6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 27.6.2017 13:19

Re: Vážení, na závěr článku jsem uvedl otázky

A je protiruská propaganda a nepravdivé podávání reality?

Více, než o komkoliv jiném, srovnatelného rozměru a významu?

Vy to podáváte jako fakt, ale dokázáno to nijak není.

M. Varadinková 27.6.2017 13:43

Re: Vážení, na závěr článku jsem uvedl otázky

Protiruská propaganda je nepravdivým podáváním reality, ale Vy se o důkazy nezajímáte (to byste si musel sundat klapky, což se od Vás čekat nedá).

M. Prokop 27.6.2017 14:20

Re: Vážení, na závěr článku jsem uvedl otázky

Přesněji řečeno, nehodlám si přehrávat vaše (MV) ROM nebo nasazovat vaše klapky.

M. Varadinková 27.6.2017 13:59

Re: Vážení, na závěr článku jsem uvedl otázky

Američané stále vidí v Rusech konkurenci (což možná neplatí v oblasti ekonomické, ale ve vojenské ano, přece jen je to jaderná velmoc) a tu konkurenci se snaží mermomocí zničit, rozkulačit, prostě zadupat do země. Proto provokují konflikty, proto usilují o to, aby se postsovětské země postavily proti Rusku (tam, kde je režim s Ruskem spřátelený, se snaží podpořit jeho svržení - viz Ukrajina), proto příčiny těch konfliktů podávají jednostranně, lživě a propagandisticky.

Dokud bylo postkomunistické Rusko slabé a na kolenou, tak se s ním přátelili ostošest (s cílem podílet se na ruském surovinovém bohatství), jakmile se ale Rusko postavilo na nohy, bylo prohlášeno za úhlavního nepřítele a rozjela se ta protiruská propaganda a vyvolávají se protiruské fóbie. Krym není tím prvotním důvodem, to jen jedna událost v řadě jiných. Já bych řekla (nebo aspoň jsem si toho prvně povšimla), že to začalo Gruzií. Tehdy Američané přece museli vědět, jako to bylo (že si začal Saakašvili, který napadl ruské vojáky umístěné v Osetii s mandátem OSN), a přesto o tom vedli lživou propagandu. A od nich tu propagandu přebírají i evropská média včetně našich (které mají ve zvyku být ještě "papežštější než papež").

M. Varadinková 27.6.2017 14:14

Re: Vážení, na závěr článku jsem uvedl otázky

Důkazem, že se nemýlím, budiž i to, jak zoufale se dnes snaží americký "deep state" a média za každou cenu zabránit tomu, aby Trump nastolil normální vztahy s Ruskem (což by byl dobrý základ pro urovnání mnoha konfliktů, včetně těch v Sýrii a na Ukrajině). Radši si sami rozvrátí svoji zemi, budou lživě obviňovat a impíčnou (nebo zabijí?) svého prezidenta, z jeho voličů (kteří už si prostě nepřejí další a další války) udělají nesvéprávné blbečky ovládané "Putinem a jeho hackery", jen aby mohli dál pokračovat v nepřátelství s Ruskem.

M. Varadinková 27.6.2017 15:10

Re: Vážení, na závěr článku jsem uvedl otázky

Jak CNN lže:

....Jedním z nejaktivnějších amerických médií je v tomto směru právě CNN, která se neustálému „přiživování“ této kauzy věnuje téměř denně. Samotný Trump a jeho příznivci tvrdí, že CNN v podstatě jen pořádá „hon na čarodějnice“ a celá její konstrukce o vazbách Trumpa na Rusko stojí na velmi vratkých základech. Konzervativní aktivista James O'Keefe nyní ve svém záznamu pořízeném skrytou kamerou ukázal, že vazbám mezi Trumpem a Ruskem nevěří ani lidé ze CNN.

Několikavteřinové video sleduje konverzaci mezi O'Keefem a vlivným producentem CNN Johnem Bonifieldem. Ten přiznává, že CNN nemá žádné důkazy, které by dokazovaly jakékoli Trumpovo pochybení. Mimo jiné konstatuje, že prezidentovo spojení s Ruskem jsou nejspíš jen „kecy“. „Kdyby to byla pravda, už by dávno unikly ven nějaké hmatatelné důkazy. Prezident má nejspíš pravdu, když to všechno považuje za hon na čarodějnice,“ přiznává Bonifield, který v tu chvíli netuší, že je nahráván na kameru....

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Samozrejme-ze-to-o-Trumpovi-a-Rusku-neni-pravda-Zamestnanec-CNN-sokuje-na-tajne-nahravce-493882

P. Aron 27.6.2017 17:17

Re: Vážení, na závěr článku jsem uvedl otázky

Pane Podracký, co se týče Vaši otázek, myslím, že je to kombinace všech faktorů, které uvádíte. Asi bych na vše odpověděl ano. Jsou to tyto důvody, které jste vypočítal. Jen to Polsko je malinko jiná otázka - tedy věc spíše dvoustranných vztahů, které historicky jsou špatné.

R. Morava 27.6.2017 11:23

Autor to záměrně trochu přehnal na rusofilskou stranu

Ale z větší části má pravdu. Na komunismus mimo Litevců, Lot a Est skutečně nejvíc doplatili Ukrajinci a Rusové.

Ale hlavně stokrát píšu. Rusové už nemají přitažlivou internacionální verzi komunismu, nemají co vyvézt, proto se jich USA nemá důvod bát. Přitažlivou verzi komunismu má dnes franfurtská škola takže Evropa a USA! Rusko má částečně rozpínavost v "archeotypu" ale jen jde o Li, Lo Est Ukrajinu, které prostě Rusko považuje za "svoje". Ale taky se jim nelze divit, že tam nechtějí třeba NATO s Němci. Ostatní Evropské státy nemají důvod k obavám. Samozřejmě má Rusko velkou ideologickou sílu třeba v ČR. Máme velké neblahé dědictví komunismu. Ale předpokládám že máme jen minimum spoluobčanů, kteří čtou Sputnik a ještě tomu bezvýhradně veří.

P. Harabaska 27.6.2017 11:31

Re: Autor to záměrně trochu přehnal na rusofilskou stranu

Číst může, kdo chce, co chce. Kdo ale bezvýhradně věří Sputniku, je na stejné intelektuální úrovni jako ten, kdo věří propagandistickému brainwashingu, který provozují tzv. svobodná média tzv. svobodného světa. A o tom jsme se již více než tisíckrát přesvědčili. A většinou ti, kdo mu bezvýhradně věří, tak činí jen kvůli tzv. společenské objednávce. (Nic nového. Za bolševiků to bylo stejné, jen barva toho produktu byla jiná). A kdo formuluje tu společnskou objednávku? Doplň si každý sám.

M. Kolář 27.6.2017 11:08

schíza ?

Autor napsal docela zmatečný článek .. Žádná démonizace Ruska neexistuje, otázka vztahu k Rusku z hlediska staletí je irelevantní záležitost. Rusko se stalo jedním z hlavních dějinných nositelů totalitní dynamiky od 20 století .. Autor především nechápe, že vnější chování (agrese) takových režimů jako je např. ten dnešní Putinův, tvoří jednotu s vnitřním vývojem systému, posilováním kontroly nad společností .. Ano Putin má důvod se bát Západu a šíření jeho liberálního modelu do postsovětského prostoru, ovšem nejedná se o ohrožení Ruska ale o ohrožení pouze samotného nezákonného politického režimu který se před vlastním obyvatelstvem musí skrývat za šovinismus, militarismus a stálou účelovou "brannou připravenost" ..

M. Prokop 27.6.2017 11:17

Re: schíza ?

Ano.

V. Podracký 27.6.2017 11:31

Re: schíza ?

Nevím, kdo má schízu? Asi pan Kolář protže nechápe, že věci jsou složité a svět není černobílý. Neexistuje: "Kdo nejde s námi, jde proti nám". To je heslo fanatiků, kteří ničí svět. Nevím proč by měl Putin obsazovat jiné země, pokud to nejsou strategické body nebo nehájí ruské obyvatelstvo. Srovnávat to s komunismem, který byl světové hnutí založené na třídním principu, je od věci. Dnešní boj probíhá jen jako boj o zdroje a o trhy. Území se ovládat nedá (viz Afganistán, Irák a pod.) nebo to stojí obrovské úsilí, které se nevyplatí.

M. Kolář 27.6.2017 11:50

Re: schíza ?

Opravdu si myslíte, že člověk, který je celoživotním zastáncem právního státu, politického pluralismu atd,. má černobílé vidění světa a řídí se postojem "kdo není s námi je proti nám" . Již samotná myšlenka liberálního řádu toto vylučuje. Nevím zda váš názor na (dnešní) Rusko ,který jste naznačil, je naivita, ovlivnění propagandou nebo prostě strach. Sázím na strach. Pokud jde o trhy a zdroje, Západ šel Rusku až nebezpečně na ruku dlouhá léta + vzedmutí cen surovin atd atd .. A v Rusku z těchto zdrojů nám vyrostlo copak ? Nový čekistický režim, jeho nová "moderní" varianta se stejnou podstatou. Tak jako Stone nechápe že Putin je jenom další čekistický zločinec v řadě, vy nechápete že zhoršení vztahu s Ruskem má základ v potlačování práva v samotném Rusku.

M. Varadinková 27.6.2017 13:40

Re: schíza ?

Naivitu ovlivněnou propagandou a strach (z Ruska) tady předvádíte Vy, nikoliv autor.

A co je nám do údajného "potlačování práva v samotnému Rusku" (jak píšete, že to zhoršilo naše vztahy s Ruskem)? Nebo snad fandíte tomu, aby naopak Rusko strkalo nos do toho, co si děláme u nás, pokud je to v rozporu s jeho vnímáním světa?

Co sám nemáš rád, nečiň jinému.

M. Prokop 27.6.2017 13:22

Re: schíza ?

"Nevím proč by měl Putin obsazovat jiné země, pokud to nejsou strategické body nebo nehájí ruské obyvatelstvo. "

A nestačilo by to takhle? "Nevím proč by měl Putin obsazovat jiné země."

Každopádně to dělá a nějakou tu záminku si najde každý, vzpomeňte třeba na Sudety, tehdy hájili zase německé obyvatelstvo.

M. Varadinková 27.6.2017 14:02

Re: schíza ?

Názorně jste předvedl, jak fungují Vaše klapky. Druhou část věty klapky odcloní (odfiltrujete, co se Vám nehodí).

M. Prokop 27.6.2017 14:22

Re: schíza ?

Nevydávejte svůj VUML za nějaké mé imaginární klapky, MV ROM.

J. Roškota 27.6.2017 10:49

Ruská spravedlnost?

O historické spravedlnosti lze diskutovat dlouhé hodiny. My si však, bohužel, musíme vybrat stranu. Byl jsem v Rusku i v Americe. Nebo porovnejme Polsko s Ukrajinou, což byly v osmdesátých letech srovnatelně rozvinuté země. No a je jasno.

J. Tachovský 27.6.2017 11:36

Re: Ruská spravedlnost?

Polsko a Ukrajina rozhodne nebyly v 80. letech srovnatelne rozvinute zeme. Polsko bylo asi tak o nekolik generaci dal. Stejne jako my vuci Rusku.

M. Prokop 27.6.2017 13:30

Re: Ruská spravedlnost?

asi tak, ano.

B. Rameš 27.6.2017 10:13

Článek je fakt dlouhý,

napíšu jen toto: každý z těch několika Rusů, s kterými jsem si (většinou za přispění nějaké té C2H5OH) povídal, byl hluboce přesvědčen, že Rusko má svaté právo vést minimálně všechny slovanské národy plus "blízké příhraničí". Ať si to každý přebere.

J. Chaloupka 27.6.2017 9:48

Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

A podle toho: nechť je slyšena i druhá strana, udělal Stone i Prima dobře.(Ostatně myslíte si, že by Putin dal rozhovor nějakému "komunistobijci"? Asi sotva.) Závěr nechť si udělá každý sám.

USA jsme navštívili před cca 11 lety na 6 týdnů. Neměli jsme pocit, že je to země svobody. To v Kanadě jsme se cítili mnohem lépe. Co mne překvapilo, bylo množství chudoby. Divím se B. Gatesovi, že posílá peníze na očkování dětí v Africe, když doma má tolik potřebných. Třeba taková škola by byla užitečnější.

PS. kdyby Rusko uzavřelo nějakou smlouvu třeba s Mexikem myslíte, že by si to USA nechaly líbit?

M. Prokop 27.6.2017 9:58

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Uzavřelo (Sovětský svaz) smlouvu s Kubou. Byla invaze na Kubu? Exiloví Kubánci chtěli podporu, dostali ji v nedostatečné míře.

Prosovětská byla Nicaragua. Invaze žádná. Teď blbne Venezuela, zase nic.

Proč by měli blbnout Mexičané?

V. Novák 27.6.2017 10:16

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Byla podpora pokusu o invazi v Zálivu sviní. To, že nebudou další invaze ani pokusy o ně, byla podmínka stažení sovětských raket středního doletu z Kuby (plus stažení amerických z Turecka a Itálie).

Byla intenzivní podpora somozovců proti Nicaragui. Tak intenzivní, že se Reagan zapletl do aféry Írán-contras a Oliver North to odnesl pár lety v báni.

Byl pokus o převrat ve Venezuele ještě proti Chávezovi - Chávez to ustál, tak se pokus o puč neopakoval.

M. Prokop 27.6.2017 10:58

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Ta podpora byla spíš nepodpora. Třeba se "zelenými mužiky" nesrovnatelná.

Ano, Rusové podporovali Ortegu, Amíci contras trochu, jak je vidno z oné aféry.

"Byl pokus" - pokus USA?

V. Novák 27.6.2017 11:59

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Byl pokus pučistů, kteří byli před pučem pečení-vaření na US ambasádě a po nezdařeném pokusu na ni utekli.

Máte pravdu, že se "zelenými mužíky" je to nesrovnatelné. Mnohaletá podpora contras i několik tisíc vyzbrojených emigrantos je skutečně nesrovnatelné s ruskou podporou Krymčanů nebo Donbassnů.

Že to nedopadlo podle přání CIA? Inu - ani taková podpora nestačila proti přání kubánského lidu, který se Castro nebál vyzbrojit. A proti vůli nikargujského lidu, který si Ortegu ve svobodných volbách volí.

M. Prokop 27.6.2017 13:26

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Spíš asi v USA prostě není možná dostatečně silná podpora z vnitropolitických důvodů - viz onu aféru s contras, vzniklou proto, že jejich podpora byla zakázána, něco, co bylo v SSSR a je v Rusku naprosto nemožné.

Zelení mužici měli veškerou podporu, Kubáncům byla Kennedym odepřena.

A není jen podpora Krymčanů nebo Donbassnů, nezapomínejte na "dovolenkáře".

V. Podracký 27.6.2017 11:18

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Dnes se neobsazují celé země, to dělali komunisté, kteří měli v těchto zemích nějakou podporu místních komunistů a vládu jim předali. Dnes jsou jiné zájmy, jde o závislost hospodářskou, je to boj o trhy a o zdroje. Je jiná taktika. Země musí tzv. demokratická a dávat nějaké záruky majetku. Potom mezinárodní kapitál vykoupí přírodní bohatství. Lidé v této zemi se většinou mají dobře, ale země je ovládnuta kapitálem. Ze zahraničí se jen hlídá, aby byla otevřená, mohlo se v ní cokoliv koupit, kohokoliv podplatit a zkorumpovat. Jedině diktátor může proti tomu bojovat. Ale ten se potom bombarduje protže je nedemokratický. Demokracie a otevřenost je vlastně cesta k závislosti kapitálové a tím i státní orientaci.

M. Prokop 27.6.2017 13:29

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

S tím mezinárodním kapitálem, to máte z VUMLu?

V. Novák 27.6.2017 15:09

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Mezinárodní kapitál existuje pouze na VUMLu? Na hranicích se zastaví a nemůže dál?