18.2.2020 | Svátek má GizelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZHLEDNÍK: Jak je to vlastně s tou chřipkou?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 47, poslední: 15.6.2009 23:50, přehled diskusí

Vyborny clanek:
Autor: HanaW Datum: 15.6.2009 23:12

Pridavam se k chvale. Nektere lkepsi casopisy tady o tom informovaly docela rozumne, ale vetsina platku se o tom sirila v hystericke nevedomosti. Dik za osvetu.

Ještě pár poznámek:
Autor: aida Datum: 15.6.2009 22:28

Sice to asi už nikdo nebudete číst, ale já se sem přes den nedostanu.

1) Celý den myslím na to, jestli jsem se EvyŽ nějak nedotkla - já to myslela jen jako technickou připomínku, že H1N1 není letošní novinka, jak je v článku napsané...

2) Snažně prosím, nepoužívejte termín "prasečí chřipka", jednak to není správně česky - původní onemocnění se jmenuje chřipka prasat (swine influenza); pro tuhle lidskou variantu bych raději volila např. název mexická chřipka...

3) Hysterie médií + pandemie - pokud je mi známo (EvaŽ a jiní znalejší mě jistě opraví), epidemie se vyhlašuje, pokud je cca 2 tis. případů na 100 tis. obyvatel - kolik je to tady??? (já vím, že pro vyhlášení pandemie jsou ta kritéria trošku jiná, hlavní je plošný celosvětový výskyt atd., atp.)

4) Moc se o tom momentálně nemluví, ale víte, kolik lidí ročně jen u nás zemře na takovou tu normální chřipku a případné komplikace s ní spojené? Kolik (celosvětově) např. na vzteklinu, o které panuje obecné mínění, že se u lidí příliš nevyskytuje? A kolik třeba na malárii? Nebo na salmonelózu? To jsou prostě naprosto nesrovnatelná čísla a té mediální hysterii se opravdu divím. Vlastně nedivím - úkolem novinářů je prodat svoje noviny, a ne vědět něco o tom, o čem píšou...

Re: Ještě pár poznámek:
Autor: Jakub S. Datum: 15.6.2009 23:44

Aido - teď jsem si ohromen přečtl včerejší oznámení, že jste s Julčou K. zase měly setkání s mým nejstarším potomkem. Teda! Vy o něm už pomalu víte víc než já... Nemluvě o tom, že se mi zatím nepodařilo se setkat s váma. Ach jo. To se fakt musí brzo napravit!

A ten Julčin veliký článek, zase, v sobotní mfDnes. Nebo snad v moravské mutaci jenom. Úžasná roba! Já jsem ho přirozeně četl u jídla. U nové Mlsné kočky...

Re: Ještě pár poznámek:
Autor: aida Datum: 15.6.2009 23:45

:-)

BTW. Synek jenom chválil - tatínka.:-)

Re: Ještě pár poznámek:
Autor: aida Datum: 15.6.2009 23:50

Jinak, ten článek je v celostátním vydání; dcera byla z pátka na sobotu kdesi v Kralupech, cestou zpět ve žlutém autobuse dostala středočeskou verzi a tam je to taky. Tady. :-)

PROSÍM POZOR! Novinka...:
Autor: Dede Datum: 15.6.2009 16:38

Milí Zvířetníci, vzhledem k tomu, že pokrok se zastavit nedá, máme nyní na Zvířetníku možnost uveřejňovat i videa! 8-o Na YouTube máme zřízený účet a videa jsou dostupná na hlavní stránce Zvířetníku, v rubrice "Na okraj" (vpravo:))

Správcem videoslužby se stala Beda - nebýt jí, videa by nebyla - mám u lišejníků tak mizerné připojení, že videa s bídou prohlížím, o správě nemůže být ani řeč. Službu jsem tedy outsourcovala ;-D

Takže pozor - KDO MÁTE NĚJAKÁ VIDEA, O KTERÁ BYSTE SE CHTĚLI PODĚLIT S OSTATNÍMI ZVÍŘETNÍKY,  POSÍLEJTE JE PROSÍM BEDĚ - odkaz na její mail najdete pod okénkem s videem. Doufám, že tam naše společné sdílení zážitků dostane nový rozměr... ;-)

S pozdravem "Za videa krásnější "- Vaše Dede

tochu O.T.:
Autor: zana Datum: 15.6.2009 14:10

Pražáci, kuk na výlet;-)

Díky Evo,:
Autor: Bubu Datum: 15.6.2009 14:09

Díky Evo, za přehledné a srozumitelné informace. Novináři opravdu zkomolí všechno. A pak nastoupí hysterie nedouků. Článek vytisknu a odvezu své ČTN (tchýni) a budu doufat, že alespoň polovinu informací vstřebá. Tahle ženská v čase hysterie z "šílených krav" vařila roštěnou a guláš z krůtích prsou a divila se, že to nikomu nechutná. Teď zase odmítala jíst vepřové. Jak šílí z běžného nachlazení, mě vytáčí. O samospasitelnosti antibiotik by mohla přednášet. Někdy z toho lezu po zdi.

Očkovaní proti chřipce nejsme, právě proto že jsme jinak zdraví. Myslím, že zdravému organismu neuškodí, když si protilátky vytvoří "přirozenou" cestou. Samozřejmě je to něco naprosto odlišného než třeba u tatánka (70 let, srdeční a oběhové potíže, chronické problémy s plícemi, cukrovka,.... atd.), ten se očkuje každoročně.

Nicméně přesto jsem chřipku určitě pár let neměla, ťuk ťuk ťuk (o nachlazení nemluvím...).

Ještě k "prasečí" chřipce - dnes mi to připadá úsměvné, ale v tom momentě mi moc do smíchu nebylo. Juniora po návratu z USA zchvátila choroba. Nejdřív myslel, že nastydnul kvůli emerické posedlosti klimatizací. Když už to přechodit nešlo, zašel ke své doktorce (my, nic zlého netušíce, jsme odjeli pryč). Ta se vyděsila a poslala ho na infekční do Pardubic. Sanitku nedostal, protože Litomyšl nemá sanitku určenou pro převoz takových pacientů. Sám by prý řídit neměl. Můj pozdější dotaz byl "a tos' měl jet autobusem?!" Tak odjel za mými rodiči (cca 15 km) a do Pardubic ho vezla moje máti (je na tom s imunitou výrazně lépe než tatánek). V Pardubicích ho zavřeli (zamkli!) na infekčním, komunikovali s ním okýnkem ve dveřích. Junior oči navrch hlavy. Já vím, mají své předpisy, ale nikdo mu nic nevysvětlil. Naštěstí ho ještě ten den poslali domů, že to není žádná chřipka a už vůbec ne ta "prasečí". Jenže to byla angína! Tu diagnostikovala jeho lékařka o několik dní později, kdy už bílé čepy na mandlích byly vidět na několik kroků. A chudera Junior si svou první angínu v životě pěkně užil.

Re: Díky Evo,:
Autor: zana Datum: 15.6.2009 14:12

Fuj, to je mi ho líto. To si ten vejlet fakt užil:-/.

česapík:
Autor: Xerxová Datum: 15.6.2009 14:03

když je Evy rozhledníček - připomenu si i její předchozí - o retrívrech ;-P Právě jsme se vrátily s Kosatkou z lesa - cestou se ozvalo praskání větví, dusot tlap a hysterické volání "Béďóóó, Bedříškůůůů, Bedřichu!!..." Tak jsem na paničku zavolala, ať se neděsí, že Béďu už známe. Česapík je to překrásný - vysoký, statný, v typické "zvlněné" srsti - ale je to díky nezvládnuté výchově tak trochu asociál. A protože je plný energie a na vodítku ho nezvládají, tak chodí na volno. Panička se mi vždy omlouvá, ale proto že chodí venčit v době, kdy tam nikdo nebývá... Už minule mi jiný páník sdělil, že po obědě mám spát a ne lítat s čoklem v dešti po lese, že tak chodí on, aby tam nikdo jiný nebyl, dneska totéž ....

Asi nebudu chodit na procházky ;-D 

Re: česapík:
Autor: Alex Datum: 15.6.2009 14:54

Tak tohle mě vždy fascinuje, když majitel naprosto nezvládnutého psa, vynadá druhým majitelům, co tam mají co dělat, když on právě venčí tu svou nádheru a nezáleží ani tak na velikosti dotyčného nezbedy. Tihle ti pánící jsou fakt skvělí sobci.

Re: česapík:
Autor: Li Datum: 15.6.2009 15:29

:-D:-D:-D

Boominka teď chodí už jenom na volno. Na procházkách cizí pejsky přehlíží, zjistila, že po výpadu  potrestá sama sebe pádem na čumec. A i kdyby, tak jí snadno doženu. Ale včera jsem jí nedohnala - díky Darle s Elou, které byly po ocásky v myší díře. Na louce bylo několik svačících lidičků a Boomčin úlovek byl krajíc chleba se salámem, kus bublaniny, kus bábovky a řízek. Vše jí bylo vydáno dobrovolně a ještě byla důkladně prodrbaná, což se jí moc líbilo.

Re: česapík:
Autor: zana Datum: 15.6.2009 17:55

to si tu prochajdu hezky užila;-)VV

Re: česapík:
Autor: Apina Datum: 15.6.2009 16:39

V tomhle jsem nevzdělaná, ale snažím se to dohnat;-). Jen ta má hlava děravá to nějak nebere. Ještě, že tu EvaŽ napsala ty článečky. Musela jsem zalistovat až do minulého roku, abych zjistila, který z pejsků je vlastně česapík, ale našla 11. a 12. prosince 2008! Ještě, že ty článečky existují, už jsem se tam jednou dívala na toho kudrnatého, kterého jsem před časem zahlédla na Dejvické (Curly coated retriever). Mimochodem jsem se tu dozvěděla, že jsem ho viděla v raritním hnědém zbarvení, tak si toho náležitě považuji. Od té doby jsem ho nezahlédla, tak asi jen procházel, a nebo se venčí jindy než já;-D

Takže teď alespoň vím, jak vypadá Béďa;-P

Evo:
Autor: zana Datum: 15.6.2009 10:27

děkuju taky, stejně je úžasný, když má člověk možnost získat opravdický informace a ne mediální bláboly (kam se to naše civilizace, sakra, dostává:-().

S dovolením bych se vrátila k otázce, kterou někdo nadhodil níž. Jak je to s tím každoročním očkováním proti chřipce? Je mi jasný, že letošní očkování proti mexický nezabere (je to tak?8-o). Ale co očkování na příští rok? Má to smysl - vůbec a ve vztahu k této konkrétní?

Nevím, jestli se neptám na něco, co je na dlouhý pojednání, nechci tě úkolovat:-), už tohle je moc záslužnýR^

Re: Evo:
Autor: EvaŽ Datum: 15.6.2009 10:43

Každý rok se proti chřipce očkuje proto, že se virus trochu mění každý rok a protilátky hlavně u starých a chronicky nemocných nevydrží dlouho (jinak zdraví se mohou očkovat za 2 roky)

Vakcíny proti "sezónní chřipce" proti "nové" variantě nebudou na nic. Důvodem je poměrně složitý schvalovací proces. Sezónní vakcína má povolení k distribuci a je vyzkoušená. "Nová" vakcína musí projít jen zkráceným řízením a někdo musí převzít zodpovědnost za její distribuci. Ten "někdo" je v podstatě stát, který ji nakoupí od výrobce a distribuuje. Neznamená to, že by byla vakcína nebezpečná. princip je stejný, jako u "sezónních". Ale není (v naší bezpečností posedlé době) dostatečně prověřená (pokud čtete příbalové letáky, nevzali byste pomalu ani vitamíny aby neměly vedlejší účinky, každá firma se "sichruje").

Běžné očkování proti "mexické" nezabere, protože virus v běžné je natolik odlišný od "mexického", že imunita proti jednomu neznamená imunitu proti druhému typu. (Už onemocněli i lidé očkovaní "sezónní" vakcínou, takže tohle není domněnka)

Re: Evo:
Autor: zana Datum: 15.6.2009 11:00

děkuju

Re: Evo:
Autor: EvaŽ Datum: 15.6.2009 11:02

Jinak k výrobě vakcíny (očkovací látky) proti "mexické chřipce". Vyrábí se na území ČR, ale vlastníkem provozu a práv je firma Baxter. Takže není prvda, že "máme očkovací látku". Tu látku bychom nejprve museli nasmlouvat (firma má objem výroby prodaný dávno dopředu, státy musí vyjednat "předkupní smlouvu"). Problém je, že ji nepůjde normálně koupit, pokud nepřevládne názor, že je "to blbost" a lidi ji neodmítnout, bude jí málo i kdyby ještě stát tu smlouvu podepsal. Nebýt toho, že je fabrika na našem územi a firma je poměrně slušná, neměli bychom už vůbec šanci vakcínu sehnat. Produkce nestačí poptávce.

Velmi dobré a čitelné,:
Autor: Alča Datum: 15.6.2009 9:48

moc chválím! A přimlouvám se za "pokračování" - jak vzniká očkovací látka proti chřipce a jak dalece chrání (vůbec nevím, jsou-li i širokospektrální vakcíny). Dost lidí je totiž přesvědčeno, že jsou-li naočkování proti chřipce, nemůže se jim vůbec nic stát ...

Tak jsem se dozvěděla:
Autor: EvaŽ Datum: 15.6.2009 9:37

(neoficiálně) že stát stále ještě nemá nasmlouvanou vakcínu proti novému typu chřipky. Kromě toho zřejmě nebude běžně v distribuci,takže v lepším případě bude moudrý a samozřejmě zcela férový stát rozhodovat, kdo bude očkován a kdo ne. V horším případě to bude jedno, protože vakcína stejně nebude.

Re: Tak jsem se dozvěděla:
Autor: zana Datum: 15.6.2009 10:28

takže jezte hodně vitamínů, že:-/

Re: Tak jsem se dozvěděla:
Autor: Apina Datum: 15.6.2009 10:43

.... moudrý a samozřejmě zcela férový stát ..... to je krásně řečeno, přes ta krásná slova cítím, co si o tom myslíš, vyjádřila jsi to krásně.  Kéž by to někdy byla skutečně pravda... abychom měli krásný spravedlivý, moudrý stát. Ale to tu nemá cenu rozebírat, není to to správné fórum.

Velice děkuji za osvětový článek. Hlavně ve věci antibiotik, já je neberu, dokud opravdu není zbytí. Pravda na respirační komplikace, když už je v plicích i bakteriální nákaza, je lepší antibiotika brát a předejít ještě horším komplikacím, ale do té doby se řídím heslem - vydržať. Já tyto věci v principu znám, vím, že na chřipku nefungují antibiotika, ale lidem se to prostě nevysvětlí.

Mám letos tak trochu na starost jednoho italského studenta. Letos chytil tu chřipku, co tu lítala - klasické příznaky, rychlý nástup horečky, teploty čtyřidítky  a přesně v "hlavní sezóně" - konzultovala jsem to s mým praktickým lékařem, hoch se totiž domáhal domácí návštěvy doktora a hlavně antibiotik, že jako malý trpěl přesně tímto a vždycky dostal antibiotika, která mu pomohla. Že prý vlastně nemá vůbec žádné plíce a o něho chudáka malého se tu nikdo nestará..... Jako cizinec to měl horší, nevyzná se.  Byl tu i další problém, protože by jakoukoli návštěvu lékaře  musel nejdříve zaplatit a pak teprve by mu to pojišťovna proplatila zpátky. Nakonec jsem se domluvila, s mým praktickým lékařem, že mu dám ibalgin (prý ne paralen), bromhexin a něco na kloktání a budu s ním nadále situaci konzultovat. Prý on sám by jako první léčbu stejně nic jiného neudělal. Hoch byl strašně nespokojen, že nedostal ta antibiotika, nakonec jsem ho přemluvila, aby to zkusil po našem, a protože jeho organismus je mladý, otřepal se z toho do týdne. Po ibalginu se hodně zpotil a už bylo skoro hej. Doktor mi říkal, že v těchto případech je to většinou lepší než klasický paralen. Samozřejmě, že jsem studenta sledovala, a kdybych viděla větší problém, zavolala bych mu sanitku. Víra v antibiotika je hrozná, všichni je chtějí.

Re: Tak jsem se dozvěděla:
Autor: EvaŽ Datum: 15.6.2009 11:41

Popsala´s to naprosto přesně. Jen nevím, proč by měl být lepší Ibalgin než Paralen. U mladistvých (tak do 15-18) se nedoporučuje acylpyrin (acetylo salicylová kys. pod jakýmkoliv názvem), protože v kombinaci s virovými infekcemi může vzácně způsobit veliké komplikace. Ale paralen je neškodný. Možná má Ibalgin lepší účinek proti bolesti.

Já také razím zásadu, že horečka je obranný mechanismus s do 48 hodin ji neřeším. Běžné virózy jen když se tak kolem pátého dne zřetelně zhorší. Ale to všechno jsou případy celkem zdravých osob. U chroniků to může být jinak.

EVI, PARALEN JE NEŠKODNÝ, ALE JEN PRO LIDI JINAK ZDRAVÉ:
Autor: LENKA S Datum: 15.6.2009 12:05

KDYŽ   DO MNE TEHDY  MŮJ IŘÍN  LÁDOVAL ZA  DEN  NĚKOLIK  PARALENŮ,  VYLETĚLA   MI  HODNOTA    INR( COŽ   JE   SRÁŽLIVOST A   VLASTNĚ   NESRÁŽLIVOST KRVE A   TÝKÁ  SE   ŘEDĚNÍ KRVE   WARFARINEM) DO  ZÁVRATNÝCH  VÝŠIN A HROZILO MI  VNITŘNÍ  KRVÁCENÍ.  PARALENY  NA   MOU 40 , KTERÁ  TRVALA  2,5 DNE,NEZABÍRALY   VŮBEC. A  O JATERNÍCH TESTECH   RADĚJI  POMLČÍM.

Re: EVI, PARALEN JE NEŠKODNÝ, ALE JEN PRO LIDI JINAK ZDRAVÉ:
Autor: HCHO Datum: 15.6.2009 20:13

S Paralenem dost opatrně. Mělo by se striktně dodržovat doporučené maximální dávkování. Toxicky působí na játra, mělo by se dát i pozor při užívání jiných léků ovlivňujících játra  (třeba u hormonální antikoncepce nebo léků proti krevní strážlivosti), nebo u lidí s nemocnými játry. Rozhodně nedoporučuju léčit chřipku paralenem a alkoholem :-). Určitě lépe případný grog zkombinovat s acylpyrinem :-). Paralen je dost propagován hlavně kvůli nebezpečnosti používání acylpyrinu u dětí a celkem to jistě není nebezpečný lék, ale vždy je nutno dbát na dodržování dávkování.

Děkuju za moc hezký článek.

Re: Tak jsem se dozvěděla:
Autor: Apina Datum: 15.6.2009 12:13

Asi si každý musí vyzkoušet, co je lepší. Tento lékař (moc sympatický a myslím, že i kompetentní) měl pacienta, který to s paraleny přehnal, předávkoval se a nakonec skončil, jak jsem to laicky pochopila s otravou, na JIPce v nemocnici - prostě všeho moc škodí. Netuším, kolik toho zkonzumoval, asi moc, ale k tomu prý pacienti mají tendence, když není hned lépe, berou prý doslova jeden prášek za druhým. Ibalgin částečně působí proti horečce, hodně proti bolesti (což se při chřipce při bolesti svalů i hlavy hodí) a má i protizánětlivé účinky, což se také hodí. Asi proto mi lékař docela důrazně řekl, že ten Ibalgin je v tomto případě lepší. Jindy asi zase paralen, pokud se nekonzumuje po kilech.

Mimochodem, i má neteř měla v zimě tu samou chřipku, i přes paralen z toho byla zničená. Nakonec si na naši radu vzala Ibalgin, zpotila se a byla z nejhoršího venku. Propocení po Ibalginu mi oba popsali stejně, bylo to takové, že potem promočili všechno - pyžamo, povlečení, matraci. Ale pak se převlékli a už to šlo.

JInak myslím, že pokud by nešlo o vyloženě mladého kluka, doktor by ochotně přišel, ale sám mi řekl, že dává přednost navštívit ty opravdu staré a nemohoucí lidi, pro které chřipka může být nebezpečná. U mladého kluka jsme se domluvili na telefonických konzultacích s tím, že při zhoršení stavu buď přijde nebo rovnou zavolám záchranku.

Re: Tak jsem se dozvěděla:
Autor: Apina Datum: 15.6.2009 12:26

ještě jsem nedodala, že hoch také zpočátku konzumoval léky na bázi acylpirinu, v Itálii se něco podobného jmenuje Tachipirina nebo Tachipirine (nejsem si jistá koncovkou a nechce se mi to hledat). Čili něco jako aspirin, určitě v tom bude acetylsalicilová kyselina. V podstatě mu to vůbec nepomohlo, zato Ibalgin ano. Nevím, proč Ibalgin způsobuje při vysoké horečce tak výrazné pocení, ale evidentně to pomáhá.

Na druhou stranu, nedávno jsem chytila ošklivou virózu, a na tu byl zase lepší Paralen, vyzkoušela jsem postupně oboje. Však se mě to drželo skoro tři neděle, takže času na zkoušení jsem měla více než se mi líbilo.

Re: Tak jsem se dozvěděla:
Autor: EvaŽ Datum: 15.6.2009 13:56

Oba, paralen i ibalgin, snižují horečku. Proto to silné pocení, když ze skoro 40 klesne na normál. Acylpyrin i paralen dělají problémy se srážlivostí, ibalgin zase zatěžuje o něco víc ledviny. Někdy je to i otázka načasování - pomůže to, co se dá v pravou chvíli. Jednoznačná zákonitost v tom není.

Re: Tak jsem se dozvěděla:
Autor: Apina Datum: 15.6.2009 14:18

 ... pomůže to, co se dá v pravou chvíli... myslím, že tady je ta hluboká pravda, jak Ibalgin, tak paralen je třeba vzít v době, kdy ten daný lék může být nejúčinnější.

Já jen doufám, že na tu prasečí chřipku bude dostatek vakcíny alespoň pro staré a oslabené lidi. Doufám, že se ten náš stát alespoň trochu umoudří a neusoudí, že by vlastně mohl také trochu ušetřit na důchodech:-/.

S tím mutováním viru chřipky si počkám, až se bude více vědět o tom, kam to směřuje. Teď je to skutečně věštění z křišťálové koule, tak si s tím zatím nemíním dělat hlavu.

Jen, kdyby bylo mezi lidmi více osvěty a byli více vychováváni k ohledům vůči ostatním. Já jezdím vlakem i autobusem mezi kašlající, prskající a smrkající veřejností  a zdaleka ne každý se snaží trochu ovládat, odejít třeba z kupé nebo raději vůbec nejet. Já vím, že je to dnes těžké, lidi se bojí, že ztratí práci a pak jedou do práce i nemocní, ale to je přesně ten nejlepší způsob, jak tyto chroby přenášet. Já přesně takto chytila tu virózu - od slečny v kupé ve vlaku, která kašlala a smrkala tak co minutu. Navíc ruku si před pusu dávala do takové té trubičky, takže jsem to zchytala z první ruky, ale asi jsem to měla chytit.

Například v Japonsku je podobné chování vysoce nezdvořilé a vím, že naši známí Japonci byli naprosto konsternováni, když si někdo třeba dovolil smrkat u stolu a podobně, oni při takové potřebě jdou vždycky na záchod. To je ale o výchově. Čím dál více jim v tomto dávám za pravdu.

EvoŽ - super článek:
Autor: YGA Datum: 15.6.2009 8:54

Když jsem si přečetla nadpis, měla jsem strach, jestli tomu vlastně porozumím, ale napsala jsi to tak srozumitelně, že i naprostý ingnorant v této oblasti jako jsem já, to pochopí.

Podle popsaných příznaků si myslím, že já jsem ještě chřipku neměla, protože i když mě semtam trápí kašel a rýma spojená s bolestí hlavy i kloubů, teplotu mívám pouze mírně zvýšenou.  No prosím, co se všechno člověk dozví na stará kolena :-).