15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Kapr s hořčičnou omáčkou

Tenhle recept poslala LA a vypadá velmi zajímavě. Počítám se nemusí týkat jen kapra...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 13.3.2009 11:25

Plosim pané...

Hokina né - Bóbiká - !!!

YGA 13.3.2009 11:27

Re: kapri...

V žádným případě - Hokimu to sluší jedině bez hořčičné omáčky. Ta possum ...8-o

LENKA S 13.3.2009 18:31

MARI, NEBOJ!!..

JÁ   DOBŘE  VÍM, ŽE  HOKI  JE  RYBKA MOŘSKÁ A  TAKY MOC  DOBRÁ, JEN  NEMŮŽU   VE  SVÝ   ZAPOMNĚTLIVÝ BEDNĚ  VYŠTRACHAT  TEN  SPRÁVNÝ   ČESKÝ  NEB  OBCHODNÍ  NÁZEV, POD  KTERÝM  JI  TU   DOSTANEŠ  V  KRÁMĚ.   NEBOJ, SVÝHO  HOKINKA  DO  HOŘČIČNÝ  OMÁČKY  NEDÁM., TAKŽE  STRACH MÍT NEMUSÍŠ.

A  JEŠTĚ  ZOPAKUJU   HLÁSÁNÍ Z  VEDLEJŠÍ   HOSPODY. DO  BĚLÉ  UŽ  PŘIŠLO  JARO!! CELOU  CESTU MNE  DNES   NA  VÝPRAVĚ  ZA  HRABANKOU  DOPROVÁZELY   ČTYŘI KOUSKY   SKŘIVANŮ.A  ZPÍVALI  A  LÍTALI  HODNĚ  VYSOKO  NAD  MOU HLAVOU. BYL  TO  BALZÁM PRO   DUŠI. JARO  UŽ  JE  JISTĚ   TADY, KDYŽ UŽ   LÍTAJ  A  ZPÍVAJ  SKŘIVANI. A  ABY  NEBYLA   MÝLKA. SKŘIVANI  TO  BYLI. JEJICH   TRYLKOVÁNÍ  A  TŘEPOTAJIÍCÍ  SE    VZLET DO  ÚŽASNÉ  VÝŠKY Z NÁM VELICE   DOBŘE.A TAKY  MI  PŘEDVEDLI  SVŮJ MLČENLIVÝ  PÁD  DO  HROUDY. HNÍZDO  JSEM RADĚJI NEHLEDALA  KVŮLI  HOKINOVI. TEN PO  TŘÍHODINOVÉ  PROCHÁZCE  A  LÍTÁNÍ  SEMTAM  PADL  ZA  VLAST  A   TVRDĚ  SPAL  VE  SVÉM  BYDLÍKU. NYNÍ  SE  TEPRVE  RÁČIL  PROBRAT A PRÝ BY   NĚCO  SLUPNUL. PŘEJU VŠEM KRÁSNÝ   VIKENDÍK!!

zana 13.3.2009 19:22

Re: MARI, NEBOJ!!..

DNESKA TO OFÍGO POTVRDILI - SKŘIVANO JSOU TU:-)V

Dede 13.3.2009 12:01

Re: kapri...

Tak na rybu hoki (na na Hokinka;-)) jsem prosím narazila i ve zdejších supermarketech a žasla poté, co jsem našla, že je to ryba vyskytující se převážně u Austrálie a Nového Zélandu. Není špatná, ale co ty obchodníky proboha nutí vozit australské ryby do Norska???

Jakub S. 13.3.2009 12:19

Re: kapri...

Absurdní - že by požadavek trhu? Norského? Musíme mít na celé zeměkouli zboží z celé zeměkoule? No co - kyslíku, ozonu, ropy, všeho máme přece neúrekom...

zana 13.3.2009 13:11

Re: kapri...

Asi tak ... a patří k tomu i pořádání konferencí o ochraně blablabla ... na severním pólu:-/.

Jenda 13.3.2009 19:58

Re: kapri...

Na jiznim. Aby to bylo dal.

zana 13.3.2009 8:58

Já kapra taky moc nemusím,

ale ta kombinace šlehačky a hořčice se mi líbí:-)R^, to se bude muset zkusit.

YGA 13.3.2009 11:29

Re: Já kapra taky moc nemusím,

Já kapra zas ráda - takový menší (2 kilča) ze sádky (z rybníka bahňáka nebrat) - hmmm mlask mlask. :-P

jiný Honza 13.3.2009 12:13

Re: Já kapra taky moc nemusím,

Kapra mám v mrazáku, dumal jsem, co s ním. Asi MLP ukážu tenhle recept. Taky mi to připadá jedlé. ;-P

Zdena b.p. 13.3.2009 13:05

Re: Já kapra taky moc nemusím,

Jako holka od vody, kapra miluji. A dávám za pravdu Yze (nebo Yge? :-/) Max. 2 kilíčka. Ale nikdy je nemrazím. Maximálně nadúrodu hlav na polévku. Maso kapra změní po rozmrazení konzistenci. Mnohá jiná ryba zamrazení bez problémů unese.

zana 13.3.2009 13:12

Re: Já kapra taky moc nemusím,

No jo, to je právě ten rozdíl mezi holkama od vody a holkama od Práglu;-). Váš kapr je něco úúúplně jinýho než můj.;-D

LA 13.3.2009 18:08

Re: Já kapra taky moc nemusím,

Já sice nejsem ani jedno, ale myslím, že holka z Práglu má přeci jen větší možnosti než já. Chce to trochu zapátrat a objevit rybárnu, kde mají dobré a čerstvé ryby. V Praze bude určitě rybáren dostatek. V Klatovech například žádná není a ryby musím dovážet z Plzně, kde jsou jen 2 dobré rybárny (nebo spíš 1 řetězec o počtu dvou prodejen ;-D).

zana 13.3.2009 19:28

Re: Já kapra taky moc nemusím,

LA, docela vážně: nejspíš tu něco opravdu existuje. Ale já dělám v centru, tam najdu tak krámy s prádýlkem za litr a víc (já mu říkám "pracovní") a blůzkama za dvaapůlRv.

Bydlím na sídlišti, kde je sice moc pěkný okolí, ale krám - s výjimkou sámošek veškerej žádnej... Věděla jsem o jedný rybárně na druhým konci Prahy, ale tu zavřeli...

RenataE 13.3.2009 20:52

Re: Já kapra taky moc nemusím,

Nejlepší rybárna široko daleko je Makro, ale tam asi nechodíš?

zana 13.3.2009 21:04

Re: Já kapra taky moc nemusím,

Nechodíš...

YGA 13.3.2009 8:00

To se mi líbí

- dotaz - je možné použít i jiný pepř - já mám doma kromě černého jenom ten míchaný (čtyř barev). Ale zeleného je tam docela velký podíl. Myslím, že je to možné použít na zde už prezentovaného pangasia (a myslím, že toho není třeba moc dlouho opékat), taky by to šlo asi na drůbeží prsa (kuřecí či krůtí). Ta šlehačka, když se bude vařit, nesrazí se? Jééé - já mám na to chuť, ale na zítra mám vepřovou krkovičku, ale hezkou (no co s tím - poraďte něco netradičního) a v neděli jdeme na oběd ke tchyni. Tak někdy příště... ;-)

LA 13.3.2009 9:08

Re: To se mi líbí

Zelený pepř se tam dává, protože ten jde jíst v celých kuličkách. Pokud někdo snese kuličky jakéhokoliv pepře, bude je třídit, nebo tam dá mletý, může použít i jiný.

Z krkovičky mě napadá jen klasická se zelím nebo mexické nudličky. :-/

Zdena b.p. 13.3.2009 13:10

Re: To se mi líbí

Podobnou omáčku používám na kuřecí stechna, která před upotřebením odkůžím ;-). Pokud máš z té hořčice obavu, dej nejdříve zavařit tu "ameriku" (smetana s hl. moukou) a po provaření dochuť tou hořčicí. A to je na 100%. Taková provařená smetana s moukou snese i citron, nebo ocet a už se nesrazí.

Karolína 13.3.2009 7:58

Kapra nejíme

takže s kaprem pro mne recepis nepoužitelný. Nicméně přidávám se k RenatěE a také mi připadá, že ryba bude vysušená po tak dlouhé době pečení na pánvi. Takže bych dobu asi přizpůsobila. Ale zkusila bych to s jiným masem, třeba i s jinou rybou. Kapr mi nechutnal nikdy, smaženého vůbec nesnáším a když už, tak ho sním snad jen připraveného podle mé maminky. To se vezme jeden rozpůlený kapr bez šupin, nechá se na těch kapřích půlkách kůže, maso se důkladně pokmínuje, přidá se hojně másla, zelených bylinek, potře medem a pečou se ty porce v troubě (nejlépe v kachlových kamnech na chalupě), položené na kolečkách cibule kůží nahoru. To je mňamka veliká.

F..A.Kekule 13.3.2009 8:28

Re: Kapra nejíme

Přiznám se, že jsem poněkud zmaten. Poslední dobou se často dovídám, že se  něco peče na pánvi. Já jsem žil v domění, že se peče v troubě, nebo něčem podobném a na pánvi se smaží. Prozradí mi někdo, jak to vlastně je?

LA 13.3.2009 9:06

Re: Kapra nejíme

Pečení = pomalá příprava za mírné teploty (u masa), smažení = rychlé opečení za vyšší teploty. Obojí lze praktikovat jak v troubě, tak na pánvi.

Bubu 13.3.2009 9:11

Re: Kapra nejíme

Zde míněno peče ve smyslu opéká... Opéká se na trošce tuku (nebo na sucho), smaží se ve vyšší vrstvě tuku. Nicméně, máme-li správnou pánev (ne s plastovou rukojetí), můžeme péct na pánvi i v troubě, případně zapákat pod grilem. Pánev je velmi univerzální nádoba, vždyť v pánvi se dá třeba i dusit (máme-li poklici). Tzn. pečení - smažení - opékání - dušení je metoda a není dána nádobou.  ;-)

Jakub S. 13.3.2009 11:38

Já jsem si dlouho myslel, že smažení

- je když... se to dělá v těstíčku. Třeba slavném trojobalu. A dodnes mám intuitivně tendenci (teda jednu ze svých zkázonosných intuitivních tendencí) chápat to jenom takhle.

Vůbec překládat vařit, péct, smažit, opékat - vyžaduje vždycky nejvyšší opatrnost a obezřetnost. Protějšky podle slovníků v jiném prostředí odpovídají vždy jen zhruba - chápány tu úžeji, tu šířeji, pominu-li tu naprosto reálnou možnost, že autor překladu sám v tom neměl jasno. Bych mohl povídat... A tady jde o kuchyni (tedy cuisine) - slovníky dělají většinou pánové, a odtržení od reality kutění, vaření, orientace v denním životě... bych mohl povídat.

Vařit: jednou souvisí příčinně s varem, jindy ne - povařit: dáme povařit... jako pokyn pro robota by to bylo fiasko. Určení, nastavení času, teploty, ukončení procesu - ?

Nekamenujte proroky. É mě.

Jenda 13.3.2009 19:50

Re: Kapra nejíme

Tak tohle zni jako setsakra podstatne lepcejsi recepis nez lejt na rybu vomacku z horcice.

Jenom bych potreboval trochu lip specifikovat ty zelene bylinky. Petrzel? Majoranka? Libecek? Kopr? To jen tak co me napadlo zelenyho pouzivanyho v kuchyni. Neptrdpokladam, zes myslela jitrocel, kontryhel, matu, medunku a tak dal a tak podobne :-)

LENKA S 14.3.2009 0:37

JENDO, NA RYBU TAK MALOU SNÍTKU ROZMARÝNU, PAK KUPU KOPRU A KUPU ZELENÉ NA´TOVÉ PETRŽELKY

RenataE 13.3.2009 0:26

A nebude ta ryba

sušená, když ji budu čtvrt hodiny mořit na pánvi? Pro mně čistě teoretická otázka, kapra nemusím. Ještě vychytávka k pepři - je dobré ho mírně podrtit (třeba plochou stranou paličky), uvolní se více vůně i chuti.

Matylda 13.3.2009 8:02

Re: A nebude ta ryba

Čtvrt hodiny možná jen hodně pomalu. Ale větší kapr má silnější porce masa než třeba mořská štika, takže možná proto, aby se to propeklo durchundurch.

LA 13.3.2009 9:03

Re: A nebude ta ryba

Přesně tak, pomalinku na mírném ohni, jinak by to bylo uvnitř syrové. U filátek je doba kratší.