26.4.2024 | Svátek má Oto






ARCHIV: Když se řekne... fanzin

10.5.2008 0:05

perly archivu perlaTOPlistČlánek původně vyšel ve sci-fi rubrice Neviditelného psa 15. června 2000. Po osmi letech se uvedené informace rozchází se výrazně současností, prosíme vás, abyste následující řádky brali pouze z historického hlediska a s nadhledem.

V upoutávce je vlastně řečeno vše, tak proč se dál rozepisovat?

Jednak potřebujeme zaplnit dnešní vydání, jednak ono vše je řečeno tak zkratkovitě, že si to zaslouží trochu víc povídání.

První amatérské časopisy vznikaly již v počátcích fandomu. Historikové SF se shodují v tom, že prvním z nich byl The Comet (ed. Raymond Palmer), v těsném závěsu následovaný The Planet (ed. Allen Glasser). Postupem času se tyto časopisy (název fanzin, fanzine vznikl až na počátku čtyřicátých spojením slov FAN a MAGAZINE) staly součástí aktivního přístupu fanoušků SF ke svému oblíbenému žánru.

Většina fanzinů spadá do kategorie personalzin - jsou to „jednomužná“ dílka, autorovi víceméně nahrazující pracné psaní dopisů kupě přátel. Náplň zbývajících fanzinů můžeme rozdělit takto: - literárně teoretické a praktické informace (recenze, povídky, přehledy publikací, rozbory a kritické články), - zpravodajské informace o SF&F (o akcích, fanoušcích, autorech, osobní zprávy apod.), - zprávy a informace o jevech a dějích, které spadají do tématiky SF&F, avšak nejsou její součástí (paranormální jevy, UFO, „omyly vědy“ aj.). Některé fanziny jsou striktně vyhraněné do jedné z těchto kategorií, jiné svým čtenářům poskytují mix různého složení.

Zatím nejstarší dohledanou publikací u nás, která má charakter fanzinu, je sborník povídek Vega (4 čísla, 1977–84, ed. Karel Jedlička). Zpravodaj SFK při Hvězdárně v Teplicích Sci-fi měl celkem 12 čísel, vydaných v letech 1981-83, a kromě povídek obsahoval i recenze a informace o fandomu. Od roku 1982 vycházel SF, Vědeckofantastický zpravodaj a informátor, vydávaný SFK Villoidus (MFF UK v Praze). Cyklostylovaný časopis se snažil obsáhnout celou problematiku SF – povídky vlastní i přeložené se střídaly s recenzemi a úvahami či s reportážemi z akcí.

Bylo to myslím v roce 1982, kdy jsme na Parcon přivezli snad stovku výtisků našeho fanzinu. Ve staré posluchárně jsme je v přestávce mezi přednáškami položili na katedru. V tu chvíli jsme byli oklopeni zájemci, kteří nám čísla vytrhávali z ještě nerozvázaného balíku. Ve snaze uchránit aspoň pár výtisků pro čestné hosty, pro Pavla Poláčka a pro několik dalších „ctihodných“, jsem si na tu hromadu sedl v domnění, že s nasazením vlastního života něco zachráním. Ouha – fanziny mizely i nadále, a já padal dolů takovým tempem, že po „odebrání“ posledního kousku jsem si o stůl narazil kostrč…

Od roku 1984 vychází Interkom – informační servis fandomu, fanzin s asi nejdelší nepřerušenou ediční řadou. Seznam vyšlých fanzinů je stejně košatý a podléhá podobným změnám, jako seznam existujících SF klubů. V poslední době už některé fanziny mají profesionální úpravu i úroveň (říká se jim semiproziny), a mezi špičku vedle Interkomu patří bezesporu Zbraně Avalonu (SFK Avalon, ed. Václav Pravda) a Knihovnička Vakukoku (SFK Vakukok, ed. Skrblík). Fanzinů samozřejmě vychází víc, jmenujme alespoň některé: Základna, Monolith, Andromeda News, Et Cetera Heroes, Labyrint, Putna, Poutník, Cori Celesti, Pracovní sobota, Třesk, Acheron, Imladris, Žebrák, Delírium, SFÉRA, Shai-Hulud, Logrus.

Novou a specifickou oblastí je využití Internetu pro prezentaci klubů a pro publikaci fanzinů. Mapování situace v této oblasti je ale nesmírně obtížné, protože - na rozdíl od tištěných fanzinů - po těch webovských obvykle zůstane jenom hláška „Page not found“. Hledání poskytovatele, ochotného snášet parazitování sci-fi stránek na svém draze financovaném serveru, není jednoduché, a mnohdy se jeho názor změní den ze dne. Podobně dopadají i „volné“ weby. Problémy s hledáním stálých designérů a programátorů vlastních webovských stránek zažil snad každý z nás, kdo se o něco podobného pokusil.

Jedinou stálicí české SF na Internetu je český SF&F server brněnského Petra Sládka. K dlouhodobému fungování tohoto serveru přispělo šťastné spojení zájmu o SF a programátorské profese, a také to, že Petr je po celou dobu sám sobě sponzorem. Rádi bychom, aby vzájemná spolupráce sci-fi serveru a této rubriky Neviditelného psa pomohla vzájemně posílit pozice a možnosti obou doplňujících se aktivit.

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...