17.9.2021 | Svátek má Naděžda


Diskuse k článku

PRÁVA ZVÍŘAT: Co je nového v oblasti ochrany zvířat proti týrání?

Od 1. února 2021 nabyla účinnosti novela zákona na ochranu zvířat proti týrání

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jenny 23.2.2021 12:34

Děkuji za osvětu. Tady pro nás na Zvířeti, je všechno srozumitelné a respektujeme. Ovšem venku bude ještě dlouho skutečnost jiná,takže klavírovat a klavírovat do všech do úmoru ale někdy na to už nemám nervy, když pořád dokola slyším ty "pravdivé" mýty o chovu, bych někdy lískala a lískala. 8-o

A. Alimo 23.2.2021 14:24

Tak to jsme dvě ;-) . Náš Darek je s PP, ale není uchovněný. Teď už je to starý pán, ale není to na něm vidět, kdyby byl černý, už dávno by měl bílou bradu :-). Co já se navysvětlovala lidem, že ne, nenechám ho mít s jejich (taky zaručeně čistokrevnou;-€ nebo nemá papíry, protože byla přespočetná;-O) fenkou štěňata, protože nevím, jak je na tom s displazií a pod. Koukali na mě jak na blázna nebo jak na babu, co svému psovi nedopřeje potěšení.

A. Rgova 24.2.2021 23:32

:-) kazi..k, taky mě za něho měli u Arga. Snad někdy dojde v částečnému vymýcení mýtů. Čemu nerozumím, proč se zdvojuje hlášení pro chovy už registrované a neřeší se hlavně chovy neregistrované. Proč to není navázané na jeden povinný registr svázaný s čipováním? Proč se za každý odchov neplaí do obecní kasy poplatek . Proč nemůže mít množku člověk s jednou fenou? Nebo dvěma?

Dnes jsem si přečetla o jednom rozsudku, který trval 5let a na jehož konci ozbrojená skupina, která napadla osazenstvo baru dostala podmínky. Asi že se jim podařilo nikoho úplně nezabít. My tu můžeme mít zákonů milion, když se stejně používají vždy jen proti těm co mají slabší sebeobranu.

Z. Červená 24.2.2021 23:52

O jednotném registru se jedná a snad by mohl být na světě začátkem příštího roku (tedy zákon, v praxi těžko říct, jak to bude v našem Kocourkově :-) ) Ovšem co všechno se tam bude zaznamenávat, to nevím.

Námitku ohledně 1 feny chápu - i na jedné se dá množit. Osobně si myslím, že je to z kapacitních důvodů - že by to prakticky musel hlásit každý, kdo vlastní psa resp. tedy samici psa. Protože chovatelem je pro tento zákon v praxi každý, kdo vlastně psa má.

Z. Matylda 23.2.2021 11:25

Nemyslím si, že by ten zákon něco změnil. Veterinární správa je stejně bezzubá jako předtím a o nějaké odvaze úředníků se dá s úspěchem pochybovat. I když je u nich množírna nahlášená, stejně se nic neděje a množka vesele funguje dál. Nejsem chovatelka, jen pracuju v zemědělství a tenhle úřad znám.

E. Žampachová 23.2.2021 12:29

Navíc hlášení se nikam neposílá, tak se o něm veterinární správa ani nedozví. Je to fakt paskvil.

J. Fialová 23.2.2021 10:12

ČMKU to další papírování také nenadchlo... Z webu ČMKU:

"Předkládáme oficiální vyjádření právního zástupce ČMKU k povinnosti chovatele vést evidenční listy vrhů štěňat.

Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání lze označit za diskriminační, neboť evidentně preferuje bezpapírový chov jedinců před papírovým chovem jedinců, což lze za osoby pohybující se v tomto prostředí označit jako jev nežádoucí.

ČMKU a autor dávají svolení tento dopis šířit.

Autor: MVDr.Široký Lubomír

Vloženo: 4.2.2021"

J. Fialová 23.2.2021 10:15

Znění dopisu - zdůvodnění proč je to na prd - zde, jsou to cca 2 stránky:

https://www.cmku.cz/data/clanky/331-evidencni-listy-chovatele.pdf

E. Žampachová 23.2.2021 12:10

ČMKU ví, o čem mluví. Chovatelé s PP už takhle mají papírování dost a vše, co požaduje příslušný zákon dělají,jen na jiném formuláři. U těch ostatních není možnost to vymáhat ba ani možnost jak to zjistit.

Z. Červená 24.2.2021 0:14

Nejsem právník, takže se těžko můžu vyjádřit, jen příliš nerozumím tomu, proč autor považuje za diskriminační vůči PP chovatelům ten zákon, když všechny ty povinnosti včetně evidenčních listů vyplývají už z dřívějška právě z pravidel ČMKU a FCI. Vnímám to spíš tak, že tento zákon tyto povinnosti už "jen" potvrzuje, nicméně nejen u PP chovatelů, ale právě i u jakýchkoli chovatelů.

A chovatelem je pro účely tohoto zákona každý, kdo vlastní či chová psy. Čili nemusí to být podnikatel, ale je to kdokoli, kdo má psy, byť jen jako mazlíčky, ne na chov. Pak prostě od těch tří fen výše to musí hlásit i kdyby na nich nechoval.

Určitě souhlasím s tím, že úředníci veterinární správy nemají prakticky žádné páky, jak se dostat do objektu množírny, natož vymáhat cokoli dalšího.

Já osobně vnímám největší šanci v tom prostě dělat mezi lidmi osvětu, vysvětlovat, jak množírny fungují, jaké mají fígle, jak se dají rozeznat, proč není dobré kupovat no name psa a podobně. Protože dokud bude poptávka, bude bohužel i nabídka :-(

A současně pokud budou kupující lidé vědět, že má chovatel povinnost jim při předávání psa poskytnout mj. evidenční list a budou to vyžadovat, tak to je podle mě možná cesta.

Takže pořád dokola vysvětlovat a vysvětlovat. Jak píše Lika, a je to i moje zkušenost z ordinace, vnímání lidí ohledně zvířat se díkybohu posouvá a už i tzv. vesnické kočce je většinou dopřána veterinární péče, když ji potřebuje, tak věřím, že i v tomto se myšlení lidí pohne. Jen to asi nebude za pár měsíců, bude asi potřeba být trpělivější a prostě to do všech hučet už od dětí :-)

E. Žampachová 24.2.2021 8:31

Diskriminační je proto, že chovatel s PP musí hlásit vrh i když má jedinou fenu. Kdežto bez PP se jen vypíše karta (a když nemá 3 feny ani to ne) a nikam se to nehlásí a veterinární správa o tom ani neví, že ten vrh vznikl. Kdyby se musel hlásit každý vrh a papír poslat (ano, bylo by to hodně papírů), tak budu ochotně hlásit 2x totéž. Takhle já píšu dvakrát, jiný ani jednou. V tom podle mě diskriminace je. Ale už mám registrační kartu napsanou (jen doplním a dám majitelům o kopii víc). Budou mít vše 2x, nechápu proč.

Z. Červená 24.2.2021 23:47

To, že vy i s jednou PP fenou hlásit musíte, to přece není dané zákonem, ale pravidly ČMKU, jestli se v tom dobře orientuju. Jinými slovy diskriminační to je, ale nemůže za to asi tato novela-? A nebo možná já mluvím o koze a vy o voze :-)

Každopádně souhlasím, že nic není dokonalé (a ani tento zákon) a opravdu vidím světlo na konci tunelu hlavně díky té osvětě mezi potenciálními kupujícími.

Z. Maya 23.2.2021 10:04

Zákon krásný, ale naprosto nekontrolovatelný, množírny budou vesele existovat dál a štěňata prodávat na benzínkách, jen chudáci chovatelé s PP si přidají další papír do seznamu.

E. Žampachová 23.2.2021 8:36

Pro mě jako chovatele je to další papír pro papír. Stejně vyplňuji hlášení poradci chovu, přihlášku posílám na ČMKJ, dojde mi zpět s registračními čísly, pak ji posílám znovu s potvrzením o čipování. Nechápu, proč by to pro chovatle nemohlo stačit. Navíc ke každému štěněti mám kupní smlouvu, platím daně z prodeje. Jistě, že další papír vyplním, ale mám dotaz: Evidenční list vrhu si ponechávám doma (stejně mám už kartu každého štěněte s údaji od narození a evidenci vrhů 13 let zpátky) a NIKAM HO NEPOSÍLAM. Jak tohle ovlivní množitele, aby nemnožili nebo vyplňovali?! Jak pozná kontrola, kam má jít? Na udání? Věštecky? Pochopila bych, kdyby se každý vrh musel hlásit na veterinární správu (byla by to otrava, ale budiž, bylo by to k něčemu). Pak by se dalo cosi kontrolovat. Ale vetrinární správa (ani policie ČR) nesmí bez povolení k prohlídce vstoupit doobjektu. Varovaný "chovatel" před návštěvou uklidí, schová nemocná zvířata a projde bez problémů (vím o takovém případu, dokonce opakovaně). A ten kdo nech "voříškovi Betynce aspoň jednou štěňata" je v klidu, nic nemusí. Přitom je pravděpodobnější, že v útulku skončí štěně od betynky než od nás (já bych si ho vzala zpět a našla mu nový domov)

A co jsou to "vyhovující podmínky"? Pro někoho malý kotec, pro jiného pes na gauči. Nerozčiluje mě to kvůli mně. Mám nastavené podmínky daleko přísněji. Fena má u nás štěňata nejdřív ve 3 letech, interval 2 roky, 2, maximálně 3 vrhy za život. Máme 3 feny, necháme si čtvrtou. Dvě jsou kastrované veteránky, jedna pro fleta v úctyhodném věku 13 let(proto tu 4.). Musíme chovné feny hlásit (ano i kastrované veteránky). Se všemi cvičíme (mají vrcholové lovecké zkoušky), i s veteránkami. Přesto jsme podezřelí, protože máme moc psů. Opět to postihne hlavně poctivé chovatele. Omlouvám se, ale právě mám vrh a jsem proto trochu napružená.

E. Žampachová 23.2.2021 8:59

Abu nevznikla mýlka, já bych velmi ráda omezila "množírny" i když definice je velmi sporná. Znám chovatele, ketří mají hodně psů a několik vrhů za rok a o všechny je perfektně postaráno. Přitom někdo má jednu fenu, která se musí tak nějak o své kříženečky postarat, majitel jen shrábne peníze (nakrmí granulemi ze supermarketu). Veterinární péče žádná, péče minimální. Znám z osobní zkušenosti obě varianty. Mě nevadí vypsat evidenční list, ale je nelogické, že to platí jen pro organizované chovatele a majitele více fen a navíc se vrh nikam nehlásí, jen uchová u majitele feny.

J. Hlavsová 23.2.2021 10:59

Přesně, znám jednoho takového "chovatele", bydlení provizorní, několikátá fena německého ovčáka. Každá fena každé hárání připuštěna, dřív prodával štěňata na trzích, jak to dělá teď, nevím. Nynější fenka vypadá celkem dobře, černá s pálením. Onehdy jsem ho potkala před obchodem, ptal se, kde je Kora a hned mi začal vykládat, že se chystá nechat fenu nakrýt, vždycky se totiž najde nějaký naiva, který poskytne svého německého ovčáka. Když jsem mu řekla, že by fena neměla mít štěňata každého půl roku, odvětil, že je zdravá, tak co. Že ji tímhle o zdraví připraví, mu patrně nedochází. Bohužel se najdou další naivové, kteří si neočkované a nečipované štěně koupí.;-€ Rv

E. Žampachová 23.2.2021 12:15

Pokud má jen jednu nebo dvě feny, tak se ho tenhle zákon vůbec netýká, protože před zákonem není "množírna". Týká se jen lidí v chovatelských klubech (chov s PP), lidí, co mají více než 3 feny (tam už by nějaká množírna spadala) a lidí, kteří prodávají štěňata "za účelem zisku" což je hovadina, protože každý, kdo štěně prodá má třeba minimální zisk proti tomu, kdyby ho dal zadarmo. Navíc záleží jen na chovateli, zda papír vyplní, protože ho musí mít jen kdyby "přišla do 3 let kontrola" Když kontrola nepřijde, může si dělat co chce. Ten vrh nikam hlásit nemusí (my s PP jo). Takže jak asi ty kontroly budou chodit?

Z. Yga 23.2.2021 7:57

Mne by zajímalo, jestli je v zákoně pamatováno i na výše trestů... a jestli se tímto budou řídit i případní soudci:-/.

Jinak osvěty není nikdy dost a též děkuju za článek.

Z. Červená 23.2.2021 8:34

Nakoukla jsem do zákona a mají tam odstupňované druhy přestupků a podle toho i výši pokut od "do 100 000" až po "do 1 000 000" pro fyzické osoby a stejně tak to mají odstupňované pro právnické osoby - tam je to "do 200 000" až "do 3 000 000".

Konkrétně co je za který přestupek by bylo na dlouhé vypisování, tak alespoň takto :-)

E. Žampachová 23.2.2021 8:44

Aha, to jsem si nevšimla (s pokutou nepočítám ;-) ), ale nevím, jak OVS vytuší, že měl někdo štěňta, když si kartu nechává chovatel doma.

E. Žampachová 23.2.2021 8:41

Osvěty není nikdy dost, to máš ptavdu. O výši trestů jsem nic nečetla, ale hlavně, registrační kartu si musíš nechat pro "případnou kontrolu" doma, takže nikdo neví, že jsi odchovala vrh a nikdo to kontrolovat nebude. Navíc pokud máš jen 2 feny (i kdyby měly štěňata 2x za rok), tak nic vyplňovat nemusíš. Takže stačí rozepsat feny na víc lidí (s jiným bydlištěm) a jsi "za vodou, nikdo na tebe nemůže.

Z. Yga 23.2.2021 9:59

Aha - takže se ten papír nikam neposílá! Takže zase je to namoumilou..., protože při prodeji se prodejce zeptá "A chcete ten papír?" a kupující řekne "Ale ne, na co by mi byl!" a zase nikdo nic neví, nic se neděje. To je vždycky tak na půl cesty, tyhle naše zákony...

J. Fialová 23.2.2021 10:07

Tyhle papíry se kupujícím nikdy nedávaly, ty jsou v podstatě jen pro klubové poradce chovu, event. pro ČMKU. Kupující by si měl odnést kupní smlouvu, a za nějaký čas obdržet poštou rodokmen.

Z. Yga 23.2.2021 11:03

Ale v článku je napsáno, že nový majitel musí dostat ke psu kopii evidenčního listu!

J. Fialová 23.2.2021 11:31

Proč fakt netuším...

"Evidenční list vrhu štěňat obsahuje a) identifikační údaje chovatele, b) místo jejich chovu, c) informace o jejich matce, zejména plemeno, jméno, datum narození, číslo čipu nebo tetování, d) informace o štěňatech, zejména datum narození a jejich počet, počet štěňat uhynulých po 7 dnech od narození, u každého štěněte číslo čipu, jméno štěněte a jeho pohlaví, a e) informace o očkování a odčervení štěňat, případně o jiném veterinárním ošetření, která byla provedena do doby převodu štěňat, nejdéle do 6 měsíců jejich věku"

Při shánění štěněte si přece jednak všechny důležité údaje zjistím předem (slušný chovatel se s nimi netají, dává je na web), druhak jsou uvedeny v kupní smlouvě, v očkovacím průkazu který dostanu rovnou se štěnětem (v něm je i nalepeno číslo čipu), a v rodokmenu který dostanu za nějaký čas.

Že bych nutně musela vědět číslo čipu matky - tak to mě věru dosud nenapadlo, nejsa státním úředníkem ;-D

Huž vidím v barvách, jak to lejstro vyplňují v množírně bezpapíráků...

E. Žampachová 23.2.2021 12:28

Což nakopírovat o papír víc je to nejmenší. Ale všechny informace má majitel v pet pasu, smlouvě a rodokmenu. Navíc bude mít jen jména bratříčků a sestřiček, i když je najde i na našich stránkách. A to číslo čipu matky je fakt zásadní informace :-P

Z. Lika 23.2.2021 7:38

Souhlasím s autorkou níže, že je nutno upozorňovat na množírny. Asi už všichni to slovo slyšeli, ale až budete shánět nějaké štěňátko pro vnuky, děti, pro sebe, ať už s papíry nebo bez, a třeba s nabídkou, že vám ho přivezou někam naproti - neleňte a jeďte se podívat na místo, kde to štěně vyrostlo. Ono něco jiného je o tom číst a něco jiného to vidět na vlastní oči - ty zadeklované temné bedny se štěnaty a strhané vypelichané feny v garážích, které se bojí vlastního stínu a v noci je chodí okusovat krysy. To poslední není vymyšleno, zdroj u slovenských zachránců takových fenek. Fuj to jsem se po ránu nadzvedla.

Díky autorce za osvětu.

Z. Xerxová 23.2.2021 9:12

Liko - skoro nikde neuvidíš klece a špinavé hadry... Uvidíš jeden čistý pokoj, v tom načesanou fenečku (často štěňata vůbec nejsou její)... a o těch "v zázemí" se nedozvíš.

E. Žampachová 23.2.2021 9:21

Přesně, ochrana soukromí nutí k tomu, aby byla předem hlášená každá kontrola. No a co udělá nepoctivý množitel (ať už s PP nebo bez)? Ty šílené obrázky jsou od naprostých psychopatů nebo lidí s velmi sníženým intelektem. Trochu chytřejší si to umějí zařídit, aby se postih nekonal. Dokud se nebudou majitelé zajímat co a odkud kupují, tyhle zákony jsou bezzubé, navíc se nikdo moc neobtěžuje je vymáhat. I u toho čipování se lidi oháněli stařenkou, které se Fifinka podběhla a ona by musela dát X korun za čipování :-(

Z. Lika 23.2.2021 10:35

Je to děs. Tohle potrvá hodně dlouho, leda osvětou a pod. Vzpomněla jsem si, že za mého mlada byli lidé, co šli se psem k veterináři, považováni za hlupáky a blázny. Teď se na to většinově lidi dívají rozumněji. Doufám, že se to podobně posune i s těmi nesmyslnými rozmnožovnami a lidem v jejich okolí to opravdu začne vadit, často o tom vědí.