26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: V druhé půli roku se prudce ochladilo, ale pst!

Zpravodajský web Breitbart si dovolil napsat, že se v druhé půli roku 2016 globální klima prudce ochladilo. Chápete to? Taková drzost? Jak to můžou napsat!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Kneifl 9.12.2016 12:34

Re: Kremlík už úplně zblbnul

Pořád tady někoho peskujete, že nemá vtipkovat o rozdílu mezi globálními a lokálními teplotami, tak proč po mě chcete, abych měřil teploty v Praze?

Když mě zajímá globální teplota nad pevninami, jsou satelitní měření spodní troposféry docela vypovídající, nemyslíte? Nebo si to mám představit tak, že do 2 m nad povrchem je vrstva vzduchu měřeného pozemními stanicemi, pak je nějaká izolační slupka (asi ty skleníkové plyny) a následuje vzduch s úplně jinou teplotou, který měří satelity?

P. Rada 9.12.2016 12:31

Re: Kremlík už úplně zblbnul?

Peníze z lidí vyráží především všudepřítonmá reklama ženoucí konzum pro konzum v systému nakup a vyhod. Kremlík přitom dlouhodobě dělá arbitra tomuto pojetí života náročnému na suroviny e nenergie včetně škodllivých dopadů. Dříve dokonce tvrdil, že se neotepluje a dnes podsouvá neznalým něco o šeptandě ... "prudce se ochladilo ale spst!".... V realitě se spíš ale nehovoří už o několim měsíců nebývalého poklesu ledového příkrovu planety. Mám tedy za to, že Kremlík vůbec "nezblbnul" ale jen dál v kontrastu s vývojem propracoval své manipulátorství a vystupuje dokonce s rostoucí drzostí.

http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

https://sites.google.com/site/arctischepinguin/home/sea-ice-extent-area/grf/nsidc_global_area_byyear_b.png

M. Šejna 9.12.2016 12:22

Re: Kremlík už úplně zblbnul

vidíte sám, že to jsou satelitní měření spodní troposféry.

Položím Vám otázku: jak chcete měřit teplotu například na území Prahy? Pomocí meteorologických stanic? Nebo zavoláte do NASA, ať pomocí satelitů monitorují teplotu spodní troposféry nad Prahou (tedy napřiklad teplotu 8 km na Prahou)?

M. Šejna 9.12.2016 12:19

Re: Pane Kneifle

http://tn.nova.cz/clanek/el-ni-o-odchazi-extremni-pocasi-ale-nekonci-co-se-blizi.html

www.kurzy.cz/zpravy/392739-efekt-el-nino-vyprcha-ve-2q2016-pak-prijde-la-nina/

M. Šejna 9.12.2016 12:18

ech, tak znovu, pane Kneifle

článek Kremlíka je o tom, že na kontinentech letos prý už klesla teplota o 1 stupeň.

Není to pravda a pan Kavalír to jasně píše.

Kremlík totiž místo teplot na kontinentech použiil data teplot troposféry nad pevninami severní polokoule.

Je to podobné, jako bych oznámil pokles ekonomiky celého světa na základě toho, že v Rusku poklesla těžba uhlí.

S. Kneifl 9.12.2016 12:16

Re: Pane Kneifle

Hezký článek, ale úplně o něčem jiném - popisuje lokální jevy spojené s La Niñou (navíc ji označuje jako "tyto bouře" :-)), o teplotách tam není ani slovo.

Nemáte tam něco lepšího?

S. Kneifl 9.12.2016 12:13

Re: Kremlík už úplně zblbnul

A jde o satelitní měření spodní troposféry nad pevninami. Např. http://woodfortrees.org/plot/rss-land

S. Kneifl 9.12.2016 12:12

Re: Kremlík už úplně zblbnul

Ech... tak znovu: článek je o tom, že když se zvýší teplota, všichni začnou hulákat o globálním oteplování, zatímco když teplota opět klesne, je ticho po pěšině. To, co píšete, je sice pěkné, ale s tématem to nemá vůbec nic společného.

P. Rada 9.12.2016 12:09

Re: Globální oteplování

Mám za to, že právě ten trend je nikoliv nesouvisející ale klíčový. Man dělal rekonstrukce podobně jak jiní a je příznačné, že všem stále více vychází něco velmi podobného - "hokejka"!

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Trend je klíčový pro stabilitu biosféry a tak pro optimalizaci její produkce. V důsledku toho nebude lidem tolik asi vadit teplo - jako nedostatek potravin a při dnešním celosvětovětovém populačním trendu a nedostatku fosforu pro intenzivní zemědělství to hrozí až hladomorem.

M. Šejna 9.12.2016 12:06

Re: Pane Kneifle

http://ekonomika.idnes.cz/ceny-uhli-rostou-cina-vic-dovazi-do0-/eko-zahranicni.aspx?c=A160909_144206_eko-zahranicni_rts

Z. Lapil 9.12.2016 12:00

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

Na Saharu? V nějaké dávné povídce ji dokonce sosali Marťani.

Mně se neptejte, já jen vím, že z té studny (Hradecko/Pardubicko), co jsem ještě předloni zvládl užitkovou vodu a ZÁROVEŇ zalejvání zahrady, jsem se musel napojit na veřejný vodovod a zalejvání zvládnu jen když čerpám s rozmyslem. Ale možná jen nestíhá přítok: baráček před několika lety opustila stará paní a nastěhovala se rodina.

Pan Rada občas odkazuje sem: http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho. Prostý monitoring a historie, žádná věštírna. Řekněme, že na potopu Česka to zatím nevypadá.

M. Šejna 9.12.2016 12:00

Schwarzi

v čem konkrétně mluvím z cesty.

A. Hrbek 9.12.2016 11:52

Re: Vážený pane Kremlíku

sorry za 50 let 1,54, za 55 1,69

A. Hrbek 9.12.2016 11:50

Re: Vážený pane Kremlíku

Za 55 let 1,63°C

A. Hrbek 9.12.2016 11:49

Re: Vážený pane Kremlíku

Vážená paní Pavlo,

že jste to Vy, udělal jsem za stejné období Jihočeský kraj.

Průměrné roční zvýšení teploty je 0,0296°C, takže za padesát let je to 1,48 °C Je to poněkud menší, protože se tam méně "topí", ale je nepopiratelné.

S pozdravem

M. Prokop 9.12.2016 11:42

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

A kam ta voda zmizí?

M. Prokop 9.12.2016 11:37

:-P Scott Pruitt :-P

Alarmisty oteplovače klepne!

Z. Lapil 9.12.2016 11:34

Re: Ty oteplovačské lži už brzy nebudou nikoho zajímat.

Prostoru bude až hanba. O NĚCO se přece národové rvát musej, tak proč ne o potopu světa?

Z. Lapil 9.12.2016 11:30

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

Výjimečně se pana Rady zastanu: jestli bude sucho, žádné množství CO2 růst stromů neurychlí.

Š. Hašek 9.12.2016 11:28

Re: Kremlík už úplně zblbnul

Domnívám se, že blbnou jiní. Pardon, oni jen chyběli ve škole, nebo třeba vědí jak z vystrašených "klimatizovaných, goretexových" lidiček vyrazit peníze. Je to nakonec fuk.

Z. Lapil 9.12.2016 11:27

Re: Pane Kneifle

Právě že nepsalo. Rozhodně ne všude. Tedy - všude ve smyslu běžných médií. Pamatuju si několik recyklovaných článků na téma "je tepleji než loni touhle dobou, bude sucho a všichni se utopíme" (já VÍM, že takhle řečeno je to pitomost, ale není nic překvapivého, že rádoby odborné články v novinách obvykle postrádají stopu smyslu), ale to je tak všechno.

I na Psu, kde - na rozdíl od médií opravdu masových - lze většině článků i komentářů přiřadit pravdivostní hodotu (ne nutně souhlas), můžu jen sledovat, jak se tu hádáte. Nejsa klimatologem ani statistikem dokážu si z toho učinit jediný závěr: odborníci, ať už laičtí, samozvaní nebo graduovaní, se neshodnou ani v tom, jaká data jsou relevantní, tudíž neví nikdo nic pořádného. Natož co to znamená.

Viz dneska: i když ponechám stranou jazykovou stránku (globální je přece celkový, jak to, že je najednou 2m nad povrchem země?), tak se tu řeší ZÁROVEŇ ty 2m nad zemí, troposféra a oceán. Zvenčí to vypadá jako hádka na úrovni "manželského" Ty mi nikdy s ničím nepomůžeš, a ne jako věda, je mi líto.

Vždyť tady někdo dokazuje čísi lhavost tím, že na severní polokouli se momentálně ochlazuje, zatímco na jižní otepluje. Ježíšmarjá, co by kdo mezi srpnem a prosincem čekal jiného?

Š. Hašek 9.12.2016 11:25

Re: v průběhu několika tisíců let...

Před pouhými 10 000 lety byl ledovec od severu až po Sněžku. Moji známou znepokojuje už jen to "že se s přírodou furt něco děje, a že se děje, vidí i malé dítě". Čučí, že v létě na Gerlach nasněží, bojí se aprílového deště, ale - máme s "tím" už konečně něco udělat! Také si myslí, že atmosféra naší planety váží asi jako velkej pytel péří. A Slunce je vo něco větší než Země. Zkráceno. Nemá to cenu.

Zkusme se zeptat JauJau, kolik úsilí musíme vynaložit na to "aby se s přírodou/klimatem tedy nic nedělo". Hodíme to do figury, podle stranického programu. Ale výsledky až za 200 let! Taky dobrý. Nemá to cenu

P. Lenc 9.12.2016 11:24

Re: Vážený pane Kremlíku

Zrovna tak Brno.Bydlím pár kilometrů od Brna a rozdíl teplot je 3-5 stupňů.To se to pak měří.

J. Kavalír 9.12.2016 11:15

Re: v průběhu několika tisíců let...

Je třeba ještě dodat, že díky řádově vyššímu obsahu CO2 v atmosféře byl v té době i silnější skleníkový efekt, který dokázal kompenzovat i o cca 3% nižší příkon energie od Slunce. Právě z období karbonu jsou známy výskyty zalednění, které nastalo po odčerpání části CO2 rostlinami a jeho uložení ve formě uhlí.

J. Kavalír 9.12.2016 11:06

Kremlík už úplně zblbnul

"Graf zobrazuje satelitní měření pozemních teplot" - Kde na taková měření Kremlík narazil? Satelitní měření udávají teplotu spodní troposféry, což je něco jiného, než 2 m nad zemí. Pokud by se Kremlík doučil alespoň základy fyziky, pak by pochopil, že ve fázi El Niňo nad zahřátým oceánem stoupá vzduch s vyšším obsahem vodní páry a ve formě skupenského tepla vynáší ssebou spousty energie. Vyšší vrstvy atmosféry se ohřejí, což satelitní měření bezpečně zjistí. Po přechodu do La Niňa a ochlazení povrchu oceánu se množství vynášené energie sníží a "satelitní" teploty se opět vrátí k normálu. Zrovna tak po odeznění El Niňa poklesnou nebo "budou stagnovat" i teploty z pozemních stanic. Bylo tomu tak po rekordním roce 1998 a bude tomu tak i nyní. Teploty se postupně "prostagnují" až na úroveň minulého rekordu a příští silné El Niňo je posune opět o něco výš. A Kremlík bude mít zase několik let nové téma - nejdříve pokles a pak stagnaci teplot, které mu opět nějakou dobu vydrží.

J. Schwarz 9.12.2016 11:05

Re: pro začátek, pane Švejnochu ...

U pana Šejny se globálně otepluje tak, že z toho má chudák úpal a mluví z cesty.

J. Schwarz 9.12.2016 10:58

Re: Globální oteplování

Pane Rado, nechte si ty svoje ekožvásty. Například u jaderné energetiky je možné vždy "navýšit náklady" tím, že se šíleně přeženou rizika a trvá se na naprosto nepřiměřených výdajích na jejich omezení. Při stejném přístupu druhé strany by bylo možné takto zlikvidovat i fotovoltaiku - vyhlásit dogma, že pozůstatky panelů otráví vodu i vzduch na staletí / zatím sice neexistují důkazy ale známe "princip předběžné opatrnosti" / a trvat na tom, že staré panely musí být zakopány minimálně dva kilometry pod zem a tam uloženy v titanovém sarkofágu s tloušťkou stěn dva metry v silentblocích z materiálu který vydrží být pružný minimálně 1000 let...

S. Kneifl 9.12.2016 10:56

Re: Pane Kneifle

Zkusil jsem si schválně vyhledat "2016 record high temperatures" a podívat se do prvních několika článků. Pokud se v nich už píše o ochlazení vlivem La Niña, je to stylem "With the demise of El Niño, those temperature departures have dropped slightly, but are still at record-high levels." a pod.

Zkuste mi najít jeden jediný článek v mainstreamovém nebo vědeckopopulárním médiu o tom, že teploty 2016 jsou vysoké vlivem El Niña, ale že se dá očekávat, že se s překlopením ENSO zase vrátí zpátky na předchozí úroveň. (Jak se to stalo teď.) To je ta nevyváženost, o kterou tady jde.

Severní polokoule obsahuje spíše pevninu a nad pevninou se změny teploty vlivem ENSO projevují rychleji, oceán má velkou tepelnou setrvačnost. To jste taky nevěděl?

A mezi spodní troposférou a stratosférou je taky trochu rozdíl. http://woodfortrees.org/plot/rss-land

O. Uživatel 9.12.2016 10:55

Uživatel požádal o vymazání
P. Boublíková 9.12.2016 10:54

Re: Vážený pane Kremlíku

Praha je tepelný ostrov, jak vypadají jiné lokality?