24.10.2021 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

GLOSA: Skutečně hloupá smrt

Před několika dny byla většina z nás šokována zprávou o tragické smrti maminky s dospělou dcerou v důsledku přehřátí v sauně, jejíž dveře se kvůli údajně ulomené klice nedaly zevnitř otevřít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kolar 24.4.2017 20:30

Ozobávat diskutující :)

To je krásná definice. A ještě příliš slušná pro ten "Skanzen blbů". Což je taky pěkně výstižné.

J. Sever 24.4.2017 12:54

Re: SNADNÉ !

Kouzelné, pane Habino!!!!!!!! ̈

:-)

J. Sever 24.4.2017 12:50

Re: Dobrý informativní článek.

AD :"Tady v diskusi každý kritizuje jak autora, tak jiné diskutující - to už je asi národní zvyk :-)".

Mluvíte mi z duše. To procento blbů, co sem nechodí s názorem, nýbrž ozobávat diskutující, to nemůže být náhoda. Vaculík před cca 50 lety napsal "Skanzen blbů v srdci Evropy". Tehdy jsem mu to měl za zlé, emigrantovi jednomu :-)

J. Sever 24.4.2017 12:42

V naší vlasti je možné všechno, ...

... ale nějak dálkově spekulovat "co a jak", resp. "co by, kdyby", mi připadá jako plýtvání intelektem i časem spekulujících. Ona konec-konců mohla jedna omdlít vedrem a druhá po utržení kliky leknutím. To se možná vysvětlí,l možná také ne. Snad jediné, na čem se rád shodnu, že KLIKA VŮBEC na sauně je cosi, co je idiotské i na náš obecný mentální průměr.

Každopádně má zase náš a bruselský parlement o čem žvandat (sec. J.Werich).

Snad to přišlo všechno tak rychle, že alespoň netrpěly, říkám si.

J. Pleva 23.4.2017 23:07

Základní chyba

byla, že dveře měly kliku. Nikde ve Finsku nebo Švédsku neuvidíte u sauny dveře s klikou, a vysvětlení je zcela pochopitelné pro všechny s IQ přes 60: V sauně je teplo(!) a koho přepadne nevolnost musí se bez problému SÁM jednoduše dostat ven! Klika je tam naprosto zbytečná, ba jak vidět, nebezpečná! Kdyby se byl konstruktér podíval, jak vypadají sauny ve Finsku nebo kdekoli, tak se to nemohlo stát. Ale to by asi nesměl být Čech se zlatýma českýma rukama (pardon)...o hlavě nemluvě.

J. Jurax 23.4.2017 22:35

No,

autor má pravdu až na to, že znám muže, kteří by byli schopni za popsaných okolností zpanikařit a zahynout taky. A nepochybně jsou i dámy, které by se ze sauny dostaly ven v řádu minut.

Ono je to spíš o člověku než o tom, jakého je pohlaví. Každý může zpanikařit a panika v mezních situacích celkem spolehlivě zabíjí.

P. Kolar 23.4.2017 21:03

Dobrý informativní článek.

Tady v diskusi každý kritizuje jak autora, tak jiné diskutující - to už je asi národní zvyk :-)

Přitom má autor úplně pravdu. Mnohým ženám by velice prospělo naučit se řešit praktické životní problémy, místo obecného sebeujišťování jak jsou mužům rovnocené.

Minimálně by ti kritizující chytrolíni mohli dát tento článek přečíst ženám, dcerám, synům - a zeptat se: "Uměli byste se z té sauny dostat?". A nebo lépe, popsat situaci a pak se zeptat.

Což plánuju udělat na své rodině :-)

Autorovi dík za podnět a inspiraci.

J. Vintr 23.4.2017 20:14

Už delší dobu žijeme ve světě

kde se kdekdo stará, aby všechno, co je kolem nás bylo bezpečné a nemohli jsme si tím ublížit. Díky tomu lidé do značné míry ztratili přirozené instinkty, které nás mají chránit v případě nebezpečí.

J. Krásenský 23.4.2017 17:36

Re: Autor má v popisu pravdu,

Musím se přiznat, že nemám nadání žádného slavného k vyšetřování zločinů ani ke shodě podmětu s přísudkem.

I. Mertl 23.4.2017 9:17

Re: O čem? Pro pana Husáka

Co víme, co kdo potřebuje či nepotřebuje? Ne, nepotřebuji, nejlépe Psa už nečíst. Ale zvyk je železná košile, víme? Bohužel, opravdu, mezi několika infozdroji, které sleduji, je NP už ten nejpokleslejší. ALe k pánům Husákovi (a Vlčkovi), že nevěcná reakce. Primární byla nevěcná - přečtu a zakroutím hlavou - ten Husák je ale ... A pak onen Vlček... Dodatečně tedy, co je na té zdánlivě humorné anekdotce o ženské nedostatečností, projevu běžného mužského šovinismu, tak odporné? Ten "autor" si přece dělá srandu z reálné lidské tragedie. Ano, odporné!

V. Vaclavik 23.4.2017 9:02

Re: Kliky ve dveřích

Vyborna poznamka o zpusobu (smeru) montovani klik. Ale dodnes se clovek setka i s dvermi u verejnych zarizeni otevirajici se smerem do mistnosti.

V. Vaclavik 23.4.2017 8:58

Re: To se to radí, když tam nejste a nejde vám o život...

panikari i muzi, i kdyz nejspis asi, ci proste zpravidla mene, nez zeny. Ten rozdilny pristup k zivotu proste neokecate.

A na horke predmety zpravidla mate v saune rucnik, ktery muzete pouzit jako 'rukavici', popripade mate neco na sobe, co muzete pouzit. Navic sauna miva uvnitr kbelik se studenou vodou.

A uz jsem napsal, jaka je to zhovadilost jakkoli dvere do takoveho zarizeni zabezpecovat, krome tedy kdyz ma nekdo saunu v nejake zahrakarske kolonii, jak me nekdo upozornil. Dvere sauny se maji otevirat prostym zatlacenim na ne a to jen mirnym a pak neni co resit. Jen hlupaci si daji na saunu zapadku - a kdyz ji tedy musi nekdo zamykat, ma mit jen nejakou petlici na visaci zamek zvenci, ktera nemuze sama nejak zapadnout.

L. Novák 23.4.2017 8:26

Re: Husáku, toť odporné. Tykání si plně zasloužíš.

ANO! :-D

L. Novák 23.4.2017 8:24

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,

To si pletete s poleniem. Polonium je polský patent! :-P

L. Novák 23.4.2017 8:16

To se to radí, když tam nejste a nejde vám o život...

Všechny kovové předměty v sauně v ruce pálí, protože jsou vyhřáté na vysokou teplotu vzduchu, pokud nemají rukojeť z plastu nebo dřeva, mohl to být důvod...

Podstatný je ovšem faktor psychologický, kdy se člověk vyděsí a (navíc v přehřátém prostoru) není schopen logicky přemýšlet v situaci, kdy si uvědomí, že mu jde o život. Kdysi dávno se mi stalo, že jsem vlezl do nákladního prostoru malého pick-upu s nástavbou, a vítr mi zanouchl zadní dveře, které zevnitř neměly žádnou kliku, nic, co by se dalo použít k otevření. K vytvoření "krizového stavu" v mé hlavě stačilo, že se mi strašně, ale opravdu hodně chtělo čůrat a co s tím, když jste uvězněni a nikdo v okolí, kdo by vám otevřel...

Po chvílích, kdy jsem zažil jakýsi "záchvat klaustrofobie", kdy člověk se začne chovat chaoticky a za každou cenu se násilím pokouší dostat ven z uzavřeného prostoru, jsem se zastavil a začal přemýšlet, "kam s tím". Naštěstí jsem měl v jedné krabici plastový kbelík, který vyřešil můj problém s obsahem močového měchýře, a pak jsem se s pomocí nářadí a montážního otvoru ve dveřích dostal z auta ven.

Tato příhoda, která se po letech zdá být úsměvnou, mohla ale v jiné variantě (viz dvě ženy v sauně) vést k tragickému konci. Rozhodně by samotné dveře sauny měly být konstruovány tak, aby (zejména v komerčním zařízení) v podobné krizové situaci byl znám jednoduchý postup, jak dveře otevřít, příp. i krizové signalizační zařízení, které přivolá pomoc zvnějšku. A protože nevíme, co se dělo před tím, než obě ženy zemřely, považoval bych za zcela nevhodné hledat příčinu v jejich (ne)schopnosti přemýšlet racionálně nebo v nedostatku kreativity při řešení problému, jak se dostat ven ze sauny...

P. Vaňura 22.4.2017 17:44

Pane Schwarz, ta dáma se jmenovala Marie Curie-Slodowska

a opravdu nalezla ve zbytcích po zpracování smolince na uranové barvy dva dosud neznámé prvky, polonium a radium (r. 1898). Polonium je přirozeným prvkem, meziproduktem radioaktivních rozpadů 238U, 235U a 232Th, kde jsou výsledkem izotopy olova.

Pravdu máte v tom, že prakticky se polonium skutečně dnes připravuje uměle.

V. Husák 22.4.2017 17:22

Re: kovová lopatka v sauně?

Překvapení!!! Měla dřevěnou rukojeť !!!

T. Kočí 22.4.2017 16:41

kovová lopatka v sauně?

bude mít 100 st.C!!!

D. Habina 22.4.2017 16:32

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,

Polonium rote normálně na poli. Proto se jmenuje polonium vy nedouku ;-)

D. Habina 22.4.2017 16:22

Re: SNADNÉ !

Do kterého otvoru, je snad jasné ...

D. Habina 22.4.2017 16:06

SNADNÉ !

Jednoduše je třeba nejprve prostisměrným pohybem vysunout hřebík, pomocí vhodné mezery jej ohnete do souměrného tavru, povytažením drátu z osvětlení zapojíte hřebík do obvodu místo žárovky a po jeho rozžhavení mírnými údery vytvarujete do požadovaného tvaru. Protože vám běží čas musíte jej schladit počůráním, poté vyjmete další hřebík s jehož pomocí vyrobíte snadno madlo kliky z kousku odlomeného dřeva, poté opatrně vsunete do otvoru a hotovo: Váš MacGyver !

D. Habina 22.4.2017 15:48

Re: Hlavně u toho nikdo z nás nebyl.

Prd platné, když utažené víčko nepovolí a nepovolí ;-)

Z. Rychlý 22.4.2017 15:30

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,

No měla to být madame Curie, ale jistotu nemám, to je fakt. V každém případě to byla chytrá, cílevědomá žena, kterou nelze než obdivovat.

V. Vaclavik 22.4.2017 15:16

Pripomelo me to tv kriminalni serial

s tim komisarem Berghamrem, tu epizodu z lecebny, kde komisar zjisti, ze rovnez nemuze otevrit dvere 'sauny' v nejakem ozdravnem centru. Dle meho nazoru pekna hovadina, ze v takovem zarizeni by mela byt moznost tu saunu uzavrit, aby neslo otevrit dvere. A kdyz Nemci jsou schopni takoveho hoveziho uvazovani a navic ve verejnem, soukromem sanatoriu, co pak nejaky cesky zahradkar, ze ano.

V. Vaclavik 22.4.2017 15:12

Re: Klika u sauny?

Tak ja cernou kroniku malokdy ctu, rovnez o tomto pripad mam informace jen z tohoto clanku zde na NP.

Je to sice divne co pisete, ale zrejme to jistou logiku pak ma, i kdyz...

J. Hejna 22.4.2017 12:51

Re: O čem?

Pane Mertle,

to snad nepotřebujete.

Nebo potřebujete?

I. Mertl 22.4.2017 12:39

Re: O čem?

Vida, hlídač ideové čistoty webu, snad jako vrchol celoživotní praxe! Ale, milý pane Vlčku, sleduji NP od jeho vzniku, kdy to bývalo inteligentní čtení i příležitost k racionální diskuzi. Obojí je pryč, články překypují nenávistí ke všemu nebo hloupostí. Jako tento pana Husáka, kterého považuji za prototyp dnešních pravidelných autorů Psa. Je mi líto, ale žádné potěšeníčko. Ale klidně pokračujte ve své bohulibé činnosti. Blíží se režim, ve kterém se zase plně uplatníte. Žijte blaze.

A. Nový 22.4.2017 12:33

Re: Kliky ve dveřích

Vy máte v kadibudce splachovací záchod? :-)

P. Válek 22.4.2017 12:08

Re: Autor má v popisu pravdu,

Teda Vy šibale,nasadil jste mi brouka do hlavy. Snad jen ještě kdo z toho mohl mít prospěch? Latinsky bych to asi zkomolil.

D. Stirský 22.4.2017 11:20

Hlavně u toho nikdo z nás nebyl.

Proto mně může ranit mrtvice, když lidé jako Husák dodatečně trousí svá moudra. Vůbec si nemyslím, že by ženské byly "technicky" méně zdatné. Moje babička, narozená na r. 1909 statku, uměla řadu věcí, které by chlap nezvládnul. Posekala kosou zahradu, stáhla králíka, drobné opravy v domku zvládla sama, štípala dříví, pletla nádherné svetry zkracovala mně a sestře džíny... A k tomu jen tak mimochodem přečetla Svět podle Garpa, Sophiinu volbu a Kmotra a líbil se jí třeba Amadeus.