19.3.2024 | Svátek má Josef


PSI: Jak si vybrat plemeno psa (2)

30.3.2020

První část najdete zde.

Budoucí majitel psa by si měl říci v první řadě, jaké má možnosti. Není až tak podstatné, zda bydlíte v bytě nebo v domku se zahradou. I když velmi osrstění psi typu severských se nebudou v bytě cítit dobře (nebo tam bude zima vám), běžný pes v bytě netrpí. Ovšem za předpokladu, že se mu budete věnovat 365 dní v roce a byt bude pro něj jen místo odpočinku. Tak lze mít v bytě i huskyho, když s ním naběháte denně nějakou tu desítku kilometrů, nejlépe v zápřahu.

Husky v zápřahu

Záleží na tom, kolik máte času. Pokud jste v práci 12 hodin denně a bydlíte sami, nehodí se pro vás žádný pes. Pokud máte možnost, aby vám psa někdo přes den vyvenčil nebo zkontroloval, nebo pokud je pes na zahradě a vy se mu budete denně věnovat, vybírejte zodpovědně. Vezměte v úvahu, jaké máte zkušenosti s výchovou psa. Ne každé plemeno je vhodné pro začátečníky. Počítejte s tím, že i čivavu musíte vychovat, pokud nechcete nesnesitelného psa, který obtěžuje ostatní, nebo naopak psa, žijícího jen v izolaci v bytě.

Novofoundlandský pes a čivava

Vezměte v úvahu, zda jste ochotni vybrané plemeno zaměstnat nějakým psím sportem nebo výcvikem. Za výcvik nepovažuji školičku pro štěňátka. Výcvik nebo sport můžete dělat zcela rekreačně, nebo můžete pomýšlet i na soutěže. Psovi je to jedno, hlavně že něco dělá a dělá to s vámi.

Agility

Ale vybírejte to, co je pro něj přirozené, co ho zdravotně neohrozí. Skákat překážky nebo dělat flyball nebo frisbee se psy těžkých plemen, kteří mají riziko problémů s klouby, je nezodpovědnost. Služební výcvik pro retrívra je nevhodný, lovecký výcvik dokonce nelze (podle zákona o myslivosti) dělat se psem, který není u nás uznaného loveckého plemene (tedy ani s chrty). Ale uvědomte si jednu věc. Nemusíte mít šampiona práce, nepromítejte do psa svou ctižádost. Jde přece především o spokojeného majitele i spokojeného psa.

Nevybírejte psa jen podle exteriéru. Jistě, váš budoucí společník se vám musí líbit, ale také uvažujte, co bude pes potřebovat. Zažila jsem i lidi, kteří si vybírali podle barvy. Byla jim lhostejná povaha, využití, zdraví, jen chtěli psa hnědého. Znám paní, která tímto způsobem zvolila nešťastně a měla velkého neposlušného psa, kterého nezvládala, a nakonec mu jen chodila dávat do výběhu krmení. Ale měla hnědého psa.

Louisianský leopardí pes, merle

I psi barvy typu merle, což je oblíbená barva, musí být odchováni na vhodných rodičích, aby nevznikali nemocní jedinci. Proto při výběru raritních barev si dejte velký pozor, od jakého chovatele psa berete.

Doga a její paní | foto: Xerxovi

Každé štěně je krásné. Ale počítejte, že během půl roku vyroste. Bude mít vrozené vlohy, vrozené povahové vlastnosti a vy se s tím budete muset popasovat. Není špatný pes. Je jen nevhodně vybraný pes, případně nevhodný majitel

Nechci ani psát o tom, že si někteří lidé kompenzují komplexy svými psy. Pokud je to jen, že chtějí co největší raritu, nebo nej výstavního šampiona, může jít o neškodnou zálibu. Horší je, když si někdo pořídí psa „bojového“ plemene, aby získal respekt u ostatních. Nejsou bojová plemena. Ale z některých psů se nebezpeční bojovní psi dají vychovat. Chudák pes, chudák okolí. Majitel je sice také chudý duchem, ale to sem nepatří.

Nakonec ještě pár slov o křížencích. Povaha křížence je vždy loterie. Ani když znáte rodiče, není jisté, co z nich se u potomka uplatní. Mohou to být úžasní pejsci, ale mohou to být i velmi problematičtí psi. Proto si velmi vážím zkušených a trpělivých kynologů, kteří si vezmou psa z útulku. Ovšem znám i několik začátečníků, kteří si vzali křížence a měli s ním velké trápení. Nevěřte, že vám pes bude vděčný. Možná ano, možná k vám přilne. Ale vděk je antropomorfizace a pes ji nezná. Příchylnost ano, ale tu si musíte vybudovat, zasloužit. Ovšem to platí nejen pro křížence a psy z útulků. Do značné míry platí, že si svého psa formujeme sami a jaký pán, takový pes.

Voříšek

Nebojte se ptát zkušených kynologů, ale počítejte, že každý má to „své“ plemeno a nikdo nebude úplně objektivní. A v popisu plemen od nadšených chovatelů si dejte pozor na formulace typu: potřebuje důslednost, je ostražitý hlídač, miluje svou rodinu, ale k ostatním je nedůvěřivý, je velmi samostatný a podobně. Tyto věty mohou věstit určité problémy ve výchově. Kromě toho chovatel není průměrný kynolog. Zažil se svým psem víc a pravděpodobně to s ním lépe umí.

A úplně poslední problém, který bych chtěla zmínit, je móda. To, že se z nějakého plemene stane módní, je pro dané plemeno obvykle neštěstí. Začnou je chovat i lidé, kteří chovu nerozumí, rodiče vybírají „jak jim padnou do oka“, často chovají jen pro zisk. Kvalita je nahrazena kvantitou, ke škodě plemene. Ale to už by bylo na další článek.

Autorka souhlasí s dalším případným šířením článku, mimo komerční média.

Původně publikováno v Pes přítel člověka.

Foto: commons.wikimedia.org, Xerxovi

Eva Ž. Neviditelný pes