20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ZANINY CESTY: Ještě po okolí

V druhé půlce dubna by se bylo bývalo dalo už někam vyrazit, ale počasí moc výletové nebylo a navíc Frantu pozvali na první covidové očkování, o týden později mě taky, takže bylo vymalováno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Xerxová 12.5.2021 19:08

u nás pár kapek kolem 4 hodiny a jinak se nám všechny bouřky a lijavce vyhýbají.

A. Alimo 12.5.2021 15:54

Tady od časného rána (co v noci nevím) střídavě prší a leje. Teď leje. Včera jsem vrazila na záhon rajčata a bylinky, co mi vymrzly - tymián a rozmarýn, jo a libeček. Mám obavu, že z toho bude rýže;-D

Hnízdící labutě vídáme pravidelně na rybníku pod Mariánskou Týnicí při jízdě do Kralovic. Asi před 2 lety jsme stáli při cestě zpět cca 20 minut na silnici, za námi kolona, před námi kolona a mezi tím labuť , 4 labuťátka a labuťák. Kam šli netuším, protože přes silnici bylo řepkový pole. Pak se otočili a šli zpět. A vloni jsme je viděli pochodovat v řadě na codníku kolem domů na kraji Kralovic. Ale asi se vrátili v pořádku, protože už jsem letos viděla labuť na hnízdě.

T. Zana 12.5.2021 16:00

To jsou adrenalinové labutě ;-D.

Tady zatím pršelo jen dvakrát, sice dost, ale furt tak nějak normálně. No, zalévají se ti rostlinky, zalévají :-P.

Z. Janaba 12.5.2021 14:48

Podle fotek jsi se prošla rájem. Na Prahu botanickou se také musím jednou podívat. V poslední době Praha nebyla a předtím se s natrženou achilovkou moc chodit nedalo! Tak jsem si radši náhodně vybrala tramvaj, dojela na konečnou, probelhala se, většinou sídlištěm a zase zpátky. Jednou jsem místo do tramvaje vlítla do autobusu a ocitla jsem se u zámku ve Zbraslavi. I když jsem teď už zašitá, tyhle výlety ‘nevím kam jedu’, si asi ještě zopakuji.

No, je mi jasné, že ty bys to s modrými botkami absolvovala pěšmo.:-)

T. Zana 12.5.2021 15:14

No jo, poslední doba nepřeje výletům malým ani velkým :-/. Tak snad příště ti to vyjde nějak šikovně (třeba autobusem do Bohnic, to je sídliště jak hrom, a je tam botanická zahrada ;-)).

Základ je být schopná chodit R^.

A. Bytová 12.5.2021 13:36

Zajímavé časy.., hm. Zano, ty lovíš beze zbraní naprosto neohroženě a s nasazením života. Ale zase teď víme, že to žlutý je tařice. ;-D

T. Zana 12.5.2021 15:11

Jasně, tařice, o tom panuje shoda ;-).

A. Lex 12.5.2021 13:17

:-) Zano, tak diskuse sama se sebou, proč raději nesedím někde na lavičce a proč se sápu do takového šíleného krpálu, tak ty důvěrně znám. Jinak fotky jako vždy krásné a hodně vypovídající o konkrétní situaci. Díky.

T. Zana 12.5.2021 13:28

Mí Brňané mi rozumějí ;-). Alex. přeju ti co nejdřív zase nějaké drápání do kopce V!!

Z. Jenny 12.5.2021 9:54

Zano,Zano, všechno bezva ale s těmi prvovýstupy si fakt něco vykoleduješ, takže buď opatrnější ,i když zase ty fotky a popisy lačně probírám a kochám se. R^V Taky to žluté kvítko typuji na nějakou tařici. Labuť hnízdící jsem kdysi nafotila v parku ve Francii,jedna seděla a druhá hlídkovala kolem. Sojka je parádní! Díky za stezky nevídané, no a já se budu dál těšit třeba na další botanickou. :-)

T. Zana 12.5.2021 10:59

Jenny, na další botanickou už sbírám fotky :-). Včera jsem byla kontrolovat pivoňky - ty velké dřevité byly rozkvetlé zatím dvě, těch speciálních s huňatými listy a těch s jednoduchým květenstvím bylo taky jen pár - snad po dvou. Ale ono to přijde ;-D.

Z. Jajka 12.5.2021 15:20

Co se týče pivoněk v Botanické, velmi by mě zajímalo, jestli tam mají takovou, jako já momentálně v obrkvětináči. Totiž plnokvětou sytě růžovou s obrovskými voňavými květy, přes 20 cm v průměru. Po poradě v Botanické, kdy to mám udělat, jsem ji předloni v září jako zřejmě stoletou na smíchovské zahradě vykopala... Stále ještě žije ve velikém květináči, má asi 7 poupat a minimálně 3 rozkvetou.

Kdyby neměli, tak mám ještě jednu menší, mohli by ji dostat... :-)

T. Zana 12.5.2021 15:57

A to jsi byla na poradě Na Slupi nebo u nás?

Z. Jajka 12.5.2021 16:51

Psala jsem dotaz mailem do Troje, jméno někde mám, kurátor přes trvalky.

T. Zana 12.5.2021 18:09

Tady by měli být docela odborníci, mají sbírku obrovskou. Tak když se nehlásili, asi mají vlastní :-).

Z. Lika 12.5.2021 9:42

Zano, jsi prostě sportovkyně. A lovkyně beze zbraní - asi taky pamatuješ? Podobné horolezecké krpály jsou dobré na ověření funkčnosti srdce ;-D Jo a tařice a tařičky měl moc rád K. Čapek. A soudím, že pod tařicí na fotce je níž mochna husí. Měly by být plné včel.

Krásná procházka, děkuji :-)

T. Zana 12.5.2021 11:02

Jasně že pamatuju - Lovy beze zbraní jsme měli coby knihu se spoustou fotek, tu jsem měla moc ráda. Pak myslím byl i nějaký takový pořad v televizi, ten jsem moc ráda neměla, protože naši mě honili, abych se dívala, a já si chtěla číst ;-).

Z. Yga 12.5.2021 11:32

Jo, pořad v televizi s Jaromírem Tomečkem...

Z. Matylda 12.5.2021 8:15

Tohle bych na Prahu netipovala :-) A vida, jo.

T. Zana 12.5.2021 8:26

Když je nouze, tak i v Praze přírodu najdeš ;-D.

Z. Yga 12.5.2021 8:09

Sprostě závidím botanickou sojku - takhle zblízka se psy se k ní nikdy nedostanu. A hnízdící labuť jsem též ještě neviděla, a to jich na rybnících hnízdí hned několik - za to malinká labuťátka jsem potkávala často.

Jinak je vidět, že Praha má každému co nabídnout - krásné vycházky "pět minut za městem" :-)

T. Zana 12.5.2021 8:25

Ta sojka měla zjevně plnou hlavu hnízdění, vůbec si mne nevšímala ;-D.

Labuť je bohužel mizerná fotka, ale stejně z ní mám radost. Taky jsem to ještě neviděla.

A. Lex 12.5.2021 13:24

Hnízdit labuť jsem také neviděla. Zato když jsme cosi měřili na nádržích pod Pálavou a já se sunula s tyčemi a v rybářkách podél rákosí, tak na mne, kde se vzal tu se vzal, vystartoval taťka labuťák. Je s podivem jakou rychlost jsem i v těch rybářkách vyvinula, abych byla rychle pryč. Takže tam někde určitě seděla v hnízdě labuť!

T. Zana 12.5.2021 13:29

S naštvanou labutí / labuťákem není žádná legrace :-P...

Z. Lika 12.5.2021 13:46

Přidám sem odkaz na video mého oblíbeného záchranářského kanálu. Záchranář Simon dostal nakládačku od rozzuřeného labuťáka, který usoudil, že mu Simon přišel labuťátko ukrást a né vysvobodit:

https://www.youtube.com/watch?v=dxd53ykmTvc

Je to ještě mírná nakládačka, žádné zlomeniny ;-D

T. Zana 12.5.2021 15:20

Chudinka malý šedivý labuťátko :-). A taťka fakt drsoň ;-D.

Z. Xerxová 12.5.2021 6:25

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

A pak že Praha nemá krásný katastr na výletění... Věřím, že na stezníčku ve skalách davy nebyly, i když bylo hezky a nebylo to v šest ráno ;-) Krásné fotky jako vždy od tebe

Z. Xerxová 12.5.2021 6:32

ještě k té žluté květeně - spíš je to tařice skalní. Tařice horská (správně tařinka horská je podstatně vzácnější). Ale poznat se to z té tvé fotky moc nedá - botanik by z ní radost neměl ;-)

T. Zana 12.5.2021 6:43

Já si tou kytičkou nijak moc jistá nejsem. Strávila jsem chvíli nad obrázky a zdálo se mi, že se víc podobá té horské, ale ty jsi určitě lepší botanik než já.

Každopádně z ní mám radost. Vždycky na jaře jí vidím jako žluté fleky vysoko na skalách, letos poprvé jsem ji měla na dosah :-).

Z. Xerxová 12.5.2021 7:18

prostě tařice. Je fakt, že ta skalní bývá jásavější žlutá.