4.6.2020 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

ZLATÁ PADESÁTÁ: Holič

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
7.2.2009 19:17

Re: Vlasový experiment.

Uci. Asi ze setrvacnosti. Ale ja se coby hlava na zkousky nehodil, tech mejch tricet fousu nemelo smysl holit.

7.2.2009 1:32

Jedno z klukovských utrpení

Znárodnění holiči stříhali po měně v roce 1953 za 2 Kčs.  Dávalo se diško, 1 Kčs. Měli elektrické mašinky a v městečku byli dva. Mě v tom roce bylo 9 let a máma mě vodila na stříhání vlasů k jedné staré paní. Ona byla Židovka, skoro neuměla česky, nějak přežila Terezín a přivydělávala si k tehdejším mizerným důchodům stříháním vlasů. Problém byl v tom, že měla tupou ruční mašinku, stříhala mě a bavila se při tom s mojí mámou. Tím navíc nedávala pozor, takže všechny důvody k tahání za vlasy se sečetly a já měl vždy bolestí slzy v očích. O tom, že jsem po ostříhání vypadal jak trotl, to ani nemluvím. Musel jsem takto trpět více než pět let. Pak jsem bydleli v Prave a já chodil do holičství na Kladenské, kousek nad Bořislávkou. Tam stříhaly slečny a bylo to bezbolestné.

Pokrok člověk nezastaví, takže krátce po tom, co se na našem trhu objevili celkem kvalitní mašinky na stříhání svépomocí se stříhám sám.  (Ostříhání najednou stálo 30Kč). Po celé kebuli, (kde ještě rostou), vlasy v délce cca 5 mm a je vystaráno. Ideální do společnosti i k moři...:-P

7.2.2009 1:51

Re: Jedno z klukovských utrpení

Kamaráde, řekni kde stříhají za třicet kaček, já platím osmdesát, a to je prosím poloviční práce na mé hlavě, nahoře není stříhat co. ;-D

7.2.2009 16:32

Re: Jedno z klukovských utrpení

Těch 30 to bylo v době, kdy jsem kupoval ten strojek. Kolik to stojí nyní, to nemám potuchy, už jsem nebyl u holiče snad  15 let.

7.2.2009 1:11

Březová voda smrděla?

Musím přiznat, že mě, jako vesnickému klukovi zvyklému, že skoro u každé chalupy bylo na dvorku i otevřené hnojiště, ta voda zas tak nesmrděla. Ale u holiče se mi líbil takový válcový kartáč s klikami na koncích, kterými náš holič roztíral pomádu vesnickým frajerům, když se nechali stříhat před muzikou. Doufal jsem, že až vyrostu, nechám si taky napomádovat hlavu, ale už k tomu nedošlo. Nejprve k nám přestal holič dojíždět, pak se změnila móda a nakonec se vytratily i tyhle kuriózní kartáče z oficín.

7.2.2009 1:54

Re: Březová voda smrděla?

Přišel jsi o požitek, mě holič "válcoval" pokaždé, bylo to fajn. Prča.

7.2.2009 2:28

Re: Březová voda smrděla?

Válcovitý kartáč s klikami mají u našeho holiče i dnes.

7.2.2009 12:01

Re: Březová voda smrděla?

Můj dvanáctiletý spolužák se tímto kartáčem nechal učesat každé ráno, než šel do školy, holičem v sousedství.  Ten starý holič měl zřejmě pedofilní sklony, ale jeho láska ke chlapečkům byla zcela platonická.