26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ZLATÁ PADESÁTÁ: Holič

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cipísek 8.2.2009 13:27

Re: Břitvy a žiletky.

Vypadá to tak - a zapomínáte češtinu.Myšlen bylť Kanukem  zřejmě měsíc kalendářní.

krmič 7.2.2009 12:36

Re: Břitvy a žiletky . . .

Kdysi dávno Neff psal o té pyramidě. To by měl zase někdy vytáhnout, matně si vzpomínám, že s pyramidou přišly různé nehody a pohromy a končilo to tím, že, jak pravil jeden egyptský student "pyramida je špatný tvar" - byla to scifi nebo podle skutečnosti? V tehdejších Literárních Novinách k tématu ostření žiletek uveřejnili  mikropovídky od různých spisovatelů, vzpomínám, že třeba tam byl Ludvík Vaculík.

R.J. 7.2.2009 13:25

Re: Břitvy a žiletky . . .

Píše to Souček myslím v  "Tušení stínu",   jinak se to psalo také v některém ABC časáku, někdy kolem 68 roku. V Součkovi je i návod, musí být dodržen poměr stran, již si nepamatuji jaký, žiletka se musela dát snad do třetiny té pyramidy, na nějakou krabičku, ale ostří muselo být mimo ní. Mě to připadá jako pyramidální blbost. Jsem dost "chytlavý" na různé koniny, nelituji času,peněz, práce, ale do tohoto jsem se nikdy nepustil. S tou břitvou na měsíčním světle,/polarizovaným/ jsem pokus nedělal, ale někdy to zkusím s řezbářským dlátem, když ho obtáhnu,zkusím ho na ruce, oholím pár chlupů, pokud "drhne", není to ono a musí se jěště přidat párkrát na obtahováku, pak ho dám na noc za okno, uvidíme co se stane, pokud se ztupí, jednoduchý test na ruce a je jasno.  Teď jsem si vzpomenul, že v té pyramidě ještě nic nemá shnít, když se tam dá třeba malá rybička, prý neshnije ,ale je mumifikovaná. Mléko tam nekysne a vůbec je to prý "zázrak".  Dokonce snad nějaký Rus postavil pyramidu, kde chtěl léčit, šlo to na nějakém pořadu, "Na vlastní oči" nebo něco podobného.

R 7.2.2009 13:35

Re: Břitvy a žiletky . . .

Faktem je, že když střecha připomíná pyramidový tvar, tak právě pod vrškem té střechy se soustředuje nejteplejší vzduch ohřátý přes krytinu sluncem, zároveň nejvíce vyvětraný od vlhkosti mezerami  v krytině. Proto, hlavně ve starších barácích s jednovrstevnou střechou, prádlo, seno, bylinky, ale třeba i nějaký chcíplý pták vyschne velice rychle.

krmič 7.2.2009 13:41

Re: Břitvy a žiletky . . .

Nějaká ženská bydlela v pyramidě, tady někde v našem kraji, ukazovali to před lety v televizi. Tedy měla dřevěný dům tvaru pyramidy. Snad to byla ta samá, která propagovala urinoterapii... Nevíte o tom něco víc? Jestli tam ještě je?

cipísek 8.2.2009 13:32

Re: Břitvy a žiletky . . .

Hlavně to okno nechte při rom pokusu zavřený - jsou obce,kde Vám ukradnou i vatu z uší (kamarád spal rád u otevřeného okna - tedy navíc pod ním- a takhle přišel v Rožnově u Budějc o budíka).Komentoval to pak slovy "zazvonil a než jsem ho stačil zamáčknout,byl pryč".:-D

Nemo 7.2.2009 13:29

Re: Břitvy a žiletky . . .

Ostření žiletek pomocí modelu pyramidy bylo podle patentu Ing. Karla Drbala

z roku 1959. Prý to fungovalo hlavně u žiletek

zn. Vítěz, které se dělaly z pancířů válečných tanků.

Han 8.2.2009 10:57

Re: Břitvy a žiletky . . .

  Našel jsem patentové řízení ing. K. Drbala. Je to na:http://silesia.wz.cz/drbal.htm  Musím uznat, že když já nefunguji jako proutkař, neznamená to, že to nefunguje jiným. To samé tedy může být s pyramidama a tak zvanou "pyramidální energií".

R 7.2.2009 13:29

Re: Břitvy a žiletky . . .

Bratranec, když studoval, měl přístup k elektronovému mikroskopu. Jednu mi říkal, že tím zkoumali právě  ostří žiletek.  Ihned po oholení mělo být to ostří  zničené a pokřivené, během těch pár dnů se to pokřivení zase mělo vyrovnat. Umístění v pyramidě mělo vyrovnávání urychlovat. Nevím. Snímky jsem neviděl, osobně jsem na to moc skeptický, ale zase na druhé straně jsem nenašel žádný důvod, proč by si bratranec měl vymýšlet....  Určité vysvětlení by být mohlo, v těch mikronových rozměrech mohou být mechanické parametry včetně určité tvarové paměti  na jiné úrovni než v  našich makro rozměrech.

Kanuk 7.2.2009 19:45

Re: Břitvy a žiletky . . .

R. Mo6ná, že bych měl vysvětlení k tomu naostření. Jestli se nemýlím, tak každý system má tendenci dosahnout nejnižší povrchové energie. Povrchová energie rovného ostří je nižší, než povrchová energie ostří zubatého. Je to ovšem omezeno pohyblivostí molekul, nebo tak nějak.

R 8.2.2009 9:13

Re: Břitvy a žiletky . . .

Možná jste na to kápnul. Co si pamatuji z různých zdrojů, velice rozdílná povrchová energie je na různých místech krystalů. Zkrátka nejmenší energie je v kompletním krystalu, pokud má krystal řekněme ubroušené ztupené hrany, je energeticky výše. K přeskupení atomů krystalů asi na vzduchu nedojde,  i když kdo ví  ale  může dojít k urychlené korozi poškozených vrstev krystalu, které tímto zmizí a zůstane zase kompletné krystal s ostrými hranami. A kov je vlastně až snad na nějaké výjimky krystalický materiál, takže pokud jsou v ostří žiletky ty krystaly ve správné velikosti, tvaru a orientaci, je samovolné naostření žiletky docela vysvětlitelná věc. 

ota.karel 7.2.2009 14:08

Re: Břitvy a žiletky . . .

Že energii z malého modelu pyramidy necítíte, to neznamená, že není. Já si to zkusil a cítím to.  Obnova ostří na dnešních žiletkách má být způsobena jejich potažením vrstvičkou silikonu. Zkuste porovnat normalizační žíhání s metodou, kdy staří pánové ve Zbrojovce Brno nechali na hlavně pušek skovat ocelové pruty do tyčí a nechali je dát na rok na střechu(Slunce, déšť, mráz, sníh, a taky Měsíc)% přírodní normalizační žíhání. Pak je nechali stočit na soustruhu a dál opracovat na hlavně. Při výrobě wootzu(základ damaškové oceli, a ta výroba má kořeny stovky roků zpátky!), se kladl důraz na to, že kromě dřevěného uhlí tam musí být část uhlíku živočisného původu (alternativní medicína také klade důraz na původ prvků v potravě = živočišné, rostlinné). Já kdysi zjistil, že naši předci byli možná nevzdělaní, ale stačily jim zkušenosti a cit! Ta 1.info je provázena fotkami někdy z r.1920(musel bych se do té knihy podívat) a jde o zbourání komína v pražské továrně, kdy ho bylo nutné položit mezi tovární halu a zeď. Bez nějakých trhavin a řízeného odstřelu to zvládli vybouráním části stěny komína, kterou průběžně nahrazovali výdřevou. Dřevo pak zapálili a komín spadl přesně do té uličky ....a takových příkladů, jak se dá něco dělat vědecky zdůvodněně a složitě, nebo citem a úspěšně je okolo nás spousta. Dodnes třeba věda neví, co se slzením při krájení cibule a je to tak jednoduché! Stačí namočit nůž do studené vody a věděli to hospodyňky už okolo r.1920, já na to přišel náhodou a později se o tom dočetl. // Jako technokrat možná nebudete věřit, že Japonci měli papírová brnění (14vrstev), která odolala střelám z muškety. Že azijské reflexní luky mají na přední straně zvířecí šlachy, které po natažení předají zpět 93%energie(7% se ztratí jako teplo). Ty luky se lepily ze 3 druhů materiálů, protože v těch oblastech bylo málo dřeva, a výroba takového luku trvá 1-2roky (/lepí se klihem z jesetera). Nakonec jsou výkonnější než evropské luky= dostřelí 500m s menší napínací silou.

napnutý čtenář 7.2.2009 15:56

Re: Břitvy a žiletky . . .

A vy račte být odkud, blahorodí...

R 8.2.2009 9:32

Re: Břitvy a žiletky . . .

Já bych v tom neviděl žádné mysterium. Změna vlastností ocelí jejich přirozenou normalizací v přirozené venkovní  teplotě je v dnešní metalurgii známá věc a dá se krystalografickými rozbory docela exaktně vyhodnotit. Damascénská ocel byla ocel zpracovávaná v tenkých vrstvách, kalená byla v krvi nebo olivovém oleji, protože tyto látky ocel neochlazovaly tak prudce jako obyčejná voda a zároveň dodaly do povrchové vrstvy oceli uhlík. Protože to bylo v tenkých vrstvách, tak prakticky do celé hmoty oceli. Následně byly potom tenké plátky upravené oceli svařeny kováním do jedné čepele. Podobnou technologií se dělaly a snad ještě dělají japonské katany, čepele těchto mečů jsou běžně skovány až z 20 tenkých plátků. Nic zvláštního to není, jenom neškolený člověk by prvním úderem kladiva ten plátek či vyráběnou čepel  pravděpodobně nenávratně zkazil a školený řemeslník dělá jednu takovou čepel třeba celý rok.

R.J. 8.2.2009 14:00

Re: Břitvy a žiletky . . .

Pokud se chcete pokochat damascénem, tak si otevřete katalog , WWW. dick.biz  Je to obchod pro truhláře , řezbáře, houslaře, mají tam i krásné věci pro řemeslníky, také japonská mistrovská dílka, sada dlát, v damascénu, nebo pilky, Kataba, dokonalost sama, mám je, vím o čem mluvím, kámošům jsem jí předváděl na bukovém hranolku, tak 8x8cm, řez je dokonalý, jak po vybroušení, řeže sama, kdo modelaříte, kupte si zářezku, jemňoučký zub, ostrost , řeže čistě. Doporučuji se mrknout na ty stránky, je to pastva pro oči. Kdo něco děláte se dřevem, pak neváhejte. Ovšem cena není malá, ale vyplatí se to.

Koblížek 8.2.2009 21:48

Re: Břitvy a žiletky . . .

Za mých mladých let se říkalo, že nejlepší projímadlo na světě je holicí čepelka Vítěz. Než se jednou oholíš, tak se třikrát po/ereš...

hujug 7.2.2009 5:47

jo retro..........

u nás bývala 3 holičství,jedno veliké 6 křesel,naproti nádraží-takže tam chodívali hodně vesničani,komunální,byla tam čísílka na pořadí a veliká zrcadla,prostě amerika byl tam mistr který pořád cvakal nůžkama ,a pak dvě malá holičství -jeden mistr + jeden učedník,a to byla klasika se vším všudy,a jeden mistr chodil i po domech,vzpomínám si jak v létě se chlapi z naší ulice tak 3/4 + náš děda sešli u nás na zahradě a mistr je přišel stříhat a holit,já seděl na jabloni a poslouchal "o čem se baví chlapi"....!jo byly doby kdy chlapi byli ještě chlapy......ostříháni,oholeni,pitralon a březová voda,jo a boty,vyleštěné boty na tom si děda zakládal.....

Mejla 7.2.2009 4:43

Pravidelná páteční návštěva holiče byla součástí hygieny, kdy každý týden si muži

nechali oholit krk, upravit účes "na fazónu" atd. Samozřejmě i probrat novinky. Donedávna jsem z tradice navštěvoval stařičkého holiče pana Zamboryho, jehož režim donutil nastoupit do fabriky, ale láska k řemeslu ho vedla k pravidelnému večernímu holičství. Obzvláště mám rád obtahování krku břitvou, leč pan Zambory již není........

canuck 7.2.2009 4:15

..nas holic

..nas holic byl naruzivym milovnikem akvarijnich rybicek....mel oficinu vylozenou podel sten akvarii, stale tam u nej sedelo mnozstvi akvaristu, kteri si neustale o rybickach zajimave vykladali.....pri strihani se pozorovaly neonky, a ja nevim jak jeste se ty rybicky jmenovaly...byla to nadhera jit k holici....

Borek@exil 7.2.2009 4:11

Jedna věc, která je všude stejná.

Po nenávratu do tehdejšího Těžkoslovenska jsme se ženou žili přes půl roku ve Španělském Madridu. Za půl roku už se k holiči holt musí...několikrát. Interiér a typická vůně holírny byly v Madridu na chlup to samé jako v Praze nebo v Moravské Nové Vsi či Jarošově. A pak se stejný dojem opakoval po dorazu do Ameriky. Zvláště, když člověk zajde na postřih do oficíny argentinského Itala Mr. Tango. Holiči jsou všude stejně ukecaní. Stejné vůně, stejná křesla....stejná zvláštní nálada holírny. Jé...a co teprve, když jsem se objevil v pánském svatostánku jednoho opravdového Itala v Sherman Oaks, CA. Povídali jsme si o muzice, o hvězdách padesátých a šedesátých let, zanotovali jsme si Piccolissima Serenata, holič se mohl zbláznit dojetím když zjistil, že mým oblíbencem býval Peppino Di Capri a Catarina Valente.......Prostě, něco je natom kulatém světě všude stejné.

canuck 7.2.2009 4:19

Re: Jedna věc, která je všude stejná.

...a taky takhle krasne porad v jednom kuse pocvakavali tema nuzkama?????

Borek@exil 7.2.2009 5:20

Re: Jedna věc, která je všude stejná.

Jo, cvak..cvak....

krmič 7.2.2009 13:21

Re: Jedna věc, která je všude stejná.

"něco je natom kulatém světě všude stejné" - opravdu? V holičstvích, co znám, pracují výhradně ženy. Naštěstí nemluví. Jedna holička ale opravdu byla (je?) ukecaná. Přestal jsem do té provozovny chodit, dobře jim tak.

Hubert 7.2.2009 3:22

Na havla

Já myslím, že to je podle Karla Havlíčka Borovského, jeho známého portrétu.

rubor 7.2.2009 3:01

Na havla!

Pokud se pamatuji, pochází tento název z holičství Emana Kodyma v Havelské ulici - dnešní Havelské tržiště - a proto "na Havla" . Odtud pocházel i jíný název účesu: "na Emana". Jako dítě jsem trpěl při čekání tamtéž, neboť spoustě "pásků" připadalo, že je zdržuji. Nabito bylo vždy.  

důchodce30 7.2.2009 3:27

Re: Na havla!

Díky! Jakkoli jsem oba typy účesů nosil, dodnes jsem neměl ponětí o původu jejich názvů.

R.J. 7.2.2009 1:48

Vlasový experiment.

Moje maminka si přála holčičku, ale nebyla jí souzena, přišel jsem já, kluk. Protože byla maminka mladá, nevadilo jí to, lakovala mě nechty a kulmovala kudrlinky, já si to nepamatuji , znám to z vyprávění, no a  jednou se tak vyžívala na mé hlavě kulmou a hřebenem, jak  jsem se cukal, měl jsem prý popáléné uši a čelo, trošku, a zřejmě na hlavě nějakou vlasovou kreaci, za kterou by se nemusel stydět po čtyřiceti letech ani pankáč.  Jediná spása byl holič Huněk, maminka mě předvedla a poprosila o nějakou kultivaci, Pan Huněk prý spráskl ruce a řekl, madam, jedině dohola, s tím nic nejde dělat. Tak jsem byl do hola. Do školy jsem nechodil, ani do školky, byly mě asi čtyři roky, tak jsem to přežil.Ještě se pak maminky ptal, jestli ty barevné nechtíky nebudou k té vyholené hlavě vypadat trochu divně.  Jinak jsem pak větší chodil k panu Huňkovi nechat se stříhat na ježka, to se mě líbilo, když mě ostříhal, namazal vlasy březovkou, ze zadu dětské židličky vyklopil nahoru takový válec se štětinama, po stranách měl válec kliky, těmi začal točit, válec začal vlasy "ulízávat" . Bylo to bezvadné, vlasy skoro přilepené k hlavě, drželo to do večera, ráno byly vlasy zase dopředu, na "blbečka". Jinak se dědeček  holil celý život břitvou, "Solingen", mám ji na památku,  v holičství to bylo běžné, ale pak to někdy kolem poloviny sedmdesátých let vymizelo, nikde snad již břitvou neholili.Dnes se to asi neučí. Tak co je to za holiče, teda holičky, ale co si stěžuji, jejich řemeslo převzali jiní a holí nás pořádně, ani břitvu nepotřebují.  "Papírem" nás oholí, že nezbude pomalu chlup. Nakonec, manželky to také zvládají, taky bez břitvy.;-D

A.D. 7.2.2009 11:26

Re: Vlasový experiment.

Ono se to břitvou hlavně už pár let nesmí. Kvůli AIDSu, kdyby vás řízli. Tak snad jedině jednorázové strojky.

es: 7.2.2009 22:53

Re: Vlasový experiment.

> A.D

> Ono se to břitvou hlavně už pár let nesmí. Kvůli AIDSu,

es:

Mate pravdu, ale delaji se "britvy" na jeno pouziti. Tedy ta "cepel" se da vymenit.

jj 7.2.2009 14:52

Re: Vlasový experiment.

V městečku, kam mne jako venkovského kluka rodiče vodili stříhat byli holiči tři a ten co byl po cestě nejblíž měl podobný válec, jen ho musel držet obouruč. Ten holič znal pro kluka jedinou fazonu - na ježka 2cm a na závěr neurvale projet válcem. Hrubě se mi to nelíbilo a vždycky jsem trnul, jestli bude maminka spěchat a zastavíme u toho nejbližšího nebo popojdeme k dalšmu.