21.5.2019 | Svátek má MonikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZLATÁ PADESÁTÁ: HoličŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 128, poslední: 18.2. 2009 0:27, přehled diskusí

Re: Protektorátní koruny byly . . .:
Autor: Honza Datum: 8.2.2009 23:22

Curda/Jerhot zil v Praze na Vinohradech v modernim dome na Francouzske ulici. Zadrzen v kvetnu 45 pri uteku na zapad a spolu s Gerikem souzen a povesen.

Re: jsem nadšený:
Autor: doktor Datum: 7.2.2009 19:01

Potvrzuji, ovšem podotýkám, že jsme byli malí kluci.

Re: jsem nadšený:
Autor: doktor Datum: 7.2.2009 19:04

Zdravím, rodáku. Na Hvězdové jsem býval pečený vařený u Oty Ž, kamaráda z husovického gymplu.

Jen tak, aby řeč nestála . . .:
Autor: J.G. Pašek Datum: 7.2.2009 16:29

Vzpomínám, chodil jsem do školky, že k nám do Lhoty dojížděl 1x týdně holič . . nad vchodem visel zlatý talíř . . . Děda mě tam vodil  . . . na věšácich visely prázdné rámy z rákosu na noviny . . . když mě maminka česala na pěšinku tak říkala . . . Ani bleška by v té pěšince nezabloudila . .  a když to zapoměla, tak jsem se ptal . . . Mami, zabloudila by tam bleška?  . . .  Zakrátko tam holič přestal dojíždět a vzpomínám, že mě máma vozila vlakem do vedlejší větší Lhoty k holiči . . .  Tak jak matko?  . . . Na pěšinku . . . Matko, on nemá vlasy na pěšinku, má je jako hřebíky a husté jako žid . . .  a já jsem jsem tomu nerozuměl, protože jsem žádného žida neznal a když jsem viděl chlapa s hustou kšticí, tak jsem si myslel že to musí být žid . . . prostřihával mě vlasy zubatejma nůžkama. Dnes to jsou samé unisex salóny, do kterého bych nevstoupil . . .  Chodím do pravého staromódního holičství, před kterým se u vchodu točí osvícený bílo-červeno-modmodrý sklenený válec . . .  neholí se tam . . . Nad kasou je nápis $12 a dám mu $15 . . .  V Parlamentu a Senátu by měli být jenom holiči, protože oni vědí vše nejlépe, jak vládnout a zařídit svět . . . . Už mnoho let se holím elektrickým strojkem. Podle doktora, beru Aspirin snížit srážlivost krve a když se oholím žiletkou, tak chodím oblepenej kousky červeného toaletního papíru . . . .

V úterý stříhá penzisty za polovic . . .:
Autor: J.G. Pašek Datum: 7.2.2009 16:43

a ten holič je majitel moderní myčky na auta, nejlepší široko daleko . . . 

Re: Jen tak, aby řeč nestála . . .:
Autor: Vodička-sapér Datum: 7.2.2009 17:56

Já chodím k  holiči , na  pražském předměstí,  více než 50 let,  dříve to bývalo místo , které patřilo, sv ým významem, mezi důležitá společenská centra, hlavně fotbalových fanoušků. Vše mám v živé paměti, vzpomínek na zábavu u holiče je spousta.  Teď každý sedí. vesměs mlčí jako ryba, hlídá  si, kdy půjde na řadu.  Děda , neděda,  po  asi   pětimunutovém  oškubání  vyplázne stovku, venku  se oklepe  a "valí"  domů. Jo , a na to ředění krve, berem tady v  Praze   Anopyryn.

Re: Jen tak, aby řeč nestála . . .:
Autor: paolo Datum: 8.2.2009 20:45

já co si pamatuju jsem platil-teda mamka mi dala na ostříhání 50 hal.výběr fazony nebyl :-))chodil jsem v sobotu odpoledne a s otevřenou hubou poslouchal pana Sojku neb Jankoviče-tedy holiče-jak rozpráví s našimi dědy,otci..a u toho jsem listoval v časopisech Svět sovětů,Svět v obrazech, dikobrazu a ve "výborném" sovětském humoristickém časopise krokodýl :-))

Re: Jen tak, aby řeč nestála . . .:
Autor: paolo Datum: 8.2.2009 20:47

a na řeďění krve beru varfarin..tady u nás

Re: Jen tak, aby řeč nestála . . .:
Autor: J.G Pašek Datum: 8.2.2009 20:57

Měl jsem příhodu a bral jsem ten Varfarin . . . diktor řekl, že už ho nemusím brát a předepsal abych užíval 1x den nizkou dávku Aspirin = Acylpirin,  81mg pilulku, kterou používám už několik roků a 2x do roka krevní testy jsou podle doktora OK.

Bratr používá Varfarin dodnes . .

Re: Jen tak, aby řeč nestála . . .:
Autor: Anopyrin Datum: 8.2.2009 22:24

Anopyrin má tu zvláštnost, že na ředění krve se bere Anopyrin 100, cenově tak okolo osmi korun. Ten je pouze na předpis, čili se doplácí 30 Kč. Pak ovšem existuje Anopyrin 400, který je čtyřikrát silnější, ale je ve volném prodeji za pouhých asi patnáct korun. Člověk, který ho musí brát tedy může svobodně lámat čtyřstovkový na čtvrtky a jedno balení mu vystačí na 40 dní.

Jinak - jako holky jsme na stříhání chodily k pánskému holiči. Nevím, jestli to bylo v té době zvykem, nebo to bylo proto, že holič pan Kalina měl maminku u nás v domě. Ale obíral nás hnusně, zejména vysoko vyholoval krk.

Kadernik se jmenoval:
Autor: lada (v) janiga.cz Datum: 7.2.2009 16:12

Rene Holas, tedy ten ve Vodickove. Take jsem tam v podobne dobe jako pan Neff a v podobnem veku trpel ...

V Žatci?:
Autor: Witch Datum: 7.2.2009 15:59

Můj nebožtík strejda býval holičem a zároveň strašně rád po ránu dospával. Holičství měl pod bytem, takže když přišli dělníci ráno kvůli oholení, budili ho kolem páté a děsně nadávali. Někdy se i dovolali.;-) Ale strejda byl takový živel, tak zábavný a milý, že mu určitě odpouštěli. Jenom si nejsem jistá, jestli to už bylo v Žatci nebo někde poblíž Prahy.

V Ostravě:
Autor: Jirka Datum: 7.2.2009 14:07

... v Tyršově ulici, tedy prakticky v centru, měl na přelomu let 40. a 50. minulého století svou oficínu pan Rudek. Chodil k němu kdekdo, třeba profesoři z nedalekého gymnázia. Stříhání a popovídání si s ním přišlo zákazníka na 2 koruny. Ran Rudek říkával, že bude posledním soukromým holičem v Ostravě. Už ani nevím, jak to dopadlo, ale lze si to představit...

Re: V Ostravě:
Autor: krmič Datum: 8.2.2009 12:08

Pan Rudek sice není, ale to holičství tam pořád je. Což je vzácný případ. Obchody a různé provozovny, které zůstaly celá desetiletí, dokonce i po plyšáku, na svém místě, ty by se snad daly spočítat na prstech. Momentálně mě nic takového ani nenapadá. Jo, restaurace U rady.

Otáčení židličky pro děti:
Autor: Abraham Datum: 7.2.2009 13:45

Ty byly součástí každého holičství. Jako děti jsme byly pyšní, až vstoupíme mezi " dospěláky" a potupnou otáčecí židličku opustíme.  Poslední jedinec ze třídy vždy trpěl.

Holení:
Autor: krmič Datum: 7.2.2009 13:30

Jednou, myslím, že to teď bude zrovna 50 let, jsem se nechal u holiče opravdu oholit. Břitvou. Mám dojem, že tak špatně oholený jsem v životě nebyl.

Re: Holení:
Autor: ota.karel Datum: 7.2.2009 14:18

Když dáš do ruky špičkový nástroj nicmochrovi, jak myslíš, že to dopadne? Nenapadlo tě, že chyba mohla být v holiči? Nevšiml sis, že existují lidi, kteří ať sáhnou na cokoliv, tak na to sáhnou špatně? Někdy se říká, že on byl jako Murwil, na co sáhnul, to ...pokazil.  Já s bráchem jsme jako kluci trénovali na kolech mistrů světa v kolové. Já střílel branky z poloviny hřiště a brácha pořád padal z kola ...(byl sice mladší, ale on je takový ...pořád nejmladší, musíte mu pomáhat=stálá životní role).

Re: Holení:
Autor: krmič Datum: 7.2.2009 20:26

Asi to tak bude. Ale třeba taky ne. Byl to starší pán, který byl vyučený pravděpodobně ještě za 1. republiky. Od té doby si myslím, že se vousy (možná jenom ty moje) nedají břitvou kvalitně oholit. Ale dnes už se nedá zjistit, jaká je pravda.

Re: Holení:
Autor: R Datum: 8.2.2009 9:02

Starý pán už nejspíš neměl chuť udržovat nabroušenou břitvu nebo zrak či dobrou koordinaci rukou nezbytné pro kvalitní oholení břitvou bez zranění zákazníka.:-(

Když:
Autor: xxxKubeš Datum: 7.2.2009 12:49

jsem jako kluk chodil holiči, ještě se "na havla" nestříhalo. Střihání stálo 2Kč a když jsem na holiče nedával pozor a stačil mi vlasy namáznout "brilantinou", bylo to o korunu dražší.

Re: Když:
Autor: Nemo Datum: 7.2.2009 13:20

Mně je taky mazal brilantinou. Jako kluk jsem mu nebyl schopen říci, aby to nedělal. Doma jsem si pak vlasy umyl.

Břitva:
Autor: Kanuk Datum: 7.2.2009 12:16

1) Jestlipak víte, pánové (a dámy), že při obtahování se břitva má obracet přes hřbet, nikoliv přes ostří - sníží se tím pravděpodobnost přeříznutí řemene, na kterém se břitva obtahuje. Obtahovací řemen měl dva povrchy, na jeden se nanášela černá brusná pasta, na druhý červená. Občas bylo nutno břitvu přebrousit na kameni. To uměli jenom machři.

2) Jednou v ČR, před několika lety, jsem se sháněl po břitvě. "Jo, pane, ty už se dnes nedělaj. My bychom je dělali, ale on už  břitvu nikdo neumí udělat".

3) V roce 1951 jsem se nějaký čas holil břitvou. Měl jsem holicí "strojek" Gilette" - original, dodala UNRRA, který byl na žiletky s dlouhým průřezem. Ty tehdy začaly být nedostatkové, protože UNRRA došla, normální dovoz byl zastaven a "národní podnik" je ještě nevyráběl.  Byly k dostání jenom žiletky se třema dírama. Tak jsem si řekl "Mrchy komunistický, když  nenecháte dovážet proříznuté žiletky, já na vaše třídírové kašlu" a začal jsem se holit břitvou. Měl jsem dvě. Oholení mi trvalo dvacet minut, žiletkou to bylo za deset. Přeholoval jsem se, což dělám dosud.

4) Před válkou žiletky stály nějaký ten obolus. Otec, který se holil žiletkami, měl proto strojek na přiostřování použitých žiletek. První takový strojek měl dva válečky a nějak se s ním pojíždělo po šňůrce. Později si koupil strojek na přiostřování, který byl asi 20 cm dlouhý, a mezi dvěma kolejničkami se pohybovalo sem a tam vozíkem, ve kterém byla upnuta žiletka.

Re: Břitva:
Autor: R.J. Datum: 7.2.2009 13:00

Tento stroječek mám, koupil jsem ho za dvě stovky v bazaru po devadesátém, jenom pro "Vymakanost" systému, je to krásná mechanika.Žiletka se "hladí" po kůži, když to dojede na konec, překlopí se a jede zpět. Nádhera.

Re: Břitva:
Autor: Nemo Datum: 7.2.2009 13:23

Ten strojek mám též. Taky jste používali po holení Pitralon v modré lahvičce?

Re: Břitva:
Autor: R.J. Datum: 7.2.2009 13:48

Ne , jen "čirá sklenka".  

Re: Břitva:
Autor: J.Bubla Datum: 11.2.2009 20:41

Jenže ji to moc nenabrousí. US patent je na tom napsáno. Když mě manželka stříhá seřezáváčkem, tak si na tom na sebe brousím žiletky. Kdepak dneska k holiči, za ty peníze !

Re: Břitva:
Autor: Vodička-sapér Datum: 7.2.2009 20:26

3)Kanuku, je lito, jak píšete,  břitva v ruce,  kolik  Vám, bylo vlastně let v jedenapadesátém, když ty mrchy komunistický.... . Jestli se nepletete, tak  jste  dnes stářím  úctyhodný kmet,, který má  na  jisté projevy senility  oprávněný nárok a vyčítat  Vám je, by  bylo proti dobrým mravům. 

Re: Břitva:
Autor: cipísek Datum: 8.2.2009 13:19

Ten bakelitový strojek na šňůrce pamatuji,táta ho dokonce používal.Já ho zkusil a zase uložil.Ono to nechávalo na žiletce takové drobné vlnky (broušená žiletka běhala uvnitř oválně po takových bakelitových zoubcícha  pak po naostření tahala jako čert).Někde ho mám schovanej.

Trvalá ondulace:
Autor: seniorka Datum: 7.2.2009 12:11

V r.1958 jsem byla před nástupem do učení u kadeřnice na trvalé ondulaci.Paní mě natočila vlasy na kovové natáčky,nějakým prevítem mě vlasy houbičkou napatlala.Posadila po helmu,která měla snad 50 šňůr zakončených kovovýmy skřipci.Na kažkou natáčku upevnila skřipec a zapnula elektriku.Neumíte si představit jak jsem se bála.Nevím po jaké době,pro mě věčnost,mě "odstrojila" umyla hlavu,vyfoukla.Byla jsem jak Angela Davisová.Vydrželo mě to strašně dlouho,že jsem měla krepové vlasy jsem brala jako daň za parádu.Stalo se to ve Šlapanicích u Brna.Jestli se ozve pamětnice,tak mě to potvrdí.Jo.cena 15,-Kčs to stálo.

Re: Trvalá ondulace:
Autor: baty Datum: 7.2.2009 17:39

no jejda, kolik to stálo nevím, ale ve třiapadesátem mě tak nechala maminka zušlechtit, když už půjdu na tu jedenáctiletku - půl prázdnin to nešlo rozčesat, kadeřnice z toho krepu dokázala uděla hromadu úhledných ruliček kolem hlavy, puberťačka vypadala svoje prateta;-P