17.10.2021 | Svátek má Hedvika


ROZHLEDNÍK: Jak jsme zrušili bazén

18.7.2018

Na zdejším horkém Jihu není bazén u domu žádný extra luxus. I v naší čtvrti je jich také hodně. Při výběru domu jsme o bazénu neuvažovali, ale byl vítaným bonusem. Ve tvaru ledvinky (jak se takovým říká) byl zakomponovaný uprostřed zahrady a její celkový vzhled byl důvod, proč jsme dům koupili. Do bazénu padala voda z malé kaskádičky nad ním. Už nepadá, bazén jsme v půlce června zrušili, nechali ho zasypat hlínou.

Ještě v květnu jsem plánovala bazén znovu vymalovat, jako jsem to dělala každý druhý nebo třetí rok. Jenže už od dubna bylo stále deštivé počasí a na malování je potřeba nejméně týden suchých dnů. Práci jsem odložila na červen, až se snad počasí umoudří.

Natřený bazén, Rusty kontroluje moji práci

Natřený bazén, Rusty kontroluje moji práci

V půlce května jsme si všimli, že hladina vody za den klesá víc, než jindy. Nejprve to nebylo tak nápadné, odpaření určitého množství bylo normální. Jenže pak už voda denně klesla pod obvodové kachlíčky, celých 15 cm. V kachlíčkách je „skimmer“, kterým voda koluje k filtraci. Takový úbytek už nebyl běžným odpařením, v trubkách pod zemí musela být prasklina. Několik dnů jsme ještě vodu dopouštěli, jenže to byly vždy stovky litrů a bylo jasné, že to nejde dělat dlouhodobě.

Nastal nepředvídaný problém. Když jsme dům koupili, byl už dvanáct let starý. Stromy nad bazénem byly vzrostlé, ale poloviční, než jsou teď. Jak dál rostly, nějaký silný kořen asi prorazil díru (nebo i víc) v trubce cirkulačních trysek. Manžel zavolal do firmy, která bazén stavěla. Sice nám řekli, že ho postavili před jednačtyřiceti lety, ale oprava trubek do jejich servisu nespadá. Doporučili podnik, sídlící dvě hodiny odtud. Prý jediný, který provádí jakousi „kolonoskopii“ trubek. Zavedenou kamerkou zjistí, kde voda uniká. Manžel tam zavolal. Ano, za $ 800 se přijedou na bazén podívat, skoro třetina z ceny je za cestu sem a zpět. Prasklou trubku nám najdou, opravy ale také nedělají. Na to si musíme sehnat někoho jiného – nejlépe instalatéra. Jenže co když jejich drahou službu budeme potřebovat třeba další rok? A pak další? Takže jsme je s díky odmítli.

U typických bazénů, zapuštěných uprostřed volného trávníku, nebývají trubky daleko od čerpadla a je k nim snadný přístup. V našem případě jsou trubky pod kořeny, špatně dostupné a záruku na opravu nám nikdo nedal. Proveditelný se nezdál ani náš návrh, udělat jakýsi obchvat a nové trubky vyvést k čerpadlu vrchem.

Vypnuli jsme čerpadlo, a modrá voda zezelenala

Vypnuli jsme čerpadlo, a modrá voda zezelenala

Přestali jsme vodu doplňovat a vypnuli filtraci. Během tří dnů modrá voda šeredně zezelenala. Bazén přestal být funkční a opravit se evidentně nedal. Jediné řešení pro nás bylo ho zrušit, nechat zasypat. Rozhodnutí jsme si s povzdechem odsouhlasili. Jenže zasypat betonovou vanu o obsahu skoro čtyřiceti tisíc litrů je hodně hlíny. A zajet velkým náklaďákem až k okraji bazénu rozhodně nepůjde.

Naštěstí jsme dostali doporučení. Majitel firmy přijel, rozhlédl se, řekl, že to zvládne s malým traktůrkem a udal nám cenu. Něco jsme ušetřili tím, že jsme bazén sami vyprázdnili. Dělali jsme to před každým malováním, malou, ponornou pumpou (odpadní trubka na dně bazénu byla už při koupi vadná, tak jsme ji trvale zalepili). Tentokrát se odčerpání protáhlo, protože skoro každé odpoledne zapršelo. Co jsme za den vypumpovali, déšť částečně doplnil.

Pracovat přijeli v úterý a skončili následující pondělí. Jak se ukázalo, větší smůlu na počasí jsme snad ani mít nemohli. Pan šéf původně odhadl, že nám bazén zasypou během dvou dnů. Nakonec z toho bylo šest pracovních dnů, každý kvůli dešti velmi zkrácený. Podívejte se do alba na fotky. Je jich hodně a jsou u nich popisky, jak práce probíhala.

Protože jsme během dne nechávali vrata zahrady dokořán, Trixie musela být celý den na své půlce. Brali jsme ji odtamtud na odpolední procházku a teprve večer jsem ji vodila k nám. Kočky byly od prvního dne z hluku tak vystrašené, že ani po skončení pracovního dne nechtěly ven. Až v sobotu se konečně Rusty a Woody odvážily na zahradu, Bobík zůstal uvnitř. Traktůrek stál přes víkend na bazénu a kočky se ho nejprve lekly, pak se zájmem okukovaly. Voda, napršená do bazénu nestačila odtékat, ani se vsáknout do hlíny. Takže na jeho zadním konci byla stále hluboká kaluž, jak hlína vodu vytlačovala. A právě tahle kaluž se málem stala Rusty osudnou.

Kočky obhlížejí traktor a částečně zasypaný bazén

Kočky obhlížejí traktor a částečně zasypaný bazén

Kočky byly venku jen krátce, když jsem viděla Rusty, jak se na verandě velmi důkladně pucuje. Šla jsem se podívat proč a ona vypadala taková divně mokrá, obleptaná. Jak jsem na ní sáhla, dlaň se mi zbarvila do červena. Rusty měla celé tělo doslova nacucané škaredou vodou z bazénu. Srdce mi skočilo do krku! Došlo mi, že musela slézt po hlíně až k bahnité vodě, podklouzly jí packy a sjela do vody. Naštěstí ne celá, hlavu měla suchou, takže se dokázala včas dostat ven. Ale ta děsivá představa, že se mohla utopit jen pár metrů od domu! Rusty byla tak mokrá, že z ní špína doslova kapala. Odnesla jsem ji do kuchyně k dřezu a šoupla pod tekoucí vodu. Vůbec se jí to nelíbilo, ale nebylo vyhnutí. Pak jsem ji částečně vysušila a ona se další půl hodiny pucovala sama. Ale těch pusinek, co ode mne na mokrou hlavu dostala! Za to, že se mi neutopila!

Zrušení bazénu nás pochopitelně v mnoha směrech mrzí, ale zvykneme si. Když se nám bude jó stýskat, pořídíme si bazén nafukovací, jen tak na spláchnutí potu, který budeme moci po sezóně vypustit. Nebo budeme jezdit častěji k moři. Každopádně bylo fajn bazén mít a těch víc jak dvacet let jsme si ho opravdu užili. Bylo blaho, prací na zahradě zpocení a znavení, plácnout sebou do vody a zůstat v ní, dokud se člověk dostatečně neschladil. Hlavně manžel tam ležel dlouho jako špunt na vodě.

Jenže bazén také vyžadoval celoroční údržbu. V měsících mimo sezónu to byla jen „zahradní dekorace“, o kterou bylo třeba se starat. I v zimě zde má sluníčko sílu a bez spuštěného čerpadla a bez chlóru voda rychle zezelená. Vypustit bazén na zimu se nedoporučuje. Takže i když jsme se nekoupali, bylo třeba bazén pravidelně luxovat od napadaného listí, květů a od spláchnuté špíny z kamenů. Dvakrát během let jsme museli vyměnit písek ve filtraci, dvakrát koupit nový motor.

Vnitřní nátěr bazénu jsem obnovovala každé dva nebo tři roky, protože slunce a chlór ho vyšisovaly a smyly. Malovala jsem vždy dvěma vrstvami a v květnu byla teplota v cementovém kotli k zalknutí. Speciální epoxy barva je navíc nebezpečně kluzká. Moje modřiny by mohly vyprávět a moje záda také stárla. V roce 2001 jsem byla u maminky v Praze. Po návratu mě čekalo překvapení. Jako dárek k třicátému výročí svatby nechal manžel instalovat k bazénu vytápění. Koupací sezónu jsme si tak prodloužili až do konce září. Jenže před dvěma roky se vytápění rozbilo. Model, co jsme měli, mezitím přestali vyrábět, takže nešlo opravit a nové vytápění jsme už kupovat nechtěli.

Příští rok bude hlína na místě bazénu porostlá verbenou

Příští rok bude hlína na místě bazénu porostlá verbenou

A byl tu ještě jeden velký důvod, proč bazénu tolik nelitovat. Před asi pěti lety jsem zjistila, že mám silnou alergii na chlorovanou vodu. Přitom chlór a ostatní nutné chemikálie dáváme do bazénu v co nejmenším nutném množství k udržení jasné, modré vody. Když jsem zůstala v bazénu dlouho, nebo plavala víckrát za den, do večera mi naskákaly po těle fleky, které děsně svědily (i když jsem se šla okamžitě umýt do vany). Takže jsem byla nucená omezit délku a počet koupání za den. Když jsem si dala mezi koupáním den či dva pauzu, fleky mi nenaskákaly vůbec. Bazén jsem si stále užívala, ale už mnohem méně než manžel.

Bohužel mladší už nebudeme, celoroční práce s údržbou a moje alergie také nezmizí. Mít bazén ve zdejším podnebí bylo moc fajn. Kdyby šel opravit, stále ho máme. Samozřejmě jsou tu služby, které by se nám o bazén staraly. Jenže ty musí mít stálý přístup na zadní zahradu, což kvůli „kočičímu zadrátování branek“ není možné. A hlavně jakýkoliv hluk od cizích lidí na zahradě kočky vždy velmi stresuje.

Malou útěchou nám bylo to, že zdaleka nejsme jediní, kteří svůj bazén zrušili. Naši pracanti nám řekli, že podobných zákazníků mají každý rok několik. Nejčastější důvod je ten, že děti už odrostly, odjely. Rodiče bazén dostatečně nevyužijí, je to pro ně jen starost s údržbou a výdaj za opravy.

Foto: autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Marička Crossette Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!