5.5.2024 | Svátek má Klaudie


BTW: Shora

23.2.2007

Ale ani z té nejvyšší hory není výhled ideální. Cožpak krása, té se obvykle najde dost, ale potřebuje-li člověk nahlédnout ještě kousek za obzor, obvykle se dost nadře. A to nemluvím o tom, že existují místa, kde na pořádný kopec nenarazíte ani náhodou. Není divu, že lidé odjakživa koukali se závistí na ptáky. Ti se nemusejí trápit s rozmanitou neschůdností zemského povrchu a co všechno mohou uvidět!

Pohled z ptačí perspektivy lákal pochopitelně nejen snílky a cestovatele, ale především zeměpisce. Kreslit mapy jenom podle pozorování a výpočtů z povrchu země je pořádná fuška - zkuste si představit takovou blechu, jak mapuje povrch velikého chlupatého psa! A se zeměkoulí je podstatně horší. Norsko - charakteristická trhlina v ledu

Takhle kouknout se pořádně zvysoka, hned by si byl jeden jistý, že tu horu je třeba na mapě šoupnout o kousek vlevo a ta potvora řeka má hned čtyři prameny. Kdo by to při prodírání se nějakou džunglí řekl, že? Připadá mi naprosto přirozené, že v koších prvních používaných balonů se vedle dobrodruhů tísnili především vojáci a geografové. Jedni hledali kde je kdo a ti druzí kde je co.

Příchod moderní doby doslova katapultoval lidi do výšek a ne ledajakých. Po letadlech přišly rakety a raketoplány a tak dlouho nedosažitelný pohled z ptačí perspektivy se stal velmi rychle překonanou veličinou. Proč se dívat ze vzduchu jenom na kousek krajiny, když mohu vidět kus zeměkoule - nebo rovnou celou! Mapy již dávno přesáhly svojí přesností nároky většiny svých uživatelů a s GPS se neztrácejí ani maličké lodě na obrovských oceánech.

Profesionálové mají v rukách skvělé nástroje a normální lidé mají nad čím snít. Snít? Ale ano, vám se to nikdy nestalo? Naše domácnost je plná nejrůznějších atlasů a map. Od super podrobného turistického atlasu až po knihu zvíci krávy, plnou úžasných barevných fotografií pořízených ze satelitů.

Čtení v mapách je skvělou zábavou - obzvlášť když sedíte v křesle, u ruky máte hrnek s kávou a na klíně kočku. S prstem na mapě bezchybně naplánujete trasy a nikdy se neztratíte. Jak se to liší od napjatých scén, kdy se potíte na sedadle spolujezdce a marně se snažíte ve zbývajících třech vteřinách najít odpověď na otázku, zda máte z té dálnice sjet zrovna tady. Listujete v mapě, horečně porovnáváte města v dohledu s tím, co se krátce mihlo na ukazateli, abyste posléze zjistili, že jste správný sjezd právě úspěšně minuli a příští bude až za dvacet kilometrů.

Člověk se dobře pobaví i tehdy, snaží-li se porovnávat údaje z mapy s reálným okolím. Nikdy nezapomenu, jak jsme si kdysi naplánovali cyklistický výlet po nám dosud neznámých koutech Českého ráje. Vypadalo to báječně - dokud jsme nezjistili, že dobrá čtvrtina cesty vede skalnatým hřebenem, kde je nutné kola přenášet přes balvany, spouštět rozsedlinami a balancovat s nimi na kamzičích chodníčcích. Že to zní zajímavě? Jistě, pokud ovšem nevezmete v úvahu, že na jednom kole byla sedačka s tříletým Markem a samostatně jedoucímu Andymu bylo teprve osm.

Ale časy se mění. Světu začínají vládnout technologie a k dispozici máme internet. Rychlý internet. Nad Zemí se potulují desítky satelitů monitorujících její povrch. A když se to dá všechno dohromady, můžete se koukat na matičku Zemi z pohledu mnohem vyššího, než je ona kdysi vytoužená ptačí perspektiva. Norsko - i tak může vypadat led

Díky NASA (je třeba si zadarmo stáhnout software) a Googlu je totiž možné mít Zemi jako na dlani. Z pohledu satelitu se můžete kochat pohledem na telící se ledovce, sledovat mísení říční a mořské vody u ústí velkých řek, porovnávat se urbanistické umění stavitelů světových metropolí či si prostě naplánovat trasu na výlet.

Mapy vám ožívají před očima, pohled si přibližujete a nakláníte do různých úhlů. Chce to však tři věci: širokopásmové připojení, dostatečně výkonný počítač a obrovské sebeovládání. Ten pohled a ty možnosti totiž opájejí jako droga. Ještě se podívám sem, potom tam a ještě tam, najdu si hranici noci a nejsou náhodou nad Antarktidou mraky? Je to fascinující způsob, jak se učit zeměpis a filozofii zároveň.

Pokud ovšem netrváte na aktuálním pohledu, můžete si usnadnit i pohyb po neznámých městech. Starší snímky z družic se totiž staly běžnou součástí internetových plánů měst a hledání neznámých cílů zakletých v městské zástavbě dostalo tak dostalo nový rozměr. Vidíte, jak hledaná ulice opravdu vypadá a popravdě řečeno, kolikrát se můžete pohledem z výšky dokonce ujistit, že s parkováním to bude zase těžké.

Vzpomínám si, jak si jednou Marek plánoval prázdninové aktivity se svým turisticky zdatným bratrancem. Koukal se nějakou dobu do počítače a nakonec se zadostiučiněním poznamenal: "Letos už se nenechám uštvat jako nějakej pitomej dromedár. Předem kouknu na satelit a uvidím, do čeho se zase ženem. Teď mu už jen tak neskočím na ujišťování, že cestou máme jenom řídký vrstevnice..."

Norsko - soumrak nad ledem




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !