11.5.2024 | Svátek má Svatava


MLSOTNÍK: Zdravé a chutné nápoje

5.6.2009

Zázvorový čaj

Tento čaj se připravuje v mnoha variantách. Já mám oblíbený tento způsob přípravy:

  • 5-6 plátků velmi tence nakrájeného středně velkého omytého a neloupaného zázvorového oddenku (lze běžně zakoupit v supermarketech v oddělení ovoce-zeleniny)
  • 3 kolečka na tenké plátky nakrájeného omytého citronu
  • 1 zarovnaná polévková lžíce cukru (možno nahradit medem)

Uvedené množství se vloží do varné skleněné konvice a zalije vroucí vodou. Vznikne nápoj, který lze pít jak horký, tak studený, velmi osvěžující je v létě s ledem. Někdy je třeba trochu přisladit, někdy trochu přikyselit, dle chuti.

Zázvorový čaj se vyznačuje příjemnou kořeněnou, mírně nahořklou chutí s nádechem citronu. Zázvor obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol, která je příbuzná sloučenině kapsaicinu, obsažené v čili papričkách.

Zázvor nejen že dodává aroma, ale pomáhá při žaludečních a zažívacích potížích, odbourává (prý) tuky, působí proti nevolnostem (v malém množství i v těhotenství), kinetózám, nadýmání, rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na krevní oběh. Při chřipce a nachlazení pomáhají zázvorové koupele, napařování a čaj, který zahřívá a tak podporuje pocení. Pomáhá při bolestech hlavy a stavech napětí.

Bezinková limonáda

  • 5 květů černého bezu (opláchnout pod vodou kvůli možné pylové alergii, plody bezinky alergikům nevadí a již jsem zde uváděla recept na bezinkový likér)
  • 1,5 omytého na kolečka nakrájeného citronu
  • 0,25 kg cukru

Vložíme do velké sklenice od okurek a přelijeme 3 litry převařené horké vody. Po vychlazení scedíme a podáváme.

Říká se, že na bezu má vše léčivou moc. Listí, květy, kůra, plody i kořen. Černý bez je vyhledávanou bylinkou hlavně v zimě, kdy se používá hlavně při nachlazeních a různých bolestech, má čistící a protizánětlivý účinek.

Bláža



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !