26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Erdoganovo referendum a turecká demokracie

Po vítězství tureckého prezidenta Erdogana v referendu, které v Turecku zavádí prezidentský systém, se světová i česká média zaplnila lamentacemi o osudu tamní demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 23.4.2017 19:07

Atatürk znamenal demokracii, evropskou civiltzaci

evropskou civilzaci a kulturu. Erdogan zbamená návrat k Osmánské říši, ke středověku..

M. Prokop 23.4.2017 20:25

Re: Atatürk znamenal demokracii, evropskou civiltzaci

Nepřehánějte to žertování ...

K. Křivan 23.4.2017 18:56

Skvělá příležitost

odturčit Evropu ! Většina Turků v Německu má pořád turecký pas, tak hybaj domů.

R. Brzák 23.4.2017 8:11

děkuji za zajímavý pohled ze zorného úhlu pohledu Turecka -

chceme-li s našimi sousedy či konkurenty úspěšně přežívat a žít, je nutné alespoň pochopit jejich východiska (což neznamená je schvalovat).

P. Čech 23.4.2017 8:40

Re: děkuji za zajímavý pohled ze zorného úhlu pohledu Turecka -

A to je právě to, pane Brzáku, co zásadně nejde. Nikdy nejde pochopit to, co nelze dokázat a čemu je nutno slepě věřit. Mluvím o jakémkoliv náboženství, nejen islámu. Jejich východiska je možno tolerovat. Nikoliv schvalovat a nebo chápat.. Stejné je to i s politickými ideologiemi.

R. Brzák 23.4.2017 14:24

Re: děkuji za zajímavý pohled ze zorného úhlu pohledu Turecka -

Asi máme chaos v pojmech. Pro mne je snadné (mám-li dostatek informací) pochopit kohokoliv. Avšak s veškerým pochopením nemohu mnohým nikdy jejich chování či reakce schvalovat. Nastuduju-li, na čem je založena nějaká věrouka, o co se opírá něčí víra, ovšemže pochopím, proč s ním nemohu žít pod jednou střechou, neboť bych jinak musel neustále ustupovat jeho aroganci zrozené ve strachu (konkrétně u muslimů ve strachu z jejich Alláha, což pro mne mimochodem znamená, že muslim nevěří, nýbrž se svého boha bojí...). Přes veškeré pochopení, které získám, přímo NESMÍM TOLEROVAT vše, co je v rozporu s mou vírou (v lásku k životu svému i svého bližního, z čehož plyne i láska ke svobodě - je to tedy láska zodpovědná). Je ovšem třeba dobře pochopit svého oponenta, neb díky tomu mohu nacházet nejlepší způsob, jak ve střetu s ním dojít pro sebe úspěchu.

M. Prokop 23.4.2017 15:18

Re: děkuji za zajímavý pohled ze zorného úhlu pohledu Turecka -

Co vaše slepá víra, že za vše mohou strany? :-P

J. Jurax 22.4.2017 20:04

No, nevím,

atatürkovské Turecko přinejmenším nesměřovalo k islámu - armáda držela islamisty zkrátka. Kdežto Erdogan vede zemi k islámu.

A hovoří-li autor o nedostatku demokracie před Erdoganem za generálů, nemyslím, že by se onen nedostatek právě Erdoganem zlepšil.

M. Prokop 22.4.2017 20:39

Re: No, nevím,

Na druhé straně je vidět, že ten islám je v nich jak v koze. Ani dlouhá doba atatürkovských vlád jim ho z hlav nevyhnala.

P. Han 23.4.2017 7:52

Re: No, nevím,

Stejně jako dlouhá doba komunistických vlád nevyhnala z Poláků katolicismus. Což je zcela v pořádku, pokud se to ve fundamentalistické podobě netahá do politického systému.

P. Čech 23.4.2017 8:28

Re: No, nevím,

Islám je náboženské přesvědčení, jaké vzniká vždy mnoho set let. To se nedá z hlav jen tak vyhnat. Křesťanství také existuje již více než 2000 let a zkuste jej lidem z hlav vyhnat! Pokoušli se o to komunisté a jak dopadli? Fiaskem. Lze jej nahradit něčím jiným, ale to jen po velmi dlouhém přesvědčování, podloženém nezvratitelnými důkazy. Člověk jako příslušník živočišného druhu je ze své přirozenosti tvorem líným a proto potřebuje něčemu (čemukoliv) věřit. Víra jej "obohacuje" zejména tím, že jej nenutí myslet. Proto se k ní upíná. Nemusí věřit zrovna v boha či Mohameda. Stačí věřit nějaké politické ideologii či dokonce jen politické straně. Všechno toto je špatné. Pokud si člověk neuvědomí, že musí věřit především sám sobě a potom naprosto jasně a nezpochybnitelně prokázaným skutečnostem, nikam to nedotáhne, pouze k vlastnímu zániku jako živočišného druhu.

P. Čech 23.4.2017 8:17

Re: No, nevím,

O jakém "nedostatku" demokracie se zde mluví? Demokracie jako systém buď je a nebo není. Mezi tím neexistuje nic. Vlastně existuje, ale to není demokracie. Něco jako "částečná " demokracie není demokracií. Demokracie má své zásady a principy. Pokud tyto beze zbytku splňuje, potom existuje. Pokud splňuje jen některé z nich, není demokracií. Pouze se k ní může blížit. Je nutno si uvědomit, že demokracie není ideál.Má své dobré, i stinné stránky, přičemž ty dobré výrazně převažují. Pokud by se někomu podařilo demokracii reformovat (změnit k lepšímu) potom by vlastně zanikla a vzniklo by to "něco lepšího". Zásadně ji však nelze refformovat tak, že něco zachovám a něco změním, což se děje v mnoha zemích. Nikdy ovšem k užitku občanů ale vždy k užitku menšin, ať jsou tyto tvořeny kýmkoliv a jakkoliv. V tom případě se ovšem nejedná o reformu, ale o změnu k horšímu. Takovéto "reformy" jsou obvyklé zejména v České republice (reforma zdravotnictví, reforma školství a pod.) Po takovýchto "reformách" vznikají vždy paskvily systémů, které obvykle fungují ještě méně než ty předchozí

M. Prokop 23.4.2017 15:19

Re: No, nevím,

Demokracie je pouze a jedině vláda lidu. Pokud lid blbne, blbne i ta demokracie a stále zůstává demokracií.

J. Jurax 23.4.2017 15:45

Re: No, nevím,

Ehm - demokracie jako systém může být implementována vcelku různými způsoby, aniž by přestala být demokracií vyhovující definici.

J. Kanioková 22.4.2017 19:55

Výstižný a zajímavý článek,

jenže pro mě je Erdoganovo Turecko nedůvěryhodné už jen pro jeho aktivity vůči Sýrii a podporu nejdřív nejspíš jen syrské opozice, které byly přes Turecko dodávány a pašovány zbraně, voj. materiál, a bylo průchoďákem pro islámské rekruty ze zahraničí.. Totéž pak vůči IS, kterému Turecko dokonce zprostředkovávalo odbyt ropy..

Tohle má k demokracii, i když "islámské", proklatě daleko..

J. Jurax 22.4.2017 20:07

Re: Výstižný a zajímavý článek,

No, sviňárny provádějí i státy, jejichž demokracii byste nemohla nic vytknout. Pod vyšší či státní zájem se schová leccos ... koneckonců syrskou opozici podporovaly i vzorové demokracie Západu.

R. Brzák 23.4.2017 8:12

Re: Výstižný a zajímavý článek,

Demokracii devadesáti procent států lze vytknout již její přívlastek "zastupitelská"....

M. Prokop 23.4.2017 15:20

Re: Výstižný a zajímavý článek,

To jo, ale jiná je velmi neobvyklá a obtížně provozovatelná.

J. Jurax 23.4.2017 15:42

Re: Výstižný a zajímavý článek,

Ehm ... a zbytku pak přívlastek "přímá". Nevyberete si. Všechno má své. Byť absolutně přímá demokracie je realizovatelná nanejvýš v celkem malinkém městečku nebo větší dědině - a i tam s obtížemi.

Navíc ty sviňárny páše zpravidla - z důvodu operativnosti a že jsou to sviňárny - moc výkonná. A vcelku pochopitelně se o tom přemrštěně nešíří.

J. Kanioková 23.4.2017 14:22

"vyšší či státní zájem" obávám se, že tam nejde

ani tak o tu výšku, jako o ego jednoho superambiciózního jedince, velkého obhájce a stoupence MB, většinu svých projevů zahajuje jejich pozdravem.

Erdogan je studnice nezapomenutelných citátů: "Demokracie je jako vlak. Když se dostaneme tam, kde chceme být, vystoupíme." (To prohlásil v 90-tých letech jako starosta Istanbulu) Dnes velmi často oslovuje Turky mimo Turecko výzvou, že musí mít hodně dětí (většinou uvádí 3, ale posledně už i 5)

Turecko, Erdogan a převrat, který nebyl -

http://www.worldpolicy.org/blog/2016/07/19/turkey-erdogan-and-coup-wasnt

Informátor odhaluje, jak spojenec NATO vyzbrojuje a financuje ISIS - https://medium.com/insurge-intelligence/former-turkish-counter-terror-chief-exposes-governments-support-for-isis-d12238698f52

J. Kanioková 23.4.2017 14:27

Re: "vyšší či státní zájem" obávám se, že tam nejde

Hacknuté e-maily tureckého ministra s nezákonným olejem - http://www.worldpolicy.org/blog/2016/10/17/hacked-emails-link-turkish-minister-illicit-oil

J. Vintr 22.4.2017 17:20

Stejnými slovy,

kterými autor i někteří v diskuzi obhajují Erdogan, by šlo obhajovat i počínání Adolfa Hitlera (před tím, než začal válku). A Erdogan nezískal diktátorské pravomoci na základě lidového hlasování. To byla jen formalita. On si je přivlastnil už předtím na základě jím zinscenovaného "pokusu o puč".

J. Kanioková 23.4.2017 14:25

:))))))

J. Vintr 22.4.2017 17:18

Stejnými slovy,

kterými autor i někteří v diskuzi obhajují Erdogana, by šlo obhajovat i počínání Adolfa Hitlera (před tím, než začal válku). A Erdogan nezískal diktátorské pravomoci na základě lidového hlasování. To byla jen formalita. On si je přivlastnil už předtím na základě jím zinscenovaného "pokusu o puč".

E. Erat 22.4.2017 17:37

Re: Stejnými slovy,

Dvakrát opakováná lež se stane pravdou ?

J. Vintr 22.4.2017 17:46

Re: Stejnými slovy,

To opakování je technické nedopatření. V čem vidíte lež?

E. Erat 22.4.2017 20:06

Re: Stejnými slovy,

Nikdo relevantní, nikdy neřekl, že puč by zinscenovaný. Že, ho Erdogan využil nebo chcete-li zneužil k odstranění svých odpůrců je asi pravda. Ale, to je jiný příběh.

J. Vintr 22.4.2017 23:36

Re: Stejnými slovy,

Ona se veřejně neříká spousta věcí, které jsou zcela očividné.

E. Erat 23.4.2017 1:14

Re: Stejnými slovy,

To ovšem pak můžete tvrdit cokoliv. Třeba, že Dvojčata vyhodila do vzduchu CIC. Konspiračních teorií jsou mraky.

J. Vintr 23.4.2017 2:19

Re: Stejnými slovy,

Samozřejmě že Dvojčata nezničil nějaký teroristický útok. Bylo to naprosto jistě řízená demolice. Otázka je jen, kdo to provedl.