27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

ROZCESTNÍK: Poručíme větru, dešti

Kdysi toto heslo bylo velice populární u vládnoucí komunistické kliky sovětského bloku, neblahé paměti. Tím nechci říct, že by její protějšek na západní straně byl v tomto směru méně ambiciózní. JENŽE...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
maja 13.2.2009 8:24

pes

to musi byt blbost >-VVVRv(Y)

dik 8.2.2009 10:04

vydra

Zdravim,asi to sem moc nepatri ale rad bych ziskal nakou radu treba jak se zbavit  zarucene vydry aby nenastevovala muj rybnik a nevyzirala mi vsechny ryby.Je vubec naka moznost at uz legalni ci nelegalni?

Jenda 21.1.2009 2:04

Zapomeli jsme zit v souladu s prirodou ...

Velmi oblibene prolhaseni. Jenom trosku mimo. A nebo mozna k tomu zapomenuti doslo uz pred par tisici let. Ono tech clovekem zpusobenych zmen porostu a zvirectva bylo v historii povicero. Napriklad vykazeni vetsiny lesu ve stredomori uz nekdy pred dvema tisici let.

Myslite, ze driv lide zili v souladu vs prirodou? Houbeles! Bylo jich min a vetsina toho co dokazali vyrobit se rychleji rozkladala/rozpadala. Neni to tak dlouho kdy odpad se vyhazoval do rokle za vesnici pripadne "pod breh". A vsem to pripadalo normalni.

Nebo myslite, ze zvirata resi nejaky soulad s prirodou? Ze treba hlodavci kdyz je pro ne dobry rok resi, jestli nahodou nepozerou (skoro) veskera semena a jeste se premnozi tak, ze pristi rok hromadne vychcipou a prezije jich jenom par? Ze smecku vlku zajima jestli si nevylovi zver? Nebo kolik potomku si muze poridit aby si ji vylovit nemohla a nemusela?

K prirode patri to, ze se obcas nejaky druh premnozi, jiny druh skoro nebo treba uplne vyhubi, zmeni rostlinstvo te oblasti, nasledne mohutne vymira, tak se premnozi jiny ...

BBC 21.1.2009 7:02

Re: Zapomeli jsme zit v souladu s prirodou ...

souhlasím. Zelená Sahara a ne jenom ta se stala pouští v důsledku přírodních procesů, Greenland i Antarktida mohly být green, zelené ještě před člověkem. Mayská vydlážděná města a chrámy pohltily k nenalezení džungle a jsou rájem opic, hadů a krokodýlů.

Kromě toho všeho, člověk je taky přírodou. Zákonitě škodí i sám sobě, aby se pak na vlastní kůži poučil. Sloni vyhubí na jednom místě vše zelené a jdou dál, aby se pak vraceli k nově prostřenému stolu. Ti přírodu nepodceňují ani nehledají v ní rakovinu či komplexní organizmy

BBC 20.1.2009 21:39

inu, člověk a ne jenom on, se po celý život učí

a často na vlastních chybách. Ale název článku sliboval větší rozmach pisálka. Proč bychom nesměli poriučet větru a dešti? Jen proto, že takové myšlenky zavánějí socialismem? Pokud někdo tvrdí, že je to fantasmagorie, pak jsem ochoten polemizovat a to k jádru takové věci. Ne jen o koalách v buši, i když mi není ani jejich osud pokusných králíků lhostejný. Ostatně, tamnější Mičurinové či Lysenko dali šťastný život mnoha generacím těchto tvorů. Jejich přemnožení je pak přirozeně  a cyklicky regulováno úbytkem eukalyptů. Mentorští pisálkové by měli nejprve počkat, jak ten proces bude pokračovat dál a nedělat předčasný humbuk, jako jak nás tím oblažují zelení politoekologové

Fallowa 20.1.2009 22:56

Re: inu, člověk a ne jenom on, se po celý život učí

Vážený pisálku:-/,autor článku žije v té zemi několik desetiletí,tudíž má jistě o tamních zvířatech i zásazích lidí do přírody slušný přehled.Je vidět,že jste nečetl moc jeho článků,protože byste ho nemohl označit jako mentorského pisálka,který dělá předčasný humbuk!;-€

BBC 21.1.2009 1:03

Re: inu, člověk a ne jenom on, se po celý život učí

především trochu logiky. Koaly se živí jen eukalypty, buš není jen samá eukalypta a tak tedy koaly nemohou zničit buš. Mohou zdecimovat nanejvýš samy sebe, když silně ohrozí ty eukalypty. Když zeslábnou z podvýživy, vykonají pak na nich dílo zkázy ještě i nemoci. Zvítězit v takovém odvěkém přírodním ringu mohou tedy dlouhodobě jen eukalypty. A nebo bude tento proces cyklicky konvergovat k rovnováze s postupně menšími výkyvy.

Pisálkova plamenná slova o drancování přírody skoro nemají daleko od apokalyptik dementního svatého Jana o konci světa s lidmi v ohni, s cherubíny, plápolajícími meči atd. Pakliže žil po celá desetiletí v buši, lze pochopit že nic neví o ekologických programech ne jen vyspělých zemí, ale i o pěstování rezervací chudými africkými zeměmi.

Prý jsme zapomněli žít v souladu s přírodou a ta se proto začíná bránit, jako lidské tělo proti rakovině. Prý v přírodě všechno závisí na vším a proto může člověk svým dílem pokazit celý její "komplexní organismus".

Pisálek by se měl možná stát věřícím, aby alespoň věřil tomu, že Stvořitel by si nenechal líbit zničení svého díla podle popisovaných představ. A nebo by měl pozorněji sledovat dění v přírodě a to i v okruhu jeho evidentně úzkého zorného pole.

Pisálek čláku je svým hřímáním schopen strašit nanejvýš malé děti. A dělá to evidentně rád.

terra-san 21.1.2009 10:07

Vážené BBC,

přemýšlíte hlavou, a to vám budiž přičteno k dobru. Některé vaše závěry jsou správné (přemnožené koaly opravdu zničí jen populaci stromů, kterými se výhradně živí). Ostatní by zasloužilo poněkud kultivovat. Podle mého soudu není vhodné nazývat "pisálkem" člověka, kterého jsem v životě neviděl a netuším, kdo je a jaké jsou jeho zkušenosti (tedy: proč napsal to, co napsal, způsobem, kterým to udělal.) Myslíte, že kdybyste použil slova "autor", snížil byste svou důstojnost? Ujišťuji vás, že naopak. Pokud jste na to "cyklické konvergování" přišel vlastní hlavou, je to v pořádku, až na to, že jste to udělal metodou Saturninova "strýce Františka" - dejte mi pravítko a kružítko a já si na to přijdu sám. Je to zbytečně pracné, ujišťuji vás - a výsledek není jistý. Zkuste se informovat o základech biologie systémů (ekosystémů, chcete-li). Zjistíte, že každý živý systém, i ten, který nám připadá jako stabilní, je ve stavu dynamické rovnováhy - osciluje, ale ne tak, jak jste popsal (v podstatě kmity tlumené směřující k rovnovážnému stavu), ale v důsledku výměny energií,. látek, informací a dalších prvků jsou to kmity netlumené, s větší nebo menší amplitudou. Do studia přírodních věd nepatří emoce, ale to neznamená, že musíte emotivní přístup zesměšňovat. Vždyť se ho dopouštíte také, jen s opačným znaménkem.  Žádná znalost nejde nahradit (a neznalost zamaskovat) silným hlasem a tím, že s vervou pozurážíte široké okolí, mnoho znalostí nenabudete.  A jde vám o znalosti, nebo o to strefovat se do svého okolí? Pro začátek se zkuste podívat na nějaký pěkný přírodovědný seriál BBC. Nehřímejte -studujte. Budete lépe slyšet.

BBC 21.1.2009 20:43

Re: Vážené BBC,

přijímám Vaši moudrost i znalosti, pane. Ale měl byste poučit taky autora, ten by si toho zasloužil neméně. Jsem jen racionální strojař, jenž si nenechává kdeco vnucovat ani bulíkovat. Autorovi či pisálkovi se taky omlouvám, ale jen trochu. Protože seriozním autorem podle mého názoru přesto není. Neumím si představit že by mohl inženýr nebo vědec vzdalovat se od realit a takto rozsévat absurdity. Rakovina či komplexní organizmus ubohé a lehce zranitelné přírody a člověk jako její hloupý a nebezpečný úhlavní nepřítel? Museli bychom asi všichni ztratit úsudek.

BBC 21.1.2009 1:42

Re: inu, člověk a ne jenom on, se po celý život učí

nechá-li člověk nebo i sama příroda po nějaké erupci, kousek místa ladem, nestačíme se pak zakrátko divit tomu, co se tam děje. Vznikne tam buš s neočekávanou všemožnou vegetací a zavedou si tam ráj i živočichové, kteří se široko daleko nevyskytují. Obzvlášť když je blízko voda. Ale i bez ní, byť i na strmé skále.

Existuje mnoho invazivních druhů rostlin, které takový proces zahajují a vytváří základ ekosystému. Od Antarktidy až po Grónsko. Člověk nemůže vyhubit ani potkany, mouchy či mravence. I ty se vždy přizpůsobí a nás přežijí.

terra-san 21.1.2009 10:13

Re: inu, člověk a ne jenom on, se po celý život učí

Už jen upřesnění - sekundární sukcesi jste celkem trefil. Rostliny, které tento proces osidlování zahajují, jsou však rostliny pionýrské - nikoliv invazivní. Zkuste pohledat, jaký je v tom významový rozdíl. Jistě, na některých odhalených substrátech jsou jako první rostliny ty invazivní, ale ujišťuji vás, že dokud z nějakého důvodu zase neustoupí, regulérní ekosystém na tom místě nebude a nebude, protože to jednolité společenstvo invazivního druhu nebude schopno jakéhokoliv vývoje, nepovažujeme-li za vývoj prostou expanzi (s výjimkou vývoje k zániku). No nic. To jen na okraj.

BBC 21.1.2009 20:55

Re: inu, člověk a ne jenom on, se po celý život učí

dobře, pane. Ale co kdybychom se vrátili k samotnému nadpisu článku, můžeme poroučet větru a dešti? Existuje původní a ještě živý český vynález na toto téma i projekt, který nechce nikdo zveřejnit. Zajímal by mne a možná i jiné diskutující Váš názor na téma této stránky..

terra-san 22.1.2009 11:09

Re: inu, člověk a ne jenom on, se po celý život učí

Nemyslím si, že bychom v současnosti byli schopni moudře vládnout  přírodním silám (a tedy ani větru a dešti). Zkusme tenhle myšlenkový experiment: považujme dobu existence Země za 24 hodin, tedy jeden den. Pak by se lidé na zemi objevili přibližně pět minut před půlnocí... Můžeme mnoho poznat, ale svým poznáním zatím jen malinko doháníme 4,6 miliard let vývoje téhle planety. Ale to poznání je důležité. Proto si myslím, že bychom měli bádat, přemýšlet, poznávat, usuzovat... využívat poznané (zdůrazňuji slovo poznané) ve svůj prospěch, ve prospěch kvalitní existence svého druhu - ale neporoučet. Na to nemáme (a objektivně mít nemůžeme) informace. A myslím (subjektivně) že ani právo. Díky za reakce, když dovolíte, už se nebudu k tématu vracet .

JoVo 20.1.2009 20:36

R O Z V E R N Í Č E K .

:-)Baví se dva ředitelé: „Víte; pane kolego, že ve vašem podniku pracuje můj vnuk?" "Ano, vím. Je to velice vtipný člověk. Právě, když tady minulý týden hrál Real Madrid, bral si volno na váš pohřeb!":-)Hezký večer všem.8-oVVR^

Jakub S. 20.1.2009 21:24

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

Blbeček. Eště že má tak uznalého šéfa! Já nevím...

Zdena b.p. 20.1.2009 22:01

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

No jo, ale teď si to vezmi, kolikrát toho dědu může nechat umřít? Nebo že by si opatřil rozvětvené příbuzenstvo?

xz 20.1.2009 20:07

mate pravdu, na dlouhe povidani o lidech, jsou vsude stejni

Musite sledovat, komu sve milodary sverite. Mohou schlamstnout i bili bossove. Drive to asi s temi cernymi bossy tak bylo, ale dnes ma kazda organizace, ktera pomaha rozvoji, vlastni pracovniky a sleduje, zda penize opravu jdou na projekty. Ale to jsou jen kapky v mori v porovnani  s tim jak belosi z Afriky tyli.

Jak jsem psala, Afrika ma mnoho nerostnych  zdroju etc.a uzivila by sve lidi.Kdyby... Momentalne se tam tlaci Indove a Cinani. Pochybuji, ze zrovna Cinani budou tlacit na bossy, aby zavedli demokracii , lidske pracovni podminky , mzdy, budovali skoly, nemocnice etc.Jsou to stejni gauneri jako ti cerni bossove.Nechci radeji  vedet, kam tecou  eura z EU napr. v Bulharsku. Tam korupce a mafianstvi  primo buji.

xz 20.1.2009 20:07

Re: mate pravdu, na dlouhe povidani o lidech, jsou vsude stejni

to jiny Honza

jiný Honza 20.1.2009 21:11

Re: mate pravdu, na dlouhe povidani o lidech, jsou vsude stejni

Černý boss jako bílý boss. Jde o konečný cíl - není-li zdokumentovatelný, nedám. Ať v Africe nebo v EU. Jde taky o to, jak si zkontroluju konečné užití. Včetně odstavení místních bossů (bez ohledu na jejich barvu).

Jenda 21.1.2009 2:46

Re: mate pravdu, na dlouhe povidani o lidech, jsou vsude stejni

"tyli". To je uzasne slovo. Nebudete vy taky jeden z nositelu nazoru, ze mnozstvi bohatstvi je konstantni a tudiz pokud ma nekdo hodne tak to musel nekomu ukrast?

xz 21.1.2009 15:04

Re: mate pravdu, na dlouhe povidani o lidech, jsou vsude stejni

predstavte si, ze muzete  "ukrast" i lidi. Jak jinak byste nazval prepravovani cernych   v okovech do Ameriky a donutit je pracovat jak otroci?

xz 20.1.2009 17:42

nechci rusit pohodu

Nejsem stoupencem darvinismu - prava silnejsiho vuci "neduzivcum". Darvinismem se zastitovali nejen komuniste, ale i Hitler- unwertes Leben.Humanismus a krestanstvi - to jsou ty  lepsi evropske tradice, presto ma i  nase  civilizace velmi jemnou skorapku, jak vypovidaji  dejiny.Pravdou je, kdyz se staty Afriky osvobodily od kolonialismu, nastaly krvave valky a revoluce, boje o moc  - podporoval je "Zapad" i Vychodni blok, dodavali zbrane etc. Proc ten zajem - nerostne bohatstvi a levne pracovni sily.Kazda obet valky a politickeho  pronasledovani ma pravo na azyl. Treba budeme jednou taky prchat s detmi do Afriky. A evropska pomoc funguje  uz roky jako pomoc k svepomoci.

jiný Honza 20.1.2009 19:22

Re: nechci rusit pohodu

Obávám se, že právě ten konec není úplně pravda. Nepochybně jsou skupiny podporující rozvoj zemědělství, ifrastruktury, ale bohužel velká část hmotné a finanční pomoci končí u místních bossů. Tady je podle mne černá díra. Když něco dodám, musím za to něco chtít - třeba udržování pořádku, dohled na skutečnou distribuci pomoci, demokratizaci poměrů atd. A když už se tam zatlačí (např. Somálsko), pak po prvních problémech vojska odjedou (Black Hawk Down - nemám na mysli film, ale skutečnost, ze které film vyšel). Případně ani netlačení na základy demokracie či alespoň možnost přežití (Dárfúr, dříve spor Hutů a Tutsiů nebo dnešní Zimbabwe). Ale je to na dlouhé povídání.

Jakub S. 20.1.2009 21:28

Zcela s tebou souhlasím!

Jenže k podstatným věcem tam patří navíc bytostná neschopnost většiny obyvatelstva pochopit důležitost pravidelného přesného docházení do práce a ukládání peněz...

Jenda 21.1.2009 2:44

Re: nechci rusit pohodu

Ja bych zrovna na tu demokracii moc netlacil. Na tu musi spolecnost dorust. Ona totiz ta hlavni a nejpodstatnejsi vlastnost demokracie, na kterou jse s oblibou zapomina, neni to, ze se jednou za urceny interval lidi sejdou a hodi do bedny nejaky papirky. Ten podstatny rozdile mezi demokracii a predchozimi zpusoby vlady je v tom, ze prijit o moc neznamena prijit o zivot (pripadne muset prchat kamsi do vyhnanstvi). V tom, ze ten kdo je ted u vlady se ji nepotrebuje drzet za kazdou cenu, uzna pripadnou porazku a za par let se treba zas k vlade vrati. Bez nasili.

A tohle se usporadanim "svobodnych" voleb zaridit neda. To je zalezitost na podstatne delsi dobu. Kdyz se podivate po svete tak zjistite, ze vetsinou pokud se prilis brzy tlacilo na formalni demokracii, tak to skoncilo pruserem. Mnohem lepsi vysledky melo postupne vzdelavani populace, postupne uceni k demokracii nejdriv v tech nepodstatnych vecech, pak na mistni urovni a az uplne nakonec na urovni statu. Viz takova Jizni Korea nebo Tchajwan.

Jenda 21.1.2009 2:45

Re: nechci rusit pohodu

Cim vic obeti prijmeme, tim driv budeme prchat. Jenom aby bylo kam.

Jakub S. 20.1.2009 14:38

Děcka, já už fakt musím někam na doplnění energie, n i c m é n ě

- musím teď a tady vyjádřit své naprosté  nadšení nad vaší (čtu teprv teď) diskusí! Paráda, ano, nikde jinde by to nebylo možné. Vlastně všichni máte v tom svém oboru, z toho svého hlediska, se zřetelem na své zkušenosti, v tom svém výseku reality kolem nás  p r a v d u . A dohromady tedy má pravdu Zvířetník, a tohle teda byla zkouška ohněm. A zůstali jste slušní, a věcní (aji v zápalu), a na úrovni? No jak jinak! R^R^!

Apina 20.1.2009 15:45

Re: Děcka, já už fakt musím někam na doplnění energie, n i c m é n ě

Ono to tak asi také bude, prostě od každého kousek a nakonec se ta pravda ukážeR^. Nic není černobílé a jsem ráda, že se tu vzájemně nenapadáme, ale normálně diskutujeme. Já mám jen někdy čas tu diskutovat a co hůře, když něco napíšu, pak už v práci málo udělám, protože minimálně pokračuji ve čtení diskuze, jak to jen jde. To si ale v podstatě nemohu dovollit. Musím také produkovat nějaké výsledky.

Matylda 20.1.2009 16:14

Re: Jelikož toto není můj obor,

ale ani trošku, a mám jen povšechné znalosti věci asi jako kdekdo, byla diskuse pro mě zajímavější, než si odborníci dokážou představit, protože argumenty byly vyloženy přístupnou formou- a nevěřili byste, jak málo se to stává! Jako ukázka kultivované diskuze rovněž k nezaplacení....

Zdena b.p. 20.1.2009 18:34

Re: Jelikož toto není můj obor,

Já se přiřítila až teď a s chutí si to všechno čtu zpětně. Je to pro mne velmi poučné. Díky. R^