19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Jednou v roce na Vánoce aneb předvánoční poradna

Máte rádi smaženého kapra? Já ne. Odmalička. Jsou v něm kosti a je to moc vodnaté. Přesto odjakživa ctím tradici a na Štědrý večer máme smaženého kapra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Matylda 18.12.2009 9:50

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Kapustnicu máme k obědu- my neradi luštěniny nebo krupicovou kaši... Speciální klobásky vám rodina ze Slovenska pošle? Já do polívky dávám anglickou slaninu, málo prorostlou:-)

zana 18.12.2009 10:14

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

U nás je hlavní polívka (více méně něco jako gulášová, ale bez papriky). A v poledne je štrůdl/vánočka:-).

Li 18.12.2009 10:23

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Tak to já dělám krémovou žampionovou polívčičku ;-)

Lucka V. 18.12.2009 11:18

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

O.T. Dede, došel ti mail z mého domácího počítadla? Právě jsem zjistila, že maily sice odcházejí, ale nikdo neví, kam...;-)

Jakub S. 18.12.2009 12:55

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Majlíky, majlíky odcházejí, nebrečte, přátelé... majlíky, majlíky odcházejí, šťrastné a veselé! (Jenže se to nikdo nedozví)

Lucka V. 18.12.2009 13:43

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

:-D:-D:-DJakube, perlíš! (Jako vždy) :-D:-D:-D

Jakub S. 18.12.2009 12:59

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Předpokládám tučné, vyschlé, tmavé, paprikové - ?

jiný Honza 18.12.2009 13:06

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Takové jsou nejlepší - vysušené tak, že se nedají ukousnout. (Tady chybí slintající smajla.) Ty možu. Jak do polívky, tak na kolečka na stůl k večernímu posezení. Jenže nejsou k sehnání!

YGA 18.12.2009 13:47

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

K nám se vozí z Maďarska - ale vyschnout se musí teprve nechat - když to někdo vydrží 8-o;-D!

Jakub S. 18.12.2009 13:55

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Také dělal naposledy švára o zabijačkách na tom už na dycky ztraceném dvoře v Rohatcu. Kúrňa gde sú ty sněhy?! (Můj poslední updatovaný překlad Villona)

Bubu 18.12.2009 14:33

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Bodejť by byly k sehnání, když musí nejdřív vyschnout... U vás stihnou vyschnout? U nás by musely mít rohy jako buvol, aby se mi ubránily.;-P A protože rohaté klobásy nebývají, nestihnou vyschnout.;-D

HanaW 18.12.2009 15:21

Re: u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

Uz jsem jak gramofon - rikam to kazdy rok, ale ta polivka, o ktere Dede mluvi, je fantasticka - i kdyz k tomu nemam ty specialni klobasky. Holt jsou jine. Myslim, ze to byl prvni prispevek do Mlsotniku. Do urcite miry tomu receptu vladne technolooogie - balance ingredienci. Na vanoce to sice nedelam, ale tak po pulnoci po Silvestru je to neco. Letos jdeme k nekomu se spoustou muzikantu a uz mam objednavku na velky hrnec Dede polivky, abychom uctili Novy rok.  Takze budem pozdravovat vychodni Slovensko, Doubravici, Anglii, Cesko, Dede s rodinou, Nazguly... A Karolinu a Emtesku za houbicky.

Matylda 18.12.2009 9:33

Po dlouhé době se našel někdo,

kdo má Štědrý večer jako my. Zvu mé rodiče, babičku a každý druhý rok dorazí bratr s rodinou. Takže až 11 lidí. Je to bezva, já udělám salát, mamka polívku z ryby a dá mi naporcovaného kapra už den předem, já ho obalím a usmažím. Brácha vozí pití a zobání. V případě jeho nepřítomnosti dodávám já. Vyhovující po všech stránkách. Tchyni zvu vždycky, ale nechce přijet, že je u nás moc lidí. Její věc.

Kapra máme tradičně, jí ho všichno, protože děláme sice smaženého, ale ještě ho počesnekujeme, takže nám všem chutná. Jediný problém dělával Kuba se salátem, svého času ho považoval za nejedlý až jedovatý, a to v jakékoli formě, takže ten dostával vařené brambory a byl klid. :-)

Li 18.12.2009 10:05

Re: Po dlouhé době se našel někdo,

To musí být krása ;-) Znám Vánoce maximálně ve třech. Napřed s uspěchanou maminkou, která se během přípravy salátu a spol. učila text kazání na půlnoční mši. Takže bylo všechno uspěchané, cezené pohledy na hodiny.A další sváteční dny pak projezdila po své farnosti - po vesnicích na vánoční mše. Tou třetí osobou byl u nás občas dědeček. Pak jsem byla několik let sama. Až s Jirkou jsem pochopila tu správnou vánoční atmosféru klidu a pohody a....Tak, teď si zase vystřihnu samotku.

zana 18.12.2009 10:20

Re: Po dlouhé době se našel někdo,

Jako dítě jsem mívala vánoce v šesti - bydleli jsme s babičkou a na Štědrý den k nám chodil její bratr, měla jsem ho místo dědy. Aby se včas dostal tramvají na druhý konec Prahy, tak se  šlo se ke stromku, sotva se setmělo (před čtvrtou). Strejček pak jel domů (za tetkou) a my šli večeřet.  Dodnes to tak dělám.VV

Jo, synek salát taky nejí;-P.

Matylda 18.12.2009 10:57

Re: Po dlouhé době se našel někdo,

U nás se večeří v půl páté a pak se jde ke stromku. Zvyk z doby, kdy odpoledne už s dětmi nebylo k vydržení a po polední polívce už měly brzy hlad. Vzhledem k tomu, že navíc ještě odpoledne chodí s mými rodiči na procházku, je ta půl pátá akorát. Taky zvyk- abych měla odpoledne čas na přípravu a mohli jsme nachystat dárky po stromeček- což je v tomhle počtu lidí slušná hromada- odvezeme po obědě děti k babičce s dědou, ti je proběhnou venku;-) a psa taky, ve čtyři naloží do auta, vyzvednou prababičku a dojedou sem. Mí rodiče nechystají Štědrý večer a mají čas si užít procházku s dětmi a my máme klid na přípravu. :-)

Jenda 18.12.2009 11:11

Re: Po dlouhé době se našel někdo,

"Az jedenact", "jsem mívala vánoce v šesti - bydleli jsme s babičkou a na Štědrý den k nám chodil její bratr" ... to jsou ty maly rodiny. Sest nas bylo normalne i bez babicek a dalsich pribuznych. A kdybysme slavili u babicky i se strejdama a jejich rodinama tak by nas bylo 16.

jiný Honza 18.12.2009 12:57

Re: Po dlouhé době se našel někdo,

No, letos to taky bude trochu větší - obojí rodiče, nás je 5 a přítel naší nejstarší, takže 10, k tomu 4 psi (možná i 5), 2 kočky... a ten zbytek nebude v obýváku u stolu. ;-P

K jídlu bude kapr, telecí a rybí prsty, vše smažené a asi ještě nějaká ryba. Bramborový salát jíme všichni, ale Verča nejí kukuřici, Vítek mrkev a Jana hrášek. ;-P

Rybí polévku dělá moje matka, ale sama ji nejí, takže si dá hrachovku. Většinou je to rozdělené tak, že kluci jedí rybí, holky hrachovou. A šupiny přinesou oa dědečci (nebo je zapomenou a nebudou žádné). ;-D

Jakub S. 18.12.2009 13:38

Re: Po dlouhé době se našel někdo,

Jo už přítel, ajajaj... to to uběhlo - tak se připrav, že jednou tam bude stát s kytkou! Tedy brzo. Tedy pokud se to eště dělá.

jiný Honza 18.12.2009 13:51

Re: Po dlouhé době se našel někdo,

Ono to uběhlo už dávno - bydlí s ním skoro rok. ;-P A s kytkou za mnou ještě nepřišel - to bych ho hnal. Za tatíkem se chodí s flaškou! ;-D

Dede 18.12.2009 8:59

ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

Včera v noci jsem podnikla tehdy jen mírně dobrodružnou cestu na letiště Gatwick pro Martina, který ovšem ve vichřici zažil poněkud dramatické přistání. Povídal prý pilot ("zapoměli" je skoro dvacet minut v letadle, byl čas na rozhovor:)), že to bylo druhé nejhorší přistání, jaké zažil, s bočním větrem, letadlo prý přistávalo tuším 25 stupňů vytočené do strany. Jak pravil Martin, bylo to divoké, prý poprvé zažil zvracející spolucestující. On byl v pohodě, je zvyklý z větroně:)) Jinak jsem včera (naštěstí) podlehla pudu našich praprababiček a jela ještě večer na velký nákup, takže jsme celkem v pohodě. Tady jinak 20 cm sněhu prostě zastaví život na silnicích, fakt nikdo nemá zimní pneumatiky! S nimi bych se tomu smála, ale takhle je Samík (naše zdejší auto:)) na dvorku a k vetovi vyrazíme pěšky (jen musím zavolat, jestli dorazila paní doktor, i když ta má jako většina movitějších venkovanů teréňáka:)) Jinak Nazgúlové se tváří, že dostali kus Norska pod stromeček - takhle šťastné jsem je dávno neviděla :-)V

Xerxová 18.12.2009 9:10

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

Tak si tu zimu užívejte - bude to u vás asi jen na chvilku...

Já se děsně těšila, že se podle předpovědi mělo dát bruslit... Sněžit mělo minimálně. A ono padá a padá. Dneska by konečně šlo vyrazit... a je poctivě 10 cm prašanu. Včera v poledne jsem byla u přehrady to okouknout (mám jí kousíček od školy) - a byla krásná - už celá zamrzlá, hladká, sníh ještě nebyl...

Držím palečky, ať vetka dorazí a výsledky a komentář dostaneš VV

Li 18.12.2009 9:17

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

No já tluču hlavou o zeď že jsem se neposlechla a nevyrazila na nákupy včera ;-€ Náš Brouček je na letních gumách a já nutně potřebuju dojet pro grancle. Achichijo ;-O

Lucka V. 18.12.2009 9:28

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

,,Nazgúlové se tváří, že dostali kus Norska pod stromeček !" ;-D Tak to jsou na tom s Mufem úplně stejně. Ten se taky tváří, že tohle je top správné ,,fjordí" počasí.;-D Nadšeně se ve sněhu válí a nosem vrtá tunely, jen by prý ještě  mohlo připadnout tak půl metru. A že je venku minus dvanáct? Pohoda, když to zebe, můžou se s Ráchelkou schovat do stáje a vzájemně se hřátV 

Xerxová 18.12.2009 9:33

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

No - Betka se tvářila nejprve velmi zmrzle, ale když zjistila, že se hází sníh a může se zakusovat hrablo a brát mi staré rukavice, tak obživla a řádila a řádila...

Dede 18.12.2009 9:40

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

Ty Xerxová, jsi si vážně jistá, že je Betka doga?? 8-o V popisu dogy se obvykle používají slova jako důstojný, klidný, s nadhledem... žes tu holčičku ještě nepoučila, přiznej se! ;-P;-D

zana 18.12.2009 10:23

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

;-D;-D;-D!!

Jakuib S. 18.12.2009 12:49

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

Důstojná? Betynka - ?

Xerxová 18.12.2009 12:54

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

občas jí ten dozí standard předčítám... Marné ;-P. Už ani nedoufám, že by z toho vyrostla... ve třech a půl letech je opravdu dospělá i na mamuta ;-D. Myslím, že poslední fotky z deníčku ukazují, že opravdu klidně se moc často nepohybuje. A vzpomněla jsem si, že tam je dobře vidět postroj - VELKÁ  KOČKO!! mrkni na Betí fotky - tam je vidět, jaké rozměry by byly důležité při měření Garyčka.

jiný Honza 18.12.2009 13:03

Re: ehm, nerada to říkám, ale máme tady sněhovou kalamitu:))

Vybočení 25°? To jsme viděl jednou jedinkrát na you tube s B 747. Musel to být pořádný nářez! Ale být na palubě (a vědět vo co go), asi bych si to moc nevychutnal. ;-P