1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

POVÍDKA: Poutník

Ta cesta dnes nemá konce. Sucho, sucho a zase sucho! Ani keříček, trávy maličko. S tou vodou jsem to vážně podcenil. Říkali, že je to kousek...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MaRi 31.5.2008 18:56

Re: Souček, Barunka, Kája Mařík, Dick Francis paní Agatha - no co je na tom zavrženíhodného?

vůbec nic - chtěla jsem jen Evě ukázat, že jsou tady člověci, kteří neberou do pacek jen takzvaně "hodnotnou" literaturu, jako filosofická pojednání a tak.

Jakub S. 31.5.2008 18:26

No jasně!

Pro ostatní: když někomu z domu/práce/přátelského okruhu/rodiny něco malého přeložím a on se ptá, co je dlužný, nebo i když se neptá, říkám automaticky: vidím to jako pivo. Nebo jako kafe. A já už jsem zapomněl, přirozeně - a najedou na srazu mně tahle neodolatelná ženská strčí rovnou před oči flaškovou plzeň, já se úplně leknu, a že Stačí to takhle?! Madre de Díos, to sou lidi. To by jeden nevěřil. Na to musí byt dva, jak říkával můj nejlepší dědeček -

Tak, a inspirovala jsi mě. A já se vydám k řece do pizzérie U čápa a tam si dám na zahrádce jejich novinku - hoegaarden s mátou, limonkama, ledem a cukrem. Rozhodli se to dělat a la mojito, no. Je to úúžasné. Já jsem jim to jako do určité míry znalec vlámských piv pochválil. A vůbec - dáte-li si kdekoliv jakýkoliv hoegaarden, musí v tom být pár plátků limonek nebo citronu. Radši se na to předem zeptejte, vědí-li to. MMCh - všude ve Zlíně jsem je musel učit výslovnost - to je otřesné, tady nikdo neumí ani základy vlámštiny!! Tedy  h u c h á r d e n.

MaRi 31.5.2008 18:35

Re: No jasně!

ta neznalost je alarmující ........ :-P ..........  Tedy mám na mysli svoji neznalost, pokud jde o nápoje. My, co jsme ustrnuli na čaji, kávě a vodě, nemáme vůbec představu, co je to to huchá... Co to je?

Jakub S. 31.5.2008 18:45

Hoegaarden

Hoegaarden je městečko a piovár ve Flandrech. A v jednom baru v Remeši jsem kdysi uzmul vzácnost do své sbírky pivních tácků:  s é r i i  t ř í  tácků, vysvětlujících podrobně krok za krokem, jak se to má vyslovovat. Jenom pro ty, kdo znají frantíky: jenom pokus o vyslovení něčeho takového, h a hned na to ch - by způsobila poblití ubrusu. A můžou klidně, jako jeden, co byl za mnou kdysi v Tech. muzeu a byl od belg. hranic, hrdě říkat: Chez nous en Flandres - ! - U nás ve Flandrech. -Nevyslovil...

MaRi 31.5.2008 18:49

Re: Hoegaarden

a) to nepatrné slovíčko piovár mě přeneslo do dětství, to už neslyšet

b) jaké to může být - oslazené pivo s mátou?8-o?

Jakub S. 31.5.2008 18:55

Re: Re: Hoegaarden

Vynikajíci. Musí se to umět - jako mojito, když si je v klidu a pečlivě na chatě večer připravím sám. Pro klasické pivaře, co prostě musí mít denně pět plzní či kozla, to ovšem  není - je to ajnfach něco jiného. Ne-pivo. Un autre pivo. A pisl anderes pívo. Another way of pchivo. Štó to sovsjém drugóje.

Judith Saebel 31.5.2008 19:04

Re: Hoegaarden

Jakube, tahle stránka se Ti tedy zajisté bude líbit.

Zdena b.p. 31.5.2008 21:22

Re: Re: Hoegaarden

Nejsem sice Jakub, ale to je legrační webík. Já si vzpomínám, že coby hrdá a bl/bá jsem do 1990 nebyla jinde, než v Maďarsku, NDR a Polsku. V tom roce otevřených hranic jsem byla pozvána na celý týden do Berlína na polnohospodářský veletrh "Zelený týden"(jak se to německy řekne, to vím, ale asi bych nasekala chyby při psaní. Leta byl ten veletrh pojatý, jako výskladní skříň západu, ale jen 2 věci se mnou opravdu zamávaly.Ten rok byl ve znamení koní. Tažných. Nádhera. Ale trhy byly v mnoha pavilonech a bylo tam všechno. To víte, že za 6 dnů jsem byla všude a nejmíň 2x. Tak ty 2 nejsilnější zážitky. Hlavní pavilon byl oválný a dostatečně veliký, aby se tam mohlo projíždět dvanáctispřeží a 3 šestispřeží mu dělaly doprovod. A ta střecha byla vlastně samonosná. Tak jsem si sedla a hodiny čučela na tu skvostnou střechu. A další vánoce jsem měla, když jsem přišla do pavilonu, kde měly stánky pivovary a byl tam taky stánek z Keni a měli malinové pivo. Tam jsem slyšela opravdu prvně o ovocných pivech. ;-DTak mi tam pořád zněla v hlavě písnička ....na vepřovou, ananasovou šťávu, to bych snad nepřežil... ;-PNo prostě jouda z  Čech, no.

Jakub S. 1.6.2008 0:41

Hoegaarden

No to je naprostá nádhera! A tácky, co sem vám říkal? A těch kytátů - na těch se budu doučovat vlámštinu, a někdy vám je hodím k dobru. To celé prostuduju! Díky!

WWW 31.5.2008 9:30

Mila Dede

Cetl jsem jen v rychlosti, chvilku si lamal hlavu ( ale opravdu jen chvilinku, kdyby to bylo obzvlaste blbe ) a napadl me jen ten malovanej dzbanek z krumlovskeho zamku.

Vcera se mi libil clanek o potkankovi, co se pekne vykadil na podlozku pro mys. Naklepal jsem povidani o soudruhu Bajzikovi, co sel na inspexi novych zachodlku v nasi  fabrice.Kdyz jsem ho odeslal, pc oznamil, ze jsem odpojen.Tak ho naklepu v poledne a s dovolenim bych ho Dede prilipnul pod tvuj pekny clanek. Ted jedeme na trh.

Kontrolni otazka na dnesni den : J.V. Stalin byl nejen diktator, ale mel take momenty, kdy byl neobycejne slechetny, ano humanni; Osvetliuje to pekne tato prihoda. Stalin sedel v parku na lavicce peclive strezen ochrankou, ktera kazdy den byla jina a ta predesla byla poslana slouzit na Sibir. Tu sel kolem pionyr Serjozka." Dobry den soudruhu Staline", rekl pionyr Serjozka. Stalin se usmal a odpovedel : "dobry den pionyre Serjozko "

V cem se projevila neobycejna slechetnost soudruha Stalina ?!

p.s. v Savojsku zatazeno !

veram 31.5.2008 10:02

Re: Mila Dede

že neposlal Serjožku a ochranku na Sibiř?

Dedé,co mám dodat ke članku? jen VVVVVV

Gratuluju všem Kamilám a všem oslavujícím cokoli.Dnes je na APODu krásná astronomická abstrakce .

WWW 31.5.2008 14:18

Re: Re: Mila Dede

Tva odpoved mila veram je tak blizko presne, ze ti ji uznavam za spravnou.

Presne zneni, "slechetnost a humannost Stalina se projevila v tom, ze nechal pionyra Serjozku jit dal , mohl ho totiz klidne nechat  na miste  zastrelit".

Jakub S. 31.5.2008 12:50

Že se na něho předtím, než pokynul ochrance, pěkně usmál

a daroval mu pár soudružských slov, kterýma se pak po (krátký) zbytek života na Kolymě stále chlubil.

baty 31.5.2008 14:27

Re: Že se na něho předtím, než pokynul ochrance, pěkně usmál

;-P

Xerxová 31.5.2008 7:52

dík za další povídkové ráno

přeji krásný den všem Zvířetníkům a zvířátkům V

Tady už zase je vedro - a já raději mokro déšť a chládek.... ;-) prosím, nekamenovat, já už lepší nebudu;-D

radanova 31.5.2008 12:13

Re: dík za další povídkové ráno

to jou ty liberecký kořeny, já taky vedro nerada

Dede 31.5.2008 13:16

Re: dík za další povídkové ráno

Děvčata, já vás chápu! Tady máme taky 25 stupňů a řeknu vám, odvykla jsem! :-P Ono je to vůbec takové začarované, je tu velmi dlouhá perioda krásného slunného počasí, naposledy pršelo tuším minulou neděli! V Norsku! ;-D Předtím ale bylo taky dost dlouho sucho, takže tady poprvé vidím, jak lidi kropí zahrádky, trávníky a sedláci zavlažují pole. Potok, co k němu chodíme s Nazgúly už neteče 8-o - hráz drží vodu v jezeře a v potoce zbyly jen tůně :-/. A podle předpovědi to vydrží určitě do příštího úterý. Ale vsadím se, že potom začně potopa, jelikož máme naplánovaný čtyřdenní výlet na sever k fjordům!  

Hana W 31.5.2008 13:35

Re: Re: dík za další povídkové ráno

Mila Dede, mela bys me brat na dovolene s sebou;-D;-D. Ja kamkoliv vyrazim, tak pocasi se stane kdyz ne primo idealnim, tak aspon slusnym.

baty 31.5.2008 14:31

Re: Re: dík za další povídkové ráno

a úžasně sugestivně se Ti to vedro dostalo do dnešní hezké povídky. Kde těch deset stupňů je, kam se poděly, vrátěj se zase až na podzim, achjo!

Matylda 31.5.2008 6:55

Milá Dede,

opět tleskám. Je to tak úžasně lidské povídání... Občas mi připadá, že to oficiální podání je suché a nepoživatelné, že by potřebovalo polidštit. Polidštěné znám jenom jedno- Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti. Odjíždím na chalupu a tak jsi mě navnadila, že si to vezmu s sebou.

Vave 31.5.2008 6:53

Nečtu, nestíhám

jen zdravím a hlásám, že v Praze je slunečno a že jedu pro Tádoš. VV

Přeju všem krásný den, krásný víkend! VVVVVVBudu se vyskytovat minimálně, jak mi okolnosti (Tádoš) dovolí! ;-):-)VV

Jakub S. 31.5.2008 12:51

Tádoš je krásná okolnost, Vave!

Myš 31.5.2008 6:37

Dobré ráno

Milá Dede, moc krásné povídání, napadá mě spousta myšlenek, které bych řekla a nakonec pokaždé zjistím, že to není třeba, všechno bylo řečeno a moc krásně. Děkuju VV.

Všem přeju krásný denVV!

evva 31.5.2008 6:18

milá Dede,

moc děkuju za dnešní článek s krásným moudrým koncem.V.