23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ZLATÁ PADESÁTÁ: Holič

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bobina 7.2.2009 10:46

Holčičí účes

Pocházím z malého města na jihu Čech, jsem jen o půl desítky let mladší než pan Neff a pamatuji se, že jeden čas - mohlo mi být tak 8-10 let, pokud mne maminka neostříhala doma "podle kastrolu", si holčičky v kadeřnictví poručily "ostříhat do košíčku", což spočívalo v tom, že vlasy byly sestříhány tak, že od uší dozadu se jejich délka prodlužovala. Taky pamatuji, když přišlo do módy seřezávání takovým udělátkem, v němž byla žiletka, že si malé slečny - cca kolem 13 let - nechávaly "seřezat a usušit do vln".   

doktor 7.2.2009 10:52

Re: Holčičí účes

Jsa starší, než Ondřej Neff, vzpomínám na velmi přitažlivé dívčí účesy za války a po ní - lokny. Z každé to udělalo princeznu. Jednu takovou jsem si vzal.

Bobina 7.2.2009 15:47

Re: Holčičí účes

No vidíte, a moje maminka, která se za války vdávala, vzpomínala kdysi na účes - snad se vyjádřím dobře - bubikopf.  Nepamatujete se na to??? Nevím, jak to mělo vypadat:-/.

baty 7.2.2009 17:46

Re: Holčičí účes

bubikopf-chapecká hlava. Dozadu po klučičím vystříhaná "fazónka" sestupná, boční a vrchní vlasy poměrně dlouhé s pěknými vlnami na pěšinku, které se vytvářely na mokro pomocí kovových skřipců, byl to vedle mikáda první krátký účes pro odvážlivkyně, co po první válce shodily dlouhé vlasy. Kvalitní, zejména tmavé vlasy, se nevlnily, nýnrž právě připlácly k hlavě, aby ten klučičí dojem byl co největší, namázly se brilantinou, kolem uší se vytvarovaly "šestky" a byl z toho meziválečný vamp jak vyšitý. Podle Wericha "starý to nosily, mladejm to slušelo", pro mladé holky se štíhlým krkem a velkýma očima ideální účes, snadná údržba.

doktor 7.2.2009 10:42

Doby, kdy ženy a dívky chodily ke kadeřníkovi

na "trvalou" nebo "vodovou" a mívaly vlasy upravené, jsou bohužel dávno pryč. Příšerně učesané jsou dnes hlavně televizní hlasatelky a moderátorky - a to na všech českých stanicích: ať malá či vysoká, s obličejem kulatým nebo koňským, všechny jsou "učesány" s nedbalou cestičkou veprostřed, a hladce sčesanými vlasy do stran, někdy "vynalézavě" tak, že jedna půlka vlasů jim zakrývá jedno z očí. Zkadeřené konce vlasů, které ten účes JAK PRÁVĚ VYLEZLA Z RYBNÍKA trochu oživují, je vidět jen vyjímečně.

Han 7.2.2009 9:30

Jestli se nepletu, tak:

   Největší pitomci byli vojenští holiči. Neozve se některý? :-)

Kanuk 7.2.2009 10:34

Re: Jestli se nepletu, tak:

No, já jsem se na vojně potkal s jedním holičem - blbcem. Ale to byl "dělnický kádr", novopečený osvětový důstojník, podporučík. Zřídil si holičskou oficinu vna jednom pokoji v kasárnech, stříhal kluky - vojcly- za padesátník, a strašně se divil, proč mu to velitel zakázal. Také používal zmíněný válcový kartáč.

magi 7.2.2009 18:22

Re: Jestli se nepletu, tak:

byl jsem na vojně v Milovicích. Holičům jsme říkali chlupodravci. Stříhali nás vždy po 14 dnech. V roce 1965 nás tak krásně stříhali,že jsme už tenkrát měli číra. Byli to dva starý dědkové a když přišli tak my všichni jen prosili málo,málo. Doma v Č.Krumlově dyli holiči dva .Jeden na náměstí a druhej u Budějcký brány. Máma, ale v mojim případě většinou dala přednost hrnci.Pamětníci ví asi o co jde.

R.J. 8.2.2009 0:15

Re: Jestli se nepletu, tak:

V Krumlově jsem dával přednost "hrnci"  U města Vídně, tam se vařilo,  na přelomu osmdesátých let, i ten Krumlov měl atmosféru, vzpomínám na něj.

magi 8.2.2009 7:17

Re: Jestli se nepletu, tak:

tak ten hotel tam je furt. Je nádherně opravenej,protože z něho byla ruina. Máte pravdu,že tam dobře vařili a hlavně levně. Kde ty loňský sněhy jsou. Dříve tam chodili hlavně vojáci,ptotože tu byla veliká posádka. Teď tady zůstali jen cikáni. Dnes do "Vídně" chodí  jen Japonci,těch je tady nejvíc. Krumlováci určitě ne. Jestli vzpomínáte na tu starou atmosféru,tak tý je konec. V létě  městem neprojdete,kolik je tady turistů. Někdy zase zajděte a uvidíte jak vás cikáni okradou. Ahoj.

R.J. 8.2.2009 11:22

Re: Jestli se nepletu, tak:

Krumlov se změnil na divadelní kulisu, jako centrum Prahy, je to stejné, hospody v centru jsou "navoněná" zlodějna. Jinak jsem v městském muzeu v Krumlově viděl výstavu o cikánech, historie kočování a tak, někdy v roce 82, bylo to bezva. Koupil jsem si  v muzeu reprodukci obrazu Krumlova od německého malíře, mám ji dodnes. Vzpomínám na Krumlov, měl atmosféru, něco jsem se tam nacoural. Taky zdravím.:-)

cipísek 8.2.2009 13:12

Re: Jestli se nepletu, tak:

Takže pořád platí ten totalitní fórek,že když na Krumlov padne atomovka,bude se souběžně natáčet druhý díl filmu "Cikáni jdou do nebe" ? :-D Tohle drobné rejpnutí ale neberte vážně ,Krumlov se mi líbí  moc (navíc to tam nemám daleko) a mám dojem,ža za posledních 20 let dost prokouknul.

magi 8.2.2009 16:04

Re: Jestli se nepletu, tak:

ono tam bydlet a Krumlov procházet je veeelikej rozdíl. Samo,že se moc změnilo. Jsou tam stovky nádherných hospod s nádhernýma cenama. Rohlíky a chleba těžko koupíš,ale švýcarskejch hodinek spousty. Když běžel ten film o kterým píšeš,to bylo asi před 30 lety,tak na plakátě někdo připsal. Aď jdou třeba do p..e.e,ale aď hlavně táhnou z Krumlova. Ahoj.

phd 7.2.2009 15:51

Re: Jestli se nepletu, tak:

u nás byli holiči kluci z roty - ostříhali podle dohody v rámci možností, spíš byl boj záklaďáci - lampasáci o holení -vousy

frankon 7.2.2009 9:21

vzpominku na detstvi

ve mne vyvolal vas clanek pane Neffe,vse sedi.Take si vzpominam jako kluk,ze nas holic p.Vodrazka a p.Mottl byl takova informacni kancelar a urcite jak pisete jakoby disident.Kdyz jsem se s dedou vracel z oficiny domu,tak doma rikal,ze toho Vodrazku urcite brzy zavrou!Ale nikdy nezavreli.Stejnou zkusenost mam take v pozdejsich letech s cisniky.No ale to by nam mohl asi vysvetlit p.Paroubek,jak pracovala StB na prazskych RaJ.

Pamětník 7.2.2009 14:35

Re: vzpominku na detstvi

Nevím proč ve článku o holičích vzpomínáte na STB a Paroubka,asi jsem hodně nechápavý,ale já mám ze svého mládí velmi příjemné vzpomínky na holiče,.Jana Věrného,který si dlouho držel živnost.Chodil jsem k němu už jako desetiletý a potom celou řadu let.Vždy jsem sledoval s jakou profesionalitou přistupoval ke všem zákazníkům,Při stříhání prováděl stejné úkony se mnou,mladým klukem,stejně jako s pány v pokročilém věku.Jediné co mně tykal,ale jinak to byl  profesionál každým coulem.Asi to bylo tím,že byl  opravdový živnostník a zároveň profesionál.:-)R^:-)

frankon 7.2.2009 16:49

Re: vzpominku na detstvi

jenom bych chtel pripomenout,ze tak jako holici,tak pracovnici RaJ byli zamestnanci sluzeb a kazdy Vam potvrdi,ze v mnoha prazskych lepsich lokalech byli holt lidi pres StB nasazeni.Preci jako pametnik si to musite pamatovat,nebo jste o tom musel slyset.No a p.Paroubek jako namestek v takove firme tak 2x!!!

jj 8.2.2009 1:44

Re: vzpominku na detstvi

Frankon jste b<lb!

fox 7.2.2009 9:19

holič

Holiči v padesátých letech dělali zpravidla velké kariery.Všemu(ničemu )nerozuměli,s každým se znali,bezvadný třídní původ.

Antonín Hrbek 7.2.2009 9:08

Pro oživení paměti

Ceny střihání pánských vlasů:

1955 - 2,00; 1960 - 2,00; 1965 - 2,50; 1970 - 5,10; 1975 - 5,0; 1980 - 5,0; 1990 - 7,00; 1995 - 24,74; 2000 - 41,89; 2005 - 65,33; 2009 - 85

vewo 7.2.2009 9:58

Re: Pro oživení paměti

Aktuální cena za stříhání čtrnáctiletého hocha na pražském sídlišti je 130,- Kč.

Nemo 7.2.2009 11:31

Re: Pro oživení paměti

Vzpomínám si na nejvyšší cenu holičského úkonu okolo roku 1968. Bylo to odbarvení plnovousu - 25 Kčs.

Kukulín 7.2.2009 21:56

Re: Pro oživení paměti

Roku 1958 stál, v holičství v Děčíně na Ruské ulici, kanadský trávník 15 Kčs.

Frank 7.2.2009 8:35

Pamatuji si, že u nás byla u holiče vždy fronta.

Ale je mi divné, že Neff začal o holičích, když já si jej pamatuji vždy s holou vyleštěnou hlavou. Ale připouštím, že za hodně mlada nějakou přehazovačku mohl mít.

J.G. Pašek 7.2.2009 6:09

Břitvy a žiletky . . .

Občas se u nás ukázal cikán, brusič nožů . . . máma mu nechala nabrousit kuchyyňské nože a nůžky. Cikán brusič se ptal dědy, jestli chce nabrousit jeho břitvy. Děda se na cikána přísn&#236; kouknul, jako že je tak drzý a tiše řekl NE!

Brácha zdědil po dědovi břitvy a holil se břitvou a když se holil, tak jsem za ním stál s placatým dřívkem, které doktor strká do pusy, zmářkne jazyk “Řekni Á” a já jsem napodoboval jeho tahy břitvou, protože jsem se nemohl dočkat dne, až se budu také holit . . . . “Počkej, až se bueš muset holit, poznáš na vlastní kůži jak to je nepříjemný” . . . Já jsem se břitvou nikdy neholil. České žiletky byly levné, tupé, nepříjemně tahaly a na každé holení novou. Potom se začaly dovážel z Anglie Wilkinson Sword . . . 1 žiletka stála 5 kčs, krásně holily, netahaly a jedna vydržela několik holení a já jsem si je brousil ve skleničce od hořčice, aby vydržely ostré déle . . .  

R 7.2.2009 6:32

Re: Břitvy a žiletky . . .

Źiletky a i  dnešní holicí mašinky s podobnými břity se vždy musí nechat několik dní odpočinout, břit se potom částečně zregeneruje. Ideální je mít těch "holítek" několik a točit je, jejich výdrž je potom znatelně větší.

V 80 letech už české žiletky vylepšili a už několik holení vydržely, pokud to ovšem nebyly dovezené, které se u nás akorát přebalily do českých obalů - tehdy poměrně dost rozšířená finta.

Jinak na dnešních holicích strojcích je krásně vidět vztah cena - hodnota. Nejdražší jsou právě ty nejlevnější, ty jsou opravdu jen oholit a vyhodit.  Stačí si ale připlatit už jenom o 50 % a životnost těchto udělátek stoupne na několikanásobek.

Han 7.2.2009 9:26

Re: Břitvy a žiletky . . .

   Ta regenerace ostří... Pamatuji se na ptákovinu - pyramidku do které se dala žiletka a ona se do rána zregenerovala. Pyramida musela mít přesné rozměry a umístěna ve směru sever-jih. Byla to ptákovina ve stylu věř a víra tvá tě uzdraví. Ta samá pověra byla, že když se nechá břitva na měsíčním úplňku, tak se ztupí. Kdo má základní strojní a metalurgické znalosti vi, že je to nesmysl Břitva nebo žiletka můžou maximálně zreznout, ale ne se naostřit. To samé, aby měsíční světlo ztupilo břitvu.

Kanuk 7.2.2009 11:21

Re: Břitvy a žiletky . . .

To s měsíčním úplňkem je sice ptákovina, ale je skutečnost - aspoň nám to říkal jeden profesor na průmce - že břitva "odpočinkem" se poněkud naostří. Lordi a podobní mívali celou sadu břitev, buď 7 kusů, na "týdenní odpočinek", nebo dokonce 31 kusů pro měsíční cyklus.

Han 7.2.2009 11:41

- že břitva "odpočinkem" se poněkud naostří.

  No empiricky je to možná možné, (to je ale blbej slovosled:-)) ale nevím, že by to bylo exaktně dokázáno. Můžu se ale mýlit. I mapa se může mýlit, jak řekl Švejk. :-)

es: 7.2.2009 22:45

Re: Břitvy a žiletky.

> Kanuk

> nebo dokonce 31 kusů pro měsíční cyklus.

es: v Aglii ziju, lordem nejsem a mesicni cyklus je 28 dni..