29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


CHATNÍK: Nohy toulavý

9.5.2009

Neklid, ženoucí člověka nejdřív za humna, a potom za obzor. Jeden, druhý... a jak dál? Někdy je to jen takové maličké svědění, které lze běžně podrbat četbou či cestopisnými pořady a pro skutečné potoulání stačí dvakrát do roka pár dní dovolené někde za humny. Pro tyto lidi je domov zcela naplňující a spokojeně žijí na místě, které si vybrali.

Jindy toulavá krev překypí, a člověku je domovem jen to, co unese v srdci a na zádech. Nový obzor je vždy zajímavější než ten, na který právě hledí.

A mezi těmito extrémy samozřejmě existuje široká škála možností. Někomu stačí k uspokojení toulavých choutek jednou ročně zajímavá dovolená, jiného svědí toulavé nohy víkend co víkend. Další ve jménu velkého snu žije roky na jednom místě, pilně střádá peníze a informace, aby si konečně udělal pořádné volno, dal vale všednodennosti a projel kus světa - nejlépe toho pro nás exotického. Další vyjíždějí do ciziny za prací a poznáním, a sami nevědí, jestli se usadí tam někde venku, nebo se vrátí domů.

Lidé jsou prostě různí a rozhodně se nedá říct, že by některá varianta byla lepší nebo normálnější než druhá. S čím se ale souhlasit dá, je užitečnost cestování a poznání z něho vyplývajícího - tedy pokud je cestující osoba ochotná poznávat a nechat se poučit.

Samozřejmě existují lidé, kteří musejí odejít ze svých domovů a žít někde jinde, bez svobodné volby. Toulavá krev v tomto případě pomáhá se přizpůsobit, nalézt tu správnou rovnováhu mezi zachováním vlastní svébytnosti a přijetím způsobů hostitelské země. Nucená emigrace člověka hluboce upnutého na svůj domov je tak dvojnásobně bolestná, protože potěšení z poznávání nového nemírní bolest ze ztráty vlasti.

Ale to jsme se dostali nějak dál, než jsem chtěla. Pokud bych měla mluvit za sebe, tak já patřím k lidem s vysokým podílem toulavé krve. Měla jsem to po kom zdědit - oba moji rodiče vlastně začali už rozhodnutím odejít do Prahy ze svých původních domovů nejprve studovat, a potom i žít.

Ale to jim nestačilo - co se pamatuju, tak jsme někam vyráželi velmi často, na víkendy i na prázdniny a dovolené. Sice za mého dětství nikdy mimo ohradu vymezenou železnou oponou, ale i tak bylo hodně co poznávat! Po vlastech českých jsme obvykle cestovali zájezdovým autobusem, všude jinde vlakem. Kdybych si dokázala pamatovat všechno, co jsem viděla a zažila, tak mám v hlavě encyklopedii!

Stejně jako moji rodiče i já jsem toulavá s jedním zásadním omezením - musím mít svoje doma. Musím mít kam zapustit kořeny - místně i lidsky. Pokud tohle funguje, dokážou být moje kořeny velmi pružné a dovolují mi potulovat se světem více méně bez zábran. Můj muž je myslím ještě toulavější, a ke spokojenému životu na cestách nebo v zahraničí mu stačí ještě méně než mně.

A navíc mám ten dojem, že to jde dál - že jsme svoji toulavou krev předali i našim synům. Přitom podívám-li se po širším příbuzenstvu nás obou, vidím lidi spíš usedlejší, spjaté s půdou či krajem, kde bydlí. Je to zajímavé a řekla bych dost typické - historie potřebuje víc lidí, zvelebujících místo kde žijí, než těch, kteří objevují místa nová.

A tak se vás dnes ptám: jak jste na tom s touláním vy? Cestujete rádi? Máte místa, která velmi toužíte poznat, ale dosud se vám to nepodařilo? Nebo máte pocit, že ve vašem okolí je pořád co objevovat, a velký svět vám nechybí?

Existuje na Zemi nějaké místo, o kterém máte pocit, že jste tam "někdy předtím museli žít"? Jak pružné jsou vaše kořeny - dokázali byste trvale nebo dlouhodobě žít někde mimo svoji vlast? Dokážete si užívat virtuální cestování - prostřednictvím knih, časopisů, filmů či internetu? Třeba právě Zvířetníku??:)) Pojďme si povídat o cestování...

Dagmar Ruščáková



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !