24.10.2021 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

GLOSA: Skutečně hloupá smrt

Před několika dny byla většina z nás šokována zprávou o tragické smrti maminky s dospělou dcerou v důsledku přehřátí v sauně, jejíž dveře se kvůli údajně ulomené klice nedaly zevnitř otevřít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 22.4.2017 9:35

Re: Klika u sauny?

Fabka tam klidně být mohla. Ale na co klika? Jen rukojeť za niž zatáhnu či zatlačím.

V. Vaclavik 22.4.2017 15:12

Re: Klika u sauny?

Tak ja cernou kroniku malokdy ctu, rovnez o tomto pripad mam informace jen z tohoto clanku zde na NP.

Je to sice divne co pisete, ale zrejme to jistou logiku pak ma, i kdyz...

J. Krásenský 22.4.2017 7:47

Autor má v popisu pravdu,

ale mýlí se ve svých závěrech. Jestliže se ony nešťastné ženy nedokázaly zachránit ani jediným popisovaným postupem, je jasné, že šlo o násilný trestný čin - o dvojnásobnou vraždu. Oběti byly zřejmě omámeny prostředkem, který se vlivem vysoké teploty rozkládá a tudíž jej nelze, po tak dlouhém pobytu v horké sauně, nalézti v krvi a vnitřních orgánech - například vpichem vysoké dávky inzulinu. Anebo tak nějak podobně. A kdo je v tom případě podezřelý? No, pochopitelně každý, kdo se v tu dobu tam vyskytoval a všichni, kteří je znali a tvrdí, že tam nebyli. Hlavní podezřelým je univerzální dědic (podle inspektora Trachty), následuje kněz, kazatelka, developer, uprchlé dvojče a přítelkyně z dětství (šéf inspektor Barnaby) nebo manžel dcery, který se tak zbavil dvou much jednou ranou a je třeba jej usvědčit řetězcem nevývratných nepřímých důkazů (policie ČR, kauza Kramný). Pokud se však ukáže, že nešťastnice pozvali Hercula Poirota na velikonoce, pak se již těším na závěrečnou scénu, kdy shromáždí podezřelé, jednoho po druhém znectí, ukáže proč a jak by to mohl udělat, až by se dostal k nejnevinnější osobě v sále a tu usvědčí geniální logikou a buňkami své šedé kůry mozkové. To i vysvětluje, proč jej dvakrát nikam nepozvou a proč se, i kdyby mne zval, nikdy dobrovolně nezúčastním.

P. Válek 22.4.2017 12:08

Re: Autor má v popisu pravdu,

Teda Vy šibale,nasadil jste mi brouka do hlavy. Snad jen ještě kdo z toho mohl mít prospěch? Latinsky bych to asi zkomolil.

J. Krásenský 23.4.2017 17:36

Re: Autor má v popisu pravdu,

Musím se přiznat, že nemám nadání žádného slavného k vyšetřování zločinů ani ke shodě podmětu s přísudkem.

Z. Rychlý 22.4.2017 7:10

Autor má sice v tomto případě pravdu,

ale dělat z toho paušální závěry nelze. Jsem si jist, že moje žena by si s takovou banalitou hravě poradila. A na druhé straně znám několik mužů, kteří jsou podle mě neschopní samostatného života.

Taky znám jednoho pána, který se považuje za excelentního řidiče, a ženy obecně považuje za řidičky-ubožačky, přitom je faktem, že KAŽDÁ druhá žena řídí lépe, než on. Holt každej sme ňákej, a je to tak dobře. Některá si neporadí s klikou, jiná zas vyšňupe v hlušině polonium. Obecně platnou zákonitost z toho nevykřešete.

J. Schwarz 22.4.2017 10:51

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,

Takovou, co vyšňupe v hlušině Polonium bych rád poznal. Polonium je totiž umělý prvek a v přírodě jej nenajdete. Leda že by dáma prohrabala "hlušinu" v hrobě zavražděného ex-KGB Litviněnka...

Z. Rychlý 22.4.2017 15:30

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,

No měla to být madame Curie, ale jistotu nemám, to je fakt. V každém případě to byla chytrá, cílevědomá žena, kterou nelze než obdivovat.

D. Habina 22.4.2017 16:32

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,

Polonium rote normálně na poli. Proto se jmenuje polonium vy nedouku ;-)

L. Novák 23.4.2017 8:24

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,

To si pletete s poleniem. Polonium je polský patent! :-P

P. Vaňura 22.4.2017 17:44

Pane Schwarz, ta dáma se jmenovala Marie Curie-Slodowska

a opravdu nalezla ve zbytcích po zpracování smolince na uranové barvy dva dosud neznámé prvky, polonium a radium (r. 1898). Polonium je přirozeným prvkem, meziproduktem radioaktivních rozpadů 238U, 235U a 232Th, kde jsou výsledkem izotopy olova.

Pravdu máte v tom, že prakticky se polonium skutečně dnes připravuje uměle.

D. Stirský 22.4.2017 7:08

Husáku, toť odporné. Tykání si plně zasloužíš.

I zde totiž platí, že po bitvě je každý generál. Byl jsi v té sauně? Nebyl. Mé letité zkušenosti zase říkají, že není nic horšího, než přemoudřelý, senilní dědek.

L. Novák 23.4.2017 8:26

Re: Husáku, toť odporné. Tykání si plně zasloužíš.

ANO! :-D

K. Potoček 22.4.2017 5:07

Nová doba

Ona tomu nahrává dnešní doba, kdy se rozbité věci vesměs neopravují, prostě se koupí nové, případně nechá vyměnit celý komplet. Lidé se dnes perfektně orientují v informačních technologiích, ale praktické věci technického charakteru umějí řešit čím dál méně.

Byli jsme u přátel v německu, večer popíjeli a kamarád se prudce zvedl a rozbil hlavou žárovku v lampě nad stolem. Německý hostitel sdělil, že se nic neděje, že zítra objedná mechanika. Kamarád na něj vykulil oči a povídá: "Co je to za kravinu, jakýho mechanika? Puč mi úzký kleště, já to vytočim a za 5 minut zase svítíme"

Takže asi takhle.

P. Boublíková 22.4.2017 4:51

No tak

že jim k odvetrani sauny bude stačit rozbít jedno sklo si určitě nemyslely, to druhé prostě nezvládly.

P. Baum 22.4.2017 1:38

trochu předpojaté, že

Komentář je velmi zajímavý, ale zdá se mně poněkud povýšený. Asi už se nikdo nedozví, co se vlastně v té sauně dělo, jestli se jedné z obětí třeba neudělalo špatně a druhá se nepokoušela ji nějak ošetřit, jak dlouho volaly o pomoc nebo bouchaly do dveří.

Taky by bylo zajímavé aby nějaký odborník vysvětlil, nakolik se jejich saunou navozený tepelný stres zhoršil strachem a snahou věc energicky vyřešit a kolik času vlastně ženy měly, než se jejich stav zhoršil natolik, že byly dezorientované nebo ztratily vědomí. Možná to byly jen minuty a to možná vysvětluje, proč už na druhé okénko nedošlo. Je vůbec známo, co bylo faktickou příčinou smrti?

A závěrem - ženy asi skutečně mají v průměru menší zájem se zabývat řešení technických problémů. Nepochybně ale bylo nesčetně podobných situací, které zvládly bez problémů. Stejně tak jako jistě bylo nesčetně podobných situací, které zase nezvádli muži.

I. Hil 22.4.2017 1:58

Re: trochu předpojaté, že

Stejně tak jako jistě bylo nesčetně podobných situací, které zase nezvládli muži. - Ano, a to jsou přesně ty rozdíly mezi muži a ženami.

B. Uhlich 22.4.2017 0:40

Tak nevím, ale normální člověk se asi nejdřív zabývá tím

jak tu saunu vypnout, ne? Pokud byla elektrická tak snad vypínač tam někde byl a pokud byla normální na dřevo, tak snad se dá taky nějak ovládat, ne? Bohužel ovšem vím, že si dnes celá řada lidí neporadí a s blbými kamny....., ale za to jistě znají jménem všechny moderátory Tv.NOVA a vyjmenují herce ze seriálu Růžová zahrada, nebo jak se to jmenuje... :-(

Jinak souhlasím s autorem, že schopnost přežít v krizových situacích se obecně u moderní populace zmenšuje a já si opravdu nedovedu představit, jak by většina lidí dopadla, kdyby se něco s stalo s civilizací a velká část lidí by ocitla v situaci, že si prostě musí pomoci sami...od zajištění potravin, tepla, bezpečí, obytování...