Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Zdravé a chutné nápoje

5.6.2009

Zázvorový čaj

Tento čaj se připravuje v mnoha variantách. Já mám oblíbený tento způsob přípravy:

  • 5-6 plátků velmi tence nakrájeného středně velkého omytého a neloupaného zázvorového oddenku (lze běžně zakoupit v supermarketech v oddělení ovoce-zeleniny)
  • 3 kolečka na tenké plátky nakrájeného omytého citronu
  • 1 zarovnaná polévková lžíce cukru (možno nahradit medem)

Uvedené množství se vloží do varné skleněné konvice a zalije vroucí vodou. Vznikne nápoj, který lze pít jak horký, tak studený, velmi osvěžující je v létě s ledem. Někdy je třeba trochu přisladit, někdy trochu přikyselit, dle chuti.

Zázvorový čaj se vyznačuje příjemnou kořeněnou, mírně nahořklou chutí s nádechem citronu. Zázvor obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol, která je příbuzná sloučenině kapsaicinu, obsažené v čili papričkách.

Zázvor nejen že dodává aroma, ale pomáhá při žaludečních a zažívacích potížích, odbourává (prý) tuky, působí proti nevolnostem (v malém množství i v těhotenství), kinetózám, nadýmání, rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na krevní oběh. Při chřipce a nachlazení pomáhají zázvorové koupele, napařování a čaj, který zahřívá a tak podporuje pocení. Pomáhá při bolestech hlavy a stavech napětí.

Bezinková limonáda

  • 5 květů černého bezu (opláchnout pod vodou kvůli možné pylové alergii, plody bezinky alergikům nevadí a již jsem zde uváděla recept na bezinkový likér)
  • 1,5 omytého na kolečka nakrájeného citronu
  • 0,25 kg cukru

Vložíme do velké sklenice od okurek a přelijeme 3 litry převařené horké vody. Po vychlazení scedíme a podáváme.

Říká se, že na bezu má vše léčivou moc. Listí, květy, kůra, plody i kořen. Černý bez je vyhledávanou bylinkou hlavně v zimě, kdy se používá hlavně při nachlazeních a různých bolestech, má čistící a protizánětlivý účinek.

Bláža


zpět na článek