26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí?

Jde o bandu nevděčníků, kteří zde vystudovali za státní (dříve dělnické) peníze, nebo jde o pragmatický a pochopitelný krok mladého člověka, který chce slušně pracovat a žít?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 22.2.2019 10:29

-------

Náš stát prostě nemá prachy na to, aby mohl dát lékařům stejné platy jako v západoevropských zemích - takže pokud adorujete globální trh, tak situace je neřešitelná. A zároveň platí, že stát jako majoritní financér školství má povinnost řešit, co financuje, za jakých podmínek to financuje - a jestli to, co financuje, má smysl pro občany tohoto státu.

A také dodejme, že kdyby studenti měli platit kompletní náklady na své studium, tak to by půjčky na vzdělání nedoplatili ani za 10 životů. :) Takže stát stejně bude muset participovat na placení školství - takže stejně by byl povinnen školství řešit a organizovat - když tam posílá veřejné prachy. Tak ať to stát zracionalizuje - a oseká kraviny a podpoří užitečné obory a školy.

A jestě musím říct, že co se týká úvah mladého člověka, který zvažuje studium medicíny, tak pro toho je horší, když mu řeknete, že si na studium musí půčit velké prachy (nebo hledat sponzory), než když se mu řekne - vystuduješ zadarmo, ale pak alespoň pár let odkroutíš pro české zdravotnictví. A není to žádný zásah do svobody - je to pouze nabídka, kterou nemusí nikdo přijímat. A pokud se to někomu nelíbí - a ještě před začátkem studia je rozhodnut, že hned zmizí do ciziny - tak jeho volba (a pro nás lépe, že nebude studovat za naše prachy, když z něj stejně nic mít nebudeme).

p.s. Vyždycky jsem si myslel, že se svobodou je spojena i odpovědnost vůči sobě i svým bližním. A za součást pravicových hodnot jsem považoval pocit opovědonsti za vlastní stát - a ne že si čkověk řekne: Využiju státem financované školství - a pak na své spoluobčany prdím a valím pryč - páč jde jen o mě a moji svobodu.

P. Harabaska 22.2.2019 10:29

Re: důsledek a proč to ještě "funguje"

Vám by udělala dobře jistá operace provedená kdykoli. Třeba i v neděli o půlnoci.

P. Harabaska 22.2.2019 10:26

Z pohledu potřeb tohoto státu - nejen pokud jde

o lékaře - docházím k závěru, že návrhy na zpoplatnění vysokoškolských studií mají (ač jsem takové řešení dříve odmítal) svůj raison d’être: vystudoval jsi za peníze daňových poplatníků (nejen za peníze dělnické), odvděč se za to tomuto státu. Nebo si ta studia zaplať! Proč má "babička Vonásková" ze svých daní (ano, i ona platí daně a polatky) financovat studia nevděčníka, který pak zmizí s vidinou vysokého platu někde v cizině, a "babičku Vonáskovou" pak nemá kdo lékařsky ošetřit? A stejné je to i s ostatními vysokoškolsky vzdělanými odborníky. Proč "tahat" do Česka leckdy problémové pracovníky ze zahraničí?

J. Cyrany 22.2.2019 10:24

Re: důsledek a proč to ještě "funguje"

Takže už víme kdo ,socani, a proč , zrušení 30 poplatku ...mu he he he

J. Lepka 22.2.2019 10:23

Re: Bože, to je pitomá otázka!

To Němcům vadit nemůže, mají stálý příliv Čechů a Slováků.

S. Lazárek 22.2.2019 10:20

Re: důsledek a proč to ještě "funguje"

Tak to je.

Š. Šafránek 22.2.2019 10:20

Re: důsledek a proč to ještě "funguje"

Ano, tak to je.

T. Vodvářka 22.2.2019 10:19

Re: velice pochybuji

file:///C:/Users/uzivatel/Downloads/Cenovy_dodatek_CPZP_pro_praktick%C3%A9%20l%C3%A9ka%C5%99e_2018_vzor.pdf

Š. Šafránek 22.2.2019 10:19

Re: To je zajímavé, že průměrný plat lékaře je přes 60 tisíc.

Ne. Problém je jiný: představte si např. rodičkami oblíbené gynekologicko-porodnické oddělení nejmenované menší nemocnice cca s 800 porody ročně, kde - aby se udržel provoz -, slouží každý ze 3 atestovaných lékařů každý třetí víkend. Durch - to znamená, že každý z nich nastoupí do práce v pátek ráno a odejde v pondělí odpoledne. Kromě toho má ještě další 5 všedních služeb (např. středa ráno až čtvrtek odpoledne) a všechny další pracovní dny jde samozřejmě od práce - musí běžet operativa, ambulance... Vedení si je samozřejmě vědomo, jaký je to masakr, a tak jako vedení všech dalších nemocnic řeší dilema: zavřeme to tady nebo to dáme? Ti lékaři nejsou chudí, tedy na české poměry. Ale věřte mi, že by raději byli chudší a nepadali na hubu.

O problému se ví, a ministerstvo jej nově řeší tak, že se snaží přinutit ambulantní specialisty, aby se podíleli na službách v nemocnicích, jak je to běžné v jiných zemích.

S. Lazárek 22.2.2019 10:19

Re: Vždycky jsou tu bylinky

Ideální například na krvácení do mozku.

M. Šejna 22.2.2019 10:18

pane Derate

nesmíte zapomenout, že regulační poplatek je od slova REGULOVAT. Pro správného pravičáka je "regulovat" sprosté slovo. Přesto levicové regulační poplatky zavedli "občanští demokrátkové" a pravicově zrušit si je dovolili "socánci"

O. Prokop 22.2.2019 10:17

důsledek a proč to ještě "funguje"

Zdravotnictví funguje jenom "díky" nedodržování zákonů, díky sebezničujícímu altruismus lékařů a sester, díky pracujícím důchodcům( i devadesátiletým). Vyberou se peníze na Fabii, pacient dostává Octavii a je nespokojen, že nemá Superba. letos asi v dubnu, když se naplní 416 hodinový limit roční přesčasové práce, tak se začnou oddělení zavírat( což se už i děje), dotkne so to pacienta a bude šrumec... za vše mohou politici, jak by taková ČSSD vyhrávala volby, kdyby nelhala a nekorumpovala- např. zrušením 30kč. poplatečků... Dal byste se někdo operovat v pondělí ráno, když je chirurg v práci od pátku rána?

M. Šejna 22.2.2019 10:13

lékaři a mandatorní výdaje?

lékaři jsou placeni z veřejných financí a jejich platy jou tedy považovány za mandatorní výdaje na státní zaměstnance. Další finance dostávají lekaři přes zdravotní pojištění.

Pokud tedy chceme lépe platit naše lékaře, aby neutíkali, nezbývá, než zvýšit mandatorní výdaje státu, nebo zvýšit zdravotní pojištění. Peníze totiž nerostou na stromě, takže někdo ty mzdy lékařů musí zaplatit.

J. Cyrany 22.2.2019 10:11

Vždycky jsou tu bylinky

a priessnitzův obklad.

Š. Šafránek 22.2.2019 10:04

Je to tak.

Na druhou stranu systému se stále vyplatí smířit se se ztrátou 20% absolventů, kteří se vykašlou na zdejší podmínky a kariéru započnou jinde, než ohodnotit 100% lékařů tak, aby se nikomu nevyplatilo odejít. A propos skutečně jde více o podmínky vzdělávání a o množství přesčasů (byť to mohou být formálně třeba dohody) než o nominální odměnu. Mám řadu kamarádů pracujících coby lékaři různých specializací v Německu a Anglii, a jejich životní úroveň se nějak zásadně neliší od té, jakou máme my, čeští lékaři. Ale liší se jejich pracovní doba (mají asi tak dvojnásobek volného času) a přehlednost postgraduálního vzdělávání, jeho jasná pravidla, absence nutnosti všelijak ošulit stáže a razítka... Jednoznačně si ekonomicky polepší pouze ti, kteří pracují za dejme tomu britský plat, ale životní náklady mají české.

Další problém je s mentalitou nastupující generace, která má obecně jiný vztah k práci a kariéře, loajalitě a etosu lékařské práce, než generace předešlé. Nerozumíme jim a nemáme na ně páku.

P. Zinga 22.2.2019 10:04

Re: Řešení je jednoduché,

Pane Frysy, jste normální? Nejste o nic menší fanatik, než ti Vámi nenávidění komunisté.

Doporučil bych Vám přečíst si knihu "What Money Cant ́t Buy (O morálních hranicích trhu) Američana Michaela J.

Sandela.

J. Chaloupka 22.2.2019 10:03

To je zajímavé, že průměrný plat lékaře je přes 60 tisíc.

Kromě toho nechtějí pracovat na směny. Nebyly by příplatky za hodiny navíc a noční směny, že? Znáte nějakého chudého lékaře?

S. Lazárek 22.2.2019 10:01

Re: Spíš je to v rovině nátlaku než reality.

Nevíte, o čem píšete.

P. Grigar 22.2.2019 9:59

Re:

.. ano, praxe se běžně prodávají, za částky s šesti nulami.

J. Cyrany 22.2.2019 9:58

Spíš je to v rovině nátlaku než reality.

A opět stále dokola omílané klišé. Dělnické peníze, protože se jim nechce na noční? Špatné je , že se veřejnost dozví o šlendriánu ? Takže tutlat ? Pozoruhodné.A dokonce po nich někdo chce ,aby na noční pracovali...skandál.

P. Zinga 22.2.2019 9:56

Bože, to je pitomá otázka!

Jdou za lepším, jako mnoho jiných. I já dělal za hranicemi, pravda, až v době, kdy mé náklady na vzdělání byly mnohokrát vyrovnány. Ale to je pouze morální rovina.

Nikdo-včetně politiků- by neměl být povýšen nad poměry u nás: jestliže normální zaměstnanec bere třetinu západního platu, měly by tomu odpovídat platy všech.

V osobní rovině, kdo se s tím nehodlá smířit, může "za kopečky". Zákony, které by tomu bránily, nemáme.

A autor kecá, když tvrdí o"pořádku" v kontrole odpracovaných hodin na Západě, tam mají stejné problémy, A Němcům utíkají lékaři například do Anglie.

P. Grigar 22.2.2019 9:55

Re: Vázání na práci v ČR

.. zkuste si zjistit náklady na srovnatelné studium v zahraničí, na to by nestačily ani vaše daně. Navíc část z nich je uložena například i v infrastruktuře státu, kterou celý život používáte.

P. Khail 22.2.2019 9:53

Re: Teď už je jen na nás

Plácáte nesmysly, zkuste si na prohlídku / návštěvu lékaře zavolat "rychlou". Ani po operaci vás z nemocnice vždycky neodvezou, nemluvě o tom, že pokud to opravdu budete potřebovat, počkáte si na odvoz i několik hodin. Dejte se dohromady.

J. Jurax 22.2.2019 9:50

Re: Vázání na práci v ČR

Studium platit, ale taky snížit patřičně procento daně.

P. Grigar 22.2.2019 9:48

Re: Plat lékaře

.. no jo, ale z čeho potom bude financováno lékařské ošetření těch, kteří 40 let platili do systému a dnes už nejsou výdělečně aktivní? A právě teď, většinou "díky" celoživotní práci, potřebují lékařskou péči? Kdo a jak dokáže radikálně přetnout solidární systém, trvající desítky let? Kdo a jak bude určovat kompenzaci ztrát, vzniklých jeho účastníkům?

Problematika nízkých platů není jenom u lékařů. I poslanci mají málo a proto si přidali.

P. Khail 22.2.2019 9:43

Re: velice pochybuji

Pane Vodvářko musím opravit váš údaj. Kapitační platba, dle mého výpisu od ZPMV, je 108 Kč měsíčně v roce 2018. Mohu doložit.

P. Grigar 22.2.2019 9:39

Re: Řešení je jednoduché,

.. tak jo, od pondělí to zavedem. Přes víkend si spočítejte, kolik tak asi budete "tržně doplácet" za vaše dosavadní vzdělání, sice systémem vnucené, ale také hrazené.. a jak vidím, i částečně použitelné. Hračky rozbité ve školce vám odpustíme.

Spousta lidí ví, co by se mělo, obzvláště politikové v tom vynikají. Málokdo už dokáže přijít s funkčním systémem, kterým by se toho také dosáhlo.

S. Lazárek 22.2.2019 9:34

Re: Netroufám si tento problém řešit ...

Přijít do práce sobotu ráno jít z ní domů v pondělí odpoledne je šílené pane Kulheime.

P. Grigar 22.2.2019 9:29

Re: Kdo chce reformu systému? Nikdo.

.. jediná skupina, která by si přála změny systému, jsou ti, kteří ho financují svými povinnými odvody. A právě ti mají na jeho uspořádání minimální vliv.

A. Trick 22.2.2019 9:28

Re: Řešení je jednoduché,

Až to zavedete, tak cca po deseti letech očekávejte sociální revoluci. A možná, že Vás "rozlícená lůza" oběsí na vratech Vaší krásné nemovitosti.