19.10.2021 | Svátek má Michaela


GLOSA: Skutečně hloupá smrt

22.4.2017

Před několika dny byla většina z nás šokována zprávou o tragické smrti maminky s dospělou dcerou v důsledku přehřátí v sauně, jejíž dveře se kvůli údajně ulomené klice nedaly zevnitř otevřít.

Informace, které jsem získal z veřejně dostupných zdrojů, mne vedou k názoru, že ženy v sauně zemřely naprosto zbytečně, nejméně z poloviny vinou vlastní neschopnosti nepříliš složitý technický problém vyřešit.

Podivení první:

Na jedné z fotografií z místa smutné události je na vnitřní části dveří vidět kovový čtyřhran, na který se samotná klika nasouvá a pomocí „červíku“ pak upevňuje. Pokud by klika při pokusu o otevření dveří pouze vypadla, stačilo by ji opatrně, aby celá vnitřní část nezajištěné kliky nezajela až na vnější stranu dveří, alespoň kousek nasunout na čtyřhran a díky tomu otevřít.

Podivení druhé:

Připusťme tedy, že se vnitřní část kliky rozlomila tak, že ji k otevření dveří vůbec nebylo možné použít. Vzhledem k tomu, že ve dveřích bylo prosklené dvojité okénko, stačilo rozbít obě skla, například kovovou lopatkou, která v sauně byla, a po odstranění střepů v místě nejblíže ke klice otevřít dveře klikou vnější. Pro urychlení procesu by bylo možné ochránit ruku před pořezáním složenými ručníky.

Rozbití obou skel okénka, i kdyby se pak nepokusily dveře zvenčí otevřít, by jim s vysokou pravděpodobností mohlo zachránit život. Vzniklým otvorem by do vnitřního pro­storu sauny začal vnikat relativně chladný vzduch a současně by se ženy mohly střídavě pokoušet volat o pomoc. Skutečnost, že ženy rozbily jen sklo vnitřní, je naprosto nepocho­pitelná. Prakticky si tím podepsaly rozsudek smrti.

Podivení třetí:

Ale ani tak nemusely zemřít, protože těsně u podlahy je i v sauně teplota vzduchu o mnoho desítek stupňů nižší, než v úrovni hlavy sedícího člověka. Stačilo, aby si lehly na zem s hlavou co nejblíže dveří a dýchaly relativně čerstvý vzduch pronikající pod dveřmi.

Podivení čtvrté:

Nezamčené, tedy pouze zaklapnuté, ven se otvírající dveře tohoto typu lze poměrně snadno vyrazit. Kdyby do nich společně drcly, byly zachráněny.

Moje letité zkušenosti se ženami (je mi již 70 let) říkají, že jen málo z nich je schopno rychle a úspěšně řešit kritické situace, zejména tehdy, je-li problém technického charak­teru.

Cílem tohoto článku není pošpinit památku tragicky zemřelých žen, ale poukázat na to, že k neštěstí může dojít dříve, než si myslíme. A ještě dodám. Feministky se stále snaží pro­kázat, že ženy a muži jsou v podstatě stejní. Že mají v podstatě stejné schopnosti. Ale ve skutečnosti to tak samozřejmě není. Vztáhnu to na tento případ:

Kdyby byl v té sauně alespoň jeden muž, nebo již větší kluk, stačilo by jedno jeho prudké kopnutí do dveří v blízkosti kliky a místo smutku mnoha nešťastných lidí by se řešila oprava dveří za několik stovek.Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.