14.5.2024 | Svátek má Bonifác


ROZCESTNÍK: Rázovité Chodsko

23.3.2009

A kam že se vydáme? Nechte se pozvat do lesa. Tedy přesněji do Českého lesa, na Domažlicko. Louk - - Chodsko - Výhled z Výhledu

Ve srovnání s turisticky atraktivními a notoricky známými kouty u nás je Chodsko trochu opomíjenou Popelkou. I když poslední dobou příznivců přibývá, návštěvníci se rádi vracejí, valem se skupují místní chaloupky, rostou megalomanské hotely a golfová hřiště - bohužel na úkor malebnosti a vytrácí se onen pověstný genius loci.

A že ho zdejší končiny mají požehnaně. Nevím, jestli se tu skutečně odráží hrdý, svobodný a nezlomný duch dávných strážců hranic nebo kouzlo krajiny ovlivňují ještě poměrně nedotčené hluboké lesy na hranicích s Bavorskem, nejspíš obojí a ještě cosi navrch.

Krajina je mírnější než sousední Šumava a nejvyšší vrchol Čerchov má 1042 m. n. m., holt hory to nejsou. V průvodci píší - plochá hornatina, tak si to přeberte každý, jak umí :-)). Územím protéká řeka Radbuza, která tu i pramení a určitě stojí za to se k prameni nedaleko osady Závist vypravit.

Louk - Chodsko - Pramen RadbúzyAsi tušíte, že jako praštěná divoženka bych vás nejraději tahala cestou necestou, borůvčím a maliním, rovnou za nosem. Viděli byste žáby, ještěrky, spoustu vysoké zvěře, křišťálové studánky a bobří hráze a hvězdy téměř na dosah... ale uznávám, že i trocha kultury je třeba.

Můžeme začít v samotných Domažlicích, procházkou v historickém středu města spojenou s návštěvou Muzea Chodska s národopisnými sbírkami. Dle nátury můžeme sladit pobyt s dobou konání Chodských slavností nebo se tomuto termínu pečlivě vyhnout :-)).

Za shlédnutí určitě stojí Horšovský Týn (místními zvaný Tejn) i Klenčí pod Čerchovem s Muzeem J.Š. Baara - zdejšího rodáka a významného patriota. Vyfuníme-li kopec nad Klenčím, dostaneme se k místu zvanému Výhledy, kde je skutečně, jak název vypovídá, pěkný rozhled po krajině. Nezapomeneme na rozhlednu na vrcholu Čerchova. V Trhanově najdeme zámecké sídlo Lamingenů (Lomikarův přízrak prý tam dodnes straší v podobě bezhlavého jezdce na koni nebo černého ohnivého psa) a v Újezdě zase pamětní síň J. Sladkého - Koziny. Pivoňský klášter je v majetku občanského sdružení a není veřejně přístupný. Tak vezmeme zavděk zámkem v Poběžovicích či zámečkem ve Ždánově a nepohrdneme zříceninou - třeba Starým Herštejnem. Louk - Chodsko - Železniční budova bez trati

Abychom kulturně-historický okruh nepřehnali, svezeme se místní lokálkou do bývalé významné privilegované svobodné vsi zvané Postřekov (postřehovat-pozorovat) a vydáme se podél Klenečského potoka k přírodní rezervaci Postřekovské rybníky. Nezapadneme do chráněných mokřadů a pátráme po vzácném slavíku modráčkovi či chřástalovi vodním, kteří by tu měli hnízdit.

Pokud nám zbude čas a elán, můžeme mrknout do Nemanic k nádražní budově, ke které nikdy nepřivedli koleje, protože do velkorysých stavebních plánů zasáhla 1.SV. Nebo najít chaloupku č.p. 17 v osadě Závist. Proč zrovna tuhle? Jsme na rozvodí mezi Severním a Černým mořem a z jižní strany střechy stéká voda do Nemanického potoka a odtud do Dunaje a Černého moře, zatímco ze severní strany voda putuje do Radbuzy, Mže a Labe k Severnímu moři.

S trochou štěstí spatříme stařenky v krojích, zaslechneme (bohužel teď už vzácnou) místní "bulačinu" a načerpáme sil od "lidu jadrného, otužilého, postavy statečné, mysli udatné" jak pravil mistr Jirásek.

PS: Omlouvám se za bídné fotky, jsou staré, naskenované a podle toho to vypadá.

PPS: Už je to pár let, kdy jsem se toulala Chodskem. Pokud by vás článek doopravdy zlákal, což by mě moc potěšilo ;-), zagooglete raději na aktuální info.

Louk - Chodsko - pomník J. Š. Baara

Louk



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !