30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Pohled emeritního virologa na epidemii coronaviru

Tento článek jsem nikdy nechtěla psát. Jsem už v důchodu a veškeré zprávy mám pouze z veřejných internetových zdrojů. Ale protože jsem celý život byla zvyklá pracovat s viry, tabulkami a daty, snad dokážu z dat přečíst a vysvětlit to, co je předmětem mnoha spekulací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Lex 1.12.2020 13:49

Verenko! A teprve s časem vyplavou na povrch další politické nechutnosti! Tohle je pouze začátek.

J. Skrdla 1.12.2020 9:24

Dobrý den, jaký máte názor na očkování u osob, které COVID 19 prodělaly? Pokud budou s očkováním spojovány výhody (např. cestování), nebylo by lépe u těchto lidí místo očkování sledovat úroveň protilátek a přistupovat k nim jako k očkovaným? Děkuji za Váš názor.

E. Žampachová 1.12.2020 9:36

Je to jen můj názor. Ale pokud by měl člověk ověřené protilátky (skutečně laboratorně otestované, ne rychlotestem) a pokud bude něco jako covidový pas, tak by měl být člověk s protilátkami brán stejně jako očkovaný. Nelze se spolehnout na prohlášení, že člověk covid měl (lidi jsou ochotni lhát), muselo by se jasně říci, jaké testy se uznávají a s jakými hodnotami. Ale já o tom rozhodovat nebudu ;-)

Z. Jenny 1.12.2020 9:13

Evo,děkuji!!!! Velmi odborné,erudované,rozumné! Kde jsou všichni takoví lidé jako ty?! Nedávají jim prostor,takže velké díky za ten dnešní článek! R^V

E. Žampachová 1.12.2020 9:18

Já už jsem důchodce a o prostor v této situaci nestojím. A kde jsou ti aktivní? Pracují. Nejrozumější názory měl kolega Beneš z infekce Bulovka a ten je publikoval. Jenže rozumné názory moc noviny neprodávají...

Z. Jenny 1.12.2020 9:23

Vím! To bylo zvolání zoufalcovo!:-) Taky se na různé věci nemohu dívat a raději jsem potichu v této situaci. 8-o Tvého pana kolegy si nesmírně vážím. Jeho jméno je zárukou,na rozdíl od jiných.R^

E. Žampachová 1.12.2020 9:41

No, ono těch odborníků občas mluvilo víc. A většina rozumně. Připadalo mi, že větší hlas dostávali na jaře, kdy toho nikdo (ani oni) moc nevěděl. Teď virům rozumí každý :-P Jen někteří mají touhu se předvádět... a to se občas exhibují lidi, kteří jsou jinak velmi chytří a ledačemus rozumí. Ale popularita táhne.

Z. Matylda 1.12.2020 9:02

Srozumitelné a nestrašidelné. Já jsem covid měla, štětičkou v nose mi šátrali po 7 dnech od prvních příznaků, tedy 3 dny poté, co mi skončila akutní fáze. Byla jsem pozitivní. Zůstala jsem doma v karanténě 10 dní a další dva dny mi nařídil zaměstnavatel, aby měl jistotu. Necelý měsíc po testech jsem si se zájmem zašla na test protilátek- mám IgG protilátky.

Upřímně, vím, že jsme měla lehčí průběh, ale těch 17 dní izolace bylo tak otřesných, že nemám slov. Chápu, že je to nutnost, ale...

E. Žampachová 1.12.2020 9:21

Chápu, že je to děsná otrava. Ale to ježdá nemoc. Problém je, že hygiena nemá kapacity každý případ řešit individuálně, šlo by ledacos zjednodušit. Ale jednak jsou předpisy a jednak v tomhle kvantu by stejně nebyl čas. Jsi z těch šťastnějších, co to mají za sebou, i když to bylo vykoupené nepříjemnostmi.

Z. Inka 1.12.2020 8:36

Děkuji, děkuji, děkuji. A bylo by dobré, aby tento článek dostali naši poslanci a zákonotvůrci. A členové vlády. Aby si ujasnili pojmy - jejich zacházení s úmrtností a smrtností mne vynášelo do neskutečných výšek. Prosím, pokud autorka dovolí, šiřte

E. Žampachová 1.12.2020 8:49

No, epidemiologové tohle umí, nebojím.se, že by tam nebyl nikdo,kdo to umí vysvětlit. Některé z mediálně známých epidemiologů znám a řemeslo opravdu umí. Je otázka, jaký je rozdíl mezi Vědět a Moci. Obávám se, že něco také zkreslí novináři, něco neporozumí ostatní politici. Ale do politiky se pouštět nechci. té nerozumím já. Proti šíření nic nemám. Ale zas jen jako názor. Nemám přístup ke všem datům.

Z. Lika 1.12.2020 8:35

Evo, moc díky za tohle rozumné a informované slovo, přehledně uspořádané. R^

E. Zvolánková 1.12.2020 8:01

Evi, moc díky, žes ten článek napsala a zveřejnila. Naprosto souhlasím s Xerxovou...přehledné, jasné, nestraší, prostě informace vhodně podané pro každéhoR^R^R^

Nám v práci nabízeli ten PCR test, že nám ho zaplatí zaměstnavatel, ale naštěstí to bylo dobrovolné. Když mi nic není, nemám chuť si nechat šťourat "v mozku" štětkou. Kamarádovi to v práci ale přímo nařídili, takže na tuhle nepříjemnost musel. Naštěstí test dopadl dobře, ale kamarád ještě dva dny po vyšetření kýchal, svědělo ho vzadu v nose a bolela hlava...udělal mu to někdo prostě dost nešetrně....Takže dokud fakt nebudu muset, nechce se mi do toho...

E. Žampachová 1.12.2020 8:13

Šťourají se samozřejmě jen v nose, i když hluboko. Do mozku to má ještě hodně daleko a je tam ještě navíc docela kus kosti. Není to moc příjemné, ale není to nic strašného. Kdo to umí to udělá bezbolestně. Bolest hlavy nebyla určitě k tomu, mohl chytit rýmu nezávisle na odběru, té je momentálně hodně (také se z jedné dostávám. ) Nepříjemno v nose může být tak den, spíš jen pár desítek minut. To je jeden z problémů statistiky - příčiná a náhodná souvislost.

M. Skálová 1.12.2020 9:27

My jsme si tou ošklivinou prošli celá rodina. Každý jsme měli jiný průběh a dostávali jsme se z toho měsíc. Jana i když neměla žádný veliký kašel tak měla nález na plicích.

A testy nebyly žádné hrozivé, byly bezbolestné . Také jsme měli odběry až sedmý den protože příznaky byly jaksi netypické.

E. Zvolánková 1.12.2020 15:59

proto jsem to "do mozku" záměrně psala v uvozovkách;-D Vím, že to není až tam, ale kamarád právě říkal, že měl pocit, že mu udělali "lobotomii":-P

J. Fialová 1.12.2020 8:20

Mám za to, že výsledek NEGATIVNÍ říká v podstatě jen to, že to čék neměl před několika dny (když "pozitivní" vyjde - podle druhu testu - buď až když je vir v těle už nějak namnožen, nebo až když je vytvořeno nějaké množství protilátek).

Nenapadá mě k čemu by mi takováto informace byla užitečná. Ale jsem jen hloupý technik :-)

E. Žampachová 1.12.2020 8:43

U PCR Negativní říká, že to člověk nemá teď. Je to aktuální informace, která se může za 2 dny změnit. Pozitivní je u PCR a antigenních testů jasné, negativní má menší vypovídací hodnotu. Zvlášť antigenní testy u zdravých lidí moc neřeknou, jsou méně citlivé a 20-40% "uteče" tedy ne fyzicky, ale jneni to dost citlivé. Mohou pomoci chytit zdravé superpřenašeče, keří jsou zdraví a mají viru hodně a "rozdávají" ho

Protilátky jsou něco úplně jiného. Ty se tvoří v průběhu infekce a Pozitivní říkají, že člověk covid MĚL. O aktuální infekci neříkají nic. V začátku infekce nejsou u nikoho. Proto považují plošné použití protilátkových testů snad za vyhodnocení, kolik procent populace to někdy v minulosti mělo. V této fázi je to spíš "aby se něco dělalo", protože je to jednoduché.

Jde o dva zcela odlišné přístupy, jenže spousta lidí (i lékařů) nemá jasno, co je kdy vhodné vyšetřit. Hlas ze zkušené virologické laboratoře tam chybí, biochemici tohle také neumí.

J. Fialová 1.12.2020 9:19

O.K., dík!

Š. Matyášová 1.12.2020 7:24

Dík Evo...kámoška, co pracuje v Hongkogu minulej tejden zahlásila další vlnu ( u nich) a ta pravidla zpřísnili ještě víc..

E. Žampachová 1.12.2020 7:28

Epidemie si pokračuje tak trochu po svém (třeba srovnání se Švédskem). Nikdo nemůže být prorokem, aby se neztrapnil. V Hongkongu je jinákultura, tam mohou zpřísnit a lidi poslechnou. Tady se mohou zbláznit i z blbých roušek (Chirurgové je mají na hubě celý profesní život a nešílíz nich)

Z. Jenny 1.12.2020 9:07

R^!

J. Fialová 1.12.2020 6:56

Pro odlehčení dva vtípky z počátků doby koronavirové:

Na poštu přišli dva chlapi, na ksichtech roušky. Všichni jsme se lekli... Naštěstí se ukázalo, že jen chtěli tu poštu vyloupit.

Odborový svaz kapsářů žádá od státu 60 milionů Kč jako kompenzaci za ušlý zisk, způsobený zákazem volného pohybu osob na území ČR ode dne 16.3.2020.

E. Žampachová 1.12.2020 7:26

Pěkný, oba ;-D

Z. Xerxová 1.12.2020 6:36

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Evo, děkuji za přehledný článek, který skvěle informuje - ale nestraší. K vydávaným datům a jejich interpretaci novináři i vládou na jaře i nyní mlčím - neb bych se musela zbláznit... Raději učím zpracování dat bez příkladů na Covid (i když si o to říká ;-) )

E. Žampachová 1.12.2020 7:32

Jo tak pro statistika to musí být také zážitek ;-) Mně fascinuje to, že se za významné číslo považuje poměr mezi pozitivně a negativně testovanými. Samozřejmě, že nejlepší je Praha, kde je polovina testovaných zdraví samoplátci, kteří potřebují "papír" . Na vysočině se zdravý člověk nepožene 30a více km, jen aby se nechal otestovat, když to k ničemu nepotřebuje. Že ke statistice je vhodné přemýšlet i o zdrojových číslech a že neuškodí i selský rozum, to zatím moc lidí nenapadá.

Z. Iva 1.12.2020 7:53

K té Praze - když jsem se snažila spočítat odběrová místa v Praze (v tom souboru se to míchalo i se stř. Čechami), tak jsem přestala počítat po třicítce. Celý Olomoucký kraj (polovina obyvatel co Praha) má odběrových míst !osm! . Nedělám si iluze, že někde je to výrazně lepší. Takže pokud není někomu fakt zle, tak se nikam nežene na test, protože vyhradit si půl dne na to, aby člověk ve frontě na odběr tu potvoru chytl, je ochoten málokdo.

E. Žampachová 1.12.2020 8:16

Souhlas. V Jihočesku se začátkem října kontakty objednávaly za týden až 10 dní. Jeden známý, který to opravdu potřeboval, si test radši zaplatil v Praze a dojel si tam. Navíc je rozdíl mezi městy a venkovem.

E. Žampachová 1.12.2020 8:20

Ale jak jsem psala, když je člověku zle, jde do nemocnice a je otestován, Takže čísla lidí v nemocnici a na intenzivkách jsou nejpřesnější. To platí i pro venkov. U nás se skoro nestává, že by někdo čekal doma, když je mu zle a umřel doma. Nejvýš podivínští jedinci a těch bude pár.

Z. Iva 1.12.2020 8:54

Mě ještě fascinuje i to, jak operují tím, že počet nově pozitivních je ovlivněn tím, že lidé méně chodí na testy. Logika je pro ty, kteří se tváří, že to tu řídí, asi sprosté slovo. Ony i ty výkřiky WHO, že epidemie se považuje za zvládnutou, když je v testech jen cca 5% pozitivních, jsou dost mimo. Jako že budou chodit lidi na testy i s obyčejnou rýmou, aby to "naředili"? Jaký by měli důvod se nechat testovat zdraví? Tedy pokud nebude důvodem šikana ze strany státu pro netestované...