19.11.2017 | Svátek má AlžbětaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Svět podle PutinaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 131, poslední: 26.7.2017 6:32, přehled diskusí

Panu autorovi,:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.6.2017 23:15

k jedné větě článku - " V Azerbejdžánu zůstala celá obrovská oblast Arménů," -

Nejlepši pruvodce po Karabachu - http://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=609880

Koločava - vylet za železnu oponu - http://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=609782

Re: Panu autorovi,:
Autor: M. Prokop Datum: 27.6.2017 23:58

Ono je to obráceně, v Arménii zůstala oblast Ázerů - Nachičevan.

Re: Panu autorovi,:
Autor: V. Podracký Datum: 28.6.2017 11:12

Omyl pane Prokop. Podívejte se na mapu. Nachičervan není součástí Arménie.

16. O činnosti ruských vojáků na Krymu:
Autor: J. Václavíková Datum: 27.6.2017 22:08

Vladimir Putin: Podle příslušné mezinárodní dohody jsme na vojenské základně na Krymu mohli mít 20 tisíc vojáků, kteří měli zabezpečit fungování vládního zastupitelského orgánu – krymského parlamentu. Aby se mohl parlament scházet a zajišťovat plynulý chod regionu určený zákony... Bojovou činnost jsme neprováděli, nikdo tam nestřílel, nikdo nikoho nezabíjel.

Za prvé, nejedná se o jedinou mezinárodní dohodu, která byla uzavřena s Ukrajinou. Podle Budapešťského memoranda získala Ruská federace kontrolu nad jadernými zbraněmi rozmístěnými na Ukrajině (v roce 1991 byla na Ukrajině soustředěna přibližně každá pátá bojová hlavice pozemního systému prostředků strategické triády) výměnou za garanci teritoriální integrity Ukrajiny a respektování její suverenity.

Za druhé, Ruská federace měla povoleno držet na krymské vojenské základně vojska, žádná dohoda jí však nepovolovala využívat je v administrativních budovách a vojenských objektech. A přesně k tomu došlo.

Obyvatelé Donbasu povstali....:
Autor: I. Hendrych Datum: 27.6.2017 22:02

To je vyšší dívčí...obyvatelé Donbasu opravdu nepovstali vážený pane, nebo bývalý soudruhu ?

Re: Obyvatelé Donbasu povstali....:
Autor: M. Prokop Datum: 27.6.2017 22:05

Někteří ano. Otázka je jen, kteří, s kým, proč a za co.

15. O legitimitě referenda na Krymu:
Autor: J. Václavíková Datum: 27.6.2017 21:52

Vladimir Putin: My jsme se Krym připojit nerozhodli. O připojení Krymu k Rusku rozhodli lidé žijící na Krymu. Referendum vyhlásil parlament, zvolený podle ukrajinských zákonů, a tudíž zcela legitimní krymský parlament. Krymský parlament tak převážnou většinou odhlasoval připojení Krymu k Rusku.

Ukrajinská ústava nezná možnost vypisování referenda o secesi jednotlivých regionů. To neumožňuje ani ústava ruská. Podle nových zákonů přijatých v éře Vladimira Putina je pouhé projednávání možnosti vyhlášení obdobných referend předmětem zahájení trestního řízení. V září 2015 tak byl například předseda tatarského společenského centra Rafis Kašapov odsouzen ke dvěma letům nepodmíněně za vyzývání k separatismu. Veřejně totiž vyzýval k navrácení Krymu Ukrajině.

Vladimiru Putinovi je dobře známo, že referendum na Krymu bylo nezákonné, jeho samotného vynesla do prezidentského křesla poprvé vlna boje proti čečenským separatistům – tehdy žádná řeč o referendu nebyla a zničit obytné domy se také nikdo nerozpakoval.

Re: 15. O legitimitě referenda na Krymu:
Autor: J. Václavíková Datum: 27.6.2017 21:52

Když nakonec Putin hovoří o krymských zákonodárcích, kteří hlasovali pro připojení Krymu k Rusku, zapomíná zmínit, nakolik dobrovolné bylo jejich rozhodnutí. O tom naopak hovořil Igor Girkin: „Žádnou podporu orgánů vlády jsem v Simferopolu, kde jsem se nacházel, neviděl. Zákonodárce shromáždila domobrana, aby je mohla nahnat do sálu. Tam poté měli přijmout usnesení o připojení Krymu k Ruské federaci. Byl jsem tam jedním z velitelů milice.“

Re: 15. O legitimitě referenda na Krymu:
Autor: V. Podracký Datum: 28.6.2017 11:11

Ano, ano, přesně zopakovali to, co se dělo v Kijevě po svržení Janukoviče. Ozbrojenci nahnali poslance do sálu a ti zrušili ústavu, kterou titíž lidé před nedávnem schválili. Proto tvrdím, že obě akce byly nezákonné.

:
Autor: J. Novak Datum: 27.6.2017 19:18

Kdo zná historické souvislosti a má přehled o etnografickém složení obyvatelstva na území bývalého SSSR, ten naopak přičlenění Krymu k Ruské federaci chápe a nic proti tomu nemá.

Re: :
Autor: V. Podracký Datum: 27.6.2017 19:44

Pane Nováku, máte pravdu, jenom prostě jsou tu nějaké mezinárodní dohody a pod. To, co Putin udělal proti němu celý svět obrátilo. Jinak je samozřejmě, že obyvatelstvo Krymu má mít stejná práva jako obyvatelstvo Kosova. Má právo se rozhodnout o svém osudu. Jenže to se mu musí dát možnost vyjádřit bez zasahování zvnějšku.

Re: Podle pana Podrackeho:
Autor: J. Lancik Datum: 27.6.2017 20:58

Cecna pravo o sobe rozhodnout nema, zrovna tak Dagestan, Ingussko, Cerkesove atd. Pravo rozhodnout o svem osudu podle cinskych Putinovych spojencu nema Tibet a Taiwan. Cinsti komuniste vyhrozuji Taiwanu vojenskym napadenim i pri pouhem vyhlaseni referenda o nezavislosti. Dovoluji si pripomenout zastancum Putina, ze Rusko dosud drzi dve casti Finska uloupene v agresivni valce v zime 1939-40. Obyvatelstvo uloupene finske Karelie bylo o vsechen majetek oloupeno a bezohledne vyhnano. Na to se Stone pozapomel zeptat, ono totiz plati ve vsech civilizovanych zemich sveta: Kdo drzi ve svem majetku kradenou vec je za kradez spoluzodpovedny a je sam zlodej. Tedy dokud Rusko nenavrati uloupena uzemi a nezaplati kompenzaci za neopravene uzivani je zlodej a stjne tak Putin.

Re: Podle pana Podrackeho:
Autor: V. Podracký Datum: 28.6.2017 11:28

Ohledně toho Finska je to pravda. Jinak je to samozřejmě otázka jak se přistupuje dnes k secesi a jaká práva jsou. Jestliže má právo se odtrhnout Kosovo, má právo i Čečna, ale i Krym, Osetie a Abcházie a pravděpodobně i východní Ukrajina. Začalo se s něčím a musí být tedy nějaká práva pro všechny shodná. Nelze jednomu to právo přiřknout a druhému ne.

Víte o tom, jak současné etnografické složeni na Krymu :
Autor: P. Vaňura Datum: 27.6.2017 20:34

VZNIKLO?!

Nezbývám než citovat Markýze de Sade "Podlost je odměňována bohatstvím, kdežto ctnost je vždy spojena s chudobou a neštěstím..."

Re: Víte o tom, jak současné etnografické složeni na Krymu :
Autor: A. Trick Datum: 27.6.2017 21:27

Obviňujte Kateřinu II.

Re: Víte o tom, jak současné etnografické složeni na Krymu :
Autor: M. Drašner Datum: 28.6.2017 8:01

Že jste demagog, o tom není pochyb. Rozdíl mezi Ruskem a třeba Velkou Británií je ten, že třeba Skotové, rovněž prorůznu připojovaní k Anglii v 17.-18.stol. mají právo (aktivně používané) rozhodnout, zda ve Velké Británii zůstanou, či ne. Vysvětlil byste mi prosím, jak je toto právo realizováno v Putinově Svazu?

Re: Víte o tom, jak současné etnografické složeni na Krymu :
Autor: V. Podracký Datum: 28.6.2017 11:34

Diskutovat o etnografickém složení je nesmysl. Jak vzniklo v téměř stejné době etnografické složení amerického Západu? Osídlení Evropany a likvidací Indiánů. Z Krymu byli Tataři pouze vyštváni tím, že se museli podřizovat křesťanům. Odstěhovali se převážně do Turecka. Je to snad jediný případ v celém světě v době osmnáctého a devatenáctého století?

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 27.6.2017 22:07

Máte pravdu, že mnohem více pohoršující než vlastní fakt je ruský (ne)způsob provedení.

Viz Budapešťské memorandum, zelení mužici a tak vůbec.

Pane Podracký, :
Autor: V. Klepetko Datum: 27.6.2017 17:27

dobrý článek se pozná podle toho, že je v něm méně propagandy, (ať už PRO nebo contra), než v následné diskusi. V tomto směru jste obstál...

Na závěr Vašeho článku jste položil velmi zajímavé otázky, a nejsem si vůbec jistý, že na ně znám odpověď. Tuším jen, ze ty příčiny, na které se ptáte, mohou mít zcela univerzální charakter a nesouvisí přímo s Ruskem: to je zde jen konkrétní aplikací jakéhosi nadnárodního meta-programu, který generuje různé předsudky... Pokud se na věc podíváte takto, tak uvidíte například hlubokou analogii mezí "Dlouhými stíny předsudků" Evy Hahnové a stíny, o kterých píšete Vy. Jen se týkají jiného národa...

Dokonce bych k odlehčení tématu navrhoval takovou rovnici, spíše jako vtip:

Igor Shafarevich - zbytečně akcentovaný antisemitismus = Eva Hahnová :-)))))

Napadá Vás, pane Podracký, ještě nějaký další národ, vůči kterému vznikají předsudky stejným mechanismem, jako je to u těch Čechů a Rusů?

Re: Pane Klepetko :
Autor: V. Podracký Datum: 27.6.2017 17:54

nenapadá mne analogie jiné mytologie. Samozřejmě, že o některých národech víme málo a proto je to nahrazeno mýty. Na Západě toho vědí o světě obecně méně než víme my. Jsou více ve vleku mýtů než my. Znají obvykle lépe než my jen svůj okruh, třeba bývalé kolonie a pod. Možná jste myslel Němce, ale tam se o mýtus nejedná, jedná se o jiné věci.

Zeptal jsem se, protože mě také nic rychle nenapadlo... :
Autor: V. Klepetko Datum: 27.6.2017 18:10

Ale když tak o tom přemýšlím - možná se něco podobného dělo těm Židům. Nebo naše mytologizace "přírodních národů"...

S tím obecným povědomí máte pravdu - v Mombase jsem s úspěchem tvrdil americkým turistům, že se Čechy nacházejí v Greenlandu, což je zelený kontinent na Sever o Evropy, pojmenovaný podle zelené trávy, co se tam u nás celoročně zelená :-)))))

Re: Zeptal jsem se, protože mě také nic rychle nenapadlo... :
Autor: V. Klepetko Datum: 27.6.2017 18:45

P.S. Nebo jiná anologie: předsudky Macrona ohledně V4:-)))

a ještě k tématu:
Autor: P. Aron Datum: 27.6.2017 17:19

Rusko, Putin a Ukrajina.

Tady je jedno video tuším z roku 2014 . Je to satira na oficiální německou propagandu. Je vidět, že to co píše německý mainstream,

zdaleka neodráží názory všech Němců. Mrkněte na to.

https://www.youtube.com/watch?v=q0FIhgBY8Aw&list=RDqEl_uHwjSaU&index=2

Pane Podracký, :
Autor: V. Klepetko Datum: 27.6.2017 17:19

dobrý článek se pozná podle toho, že je v něm méně propagandy, (ať už PRO nebo contra), než v následné diskusi. V tomto směru jste obstál... Na závěr Vašeho článku jste položil velmi zajímavé otázky, a nejsem si vůbec jistý, že na ně znám odpověď. Tuším jen, ze ty příčiny, na které se ptáte, mohou mít zcela univerzální charakter a nesouvisí přímo s Ruskem: to je zde jen konkrétní aplikací jakéhosi nadnárodního meta-programu, který generuje různé předsudky... Pokud se na věc podíváte takto, tak uvidíte například hlubokou analogii mezí "Dlouhými stíny předsudků" Evy Hahnové a stíny, o kterých píšete Vy. Jen se týkají jiného na

A takto uvádí do reality svět podle Putina ruský Insider::
Autor: J. Václavíková Datum: 27.6.2017 16:03

1. O tom, jak Putin zkrotil miliardáře

„Zrušili jsme schémata, s jejichž pomocí byla stvořena oligarchie...“ filmové záběry ukazují Berezovského a Chodorkovského ... „a díky kterým se člověk stal přes noc miliardářem.“ Dále: „Nemám takové bohatství, o kterém říkají“ ... „je to všechno nesmysl. Kdyby to tak bylo, už by to bylo dávno známé.“ ... „Nemyslím si, že to je velký štěstí. Peníze si s sebou do hrobu nevezmeš.“

Musíme začít u toho, že když se Putin dostal k moci, miliardáři v Rusku vůbec neexistovali. V roce 2000 uváděl seznam Forbes 322 miliardářů a mezi nimi nefiguroval ani jeden Rus. Zato v roce 2017 se seznam rozrostl na 2043 osob včetně 96 Rusů. Tři lidé ze seznamu ruských dolarových miliardářů – Gennadij Timchenko (4. místo), Kirill Šamalov (74. místo) a Jurij Kovalchuk (93. místo) – jsou Putinovi sousedi v chatařském družstvu Ozero, které bylo vytvořené v roce 1990. Kirill Šamalov je syn akcionáře družstva Nikolaje Šamalova a podle otevřených zdrojů je také manželem dcery Putina. Šamalova, Kovalchuka a bratry Rotenbergovy (společne s Putinem se věnují džudu) obvinili z toho, že měli přístup k státním zakázkám bez soutěže (tedy opravdu „se stávali miliardáři přes noc“).

Putin oficiálně na seznamu miliardářů není. Zjistit velikost jeho skutečného bohatství není možné (i když v lednu 2017 časopis Time napsal, že je zřejmě nejbohatším člověkem na světě). Můžeme jen orientačně vyhodnotit rozsah kapitálu Putina podle offshorovych společnosti, ve kterých je jednatelem violoncellista Sergei Roldugin (sám Putin, připomínáme, se podnikaní nevěnuje). Přes jediný z „rolduginských“ offshorů „protekly“ víc než 2 miliardy USD, přičemž finanční prostředky byly použity na aktiva spojená přímo s Putinem. V případě, že by to byl jediný Putinem kontrolovaný offshore, znamená to, že je prezident bohatší než byli v roce 2000 Chodorkovskij a Berezovskij dohromady.

Re: A takto uvádí do reality svět podle Putina ruský Insider::
Autor: J. Václavíková Datum: 27.6.2017 16:04

3. O tom, jak Putin zvítězil nad chudobou

Oliver Stone: „Snížili jste úroveň chudoby o dvě třetiny!“ Vladimír Putin: „Přesně!“

Oliver Stone: „V roce 2000 byl plat 700 rublů, v roce 2012 – 29 tisíce rublů.“ Vladimír Putin: „Ano, přesně!“

Ve skutečnosti není pravda ani jedno, ani druhé. Za prvé, počet obyvatel s nižšími příjmy, než je úroveň existenčního minima, klesl ne třikrát, ale dvakrát, tedy z 28 % (41 mil. lidí) na 14 % (20 mil. lidí). Za druhé průměrný plat v roce 2000 nebyl 700 rublů, ale 2.200, a v roce 2012 nebyl průměrný plat 29 tisíc, ale pouze 26 tisíc rublů. To znamená, že reálná mzda s ohledem na inflaci vzrostla přibližně trojnásobně. To se však nestalo díky Putinovi, ale díky ceně za barel ropy, který je klíčovým indexem ruské ekonomiky. Cena za barel totiž vzrostla z 20 USD v roce 2000 na 120 USD v roce 2012, to znamená 6krát.

Re: A takto uvádí do reality svět podle Putina ruský Insider::
Autor: J. Václavíková Datum: 27.6.2017 16:09

5. O rozšiřování NATO na východ

Oliver Stone: „Vím od pana Gorbačova a amerických činitelů, včetně Jamese Bakera, že existovala dohoda se Sovětským svazem o zákazu rozšiřování NATO na východ.“ Vladimir Putin: „Ano, když se řešila otázka sjednocení Německa a následného stažení sovětských vojsk z východní Evropy, pak oficiální představitelé USA a generální tajemník NATO (myslím, že to byl pan Wörner), tehdy řekli, že v jednom si může být Sovětský svaz jistý – východní hranice NATO nebude posunuta nad rámec současné východní hranice NDR.“

Mýtus o tom, že Gorbačovovi někdo něco sliboval, vyvracel Gorbačev sám a opakovaně. Co se týče jeho tzv. chyby, za tehdejších okolností bylo dokonce právně nemožné takovou otázku vůbec probírat. Před červencem 1991 existovaly dva vojensko-politické bloky – Varšavská smlouva a NATO. „Země, které byly součástí VS, tuto otázku nekladly,“ řekl bývalý vůdce Sovětského svazu. Dříve upřesňoval, že ve smlouvě „dva plus čtyři“ z roku 1990 se mluvilo o území bývalé NDR a zde bylo stanoveno pouze to, že zde nedojde k „rozmístění jaderných zbraní a vojsk NATO“ a že v průběhu několika let dojde ke snížení početnosti Bundeswehru. „A to všechno bylo uděláno,“ upřesnil Gorbačov.

Pokud jde o generálního tajemníka NATO Manfreda Wörnera, zjevně jde o jeho interpretovanou frázi ze 17. května 1990: „Samotná skutečnost, že jsme připraveni nerozmísťovat vojska NATO mimo území Spolkové republiky Německo, dává Sovětskému svazu pevné bezpečnostní záruky.“ Mluví se zde, jak již bylo uvedeno Gorbačovem, o nerozmisťování sil NATO na území NDR.

Oliver Stone: „To je přímým porušením dohody?“ Vladimir Putin: „Nebylo to zaznamenáno na papíře. Je to chyba, ale ze strany Gorbačova.“

Re: A takto uvádí do reality svět podle Putina ruský Insider::
Autor: J. Václavíková Datum: 27.6.2017 16:10

Prohlášení s odvoláním na NATO, aby garantovalo Sovětskému svazu další nerozšiřování na východ, vydal německý ministr zahraničí Hans Genscher, ale nikdo v NATO nereagoval. Prohlášení nebylo odsouhlaseno dokonce ani samotným německým kancléřem Helmutem Kohlem.

A konečně, pokud jde o ministra zahraničí Jamese Bakera – evidentně se jedná o tiskovou konferenci, kde řekl:

„Poznamenal jsem, že Spojené státy nepodporují myšlenku neutrality sjednoceného Německa, že podporujeme pokračování jeho členství v NATO, a také jsme přesvědčeni, že vojska NATO by neměla být posunuta na dále na východ, aby snížila znepokojení východního Německa, pokud se týče bezpečnosti.“

Jak lze vidět v kontextu, i zde se bavíme o postupu vojsk NATO na území NDR.

http://forum24.cz/lzi-mi-priteli-dvacet-lzi-kterymi-vladimir-putin-obelstil-olivera-stone/

Re: A takto uvádí do reality svět podle Putina ruský Insider::
Autor: A. Trick Datum: 27.6.2017 16:49

Forum 24 znamená Šafr?

Re: A takto uvádí do reality svět podle Putina ruský Insider::
Autor: P. Aron Datum: 27.6.2017 17:09

To, že Rusům slíbili nerozšiřování NATO je fakt, já si to velmi dobře pamatuji. Že si to Rusové nenechali potvrdit formou smlouvy byla jejich naivita.