrákovaného, arogantního hašašíry, ale smysluplná rada to tedy není - ani z hlediska lékařů, ani jejich pacientů.

M. Mikulec 22.2.2019 8:17

Teď už je jen na nás

a na každém z nás, postarat se o své zdraví a nenechávat vše na institucích zdravotní péče. Ostatně není proč zoufat. Nejvyšší věk dožiti je v kraji Vysocina, kde je nejhůř dostupná lékařská péče ze všech krajů.

J. Anděl 22.2.2019 8:15

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

"V tom má prsty?"

No, já mám pana Klause celkem rád, nicméně ano, pan Klaus byl ve vládě v době, kdy se věci několikráte řešily a vyjadřoval se k nim. Nikdo není dokonalý.

Nikdo - to znamená ani pan Klaus, ani lékaři. Kampaň s pohřebními vozy podle mě nebyla moc povedená a vysloveně sváděla ke komentářům, jako měl pan Klaus. Já se mu nedivím. Stávající kampaň nohama je ovšem podstatně úspěšnější.

Medicínské obory a praxe jsou svého druhu droga. Jen díky tomu tam spousta lidí stále pracuje i v šílených pracovních podmínkách. Ovšem nelze se divit, že ti, kteří si návyk teprve budují, si ho rozhodnou budovat v lepších podmínkách, pokud na ně dosáhnou.

Š. Hašek 22.2.2019 8:08

Re: Kdo chce reformu systému? Nikdo.

Vidím to podobně.

Š. Hašek 22.2.2019 8:07

Netroufám si tento problém řešit ...

Pan Vodvářka nám naznačil, krom jiného, že v tom má prsty starý Klaus, jak taky jinak, že?

J. Kulheim 22.2.2019 8:07

Re: velice pochybuji

Lékaři, kteří vystudovali v ČR jdou za lepším do Německa, lékaři z Ukrajiny, Nigerie do ČR. Je to jejich volba a je dobře, že takové možnosti mají. U nás stejné příjmy nebudou mít nikdy. V montovnácfh nebude nikdy taková přidaná hodnota jako ve výrobě např. eleltroniky do aut. Je zde 50% produktivita práce jako v Německu, atd.

Je potřebné hledat nějaké jiné řešení.

M. Mikulec 22.2.2019 8:05

Re:

Pane Pavlíka, pravdy bývají hnusne, viďte. Jak je vidět, je to pro vás novinka. Hloupější otázku jste nevymyslel? Protože jsem založením technik a miluju matematiku, což je medicíně hodně vzdáleno. O své zdraví se cely život snažím starat bez pomoci instituci.