30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí?

Jde o bandu nevděčníků, kteří zde vystudovali za státní (dříve dělnické) peníze, nebo jde o pragmatický a pochopitelný krok mladého člověka, který chce slušně pracovat a žít?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 22.2.2019 13:05

Re: Řešení je jednoduché,

Spočítal jsem to (a nejen to), viz výše v diskuzi.

Z. Frys 22.2.2019 12:44

Státní vs tržní zdravotní pojištění

Státní - platby zdravotní daně: samoplátce 1803/měs, ročně 21636 Kč; OSVČ s min. příjmem 2208/měs, ročně 26496 Kč; zaměstnanec s prům. mzdou (32699) 4414/měs, ročně 52968 Kč.

Tržní - roční komerční kompletní zdravotní pojištění 11400 Kč, v případě smlouvy na delší období se dá dosáhnou i pod 10000 Kč ročně. Roční zdravotní pojišění do USA s neomezeným plněním léčebných výdajů, hospitalizace, repatriace i s úrazovým pojištěním za cca 17000 Kč, roční připojištění manuální práce cca 2500 Kč. Státní organizování zdravotní péče je tedy několikanásobně předražené oproti tržnímu...

Vzdělání: studium VŠ v tržních podmínkach - roční školné 45-60 tis., tj. 225-300 tis. za studium. Při náročnějších oborech (přírodověda, lékařství) dejme tomu 80 tis/rok. To je necelého půl milionu za 6 let studia. Moje studium - 5 let na matematicko-fyzikální fakultě - by dnes stálo cca 400000 Kč. To jsem zaplatil jen na dani z příjmu za cca 5 let. Lékař by to zaplatil asi tak za 6 let...

I. Koreň 22.2.2019 12:32

Re: Přesně totéž říká

Medici ve vyšších ročnících už mají za sebou hodně praxí, takže věřte tomu, že vědí, o čem to je.

Když nějaký systém nefunguje, lidi ho opouštějí, to je normální. Je potřeba zlepšit systém (a nejde jen o platy), ne se snažit lidi ve špatném systému uvěznit.

J. Jedlička 22.2.2019 12:16

Re: velice pochybuji

Základní kapitační platba (cca 50.-Kč) se pro daného pacienta násobí koeficientem podle toho, do jaké věkové skupiny patří. Příjem z kapitace daného praktického lékaře tedy záleží na tom, jakou věkovou strukturu mají jeho pacienti. Jinak viz odkaz: https://www.tribune.cz/clanek/40358-kolik-si-prakticky-lekar-vlastne-vydela

O. Uživatel 22.2.2019 12:04

Uživatel požádal o vymazání
J. Strakoš 22.2.2019 11:51

Re: Bohužel, pane doktore,

Ale kdež - stát si může chtít chránit své investice, to je vše. A nemusí se to omezit jen na lékaře, pochopitelně.

Navíc ty mantry, co se o lékařích tvrdí, stojí na hliněných nohách. Celoživotní vzdělávání - na rovinu, to by mohl říct de-facto každý. Instalatérem počínaje, IT expertem konče. Zodpovědnost - těch odsouzených případů za chybnou léčbu je minimum (v porovnání např. s řidiči). Stres je de-facto všude, v ordinaci (a čekárnách) opravdu nepozoruji více stresu než v Mc Donaldu - vážně, tam jim jde dodat burgr do nějakého času, jinak o zákazníky přijdou, u doktora se klidně objednejte a čekejte.

A rozvracený rodinný život díky povolání? Viděl jste někdy technika doma při dokončování projektu? To ani jeho rodina ne.

A mimochodem, ti lidé, které napadáte lékařům vzdělání platí z daní a pak je platí z pojištění - měli by tedy mít možnost se ptát, zda se finance investují správně.

J. Strakoš 22.2.2019 11:39

Re: Vázání na práci v ČR

No, žiji v přesvědčení, že z Vašich peněz se neplatí jen studium Vaší dcery, ale i jiné věci. Dále předpokldám, že profesoři na katedře neučí zdarma, ale za peníze, které jim dává stát, čili jiní daňoví poplatníci. A stát to dělá proto, aby tady v budoucnu byli lékaři (a jiné profese). No a pokud absolventi odcházejí mimo, pak je to zbytečná investice. Takže můžeme zavést plně placené školství, kde nám může být ukradeno, co se s absolventy stane. Nevidím v tom nic bolševického, ale je to stejné, jako když Vás firma vyšle na nějaké dražší školení s podmínkou setrvání po dobu x let- buď jí vrátíte investici nebo zaplatíte náklady.

J. Ráž 22.2.2019 11:39

K zamyšlení

Společnost lékaře potřebuje, o tom není potřeba nijak diskutovat. Z toho důvodu se společnost také skládá na to, aby mladí lidé mohli studovat bez školného na lékařských fakultách. Reálně tedy čeští občané investují do studia lékařů v očekávání, že se jim ta investice vrátí v podobě toho, že je bude mít kdo léčit. Neinvestují do toho, aby měl kdo léčit rakouské, německé, či britské občany, ale investují do toho, aby měl kdo léčit je.

Změnit to jde, ne že ne a udělat se to musí velmi rychle, jinak budeme slyšet jen samé nářky od lékařů stále dokola, jak to činí MUDr Vodvářka a další. Jen by politici už konečně museli najít odvahu k provedení razantní změny celého sytému českého zdravotnictví a to od změn fungování zdravotních pojišťoven, přes omezení zásahu státu do smluvní svobody vzájemného vztahu pacient - lékař - pojišťovna, až po zavedení školného na naše vysoké školy, samozřejmě provázané efektivním stipendijním systémem, aby studovat mohl každý, kdo je ochoten studijní martyrium na lékařské fakultě absolvovat a byl připraven na to že povolání lékaře je především službou občanům, nikoliv protekčním povoláním, vyžadující automatický respekt a úctu.

V. Braun 22.2.2019 11:29

Re: -------

Tak nevydělávají na tom jen establishmenty, ale i ti pracovníci co odcházejí za lepším, a často i země, odkud odcházejí. Pokud se pak pracovníci se zkušenostmi ze zahraničí vrátí domů jen lépe. Nic není ideální, ale přílišná regulace škodí. To už by se mohly rovnou zavést umístěnky jako řešení "vnirřní migrace" kdy jdou lékaři, ale i další profese, raději do větších měst než do malých nebo na venkov.

Možná bych to ještě více zobeznil, že všeho moc škodí, jak regulace tak bezbřehé ruky trhu. Vždy je potřeba najít zlatou střední cestu.

D. Polanský 22.2.2019 11:22

Odchází i jiné profese,

s tím nemá smysl něco dělat. Většina z nich se nakonec vrátí. Nakonec budou na tom odborně i jazykově lépe. O to přece jde.

Dcera když skončila LF (2004), doktorů bylo ještě dost, nastoupila na 10 % úvazek, brala 1 200 Kč, postupně se jí úvazek zvyšoval, pak dělala Ph.D. takže se jí příjem o něco vylepšil, ale i coby Mudr. jsme ji cca 3 roky museli živit, pochopitelně v práci byla 8 a více hodin. Měla z toho trochu komplex, ale tvrdě na sobě pracovala a dnes je s platem někde jinde. Ale to platí pro všechny profese, nejdřív se musíš něco naučit, a pak natahuj ruku.

Z. Frys 22.2.2019 11:13

Re: -------

Jste normální? Viz pan Zinga o něco níže v diskuzi. Ale samozřejmě, že v systému vzdělání je něco špatně. Prakticky všechno.

J. Kratochvíl 22.2.2019 11:07

Mělo by to platit nejen pro lékaře,

každé vzdělání něco stojí společnost a stát, proto by měli absolventi VŠ, kteří nemají povinnost platit školné, mít povinnost odpracovat určité období v zemi, která jim toto vzdělání poskytla a nebo toto školné zaplatit. Není to nic proti porušování lidských práv ani omezování svobody. Každý se přece může sám svobodně rozhodnout.

Z. Frys 22.2.2019 11:05

Re: Řešení je jednoduché,

Nebylo by špatné zopakovat si gramatiku. Sice oceňuji pokus o pátý pád, ale to se moc nepovedlo.

K té doporučené literatuře - doporučil bych klasiku: Ludwig von Mises - Lidské jednání, Murray N. Rothbard - Etika svobody. Pro ty, kteří stát považují za jakousi "magickou bytost", která umí věci zařídit lépe než každý jednotlivý člověk, bych doporučil útlou knížku M. Rothbarda - Anatomie státu.

Z. Frys 22.2.2019 11:04

Re: Řešení je jednoduché,

Za peníze. Možna jste o tom slyšel: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADze . Peníze komoditní, fiat měny, lokální měny, blockchain kryptoměny...

O. Uživatel 22.2.2019 11:04

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 22.2.2019 11:00

Uživatel požádal o vymazání
M. Mikulec 22.2.2019 10:56

Re: Bohužel, pane doktore,

Plác plác, lebko. Vy nevíte nic o trestní odpovědnosti strojvedoucích, řidičů autobusu, pilotů. A jejich celoživotnímu prezkusovani. Kdyby měl lékař stejnou trestní odpovědnost, která spočívá zejména v paragrafu všeobecného ohrožení, bylo by těch lékařů ještě daleko méně.

M. Kosejk 22.2.2019 10:49

Re: -------

Jenomže je to tak, že pokud stojíte za ideologií volného globálního trhu s prací, tak na tom vždy budou tratit chudší země - a vydělávat estabilishmenty bohatších zemí - a chudší země proto nedostanou nikdy šanci zbohatnout. Tak to prostě je.

Nehledě na to, že nám pracovníci z východu snižují hodnotu práce - a naši pracovníci dělají to samé v západních zěmí. A vydělávají na to jen estabilishmenty (tj. korporace a jimi uplacení politici).

V. Braun 22.2.2019 10:44

Re: -------

Za ideální to rozhodně nepokládám, ani jsem to nikde netvrdil. Reulace typu po dobu deseti let od studia nesmíš vycestovat, ovšem považuji za větší zlo než je současný stav. Ostatně, jak zde již psal někdo jiný, proč by to pak mělo být zavedeno jen na lékaře, proč ne na inženýry nebo instalatéry, těch máme také nedostatek. Už vidím ty davy nových úředníků, kteří to administrují.

P. Zinga 22.2.2019 10:41

Re: Z pohledu potřeb tohoto státu - nejen pokud jde

Pane Harabasko, problém je v tom, že placené studium lékaře podraží jeho služby víckrát, než co to studium stojí Vaši babičku.

V. Braun 22.2.2019 10:41

Re: pane Derate

Tak před časem se mi tady všeználci smáli za termín "regulace tržními prostředky", regulační poplatky jsou ovšem přímou ukázkou takové regulace, takže nevidím nic divného na tom, že je zavedla pravicová vláda a zrušili socialisti. V praxi se jednalo spíše o psychologii, protože poplatek 30 korun nemohl nikoho zruinovat, a to říkám jako člověk, který má v rodině i tzv starodůchodce s opravdu podprůměrnými důchody.

P. Zinga 22.2.2019 10:38

Re: Bože, to je pitomá otázka!

Jo a my z Ukrajiny. Jednoho mám, zubaře. Třída.

M. Kosejk 22.2.2019 10:38

Re: -------

Ano, stejný princip.

M. Kosejk 22.2.2019 10:38

Re: -------

Takže je podle vás ideální, když naše kvalifikované lidi vysávávají západní země - a my zase vysáváme východní země - a ty budou vysávat ještě východnější země, nebo co?

A v těch nejchudších zemích si rovnou můžou obyvatelé hodit oprátku na krk a oběsit se, že? A hlavně, ať žije globální trh, viďte? :)

J. Lepka 22.2.2019 10:35

Re: důsledek a proč to ještě "funguje"

Zvláštní, jak stačí jediný komentář, aby se dotyčný dokonale "shodil"!

J. Cyrany 22.2.2019 10:34

Re: -------

Je to podobný vztah jako zaměstnavatel , který umožní svému zaměstnanci absolvovat dálkové či večerní studium. Ano ,ale poté tady několik let zůstaneš a nebo se vyplatíš.

T. Vodvářka 22.2.2019 10:34

Re: velice pochybuji

Asi se to dobře nezobrazilo, ale na netu jsem našel, že kapitační platba je dle vyhlášky v rozmezí 48-55 Kč. Pakliže máte 108 od poj MV ČR, jste asi velmi dobře u nich zapsán. U ostatních pojišťoven máte prosím kolik za kapitaci?

V. Braun 22.2.2019 10:32

Re: -------

No ještě že nemají restrikce na odchody lékařů, navrhované výše, třeba v takových zemích jako je Ukrajina nebo Bulharsko, to už by se náš systém péče zhroutil úplně.

J. Lepka 22.2.2019 10:31

Bohužel, pane doktore,

k problému se nejhlasitěji vyjadřují ti, co něm ví prd a vořech a jediný jejich okruh zájmu je závist nad doktorskými platy. Nic o délce a náročnosti studia a nemalých nákladech, nic o celoživotním vzdělávání, o rozvráceném rodinném životě, o stresu a odpovědnosti. Zase jsou to jen pozůstatky komunistické pseudorovnostářské politiky, které ovšem u nás dlouhodobě podléhá nemalá část populace.

M. Kosejk 22.2.2019 10:31

Re: Z pohledu potřeb tohoto státu - nejen pokud jde

Například vás trápí, kdo zaplatí školné. Mě ale spíš trápí, že na venkově chybí lékaři a obecně že chybí technické profese - ale naše vlády se paradoxně bijí o to, aby u nás vystudovaní odborníci mohli makat v Británii. Já si třeba klidně zajedu autem do krajského města - ale co takový důchodce, co se sotva dobelhá do krámu? Jak se dostane třeba k doktorovi?

A pokud by se Češi museli kvůli studiu zadlužit, tak jaký efekt by to podle vás mělo? Dle mého by vystudovaní tuplem zdrhli do lépe placeného zahraničí (a zkušenosti z USA s doživotně zadluženými lidmi ze studentských půjček nejsou tím, co bych chtěl následovat).