6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Co mění Lisabonská smlouva?

V poslední době se ve velkém diskutuje o Lisabonské smlouvě, ale jen málokdo doopravdy ví, co smlouva obsahuje a co tam napsané vlastně znamená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 4.11.2009 22:43

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

No Óda na radost, přece!

aida 4.11.2009 22:49

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

Nee, česká by měla být údernější. "Kdož sú boží" už jsou zadaní, tak něco v tom duchu. Good King Wenceslas je moc utahaný. :-)

Jakub S. 4.11.2009 23:23

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

...nále zas náš prezydent je  W e n c e s l a s - ! Nó? Pořád na tom trváš?

aida 4.11.2009 23:47

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

Just kidding.;-)

Finrod Felagund 4.11.2009 20:49

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

(trpělivě) - jde o to, že EU nemůže uznat jako oficiální dohodu národních parlamenů něco, co nebylo uzavřeno jako meziparlamentní dohoda v rámci unijních pravidel. Protože žádná taková pravidla dosud neexistovala, měla tato meziparlamentní jednání vůči EU neformální charakter. To je naprosto standardní proces výkonu mezinárodního práva a divím se, že Vás to překvapuje, když o mezinárodním právu tolik víte.

aida 4.11.2009 20:42

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

No jo, jenže ona si řada odpůrců LS myslí, že to orgán EU je, stejně jako Council of Europe, to je pak těžká řeč.:-)

Hmm, já žádný fanatický (natožpak jiný) příznivce nebo odpůrce LS ani EU nejsem, jsem naprosto indiferentní, jenom prostě o tom něco malinko vím a vadí mi, když lidi píšou nesmysly a snažím se je opravovat, vysvětlovat ty omyly a nedorozumění - a už to se zdá být divné a nebezpečné - hele, ona o tom něco ví, pozor na ni. Ach jo.:-/

aida 4.11.2009 20:43

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

Tato poznámka byla určena FF.

Finrod Felagund 4.11.2009 20:47

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

Jistě, já mám naprosto stejnou zkušenost. Ono je těžké vymlouvat paranoidním lidem jejich paranoiu, je to prakticky nemožné... :-/

realista 4.11.2009 21:14

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

viz třeba Doležal, že?;-D;-D;-D

Finrod Felagund 4.11.2009 20:45

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

v anglické verzi je NATIONAL PARLIAMENTS.

by taking part in the inter-parliamentary cooperation between national Parliaments and with the European Parliament, in accordance with the Protocol on the role of national Parliaments in the European Union.

realista 4.11.2009 20:52

Re: já bysem chtěl, moc bysem chtěl....

Tak dík, to mám tedy vysvětleno. Ovšem to s tou úřední řečí platí .

realista 4.11.2009 21:08

tak jsem si dohledal ten článek v té jediné správné versi dokumentu

na kterou mě odkazujete. A nebudete tomu věřit, tam stojí psáno:

f) podílejí se na meziparlamentní spolupráci mezi vnitrostátními parlamenty a Evropským

parlamentem v souladu s Protokolem o úloze vnitrostátních parlamentů v Evropské unii.“

to je bordel, co?

Finrod Felagund 4.11.2009 21:15

Re: tak jsem si dohledal ten článek v té jediné správné versi dokumentu

Já tomu rozumím docela dobře, co Vy?

realista 4.11.2009 21:25

Re: tak jsem si dohledal ten článek v té jediné správné versi dokumentu

no mně tam stále zajímá to slovo "vnitrostátní". Jsou-li tím myšleny národní, pak nad nimi musí být nějaký stát, aby mohly být vnitrostátní.

Ale na právech se asi logika neučí...

Finrod Felagund 4.11.2009 21:28

Re: tak jsem si dohledal ten článek v té jediné správné versi dokumentu

Myslím, že tohle jsme si už vysvětlili. Sousloví "National parliaments" chápu tak, že jde o národní parlamenty. Že to někdo přeložil jak přeložil, není problém LS, protože ta byla připravovaná v angličtině. Hlavně to může být oficiální překlad - někdo na začátku procesu vstupu do EU u nás přeložil "national parliament" jako "vnitrostátní parlament" a od té doby se to musí držet, aby byly dokumenty konzistentní... ale za to nenadávejte Bruselu, ale českým neumětelům.

realista 4.11.2009 21:37

Re: tak jsem si dohledal ten článek v té jediné správné versi dokumentu

myslíte? Já měl za to, že v tom věstníku je originál v národní řeči....

Dle Vašeho ctěného výkladu tedy může být každý jiný, ano? Záleží jen na tom , jak si to kdo přeloží?

Klaus podepsal co? Ten český originál?

Co platí?

onoo mi připadá už dost netradiční, podepisovat smlouvu, kterí se bude dokončovat až po podpisech.... ale holt nejsem právník, to je asi úplně nolmální, Luďo.

realista 4.11.2009 18:53

A pokud jste tu LS nečetli,

tak si čtěte zde, protože to pochopí každý. Tam je vyznačeno co platilo a co se škrtá, co se nahrazuje, co je zcela nové....

A až se mimo jiné dočtete, že se škrtá čl.6, odst.3 :

3. Unie ctí národní identitu

svých členských států.

tak vám to třeba dojde......

Finrod Felagund 4.11.2009 20:37

Re: A pokud jste tu LS nečetli,

tento článek se nahrazuje článkem 3a, který ve druhém odstavci říká: Unie ctí rovnost členských států před Smlouvami a jejich národní identitu, která spočívá v jejich základních politických a ústavních systémech, včetně místní a regionální samosprávy. Respektuje základní funkce státu, zejména ty, které souvisejí se zajištěním územní celistvosti, udržením veřejného pořádku a ochranou národní bezpečnosti. Zejména národní bezpečnost zůstává výhradní odpovědností každého členského státu.

Tak nelžete.

realista 4.11.2009 20:48

Re: A pokud jste tu LS nečetli,

tak já mám v čl. 3 : Unie si stanoví tyto cíle:.....:-P

Finrod Felagund 4.11.2009 20:53

Re: A pokud jste tu LS nečetli,

Jediný dokument, který pro svou analýzu smíte používat, je tento: http://bookshop.europa.eu/eubookshop/download.action?fileName=FXAC07306CSC_002.pdf&eubphfUid=534822&catalogNbr=FX-AC-07-306-CS-C - to je jediné oficiální autorizované vydání LS, které Vy nepoužíváte. Trochu mi připomíná můj spor s Vám spor teologa se Svědkem Jehovovým - kdy teolog odkazuje na něco psané v Bibli, načež Svědek Jehovův kontruje něčím ze "své" Bible, která není ta původní a standardní...

realista 4.11.2009 21:01

Re: A pokud jste tu LS nečetli,

no dobře, já si napříště dohledám ty změny v té oficiální verzi, která je ovšem záměrně udělaná tak, aby se v ní nikdo doopravdy nevyznal.

Finrod Felagund 4.11.2009 21:23

Re: A pokud jste tu LS nečetli,

Ne, ta oficiální verze je normální pozměňovací právní dokument. Vyzná se v něm přinejmenším každý, kdo má něco společného s právem. Hádám, že je to první dokument takového typu, který vidíte...

realista 4.11.2009 21:41

Re: A pokud jste tu LS nečetli,

klidně si hádejte co chcete.....

já hádám, že tomu nerozumí většina poslanců a že je to záměrně!

realista 4.11.2009 18:28

co mění Lisabonská smlouva ?

praktický dopad je načrtnut  zde.

aida 4.11.2009 18:34

Re: co mění Lisabonská smlouva ?

Hmm, takže diskusi můžeme pomalu ukončit, aniž pořádně začala, objevili se zde "kolegové diskutéři" zpod úvodníku - tam radši ani nechoďte, pokud nemáte pevné nervy.

No, škoda... Třeba bychom si časem něco málo ujasnili a vysvětlili...

realista 4.11.2009 18:44

Re: co mění Lisabonská smlouva ?

něco faktického k těm citovaným článkům LS byste neměla?

aida 4.11.2009 19:00

Re: co mění Lisabonská smlouva ?

Měla, ale ráda bych diskutovala s místními, s lidmi se Zvířetníku, tady se totiž nebojuje, ale diskutuje, a kdo má odlišný názor, není apriori považován za nepřítele a je mu dopřáno sluchu, případně i zvážení jeho názorů. Navíc myslím, že to stejně nemá cenu - Vy jste na 100% přesvědčený o své pravdě, jakýkoli odlišný názor je pro Vás nepřípustný, tudíž si myslím, že je to zbytečné.

Rpuť 4.11.2009 19:08

Re: co mění Lisabonská smlouva ?

 Ale přečíst si tu LS s vyznačenými změnami by snad za to stálo, ne? Pak by se totiž dalo fundovaně diskutovat.

http://www.nelisabonu.cz/clanek/lisabonska-smlouva-rozdily-konsolidovaneho-zneni-oproti-puvodnim-zakladajicim-smlouvam

aida 4.11.2009 19:26

Re: co mění Lisabonská smlouva ?

Víte, já to četla (i tu LS:-)) a nepovažuju ten odkazovaný dokument za seriózní. Nevím, jestli je to tak napsáno z neznalosti nebo schválně, za nějakým účelem, to si netroufám soudit, ale seriózní to opravdu není.

Jo, a taky nepovažuju za fér pozvat si pod článk, se kterým nesouhlasím, kamarády se spřáteleného serveru pod heslem "však my ho/je ukřičíme". :-) Ale to je jen můj problém, uznávám.

realista 4.11.2009 19:39

Re: co mění Lisabonská smlouva ?

jen jestli to není právě naopak - že je to napsáno ze znalosti LS.