8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Jak jsme zrušili bazén

Na zdejším horkém Jihu není bazén u domu žádný extra luxus. I v naší čtvrti je jich také hodně. Při výběru domu jsme o bazénu neuvažovali, ale byl vítaným bonusem...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Matyášová 19.7.2018 6:38

až mi zatrnulo,chudák Rusty...

ale dobře to dopadlo...Maričko,na co bazén, stačí se ospršit nebo si domů pořídit vířivku.....méně starostí,méně údržby....

M. Crossette 19.7.2018 18:43

Re: až mi zatrnulo,chudák Rusty...

Šárko, dovedeš si jistě představit, jak jsem byla ráda, že se Rusty neutopila. On je jí kus, takže spadnout tam "po hlavě", nevím, nevím, jestli by ten svůj hustý, nacucaný a tudíž těžký kožich dokázala dostat ven.

A bazén! No marná sláva, ve zdejším podnebí se užil, ale nemá cenu plakat na rozlitým mlékem (jak říkají Am.). Ale máš pravdu, že na opláchnutí potu a celkové osvěžení těla stačí "domácí voda". Už si na to zvykáme :)

Z. Vave 19.7.2018 0:18

Milá Maričko,

patřím k těm, kdo album shlédli s předstihem. Bazénu je ve vašem klimatu rozhodně škoda, ale jeho čas už skončil z více důvodů, takže se nedá nic dělat.

Napadlo mě, že by možná nebyla špatná zahradní sprcha. Já bych ji měla ráda, ale je to u nás komplikované s vodou. I když věřím, že se jí jednou dočkám.

Chudák Rusty, musela se hodně polekat, naštěstí to dobře dopadlo.

M. Crossette 19.7.2018 1:55

Re: Milá Maričko,

Vave, my máme na hadici napojené roztřikovadlo (či jak se tomu říká)na různá nastavení. A v létě je i ve stočené hadici teplá voda (někdy až moc). Takže si jí osprejuji zapocené nohy, ruce i obličej. Lepší, než nic a zmožené tělo si pak dojdu uvolnit těch pár kroků do domu do vany.

Z. Matylda 18.7.2018 22:22

Maričko,

taky mám alergii na chlór. Proto nemáme bazén, ale jezírko. Čištění je jen mechanické, voda sice průzračná, že vidíš všechno na dně,ale je to "rybník". Nikdy nebude tak moc křišťálově čistá, ale kupodivu mi to kůži nežere, na rozdíl od chloru, po kterém vždycky vypadám jako šupinatý had.

M. Crossette 19.7.2018 1:47

Re: Maričko,

Matyldo, tak to lituji a soucítím. Já když koupání přeženu, tak mám pak po těle podlité fleky, které svědí skoro jako svědila alergie na poison ivy. Naštěstí většinou po dvou třech dnech splasknou. Tak si užívej vašeho jezírka, ono na schlazení určitě stačí.

T. Zana 18.7.2018 20:04

Maričko

Myslím, že obdivuji, jak dlouho vám bazén vydržel. Je vidět, že jste se o něj vzorně starali.

Je to škoda, že už si nezaplavete, ale ta alergie by se ti asi spíš zhoršovala.

Nějaké řešení se určitě vyloupne. A kytičky tam budou krásné.

M. Crossette 18.7.2018 20:27

Re: Maričko

Zano, nevím, kde se ta alergie vzala, asi jsem do ní "zestárla". Roky jsem se mohla koupat jak dlouho jsem chtěla a kolikrát jsem chtěla, nic. Myslím, že za to můžou prášky. Beru teď na cholesterol a na tlak, oba sice slabé, ale asi stačí na to, abych reagovala na chlorovou vodu. Jinak nevím, manžel bere prášků víc a chlór ve vodě mu nevadí. A nevadil ani žábě, která se kdysi roky chodila do bazénu koupat :))

Š. Matyášová 19.7.2018 6:42

Re: Maričko

Maričko, alergie přicházejí a odcházejí..jako alergik jsme se natrápila dost...do bazénů nelezu, chlor mi nedělal dobře nikdy...spíš mi vadilo ho dýchat, ale po osprchování jsme se musela celá natřít zklidňujícím mlékem, abych se neudrbala, a já se tak nerada něčím patlu...takže to bylo za trest, mořská voda ani rybniční,mi tohle nikdy nedělaly....věřím, že na místě bazénu budeš mít krásnou květenu.....

M. Crossette 19.7.2018 18:48

Re: Maričko

Někde jsem kdysi četla, že každých 8 let se všechny lidské buňky v těle přemění. Nevím, jestli je to Pravda, ale asi na tom něco bude, protože mám najednou mnohem citlivější kůži, než jsem měla drive. A zrovna na ten chlór mě to mrzí (tedy mrzelo. Do veřejného bazénu jsem stejně naposledy vlezla myslím v r. 89 (ve zdejším motelu, než jsme koupili dům).

Z. Hanča 18.7.2018 18:15

Jejda, Maričko,

škoda toho vašeho krásného bazénu! Moc hezky se vyjímal v zahradě lemovaný stříškou z keřů. Ale měl odslouženo, jestli byl postaven před čtyřiceti lety. Nepochybuji o tom, že se ti podaří vytvořit zase úplně jiný, ale určitě půvabný kousek zahrady, kde bude i záhon i třeba menší bazenék nebo vířivka. A víš co mě na fotkách upoutalo (krom koček zírajících na "bobcat", ty jsou naprosto bez konkurence!)? Jak vzorně po ukončené práci firma uklidila! Klobouk dolů ! Jo a díkybohu, že Rusty její průzkumničení stálo jen zabahněný kožíšek!

M. Crossette 18.7.2018 20:23

Re: Jejda, Maričko,

Ano Hančo, tys jediná Zvířetnice, která bazén viděla :) Mohli jsme to místo třeba celé zakrýt stejnými kamenými deskami co jsou kolem. Ale my další "plácek" nepotřebujeme, máme různých sedacích zákoutí - slunných i stinných" na zahradě dost. Tohle nám přišlo nejlepší řešení a líbí se nám to. A kočkám tady :)

Ano, zdejší pracanti po sobě vždy skvěle uklidí. Uklízeli když nám dávali na oba domy nové střechy (měli kolem domu natažené plachty, kam padal odpad a hřebíky), stejně jako když káceli borovice (na fotce č.24 je vidět, co tam teď je). Asi je to pro ně u všech manuálních praci povinnost, nechat po sobě čisto.

Z. Jenny 18.7.2018 16:08

Milá Maričko,

ta plocha po bazénu se mi zdá malá proti tomu jak vypadala s vodou.

Byl krásný avšak chápu tě, je s tím jenom oštara a léta přibývají, náklady rostou,budu se těšit na fotky s květinovou loučkou a kočičíma ušima v ní. :-) Já teda , kdybych měla natírat bazén tak skončím dole uprostřed a bílý flek pod sebou natírám zavěšená hore nohama na jeřábu " a je to". :-)

Na osvěžení stačí i malé krásné necky, taky se z nich lépe vystupuje a na odtečení stačí vytáhnout špunt.:-)

M. Crossette 18.7.2018 20:11

Re: Milá Maričko,

Jenny s výhodou necek se ti to moc povedlo :))

No on se tenhle ledvinkový tvar moc špatně fotí, aby odpovídal velikostí a nevypadal jako "loužička". Když byl prázdný, sama jsem si vždy uvědomila, jak je vlastně velký a hlavně hluboký (a já to musím vymalovat). Teď si honem nevzpomenu na délku a šířku, ale udělala jsem v něm 9 řádně dlouhých temp. Od schůdků se svažoval až do 2m hloubky. K zasypání bylo potřeba těch 9 náklaďáků hlíny.

Z. Nelina 18.7.2018 15:02

Maričko,

naskočily mně fotky z doby, kdy jsi psala články na Dumku a tam se vyskytovalo dost záběrů s kočičkou u bazénu s krásnou vegetací kolem. Kouzelné podívání.

V mém těsném sousedství si vybudovali dost velký bazén na dvougráži. VIDÍM

Z. Nelina 18.7.2018 15:21

Re: Maričko,

I přešla kočka klávesnici a bystře odeslala nedopsané.

Vidím co odborníků se tu před sezónou vystřídá, tam něco teče, nefunguje odsávání, protiproud, atd., stále chodí s vodním luxem, je mezi zahradami, vedra už tu byla delší dobu velká, koupali se přesně 3x. To je rentabilita?

Podotýkám, že je nesleduji, ale mám to téměř před okny a když pustí protiproud, klepe se mně barák, přístroj je namontovaný na společné stěně. Ale jsou in.

Vaše důvody pro rozhodnutí byly reálné.

Z. Lika 18.7.2018 16:09

Re: Maričko,

Hučící přístroj na společné stěně by mě spolehlivě přivedl do blázince, nepřeháním. Doufám, že neběží spoustu hodin nebo třeba v noci. Třeba mají bazén na posedávání? To je vidět, že nejsou děti v rodině, ty by byly ve vodě naložené pořád.

M. Crossette 18.7.2018 20:05

Re: Maričko,

Liko, v horku se tu doporučuje mít filtraci bazénu puštěnou nejméně 8 hod., někdo ho má zapnutý 24/7. My ho zapínali kolem 8 ráno a vypínali tak ve 4 odp. V zimě běžel jen asi 3 hod., kdy na vodu nejvíce padalo slunce. Čerpadlo bylo dost v koutě, tedy daleko od sousedů. Ale přesto jsme nechtěli aby motor rušil, takže když začal rachotit, než jsme ho vyměnili, různě jsme ho podkládaly aby byl tichý. Ale přesto i nový motor mírně hučí a já mít něco takového "na doslech", tak bych to asi také nevydržela.

M. Crossette 18.7.2018 19:56

Re: Maričko,

Nelino, bazén nás těšil, užli jsme si ho a všechny kočky a Trixie z něho pily. Já si teď uvědomila, že mi bude chybět i ten rychlý zdroj vody na výměnu vody v ptačích pítkách, nebo cachtadlo v želvím výběhu. Dříve jsem se prostě s konví sehla a nabrala vodu klikrát jsem potřebovala. Teď musím konev naplnit hadicí, protože dešťová v sudu je většinou špinavá, jak si v ní běžně oplachuji zapatlané ruce.

No já chápu, že mít bazén je asi "in". A když je zrovna horké léto, touha mít "koupání u domu" je velice lákavá a když je na to místo a peníze, řeknou si proč ne. V tu chvili lidem nedojde, jak krátká je vaše koupací doba v porovnání s výdajem jaký udržování bazénu je. Boháči a hotely na údržbu mají služby, takže oni si ho jen užívají. Ti ostatní si tu koupel v krásné vodě musí "odpracovat". Sama si tu údržbu uvědomuji až teprve teď, po vlastních zkušenostech.

Z. Yga 18.7.2018 13:06

Milá Maričko,

Takže ne ruplá vana, ale přívodní trubky. Je mi líto, že si už nezaplavete (navíc si myslím, že bazén docela osvěžoval vzduch), ale důvody, proč bylo nutné ho zrušit, chápu.

I v našich krajích s příchodem středomořského počasí (ovšem bez moře) hodně lidí má na zahradě bazén, ale většinou jen ty nadzemní - na ochlazení, ne na plavání. My jsme taky takový jeden koupili zároveň s domem, ale okamžitě ho poslali dál - protože je nám jasné, že ta práce kolem něj je stokrát větší než jeho využití. A to toho tolik nepotřeboval jako ten váš velký.

M. Crossette 18.7.2018 19:42

Re: Milá Maričko,

YGO, díky za komentáře. A zcela chápu, že jsme bazén "poslali dál". My jsme první asi dva roky na zimu bazén vypnuli, protože jsme si říkali, že studená voda tak rychle nezezelená a nemá cenu kupovat chemii. Pravda, ne tak rychle jako v horku, ale přeci jen zezelená(slunce má silu). Zelené povlaky se nejprve udělaly na stěnách a postupně jsme měli ten "močál"co je na fotkách. Koukat na to během neplavacích měsíců se nám nelíbilo, takže pak už zůstal funkční celoročně, byl sice hezky modrý ale práce navíc. A to je u nás přeci jen koupací sezóna delší a plavali jsme denně.

O. Joklová 18.7.2018 11:34

milá Maričko

také jsem už viděla fotky na rajčeti, i jsme si tam v komentářích některé věci už vyjasnily

bazénu by mi bylo velice líto, byl krásný, ale vaše důvody chápu - páni, postavili ho před jednačtyřiceti lety!!!!! to měl asi opravdu více než odslouženo a je mi jasné, že údržba a vše kolem stojí nemalé úsilí, čas a konečně i peníze

jsem docela zvědavá, jakou oázu tam na tom zasypaném prostranství vybuduješ/vypěstuješ

k moři je to super, ale přece jen asi ne na každý den (nevím jak to máte daleko), asi bych o tom menším nafukovacím bazénu docela uvažovala :-)))))))))

každopádně skvělá, dokonalá fotoreportáž (chudák Rusty!) a nejlepší je ta fotka s kočkama jak zírají na rysa :-DDDDD

M. Crossette 18.7.2018 19:34

Re: milá Maričko

Bedo, ještě jednou děkuji za komentáře u fotek. Kytičkám "na bazénu" se daří, většina trsů verbena zase krásně žlutě rozkvetla a některé se dokonce začínají košatit. Takže doufám v ten brzký "žlutý kobereček". A kromě koček tam lezou veverky, které hraboší pod tou posekanou trávou a teď navíc na těmi kvítky poletují krásní velcí otakárci a žluťásci.

K moři to máme dvě hod. jízdy, takže určitě tam nebudeme jezdit každý víkend, ale třeba přeci jen častěji, než dosud. Voda teplá na koupání tam bývá ještě v říjnu.

D. Ruščáková 18.7.2018 10:41

Maričko

fotky jsem viděla už dřív, takže jsem o vašem bahnitém martýriu věděla, brr. Udělali jste rozumnou věc, na smočení existují méně náročné a menší bazény. A to natírání - jsi dobrá, to musela být dost hrozná práce, v horku a ta barva musí být dusivá, epoxy nijak nevoní.

A Rusty! Kočka jedna zvědavá, měl kliku, že se vyškrábala zpátky. kožich nasáklý bahnem musel být pěkně těžký.

Jo a ta fotka, jak kočky koukají na bagrůček (s rysí hlavou - bobcat:)) se opravdu povedla:))

M. Crossette 18.7.2018 19:00

Re: Maričko

Dede, ten bahnitý binec se protáhl bohužel kvůli smůle na počasí, ale museli jsme týden různě obcházet tu špínu a Trixie jsem před večerním příchodem do domu řádně otírala packy. Ale všichni co tu pracovali byli moc fajn a zanechali po sobě čisto, jak jen to šlo.

Také se mi fotka koček u traktůrku líbí, jsem ráda, že jsem u toho zrovna byla. Když pak byl bazén zasypaný, kočky i Trixie na to první den koukaly dost překvapeně. neodvažovaly se na "to" stoupnout. Trixie byla legrační, jak se u okraje k hlíně sklonila a divila se, kam zmizela voda k pití. Kočky teď už po zasypaném bazénu klidně chodí, Trixie na nějještě ani jednou nevstoupila, nevím proč.

Z. Maya 18.7.2018 9:21

Měli jsme nadzemní bazén asi 10 let a zrušili jsme ho asi před 3 roky právě z důvodu časový náročnosti. Jako je to fakt super věc v tropických vedrech, ale člověk okolo toho neustále skáče, aby se voda nezkazila. Ale teď jsou v kurzu ty masážní vířivky, jsou levný, místo nezaberou a pokud navíc má člověk zdroj vody na výměnu, tak i bezpracný. Celkem o ní uvažuju.

M. Crossette 18.7.2018 19:26

Re:

Maw, jestli mohu radit, než si pořídíte masážní vířivku (zde pod názvem "Jacuzzi", někdy též "Hot tub")prober to s někým, kdo ji má a opravdu používá. Měli jsme tu přátele, kteří si ji pořídili a pozvali nás si ji vyzkoušet. Bylo to v únoru, zrovna bylo pár stupňů pod nulou. Voda "viřila", měla +40 a vířika měla sedátka pro 4. Seděli jsme pod hvězdným nebem, popíjeli a bylo to děsně fajn. Když jsem byla už moc rozpařená a promasírovaná, vlezla jsem a bez otužení rovnou vlezla do jejich velkého bazénu. Prohřátá jsem ho přeplavala 2x tam a zpět, než jsem ucítila chlad a vylezla. Takž v tomto směru to byla nádhera, byl to moc fajn večer. Ale když nás zvali znovu, nějak už se nám nechtělo tam jet. My si to užili i proto, že jsme jeli na pozvání. Jak se ukázalo, přátelé se jí brzy take nabažili, používali ji jen málo a když se stěhovali, přenechali ji novým majitelům. Také vířivka se musí pravidelně udržovat, čistit, voda vyhřívat (takže navíc elektřina) a aby nezezelenala je též třeba chemii (další výdaj). A musí na ní být kryt ((kvůli udržení teploty, odpařování) a ten musí být pevný, také dost drahý. Jenže pod ním voda rychle zatuchne, zkazí se, takže třeba kontrolovat. Právě tohle naše přátele časem omrzelo (navíc se starali o ten ohromný bazén)a jak nám přiznali, lezli do ní opravdu jen vyjímečně. Poměrně často tu vidíme tyhle vířivky vyhozené, nebo je mají lidé dál na zahradě, ale jsou jasně rozbité, voda je zelená, kryt chybí, nebo je do ní prolomený. Rozhodně tě nechci odradit, ber to prosím jako dobře myšlené varování, fakt se vyplatí si o ní nejprve "nastudovat" :)

M. Crossette 18.7.2018 19:28

Re:

Oprava! Omlouvám se, napsala jsm "Maw", mělo být "Mayo" !!!!

Z. Lika 18.7.2018 8:31

Přeji dobré ráno

Je to tak, údržba bazénu je hodně náročná. Často se zahradní koupadlo kombinuje s rostlinnou čističkou, zároveň vznikne minibiotop pro různou minizvěř... pak je údržba asi jednodušší, ale kdo ví.

Maričko, váš bazén se "dožil" úctyhodného věku a využívali jste ho,co to šlo. A bohužel hlavně ta alergie na chlor, to je bolačka. Menší zahradní bazének to jistí, ale varianta "častěji k moři" - to je ono!! Na moře alergii nikdo nemá. Teda neslyšela jsem o ní.

A podle nové dekorace na místě bazénu jsem zpočátku soudila, že tam budou mít výběh želvy :-)

Z. Yga 18.7.2018 13:08

Re: Přeji dobré ráno

Takové jezírko - koupadlo si doma vybudovali u Matyldy a podle fotek to vypadá moc hezky. Navíc se v něm vykoupou i zvířata a má tam i žáby, ryby a vážky.