27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KLIMA: O čem média mlčí

Po dvoudenním zasedání v New Delhi přijali reprezentanti 13 rozvojových států dne 16. září významnou rezoluci, kterou mají prezentovat na říjnové poradě v Bonnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 3.10.2015 8:51

Během munulého století se zvýšil počet molekul CO2

asi o 100 částic z 1 milionu. Podělte si to a výjde číslo 0,11110%. Že by tak malé spíše nepatrné zvýšení mělo tak mohutné účinky. Měl bych se bát otevřít sodovku, protože se zvýší obsoh CO2 kolem mně, stoupně teplota tak, že já shořím?

L. Bouše 23.9.2015 19:16

Klimaalarmisté opět útočí na naše svobody

Neobolševici zase zvedají hlavy a chtějí omezovat naše svobody a prosperitu. Klimaalarmismus patří do sady neomarxistických ideologií, kterými nás chtějí euroameričtí neobolševici ovládat a regulovat. Klima se měnilo vždycky, ale vyvolat strach je nejlepším obchodním artiklem, byť samozřejmě platí na úplné pitomce, kam pravičáci nepatří.

P. Rada 23.9.2015 21:14

Re: Klimaalarmisté opět útočí na naše svobody

A mezi neobolševiky řadíte i papeže?

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/381484-papez-v-usa-naleha-na-reseni-klimatickych-zmen.html

Nevím také co máte taky na mysli pod pojmy "naše svobody a prosperitu". Takto zpravidla hovoří  zloděj který nechce nést odpovědnost za naloupené....

S příspěvku je ale znát, že podstatné je pro Vás umět škatulkovat a takto stavět na ideologii kolektivní viny.

M. Prokop 23.9.2015 21:40

Re: Klimaalarmisté opět útočí na naše svobody

Kdepak, svatý fotr je takový zelený socan, na neobolševíka to ještě nedotáhl.

Svobodu a prosperitu hájí ti, kterým ji socani (rudí, hnědí, zelení, modří s hvězdičkami) chtějí ukrást.

L. Novák 24.9.2015 2:21

Re: Klimaalarmisté opět útočí na naše svobody

HaHaHaHa! Náš zelený komunista "Rada" už se odvázal... :-D Okradli a okrádáte celé národy prosazenými nesmysly, a ještě máte tu drzost o někom jiném tvrdit, že je zloděj? 8-O

J. Schwarz 23.9.2015 18:14

To je komické -

západ neznečistil svět. Když s tím západf přišel, žilo na světě nějakých 800 milionů lidí a kdyby to tak zůstalo, nemusel by se o nějaké emise starat dodnes. Kdo znečišťuje jsou právě "rozvojové země" a snad Bůh dá aby se na západě znovu vytratilo "sluníčkářské šílenství" , namísto obnovitelných zdrojů se investovalo do zbraní a armád - pak, až si "rozvojový svět"  svoje prostředí zasviní a bude se cpát na sever, dostane místo "pomoci" přes hubu. ovšem boj se sluníčkáři si musejí vybojovat mladí, mně už to může být ukradeno... nebo alespoň musejí vyjádřit vůli bojovat namísto "zelenosti", bio-potravin a podobných nesmyslů. Nakonec, k čemu vede když se vlády nad společností chopí techničtí analfabeti typu dnešních zelených je vidět na "aféře Volkswagen" - sluníčkářští kteréni vymýšlejí stále nové regulace a "tvrdí normy" , až je není možné splnit a začne se podvádět. Vůbec se tomu nedivím, vysoké školy chrlí miliony "humanitně vzdělaných žvanilů" kteří si upřímně myslí že technický pokrok lze odhlasovat nařídit zákonem  stejně jako "ženské kvóty",  minimální mzdu a "začleňování minorit". Nakonec to stejně jako s tím začleňováním i dopadne - "pokrok" je dosažen jen na papíře, zatímco "začleňovači" radí vládám a  kupují si vily.

M. Prokop 23.9.2015 18:29

Re: To je komické -

Souhlas.

P. Rada 23.9.2015 19:01

Re: To je komické -

Pane Schwarzi proč neuvažujete o měrné spotřebě primárních energetických zdrojů přepočtené na jednotlivce konkrétních zemí? Je to snad u Vás podobně jak u pana Kutílka motivováno tím, že v takovém případě by byl jasně vidět mnohonásobný rozdíl tzv západního konzumem žijícího človka proti jiným ale s rozvojových zemí?

Kutílek v článku široce popisuje nechut krotit měrnou spotřebu ale neuvádí už že od těch kteří ji doposud mají až desetinásobně nižší jak my! Ignorace problému znečištění životního prostředí, vývozu špinavých provozů do třetího světa..., tak jak jsme ho praktikovali století my, by od rozvojových zemí při dnešním poznání opravdu nebyla dobrou vizitkou. tak to ale není. Chtějí se mít při lepších technologiích lépe ale odmítají níst hlavní zátěž.

Naprosto skandální je ale od nás chování zároven se nad rozvojové povyšovat v nárocích na zdroje a přitom žít převážně s energetických a surovinových zdrojů které světu ještě zbyly prakticky jen v teritoriu rozvojového světa. Kolonialismus zřejmě vám oboum jaksi koluje v žilách.

P. Vaňura 23.9.2015 19:20

Jste naprosto mimo. Myslíte, že kdybychom se rozhodli

snížit nákupy surovin, obyvatelé dodavatelských zemí by jásali. Stačí přejít na atom a problém je VYŘEŠEN (ovšem při použití reprocessingu a množivých reaktorů, je odzkoušeno ale moc se nepoužívá).

P. Rada 23.9.2015 21:35

Re: Kdo je naprosto mimo?

Pane Vanuro někam "přejít" odpovídá situaci reálně dostupného - nikoli teoreticky či fantazijně možného.

Nikdo na světě dnes totiž nemá licenci na stavbu civilně využitelných množivých reaktorů a to považuji za podstatné. O tom, že jednou bude 4 generace, fůze... se planě hovoří jako o řešení už celá dlouhá desetiletí a efektem jsou jen dosud zbytečné investice a ztráta důvěry..

Takto jsme se fantaziemi a planými nadějemi dostali do současné technologické pasti a problémů s dopadem klimatických změn. Jak se to jeví, tak dopady na planetu za neodpovědné vědce a podnikavce už musí řešit papež:

http://www.paulinky.cz/Knihovnicka/Encyklika-Laudato-si

M. Prokop 23.9.2015 21:41

Re: Kdo je naprosto mimo?

Nemusí, chce, kostelní socialista.

P. Vaňura 23.9.2015 22:05

Kagdá Stalin skažet, my v nju jork dobimsja

To celé je jen otázka politické vůle. Já osobně dávám přednost rozvěšení pomatených politiků na lucerny před nutností řídit se jejich fantasmagoriemi.

Stálin skážet, licencija budět...

Civilní množivé reaktory fungují v Rusku a fungovaly i ve Francii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ph%C3%A9nix

https://en.wikipedia.org/wiki/BN-600_reactor

L. Novák 24.9.2015 2:22

Re: Kagdá Stalin skažet, my v nju jork dobimsja

Tak! :-)

J. Mrázek 25.9.2015 11:57

Množivé fungují, nejde tokamak

"Poněkud " si pletete pojmy...

P. Vaňura 23.9.2015 15:03

Správní otázka zní "Považujete

klimatickou změnu, způsobenou spalováním fosilních paliv za natolik závažnou, že jste ochotni podpořit přechod na jadernou energetiku, která emise CO2 NEPRODUKUJE.

Pak už nebude o čem jednat....

I. Schlägel 23.9.2015 14:56

Globální oteplování je politikum

a boj s globálním oteplováním je byznys za veřejné peníze. A to nemá nic společného s racionálními argumenty, natož vědecky podloženými.

M. Dvořák 23.9.2015 13:08

Stačí se podívat sem ...

... http://alt.global-warming.narkive.com/Bz35wbm4/sun-cooling-possible-ice-age-to-come:i.1.2.full

nevím jestli se to odešle. M.

B. Hudzieczek 23.9.2015 9:54

Jen pro pořádek

bych pana profesora požádal, aby zacháchel opatrně s termíny hypotéza a teorie, aby nerozmnožoval terminologický balast, jehož jsme v laickém tisku často svědky.

Na počátku stojí domněnka (připusťme termín "nepodložená hypotéza"). Vědecká hypotéza je vědecky zdůvodněný předpoklad možného stavu skutečnosti. Přitom platí, že konkrétní fakta můžeme vyložit několika různými hypotézami.

Teprve když je podán důkaz, že jedině dané vysvětlení odpovídá faktům, nabývá hypotéza hodnosti teorie. Do té doby zůstává v rovině více či méně pravděpodobnou hypotézou.

Z tohoto hlediska je současný stav vědomostí o změnách klimatu v úrovní hypotézy a termín "teorie globálního oteplování" je zavádějící označení úrovně dosavadního lidského poznání tohoto jevu.

P. Rada 23.9.2015 10:22

Re: Jen pro pořádek

S tím pojetím "hypotézy" a klimatu na planetě se velmi pravděpodobně mýlíte - i když asi podstatně méně jak Kutílek. Stalo se to možná proto, že jste si neověřil metodologii kterou si mladá věda klimatologie už při prověřování výsledků osvojila.

Nebo se pletu a prošel jste si před sepsáním verdiktu o "zavádějícím označením" standardním vědeckým postupem a s ním spojeným oponentním řízením v oboru?

Jestli ano uvedte prosím "jen pro pořádek" nějaké své recenzované práce v klimatologii které k jejím výsledkům dokládají oprávněnost použití pojmu hypotéza, zavádějící označení a pod.

B. Hudzieczek 23.9.2015 12:40

Re: Jen pro pořádek

Vycházím z obecných definic pojmů domněnka, hypotéza, teorie, nemaje potuchy, že si klimatologie tyto definice přizpůsobila obrazu svému. Pokud máte možnost odkázat mě na metodologii, ze které vycházejí klimatologové ve svých pracech, rád si význam těchto pojmů ověřím.

M. Prokop 23.9.2015 13:32

Ano, pro pořádek:

" Stalo se to možná proto, že jste si neověřil metodologii kterou si mladá věda klimatologie už při prověřování výsledků osvojila."

Té osvojené metodologii klimatologie se stručně říká lhaní nebo falšování. Hokejkové.

M. Prokop 23.9.2015 9:11

Čím více se budou dohadovat, tím méně naškodí.

Cenzura nepomohla Hitlerovi, Stalinovi, nepomůže ani zeleným klimaalarmistům. Jen nám ukradnou více peněz.

P. Rada 23.9.2015 9:47

Re: Čím více se budou dohadovat, tím méně naškodí.

Takto plivat na vše zelené sice pane Prokope můžete - já se k zelené fotosyntéze jako základu života hlásím - ale je otázkou jak dalece to dopní vlekle se tenčící zásoby vody i v ČR (http://www.chmi.cz/files/portal/docs/aktuality/TZ_05082015_ok.pdf) které hrozí i u nás stále častěji a zdali to od příchodu do Evropy s míst původně postižených už vážnějším klimatickým suchem ...  odradí miliony migrantů které požene zoufalství.

Vás proti tomu všemu žene jen hloupá arogance.:

osel.cz/6352-kmeny-starych-borovic-vypovidaji-o-klimatickych-zmenach-v-nasem-letopoctu.htm

M. Prokop 23.9.2015 13:36

Re: Čím více se budou dohadovat, tím méně naškodí.

Já jsem napsal zcela jasně, na koho "plivu" (váš výraz, ale budiž): Na zelené klimaalarmisty, třeba na vás. Vy nejste fotosyntéza.

Kdy vyschla Sahara asi nevíte, ale auta ani průmysl za to nemohl.

Ten Hollanův nesmysl už zde na NP rozcupoval kdekdo.

F. Eliáš 23.9.2015 8:17

Skleníkový plyn?

Geniální název, který popletl hlavu každému technickému nevzdělanci. Papeži i Obamovi. Samozřejmě nemá pozorovatelný vliv na klima naší planety.

J. Kavalír 23.9.2015 9:34

Re: Skleníkový plyn?

Jen díky skleníkovým plynům je Země obyvatelná a byla vhodná pro život i před stovkami milionů let, kdy od Slunce přicházelo o procenta energie méně (10% za miliardu let). Jen těch skleníkových plynů bylo tenkrát potřeba řádově více.

P. Rada 23.9.2015 10:08

Re: Skleníkový plyn?

Ano v historii planety bylo i řádově více skleníkových plynů, planeta ale také zůstala dlouhodobě nezaledněná i v období ranného slunce. Z opakovaného ledového sevření později ji opět vysvobodily až ty postupně nahromaděné skleníkové plyny.

Ještě dnes působí celoplanetárně oteplení o 33C a tak pokud by se radiačně aktivní plyny v dusíko-kyslíkové atmosféře nevyskytovaly - vše by nevratně zmrzlo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt

Pro citlivot tohoto jevu a zpětných vazeb je příznačné, že pokud by naši předkové už před tisíciletími nezačali pěstovat rýži a vypalovat lesy nezažila by tato planeta tak mimořádně vyrovnyný interglaciál byla by už na ceste do dalšího zalednění. Antropogenní vliv ale posledních dvěstě let co se týká CO2, freonů. NOx ...náhle více jak stokrát předčil průměrnou sopečnou činnost a tak nás klimatický trend dnes nese do zdánlivě idylického období podobného tomu před 3 miliony let a dříve kdy se klima dlouhodobě stabilizovalo na vyšší úrovni a dokonce ani Milankovičovy cykly se výrazně neuplatnovaly.

Háček v té budoucí idylce může být ten, že průběh změny je nyní příliš rychlý a bude proto mít fatální dopady jak na biosféru tak na všechny kteří jsou jen její nadstavbou.

J. Kavalír 23.9.2015 10:35

Re: Skleníkový plyn?

Mě to vysvětlovat nemusíte. Narozdíl od vás bych se a ani tak nebál o biosféru. Samozřejmě ji to ovlivní, ale přežila už horší a prudší zvraty, např. supervulkány. Bojím se především o naši civilizaci, která už dneska balancuje na hraně a může ji ohrozit pokles produkce potravin z jakékoli příčiny. Sucha, požáry, povodně ve významných zemědělských oblastech, to všechno už jsme v posledních letech zažili. co dokážou lidé, když se dostanou do úzkých, to zažíváme právě nyní.

M. Dvořák 23.9.2015 10:51

Re: Skleníkový plyn?

pokles produkce potravin pane Kavalíre? Všechny typy rostlin C3 C4 a CAm díky zvýšenému CO2 zvíšili svojí produkce v průměru o 15 % a snížili i spotřebu vody....

P. Rada 23.9.2015 11:28

Re: Skleníkový plyn?

Ano většině rostlin vyhovují vyšší koncentrace CO2 i dusíkatých a fosforečných látek které se do biosféry antropogenně dostaly. Vyhovuje to ale i sinicím, medůzovitým ... a tak se dříve úživné stává až nebezpečným.

Každý živý organismus má pochopitelně své limitující faktory kterým je dostatek vody, vhodné teplotní rozmezí, živiny... ale bývá závislý i na zachování podnebního rytmu. Právě ten se ale se změnou klimatu vyvýjí dramatičtěji jak jen průměry celoročních ročních teplot či srážek.

Letos jsme např měli s velkými vedry štěstí v neštěstí v tom smyslu, že jim v červnu předcházelo chladné a vlhké počasí a tak to úrodu moc nepoznamenalo. Pokud by se však tato dvě měsíční období jen prohodila, znamenalo by to v našem zemědělství nebývalou katastrofu ačkoli celoroční průměry by zůstaly stejné.