19.3.2024 | Svátek má Josef


AFGHÁNISTÁN: Proč bychom se nevraždili

17.7.2019

V uplynulých dnech jsme si mohli v médiích přečíst, že mírová konference mezi Afghánci a Talibanem v Kataru 7. a 8. července skončila usnesením o míru. Naděje na mírový dialog výrazně vzrostla. Jenže realita je jiná.

Necelý týden po slavné mírové konferenci pro tolonews.com uvedl jeden z vysokých pohlavárů afgánského režimu Abdul Rašid Dostum, že „mírová jednání probíhají, a tato válka je poslední snahou Talibanu o získání pákového efektu (v rozhovorech). Takové útoky jsme odrazili a porážíme….“

Dostum řekl jinými slovy přesně to, co Taliban: „Byla to jen konference, nikoli dialog v rámci Afghánistánu,“ řekl Mulla Abbas Stanikzai, vedoucí vyjednávacího týmu Talibanu. Obě strany berou zabíjení jako osvobozenecký boj.

Nenávisti není nikdy dost

Současnou situaci v Afghánistánu si můžeme komprimovat do upraveného českého operního popěvku: Proč bychom se nevraždili, když nám Pán Bůh zdraví dá…“

Např. bojovníci Talibanu zaútočili na bazar v jižní provincii Zabul v okresním městě Shah Joy. Oznámili obchodníkům, aby uzavřeli své obchody, a Taliban je vypálil.

Rahmatullah Yarmal, guvernér provincie Zabul, nemohl do svého twitterového účtu napsat nic více, než že bezpečnostní síly mají kontrolu nad centrem okresu Shah Joy a pokračují v boji proti Talibanu.

Talibanských útoků lze popsat řadu, oficiální místa se také chlubí tím, kolik kde zabili Talibanců nebo podivínů z Islámského státu.

Bohužel, tento informační folklór svědčí jenom o tom, že konference Talibanu s afghánskými delegáty byla jenom zábleskem naděje.

Oslava konference jako řemen

Jakými humanisty jsou obě strany občanské války, o tom svědčí, jak afghánské speciální jednotky po skončení konference v Kataru, v noci z 8. na 9. července 2019, zaútočily na lékařskou kliniku v provincii Wardak a popravily čtyři civilisty.

Švédský výbor pro Afghánistán (SCA), humanitární organizace, která provozuje kliniku, nemůže rozdýchat to, že přiletěly vrtulníky, z nich vyskákaly zvláštní (vládní) síly a svázaly ruce zaměstnanců a návštěvníků - rodinných pečovatelů o nemocné, odvedly je do jedné místnosti a ptaly se, kde je Taliban. Pak s sebou vzali vládní šikulové čtyři muže, včetně ředitele kliniky dr. Wahidullaha.

Po odchodu jednotky speciálních sil místní vesničané objevili těla tří mužů, kteří byli vzati k výslechu. Tělo jednoho z pečovatelů o nemocného nalezli v areálu.

Média připomenula, že afghánské bezpečnostní síly se i dříve zaměřily na kliniku, když 17. února 2016 vpadla do špitálu jednotka afghánských speciálních sil doprovázená Amíky a odtáhla dva pacienty a jedenáctileté dítě doprovázející dospělého pacienta. Všichni tři se mimo nemocniční zařízení stali mrtvolami.

Po skončení konference v Kataru to byla více než příznačná oslava mírového usnesení.

K tomu malá poznámka: Švédský výbor pro Afghánistán podléhá stejné iluzi jako Lékaři bez hranic, že všichni jsme lidé. To nikdy nebyla a nebude pravda. Člověkem je jenom ten, koho není třeba zabít.

Švédští humanisté uváděli, že klinika zachází s každým stejně, bez ohledu na jeho politickou příslušnost. Čili přijme kohokoliv zraněného či nemocného a nezjišťuje, zda je to mírumilovný civil, potrefený Talibanec, divoch z Islámského státu nebo místní státní úředník. Když nemají zbraně, vypadají všichni stejně blbě.

Potom se nedivte, že někdo přiletí vrtulníkem nebo přijede autem a udělá krutou revizi nocležníků.

Stín 400 obětí

Aby toho nebylo málo v pátek 12. července 2019 skupina monitorující oběti konfliktu (Friday that civilian casualty) uveřejnila zprávu, že během posledních 10 dnů bylo v Afghánistánu zabito 80 civilistů a dalších 300 bylo zraněno při různých incidentech. Na občanskou válku doplatily i ženy a děti.

Aziz Ahmad Tassal, vedoucí skupiny, si posteskl, že většina civilních obětí byla způsobena sebevražednými útoky a výbuchy Talibanu stejně jako leteckými údery a nočními útoky afghánských sil a zahraničních vojsk.

Do seznamu přibylo během dalšího dne několik desítek jmen po útoku na hotel v Chawk Pista (Pistachio Square) v Qal-e-Naw v hlavním městě provincie Badghis. Nejméně osm policistů, včetně policejního šéfa, bylo zastřeleno a dalších osmnáct policistů a civilistů bylo zraněno.

Pět sebevražedných atentátníků z Talibanu v sobotu 13. července ve 12:40 hodin vpadlo do hotelu. Afghánské bezpečnostní síly s nimi bojovaly zhruba pět hodin. Byli zabiti tři útočníci a dva zajati.

Tak pozoruhodné souvislosti nastávající mírové naděje jsou v tomto létě poněkud smutné.