19.5.2019 | Svátek má IvoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Skutečně hloupá smrtŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 48, poslední: 24.4.2017 20:30, přehled diskusí

V naší vlasti je možné všechno, ...:
Autor: J. Sever Datum: 24.4.2017 12:42

... ale nějak dálkově spekulovat "co a jak", resp. "co by, kdyby", mi připadá jako plýtvání intelektem i časem spekulujících. Ona konec-konců mohla jedna omdlít vedrem a druhá po utržení kliky leknutím. To se možná vysvětlí,l možná také ne. Snad jediné, na čem se rád shodnu, že KLIKA VŮBEC na sauně je cosi, co je idiotské i na náš obecný mentální průměr.

Každopádně má zase náš a bruselský parlement o čem žvandat (sec. J.Werich).

Snad to přišlo všechno tak rychle, že alespoň netrpěly, říkám si.

Základní chyba:
Autor: J. Pleva Datum: 23.4.2017 23:07

byla, že dveře měly kliku. Nikde ve Finsku nebo Švédsku neuvidíte u sauny dveře s klikou, a vysvětlení je zcela pochopitelné pro všechny s IQ přes 60: V sauně je teplo(!) a koho přepadne nevolnost musí se bez problému SÁM jednoduše dostat ven! Klika je tam naprosto zbytečná, ba jak vidět, nebezpečná! Kdyby se byl konstruktér podíval, jak vypadají sauny ve Finsku nebo kdekoli, tak se to nemohlo stát. Ale to by asi nesměl být Čech se zlatýma českýma rukama (pardon)...o hlavě nemluvě.

No,:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2017 22:35

autor má pravdu až na to, že znám muže, kteří by byli schopni za popsaných okolností zpanikařit a zahynout taky. A nepochybně jsou i dámy, které by se ze sauny dostaly ven v řádu minut.

Ono je to spíš o člověku než o tom, jakého je pohlaví. Každý může zpanikařit a panika v mezních situacích celkem spolehlivě zabíjí.

Dobrý informativní článek.:
Autor: P. Kolar Datum: 23.4.2017 21:03

Tady v diskusi každý kritizuje jak autora, tak jiné diskutující - to už je asi národní zvyk :-)

Přitom má autor úplně pravdu. Mnohým ženám by velice prospělo naučit se řešit praktické životní problémy, místo obecného sebeujišťování jak jsou mužům rovnocené.

Minimálně by ti kritizující chytrolíni mohli dát tento článek přečíst ženám, dcerám, synům - a zeptat se: "Uměli byste se z té sauny dostat?". A nebo lépe, popsat situaci a pak se zeptat.

Což plánuju udělat na své rodině :-)

Autorovi dík za podnět a inspiraci.

Re: Dobrý informativní článek.:
Autor: J. Sever Datum: 24.4.2017 12:50

AD :"Tady v diskusi každý kritizuje jak autora, tak jiné diskutující - to už je asi národní zvyk :-)".

Mluvíte mi z duše. To procento blbů, co sem nechodí s názorem, nýbrž ozobávat diskutující, to nemůže být náhoda. Vaculík před cca 50 lety napsal "Skanzen blbů v srdci Evropy". Tehdy jsem mu to měl za zlé, emigrantovi jednomu :-)

Ozobávat diskutující :) :
Autor: P. Kolar Datum: 24.4.2017 20:30

To je krásná definice. A ještě příliš slušná pro ten "Skanzen blbů". Což je taky pěkně výstižné.

Už delší dobu žijeme ve světě :
Autor: J. Vintr Datum: 23.4.2017 20:14

kde se kdekdo stará, aby všechno, co je kolem nás bylo bezpečné a nemohli jsme si tím ublížit. Díky tomu lidé do značné míry ztratili přirozené instinkty, které nás mají chránit v případě nebezpečí.

To se to radí, když tam nejste a nejde vám o život...:
Autor: L. Novák 475 Datum: 23.4.2017 8:16

Všechny kovové předměty v sauně v ruce pálí, protože jsou vyhřáté na vysokou teplotu vzduchu, pokud nemají rukojeť z plastu nebo dřeva, mohl to být důvod...

Podstatný je ovšem faktor psychologický, kdy se člověk vyděsí a (navíc v přehřátém prostoru) není schopen logicky přemýšlet v situaci, kdy si uvědomí, že mu jde o život. Kdysi dávno se mi stalo, že jsem vlezl do nákladního prostoru malého pick-upu s nástavbou, a vítr mi zanouchl zadní dveře, které zevnitř neměly žádnou kliku, nic, co by se dalo použít k otevření. K vytvoření "krizového stavu" v mé hlavě stačilo, že se mi strašně, ale opravdu hodně chtělo čůrat a co s tím, když jste uvězněni a nikdo v okolí, kdo by vám otevřel...

Po chvílích, kdy jsem zažil jakýsi "záchvat klaustrofobie", kdy člověk se začne chovat chaoticky a za každou cenu se násilím pokouší dostat ven z uzavřeného prostoru, jsem se zastavil a začal přemýšlet, "kam s tím". Naštěstí jsem měl v jedné krabici plastový kbelík, který vyřešil můj problém s obsahem močového měchýře, a pak jsem se s pomocí nářadí a montážního otvoru ve dveřích dostal z auta ven.

Tato příhoda, která se po letech zdá být úsměvnou, mohla ale v jiné variantě (viz dvě ženy v sauně) vést k tragickému konci. Rozhodně by samotné dveře sauny měly být konstruovány tak, aby (zejména v komerčním zařízení) v podobné krizové situaci byl znám jednoduchý postup, jak dveře otevřít, příp. i krizové signalizační zařízení, které přivolá pomoc zvnějšku. A protože nevíme, co se dělo před tím, než obě ženy zemřely, považoval bych za zcela nevhodné hledat příčinu v jejich (ne)schopnosti přemýšlet racionálně nebo v nedostatku kreativity při řešení problému, jak se dostat ven ze sauny...

Re: To se to radí, když tam nejste a nejde vám o život...:
Autor: V. Vaclavik Datum: 23.4.2017 8:58

panikari i muzi, i kdyz nejspis asi, ci proste zpravidla mene, nez zeny. Ten rozdilny pristup k zivotu proste neokecate.

A na horke predmety zpravidla mate v saune rucnik, ktery muzete pouzit jako 'rukavici', popripade mate neco na sobe, co muzete pouzit. Navic sauna miva uvnitr kbelik se studenou vodou.

A uz jsem napsal, jaka je to zhovadilost jakkoli dvere do takoveho zarizeni zabezpecovat, krome tedy kdyz ma nekdo saunu v nejake zahrakarske kolonii, jak me nekdo upozornil. Dvere sauny se maji otevirat prostym zatlacenim na ne a to jen mirnym a pak neni co resit. Jen hlupaci si daji na saunu zapadku - a kdyz ji tedy musi nekdo zamykat, ma mit jen nejakou petlici na visaci zamek zvenci, ktera nemuze sama nejak zapadnout.

kovová lopatka v sauně?:
Autor: T. Kočí Datum: 22.4.2017 16:41

bude mít 100 st.C!!!

Re: kovová lopatka v sauně?:
Autor: V. Husák Datum: 22.4.2017 17:22

Překvapení!!! Měla dřevěnou rukojeť !!!

SNADNÉ !:
Autor: D. Habina Datum: 22.4.2017 16:06

Jednoduše je třeba nejprve prostisměrným pohybem vysunout hřebík, pomocí vhodné mezery jej ohnete do souměrného tavru, povytažením drátu z osvětlení zapojíte hřebík do obvodu místo žárovky a po jeho rozžhavení mírnými údery vytvarujete do požadovaného tvaru. Protože vám běží čas musíte jej schladit počůráním, poté vyjmete další hřebík s jehož pomocí vyrobíte snadno madlo kliky z kousku odlomeného dřeva, poté opatrně vsunete do otvoru a hotovo: Váš MacGyver !

Re: SNADNÉ !:
Autor: D. Habina Datum: 22.4.2017 16:22

Do kterého otvoru, je snad jasné ...

Re: SNADNÉ !:
Autor: J. Sever Datum: 24.4.2017 12:54

Kouzelné, pane Habino!!!!!!!! ̈

:-)

Pripomelo me to tv kriminalni serial:
Autor: V. Vaclavik Datum: 22.4.2017 15:16

s tim komisarem Berghamrem, tu epizodu z lecebny, kde komisar zjisti, ze rovnez nemuze otevrit dvere 'sauny' v nejakem ozdravnem centru. Dle meho nazoru pekna hovadina, ze v takovem zarizeni by mela byt moznost tu saunu uzavrit, aby neslo otevrit dvere. A kdyz Nemci jsou schopni takoveho hoveziho uvazovani a navic ve verejnem, soukromem sanatoriu, co pak nejaky cesky zahradkar, ze ano.

Hlavně u toho nikdo z nás nebyl.:
Autor: D. Stirský Datum: 22.4.2017 11:20

Proto mně může ranit mrtvice, když lidé jako Husák dodatečně trousí svá moudra. Vůbec si nemyslím, že by ženské byly "technicky" méně zdatné. Moje babička, narozená na r. 1909 statku, uměla řadu věcí, které by chlap nezvládnul. Posekala kosou zahradu, stáhla králíka, drobné opravy v domku zvládla sama, štípala dříví, pletla nádherné svetry zkracovala mně a sestře džíny... A k tomu jen tak mimochodem přečetla Svět podle Garpa, Sophiinu volbu a Kmotra a líbil se jí třeba Amadeus.

Re: Hlavně u toho nikdo z nás nebyl.:
Autor: D. Habina Datum: 22.4.2017 15:48

Prd platné, když utažené víčko nepovolí a nepovolí ;-)

Kliky ve dveřích:
Autor: J. Ptáček Datum: 22.4.2017 9:32

Kliky ve dveřích domu či bytu MUSÍ vždy být namontovány tak, že např. ve WC nebo koupelně, uvnitř dané místnosti je klika s hranolem a nasazovací klika s červíkem je zvenčí. Znám případ jedné tchyně, která seděla na WC u mldejch celý den až do večera, neboť červík se povolil, klika se uvolnila a při pokusu o otevření byl hranol vytlačen ven. Tchyně to ovšem přežila. U sauny ovšem klika nemá co dělat.

Re: Kliky ve dveřích:
Autor: E. Erat Datum: 22.4.2017 9:49

Asi, nemá. Třeba to ten amaterský stavitel zcela nedomyslel. Nebo šetřil, a použil co bylo po ruce. Problém je, že jak píši niže, žádná norma apod. zavírání saun nepředepisuje a nenařizuje. Pak je to tedy otázka, jaká je jeho trestní odpovědnost, když v podstatě nic neporušil. Prostě nehoda, jako u vaší tchyně, leč tady s tragickými následky. To se v životě stává.

Re: Kliky ve dveřích:
Autor: K. Vyšata Datum: 22.4.2017 9:53

Stalo se mi něco podobného v dost kruté zimě když jsem vyběhl jen v trenkách na záchod. Vyřešil jsem to rozlámáním krytu nádržky na vodu u záchoda a obroušení do tvaru vhodného nastrčit do čtyřhranného otvoru. Nakonec byla největší potíž se s klepajícími rukami strefit do díry.

Re: Kliky ve dveřích:
Autor: A. Nový 840 Datum: 22.4.2017 12:33

Vy máte v kadibudce splachovací záchod? :-)

Re: Kliky ve dveřích:
Autor: V. Vaclavik Datum: 23.4.2017 9:02

Vyborna poznamka o zpusobu (smeru) montovani klik. Ale dodnes se clovek setka i s dvermi u verejnych zarizeni otevirajici se smerem do mistnosti.

O čem?:
Autor: I. Mertl Datum: 22.4.2017 9:32

O genialitě pana Husáka. I když si to o něm ani zdaleka nemyslím. Natož o redakci NP:

Re: O čem?:
Autor: J. Vlček Datum: 22.4.2017 9:56

Pane Mertle, a o čem je váš příspěvek? Stejně jako ve většině vašich příspěvků nejde o nic jiného, než o váš oblíbený koníček, což je rejpání a poťouchlé poznámky, v tomto případě na adresu autora článku a redakce NP. Rejpáníčko, to je vaše stařecké potěšeníčko, že.

Re: O čem?:
Autor: I. Mertl Datum: 22.4.2017 12:39

Vida, hlídač ideové čistoty webu, snad jako vrchol celoživotní praxe! Ale, milý pane Vlčku, sleduji NP od jeho vzniku, kdy to bývalo inteligentní čtení i příležitost k racionální diskuzi. Obojí je pryč, články překypují nenávistí ke všemu nebo hloupostí. Jako tento pana Husáka, kterého považuji za prototyp dnešních pravidelných autorů Psa. Je mi líto, ale žádné potěšeníčko. Ale klidně pokračujte ve své bohulibé činnosti. Blíží se režim, ve kterém se zase plně uplatníte. Žijte blaze.

Re: O čem?:
Autor: J. Hejna Datum: 22.4.2017 12:51

Pane Mertle,

to snad nepotřebujete.

Nebo potřebujete?

Re: O čem? Pro pana Husáka:
Autor: I. Mertl Datum: 23.4.2017 9:17

Co víme, co kdo potřebuje či nepotřebuje? Ne, nepotřebuji, nejlépe Psa už nečíst. Ale zvyk je železná košile, víme? Bohužel, opravdu, mezi několika infozdroji, které sleduji, je NP už ten nejpokleslejší. ALe k pánům Husákovi (a Vlčkovi), že nevěcná reakce. Primární byla nevěcná - přečtu a zakroutím hlavou - ten Husák je ale ... A pak onen Vlček... Dodatečně tedy, co je na té zdánlivě humorné anekdotce o ženské nedostatečností, projevu běžného mužského šovinismu, tak odporné? Ten "autor" si přece dělá srandu z reálné lidské tragedie. Ano, odporné!

Klika u sauny?:
Autor: V. Vaclavik Datum: 22.4.2017 8:53

Byl jsem v zivote u stavby jedne sauny a u te dvere nemely klasicky klikovy uzaver, ale jen takovy valecek pod kterym je pruzina tlacici ho do melke drazky ve futru. Proc proboha nekdo potrebuje tu klikovou zapadku, ci jak se to nazyva?

O tom pripadu jsem sice necetl, dovidam se to az ted, ale logicky je jasne, ze slo o slendrian pri konstrukci, ktera nejspis nebyla dle oficialniho pravidel, ale dle pouziti, co bylo po ruce, popripade co papousci znaji (dvere maji mit kliku se zapadkovym mechanismem a tak ji tyhle taky budou mit, i kdyby to byly dvirka do kurniku).

Sauny, ty neamaterske, mivaji uvnitr kameny, ktere lze vzit do ruky obalenou rucnikem a rozbit sklo, je nejspis plno jinych zpusobu, jako to resit, jak popsano nize v diskuzi, ale hlavni zustava, ze i kdyz to nebyla vrazda, nekdo tam vinu ma, ze to reseni zavirani tech dveri. A kdyz upadne klika, protoze slo o nejaky sfusovanou klikovou vlozku, nebo ji tam instaloval nejaky kutil, nebo sibr remeslnik, tak ten by mel jit do teplaku za zabiti, pokud tam neslo o vrazdu umyslnym naraficenim te kliky tak, aby...

Re: Klika u sauny?:
Autor: V. Vaclavik Datum: 22.4.2017 8:56

Sice tam mam plno chyb, ale vim, ze se pise zfusovanou se z, aspon to bych opravil ;)

Re: Klika u sauny?:
Autor: E. Erat Datum: 22.4.2017 9:16

Zapomínáte na fakt, že ta sauna byl samostatný objekt v zahrádkářské kolonii. A takové objekty se stávají velmi často útokem zlodějů, vandalů a bezdomovců. Takže tam majitel dal logicky normální fabku a kování. A dle výrobců saun žádná oficiální pravidla, normy atd. na zavírání neexistují. A je taky otázka, zda ty ženy nebyly pod vlivem alkoholu. Což by měla prokázat pitva, která byla nařízena.