21.1.2021 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

PSI: Cvičit či necvičit?

Poskytnout svému psovi výcvik, nebo ho "netrápit" a ponechat mu svobodu? K této otázce se dostane každý zodpovědný majitel psa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Louk 27.3.2009 11:00

Re: Bezvadné shrnutí aktivit

Xerxová, s výzkumem to je zajímavý a výsledky jsou vlastně velmi logické. Jestliže má, nejen pes, veliké množství podnětů, zákonitě by se měl víc rozvíjet než v stereotypním prostředí. ;-D a je to voda na mlejn mojí vlastní neukázněnosti a nedisciplinovanosti. Byla bych nešťastnej a mizernej vojín ;-D. Naštěstí je Pedro hodně trpělivý a přizpůsobivý. Nikdy neví, co ho čeká - zvlášť když přiletím domů a bafnu batoh a přepravku... Ale že by byl tak prudce inteligentní?! ;-D

Bubu 27.3.2009 11:41

Re: Bezvadné shrnutí aktivit

Výsledek toho výzkumu mě nepřekvapuje.:-) Bývalý švagr (v té době policajt) měl psa , NO, vycvičený do mrtě. Pes poslouchal na gesto, pohled... Ukázněný. Ale..... Měli ho doma, v paneláku, a pes měl boudu na balkoně. Přišli domů a pes šel do boudy. Byl to naprosto přesný, ukázněný pablb. Poslouchal úplně stoprocentně na "k noze", ale na moje "pocem, ty troubo" se tvářil, že mluvím čínsky. Ono to pro něho bylo čínsky. Teď má švagrová už stařičkou kříženku Ťapku, co sice neumí sedni, lehni.... apod., ale je chytrá jak hejno vopic a rozumí snad všemu. Takové to "Ťapi, pojď, jdeme nakoupit" a Ťapka vyrazí směrem sámoška (v rámci sídliště, žádná silnice na trase), usadí se před dveřma a čeká na paničku. To vše bez vodítka.... Nebo upozornění "Ťapi, nelez tam, jsou tam střepy". Umí vyhodnotit třeba i parkoviště a nevlítnout pod auto. Jenže Ťapka spí s paničkou v posteli a je s nimi pořád.:-)

EvaŽ 27.3.2009 12:29

Re: Bezvadné shrnutí aktivit

Proto si myslím, že na zkouškách mívají úspěchy ty "bláznivé ženské co s nimi spí pes v posteli". Ne vždy, protože pes není stroj, ale někdy se ten vztah projeví i v soutěži. V praxi vždy. Pes, zvyklý sledovat pána zareaguje na neznámou situaci lépe. Nevím jestli je to inteligence, asi taky. Ale určitě lepší souhra.

EvaŽ 27.3.2009 9:31

Re: Bezvadné shrnutí aktivit

No taky to je přesně co potřebujete. Honit buldoka na agility by byl atentát;-P. Kdežto kliďánko procházky, přetahovaná nebo SUMO (to mě dostalo;-D) je přesně ono. Vy psí jste řekli v diskusi víc, než jsem já nakousla.V

Alča 27.3.2009 8:44

Avizované OT:

NA CHYSTANÉ SETKÁNÍ ZVÍŘETNÍKŮ MÁTE JEŠTĚ MOŽNOST SE PŘIHLÁSIT!

ZATÍM NABÍZÍME VOLNÝ PĚTILŮŽKOVÝ POKOJ NA TURISTICKÉ UBYTOVNĚ.

Alča 27.3.2009 8:42

Velmi chválím

moc dobře a srozumitelně napsaný článek!:-)

YGA 27.3.2009 8:40

Jsem na tom jako předřečnice

- taky si říkám, jestli jsem pro Toyu neměla vymyslet nějaký sport - myslím, že by byla dobrá v agility nebo v lovu veverek (strašně ráda šplhá na plovyvrácené stromy - i když to jsem ji už zatrhla, protože jsem se bála, že spadne z pěti metrů a co pak). Aport ji nikdy nebral - klacek si najde a přinese, já jí ho parkárt hodím, ze začátku běží nadšeně, po třech hodech aby se neřeklo, ale klacek do mi nedonese, počká u něj, až sama příjdu a zase ho metnu - o tenisáky a jiné vhodné házecí hračky ani coby psí dítko nedbala.

Ale co máme doma Zikmunda, provozuje judo, karate a řeckořímský zápas v jednom. A miluje, když Terka doma trénuje florbal - to se řítí pro balonek a dokonce ho vrací hráčce 8-o8-o - možná, že potřebuje aport házet nějakým netradičním způsobem (třebas i při badmintonu krade košíčky, ale když s nimi nehrajeme, tak si jich ani nevšimne).

V každém případě je to moc hezký článek a budu se muset zamyslet nad tím, jak naše spolužití ozvláštnit.

Zdena 27.3.2009 8:35

Překážky NEBRAT!!

Naše čubizna a páníček chodili na cvičák a oběma se to moc líbilo. Strakatá slečna Bony se náramně vydováděla na překážkách a tak jsme jí v tom na procházkách podporovali - skok přes klády, vylezení na klády, na HOP skok nahoru a pak slézt a tak.

No a to se mi vymstilo: Čubizna poránu v neděli zbejskla kočku na poli a hnala se za ní ku vsi. Kočka hup na naskládaná prkna u zděného plotu a skok do zahrady. A čuba? No za ní! Bez problému - byvše cvičena - vyskotačila na ta naskládaná prkna a samozřejmě za kočkou HUP do cizí zahrady přes tu zeď. A já byla v pr..., protože čuba na zavřené cizí zahradě, neděle 7 ráno a co já s tím, že...;-O Móóc prima situace.

Ale jinak prada pravdoucí - pes se nesmí nudit.

YGA 27.3.2009 8:41

Re: Překážky NEBRAT!!

;-D;-D;-D - mohla jsi ta prkna přeházet do zahrady a slečna Bony by to pak zvládla i na druhou stranu - chichichi

Louk 27.3.2009 8:58

Re: Překážky NEBRAT!!

YGO, skvělej nápad ;-D. Nějak jsem teď nestíhala a až dodatečně jsem našla v tvém podání chudáka Mošeho, kterému chcípla kravka a blesk zapálil stodolu atd... R^;-D.

Zdena 27.3.2009 9:22

JO, to se to směje - teď.

Aneb cizí neštěstí vždycky poteší;-P Kdybyste mne viděly, jak opatrně jukám vrátkama a pak se plížím na cizí pozemek, abych si vzala SVÝHO blbýho neposlušnýho čokla... Muselo to vypadat k popukání.

 Naštěstí Bony ze svého výkonu byla taky tak překvapená, že na mne u těch vrátek čekala, abych si jí odvedla...

Xerxová 27.3.2009 9:22

Re: Překážky NEBRAT!!

Jak jsi záhadu zavřené zahrady vyřešila ?;-D Lezla jsi na cizí pozemek a přehazovala vlastní zvířátko přes zídku ?

Zdena 27.3.2009 10:21

Re: Překážky NEBRAT!!

Naštěstí měli vrátka na klíč v zámku zevnitř a já si otevřela.  A čuba byla ráda, že mne v tom cizímprostředí vidí - protože za tou zdí jsem jí zmizla z očí a pak obchézela několik baráků, abych se dostala k předním vratů.

Ale byla jsem připravena zvonit a hulákat tak dlouho, až někoho vzbudím a vnitřně smířená s tím, že rozespalému  člověku budu vysvětlovat, že má na zahradě mého psa, ;-Dtak ať mi ho fofrem kouká vrátit!!!

Emteska 27.3.2009 8:19

I já se stydím,

že se svojí dalmatinkou Ginou nemám žádný konkrétní výcvik, přitom je to plemeno, které si o to přímo říká, ale utěšuji se tím, že jsme s ní každý den minimálně hodinu a půl venku, kde si běhá navolno, jak chce. Aporty nenosíme, vždycky si nějaké najde sama, nejoblíbenější jsou hlavy z vinohradu(to jsou odřezané staré kmínky), výborně se s nimi háže a ještě líp přetahuje. A co takhle pet flašky, které lidi-čuňata nechávají válet všude, to je též oblíbená hračka. V létě jezdíme plavat do rybníka a aport z vody má naše psice asi nejraději ze všeho.  :-D Ale určitě tu rezervy jsou :-):-) 

Bubu 27.3.2009 8:17

ano ano ano

Znuděný pes je chudák a jsou s ním obvykle potíže. Recept na hodného a poslušného psa? Utahat ho. Jakkoli, čímkoli, ale utahat. Pokud někdo uváže labradora na řetěz k boudě, nemůže se divit, že zdrhne, kdykoli bude mít jen trošku příležitost. Ne že bychom byli vzorní, žádný kynologický sport neděláme, na cvičák nechodíme, ale zaměstnat se Bára musí, jinak prudí. Pokud se někdy vynechá nebo zkrátí procházka, musí se vymýšlet blbosti doma. Třeba posíláme tenisák Báře mezi packama a ona se děsně raduje, když ho chytne už pod sebou - krásně u toho tančí. Hrajeme na "ztracenou", někdy s hračkama někdy s kouskama sušeného masa. Naštěstí Bára je kliďas, takže to zvládáme i s mou lenorou. Mít doma bígla nebo nějakého ohaře (nebo třeba Ešuse), tak mě buď rupne v kouli a nebo budeme nešťastní oba.

EvaŽ 27.3.2009 9:28

Re: ano ano ano

Skvěle. Přesně tohle jsem chtěla popsat. Kdo si hraje nezlobíV;-D

Matylda 27.3.2009 7:56

Zní to skvěle

a zatím Borůvce hážeme tenisáky a hračky venku i doma a slečna nosí a nosí, konečně jsem ji přesědčila, že mi to má občas dát do ruky a ne si to položit na zem a koukat na mě. Chci s ní chodit na cvičák na základní poslušnost, ale limit je šest měsíců věku, takže ještě musíme kapku počkat a pak nám to i vyjde na lepší počasí. Agiliťácký klub na tom cvičišti má stop stav, ale uvidíme. Zatím slečnu baví ten aport:-)

Li 27.3.2009 7:53

Evo skvěle:-)

Nádherný článek a měl by ho číst každičký majitel pejska a především člověci, kteří se právě rozhodují pro prvního pejska ;-) Krásný "návod k použití" ;-D

Jakub S. 27.3.2009 8:33

Prostě podepisuju, takový přehledný přehled tohohle všeho - to není sranda!

A aji ta tam najednou je. Ach jo...no co s tím naděláme, pane diskdžokej?

Dede 27.3.2009 7:44

no asi mám trochu špatné svědomí,

že jsem vlastně nechala Nazgúly zvlčet. Ne milá Evo kvůli tvému fakt dobrému článku, to přišlo poté, co jsem napsala ten portrét plemene. Koukla jsem se na některé stránky, které lidé píší o svých choďácích, a zastyděla jsem se. Tolik práce a pracovních úspěchů! Těch zkoušek! A já tady jásám, když jdou se mnou Nazgúlové na vycházku do lesa a nezdrhnou...;-P Ano, moji psi se doma chovají slušně, dokázali v mých stopách sjezdit či přelítnout půl Evropy, nežerou lidi ani psy. Ale když jsem četla o možnostech, které jsem nevyužila, tak mi to bylo trochu líto. Samozřejmě je miluju a mám z nich radost, ale tak trochu ve mně hlodá, jestli ode mne dostali vše, co potřebovali nebo dostat mohli. :-)

EvaŽ 27.3.2009 9:53

Re: no asi mám trochu špatné svědomí,

Dede (i ostatní). Nechtěla jsem, aby někdo cítil výčitky svědomí. Spíš aby si uvědomil, že výcvik nemusí být cvičák a "sedni, lehni". Že se dá se psem hrát.

A hlavně. Jak tvoji Nazgúlové, tak psiska ostatních zvířetníku (Zvířetnic) dostávají to naprosto nejdůležitější. Lásku a společnost. To ostatní být může, ale nemusí. Dosyta vylítaní a "vyčuchaní" Nazgůlové, kteří za tebou prošli půl Evropy jsou bezpochyby šťastní psi. Totéž Betka, Toya a další a další "necvičící" které nestačím vyjmenovat. Oni nejsou necvičící. Beta je typická turistka (a občas hlídá ptactvo a loví paničku) a zábavy má dost. Nazgůlové jsou také turisti, doprovod na běžkách, ale i hlídači na procházce. A víš co je za zodpovědnou práci ti dělat stále společnost? Kolik myslíš, že toho ve skutečnosti udělá (naběhá, přinese) asistenční pes? Minimum, ale je ve službě pořád. Tak se nepodceňujte. Pokud o něco rozšíříte svůj repertoár, dobře. Ale pokud "jen" budete mít své psy za milované společníky, děláte pro ně víc, než kdyby byli jen nářadím třeba pro mistra světa. 

EvaŽ 27.3.2009 10:03

Re: no asi mám trochu špatné svědomí,

Milá Dede a ostatní, kteří máte pocit, že psům nedáváte dost. K tomu tenhle příspěvek neměl sloužit. Chtěla jsem jen ukázat, že výcvik nemusí být jen "sedni, lehni" na cvičáku, že se dají obohatit procházky. Když si z toho někdo něco vezme, dobře.

ALE!! Vy všichni dávate svým psům daleko víc. Dáváte jim lásku a společnost. To, že Nazgúlové za tebou prošli půl Evropy je strašně moc. I turistika je sport za zaměstnání psa (Xerxová u vás až vrcholový;-)). A každý z těch, kdo tu o psech píše pro ně neco dělá. Pes - společník je nejdůležitější a zodpovědná práce. A pes milovaný je spokojenější, než špičkový pracovní pes, pokud je ten sportovec brán jen jako pracovní náčiní pro ambice pána. Vztah se psem je základ. Cvičení je nástavba. Nezpochybňujte kvůli článku o zábavě se psem vaše základyV. Myslím, že není důvod.

EvaŽ 27.3.2009 10:12

Re: no asi mám trochu špatné svědomí,

Grrr, tak nejdřív mi to příspěvek zežralo a pak to tam hodilo oba... No vypadám jak cvok...;-D;-P. Ale aspoň si ještě neodporuju;-P

Xerxová 27.3.2009 6:40

hezký den

hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Evo - krásně popsané možnosti spokujených psů a spokojených páníků VV 

Já se trošku stydím, protože jsme se nikdy k "práci" s žádným psem nedokopala. I proto nechci měnit plemeno, neboť "normální" dogy (ne Kosatka) je klidná a "dekorativní" ;-D;-D. Nám je dobře v přírodě - když máme náladu - blbneme (to rozhodně žádným výcvikem není), když nemáme blbnoucí náladu - spokojeně bloumáme a pozorujeme, kde co lítá a kvete a běhá. Její temperament by určitě šel využít pro "práci", ale nějak jsem si zvykla, že mi občas plyšáci lítají na hlavou a že svůj velepelíšek stěhuje domem a chce se o něj přetahovat 8-o 

EvaŽ 27.3.2009 7:08

Re: hezký den

Ale i ta "hra" - přetahování aport plyšáků apod. je pro psa "práce". Jak jsem psala, nemusí člověk chodit na soutěže. A zrona u tebe nemám pocit, že by kosatka byla líný, nevychovaný a znuděný pes. Já nechci nikoho přemlouvat, aby se psem dělal soutěže. Každý na to nemá čas, trpělivost nebo i psa. Jen chci ukázat, že i na procházkách "rekreačně" lze psa zaměstnat. Nechtěla jsem mentorovat. Spíš dát pár námětů na nenáročnou činnost.

My jsme s Bekinou taky "nic nedělali". Ale občas jsme si hráli na honěnou (ona honila nějakou hračku v ruce nebo na provázku), přetahovanou, občas aportík (i když k retrívřímu aportu to mělo kilometry daleko). Prostě jen abychom měli kontakt. A to je věc, kterou dělá spousta lidí. A víc hlav víc vymyslí. Známá třeba háže psovi hračky v chodbě bytu.

A nemysli si, i když máme cvičicí sezónu, občas taky jen bloumáme venku a pozorujeme, holky si čmuchají. Nás spíš ony nutí, abychom s nimi něco dělali. Na známých místech se zastaví a tázavě hledí - "no tak, kde máš ten aport, ne? Jdeme na to!"

Xerxová 27.3.2009 7:29

Re: hezký den

já nemyslím na soutěže 8-o( to rozhodně u nás nehrozí)... a dobře rozumím tomu, co jsi napsala. Ale opravdu se stydím, že nedokážu sebe dokopat k nějaké pravidelnější práci s čokloušem. Tak jako vy občas necvičíte, tak že my dvě bychom si mohly občas něco zkusit :-) Prospělo by nám to oběma - ale panička je líííínáááá a nejhorší je, že jí to nevadí ;-D

Dneska dopoledne jsem doma - mám odpoledne dálkaře - a Kosatka, která když je sama doma nic neroztahá a asi klidně spinká...tak opět vraždí svůj pelech (120x80x10 cm). To je ukázka síly a bojové zručnosti... a všichni původně na pelíšku zaparkovaní plyšáci jsou předělány na střely s plochou drahou letu... některé pravda spíš s balistickou drahou. Řádí jak tajfun - jdu ji vyhnat ven

Rpuť 27.3.2009 6:33

Dobré ránko!

Ono je to všechno na rozhodnutí majitele - asi podle toho, co se psem chce nebo nechce dělat.

Tady sice šmourno, ale nic nepadá .... zatím...

Lucka 27.3.2009 0:57

OT - našel se pejsek!!!

Dnes nám přinesl pán do ordinace pejska, kterého 25.3. v noci našel v Praze na Vinohradské.. Je to dlouhosrstá béžová čivava-kluk, asi 1-2 roky starý, opečované zvířátko, bohužel bez  obojku a bez čipu. Pán ho zatím má u sebe. Pokud víte o někom, kdo podobného pejska postrádá, tak se mi ozvěte a já předám kontaktní informace!!!

Petra + Barry 27.3.2009 9:22

Re: OT - našel se pejsek!!!

Ahoj, jestli je to ještě aktuální, můžu to hodit na další fóra, ale potřebuji nějaký kontakt.

petrs01(zavináč)seznam.cz

Lucka 27.3.2009 14:13

Kontakt

Kontakt dávám k nám na kliniku, tam případnému majiteli dají číslo na nálezce: 274 773 637, 774 103 709