3.10.2023 | Svátek má Bohumil


PSI: Jak roste dogák Yoda – díl X. – začátek listopadu 2022

7.11.2022

Předchozí díl najdete zde.

Ve čtvrtek 3. 11. 2022 bylo Yodovi jedenáct měsíců. Jak je na tom s růstem v porovnáním s předchozími štěňaty?

Yoda stojí již třetí měsíc na výšce kolem 85 centimetrů. I Night v tomto věku stál, výšku držel na 86 cm. Zato Betka v tomto věku nejen že přerostla Aronku (80 cm), ale dorostla i Xerdu (84 cm).

Když se zastaví, tak Yoda vypadá i jako doga

Uvidíme, jestli Yoda ještě nějaký ten centimetr přidá. V kohoutku měří solidní samčí výšku, ale tím, že má krátký krk, tak vypadá oproti dlouhokrkým dogám (Xerda, Betka i Night) jako prcek. A taky mu to stále opakujeme, že je prťavec.

Yoda má drobné zuby, Night měl větší

Pohybově žádný problém neřeší – lítá terénem obratně, kličkuje mezi stromy, přeskakuje klády i potok. Občas ho nyní zradí mokrý podklad a uklouzne. Většinou to šikovně vybere, a když ne, nevadí. Oklepe se a trýýýskááá dál. Na rozdíl od Betky schody neřeší – klidně po nich přepravuje (většinou nenápadně, neb není jeho) i nějaký ten majeteček. Třeba bačkoru. Nebo polštářek.

Trýýýskacííí dement

Pokud je doma sám, je hodný (a to má přístup do všech místností a třeba boty v předsíni se do botníku neuklízejí). Ale jak jsme doma, je velmi „pracovitý“. Občas je to doma jak na skládce – to když si půjčí plato od vajíček, polínko od kamen a k tomu načne nějakého plyšáka. A během chvíle jsou všude třísky, kusy papíru, výplň z hračky…

Boj o vodítko je zábava oblíbená

Občas mám pocit, že by ta poslušnost měla být podstatně lepší. Ale to by musel mít taky jinou paničku… V posledních dnech si ale u mě docela našplhal. Přivolání funguje líp, než na začátku měsíce. A to i tehdy, když ho něco zaujme. Asi to ještě chvíli bude jako na houpačce, ale snad to nakonec dobře dopadne.

Kouká, kam mu utekly srnky

A ještě jedna pozitivní věc. Přecházeli jsme široký potok po úzké lávce. A ta byla z tenkých latí, mezi kterými byly velké mezery. Celá obří Yodí tlapa by propadla. A on se pomalu a opatrně na lávku za mnou vydal. Přední tlapy kladl přesně, a když se netrefil zadní na prkno, počkal, až za ním jdoucí páník mu tlapku posune na pevný bod. Nehysterčil, nechal si pomoci. A to je fajn.

Brod jsme zvládli všichni

Night v tomto věku často chodil po zadních, tahal na vodítku, občas jsme trochu bojovali, kdo s koho… Yoda se na vodítku chová slušně, dokonce i v přítomnosti psů i fenek to jde. A v civilizaci je to vůbec pohodička pohoda. Snad to nezakřiknu, ale zdá se, že tady je ze všech pěti dogat jasná jednička.

Nadšené přivolání

V říjnu byl parádní podzim. Fotogenický, na výletění jak stvořený. A tak jsme toho využili a užívali jsme si každou podzimní procházku. K Jizerkám přibyly i hory Lužické, obešli jsme Břehyni, Příšovické rybníky a dokonce jsme se vydali až do hor Krušných.

Cesta na vodopády na Jedlové

Tam proběhlo další setkání s bráchou Yeagrem zvaným Chuck. Brácha je vyšší, štíhlejší a s elegantním dlouhým krkem. A nemá ani prasečí ocásek – prostě se povedl o kousek líp :o) Ale klukům bylo úplně jedno, jak splňují standard – řádili a blbli a zápasili… Hezký výlet to byl.

Bratrohrátky

No a taky nesmím zapomenout na podzimní prázdniny (a Fany je měla protažené na celý týden). Pro Yodu to znamenalo spoustu radosti a také velký spánkový deficit, neb u ničeho nesměl chybět. Myslím, že byl nakonec i rád, když místo bazénu měl nucené volno…

Nerozbitná kamarádka

Uvidíme, co přinese příští měsíc. Přidá ještě nějaký centimetřík? Nebo je již opravdu hotovo?

Park v Bad Muskau

Foto: Xerxovi. Podívejte se do bohaté fotogalerie!

Xerxová Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !