29.9.2020 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

FOTOTESTÍK – Night ve Francouzském středohoří

Pojďme si hrát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 14.6.2019 10:16

Odpovědi

jsem už vložila k fotkám ve fotogalerii :-)

Z. Jitur 20.5.2019 9:15

jedním...

...slovem nádhera, jen pro mne hodně těžké, ale krásné fotky i nápovědy

Z. Xerxová 20.5.2019 13:13

Re: jedním...

opravdu tam bylo krásně - Lika bude mít tři díly vyprávění a hodně fotek

Z. Jitur 20.5.2019 13:29

Re: jedním...

a já se bez mučení přiznám, že jsem poznala C a W a u toho W se jen domnívám, jestli je moje odpověď správná... :-()

D. Ruščáková 19.5.2019 21:31

Xerxová,

měli jste úžasnou dovolenou - jako obvykle nesmírně poučenou a akční:)) Nebyla jsem celý víkend u počítače, tak koukám až teď - a kromě orla, toříče a buxusu bych nevěděla nic:)) Ale fotky jsou nádherné...

Pokud jde o mrchožrouty, tak jsme viděli havrany na těle uhynulé laně - a bylo to hodně působivé.

Z. Yga 19.5.2019 22:13

Re: Xerxová,

Echm, echm, to asi nebude OREL!!! (:O)))

D. Ruščáková 19.5.2019 22:17

Re: Xerxová,

No jo, sup je to:))) tak jsem nepoznala ani toho ptáka :D No jo, mám v hlavě spíš ty orly, ty jsme hledali my... někdo říkal, že kolem velkého kaňonu dokonce vysadili kondory, aby likvidovali mršiny (nevím, jestli do toho počítali i turisty popadané ze skal při focení selfíček :P) tak orla jsme patrně zahlédli, ale kondora určitě ne :)

Z. Xerxová 20.5.2019 13:14

Re: Xerxová,

v údolích se vyskytuje deset druhů velkých dravých ptáků. Parádně se na ně koukalo. Jen jsem si říkala, jak bezpečné by tam bylo chodit s malými psíčky... Sup sice není velký lovec, ale orel či luňák ano...

Z. Xerxová 19.5.2019 14:10

kdo chce vědět odpovědi...

...tak tady jsou. Kdo chce ještě hledat, číst dál nemusí...

A-katedrála je v Rodez, B-řeka se jmenuje Tarn, C-je koniklec, D-město s mostem je Millau, E-románský skvost je v Orcivalu, F-sup bělohlavý, G-skalní město Chaos de Montpellier le Vieux, H-město Le Puy en Velay (často se píše jen Le Puy), I-buxus je česky zimostráz, J-románský kostel Saint Nectaire, K-hora Mont Aigoual, L-město pod hradem je Sévérac le Chateau, M-údolí řeky Jonte (tedy Gorges de la Jonte), N-Putování s oslicí po Cévénnách (Travels with a Donkey in the Cévennes), O-opatství je Abbaya de Ste-Foy v Conques, P-tyto orchidejky jsou tořiče, R-město s barevnou románskou bazilikou je Issoire, S-skalní vyhlídka je Capluc, T-dolmen, U-hora Puy de Dome, V-skalní město Chaos de Nimes le Vieux, W-vstavače, X-katedrála je v Mende, Y-městečko Peyreleau, Z-The Causses and the Cévennes, Mediterranean agro-pastoral Cultural Landscape (Zemědělsko-pastevecká kulturní krajina na jihu Francie u Středozemního moře).

T. Zana 19.5.2019 14:42

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Mimochodem, že buxus je to samé jako zimostráz, jsem prvně slyšela až od tebe :-/

Z. Xerxová 19.5.2019 16:09

Re: kdo chce vědět odpovědi...

mě zase trvalo skoro den, než mi došlo, že ty všudepřítomné obří nepravidelné bochance keřů jsou právě zimostrázy. To jalovčí i janovce mi došly ihned

Z. Iva 19.5.2019 20:16

Re: kdo chce vědět odpovědi...

A na Moravě se mu říká krušpánek.

Z. Lika 19.5.2019 14:46

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Mně uchvátily ty románské kostelíky, s jejich vyhledáváním jsem se opravdu vyřádila - je jich tam v okolí asi pět a každý trochu jiný a jeden krásnější než druhý. Pohořela jsem s ptactvem a něco si zavinila vlastní nepozorností. Ale jinak jsem tvrdě guglila. A díky tomu, že jsem tomu věnovala opravdu kus času a pozornosti, jsem se mnohé dozvěděla - a je tam opravdu moc krásně.

Ještě jednou díky.

Z. Xerxová 19.5.2019 16:07

Re: kdo chce vědět odpovědi...

jojo - velká pětka místní románské architektury kolem Clermontu. V plánu bylo pokusit se nějaký spatřit - nakonec jsme cestou zvládli všechny čtyři možné (pátý je na sever od města) - Orcival a St.Nectaire rychle a bez potíží, pak ale bohužel v St. Saturninu byla jakási obří akce (pouť? svatba?) a celé centrum bylo uzavřené, všude davy a my po celonoční jízdě raději rychle jeli pryč - do Issoire - tam bylo příjemné ospalé poledne, parkoviště poloprázdné a tak jsme nakonec viděli kostelíky tři - všechny stejné a přesto úplně jiné :o)

Z. Lika 19.5.2019 16:28

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Díky hádankám jsem poznala, jak velice se od sebe liší :-)

Z. Xerxová 19.5.2019 16:37

Re: kdo chce vědět odpovědi...

můj favorit je Orcival

Z. Lika 19.5.2019 17:25

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Ten je mimořádný i svou věžičkou, resp. střechou na ní. A má krásné okolí. A je takový pěkně buclatý :-)

M. Crossette 19.5.2019 17:36

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Bezva hádanky, ale tentokrát jsem dokonala pohořela. Poznala jsem akorát kytku(i bez nápovědy), ptáka - tedy druh (odtud okoukané rozpětí křídel), ale přesný název ne (holt tyhle tu nemáme). Nepoznala jsem ani keř, ani nic ostatního. Ale zvědavě se zájmem jsem googlila a k některým hádankám tak našla odpovědi. Já, ani manžel jsme o existence Aveyronu nevěděli (tedy ani kde leží). Prý ale ani samotní Francouzi tuhle část země téměř neznají (jak vidno z fotek k jejich velké škodě). Byli jste opravdu v krásých místech se spoustou velmi zajímavých památek a působivé krajině. U jednoho angl. povídání se dokonce píše, že místní říkají že i v hlavní letní sezóně je v Aveyronu víc krav, než turistů :) A také jsem se dozvěděla, že jejich tradičním jídlem je "aligot", takový druh fondue - směs rozvařených brambor a tamního (zřejmě hodně "gumového") sýra.

https://www.youtube.com/watch?v=yUlpuM0ZZRo

Našla jsem si i toho supa. A ve "wiki" mě zaujalo tohle:"Do vzdálenosti až jednoho kilometru dokáže zachytit typický pach vycházející z mrtvého těla. Než se odhodlá k hostině, vydrží nad mršinou kroužit i několik hodin. Na to reagují například hyeny, pro něž je krouživý let supa bělohlavého znamením, že se v jeho blízkosti nachází potrava". Takže skupina, kterou jste viděli na hlavami asi přávě našla mršinu a "svolávali další na hostinu". Tak to totiž dělají ti zdejší, čím větší mršinu najdou, tím větší skupina se postupně slétne. Jednou jsme jich zahlédli nejméně 40(pak už se mi počítání pletlo).

Těším se na další povídání z výletu a je skvělé, že i Najtík si to užil.

Z. Xerxová 19.5.2019 17:48

Re: kdo chce vědět odpovědi...

on je to opravdu zapadlý (i když obrovský) kus Francie. Nedivím se vůbec, že s hádankami je potíž.

Night byl asi spokojený - aktivní od začátku až do konce, skvěle se choval a dokonce i dobře jedl. Prostě si to taky užíval. Ona to byla hodně dovolená "pro něj" - sice tady v hádankách je hodně památek, ale základem byly pěší výlety po horách a skalních "chaosech". Památky to často byly drobné - ty on často spokojeně strávil v autě.

Z. Jitur 20.5.2019 14:44

Re: kdo chce vědět odpovědi...

myslím, že Nightovi může spousta psíků jen závidět krásné a pohodové dovolené v cizině i u nás

Z. Yga 19.5.2019 17:39

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Jenom poznámka, tomu buxusu se u nás říká krušpánek a za mých mladých let a jeho výhonky zdobívala svatební tabule a pletly věnečky na svatební kytici - ty se pak v kostele pokládaly na hlavu ženicha a nevěsty...

Z. Xerxová 19.5.2019 17:43

Re: kdo chce vědět odpovědi...

krušpánek je krásné slovo. Neznám - tedy už znám. Ale neuložím do paměti... Štve mě to, ale už si nové kytky blbě pamatuju...

T. Zana 19.5.2019 20:14

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Slovo krušpánek znám, ale nějak jsem se nedostala dál, než že je to nějaké křovíčko :-)

Z. Lika 19.5.2019 19:25

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Ano, taky jsem Xerxové hlásila krušpánek, ale uznala mi jen zimostráz :-)

Z. Jenny 19.5.2019 18:49

Re: kdo chce vědět odpovědi...

Jsem tu až teď, takže už hledat nebudu ale po něčem se přece jen podívám rozsáhleji. Výletili jsme po okolí a pracovali na zahrádce neb bylo teprve včera a dnes slušně.

Xerxová díky za přiblížení velmi zajímavých končin, kam se už určitě nedostanu. Neznámé oblasti mne však stále lákají. Krásné fotky,jsem si na nich jak se říká pošmákla. :-) Night je také velmi zcestovalý,troufla bych si říct, že bude jeden z největších psích cestovatelů, měli by ho zařadit na listinu Livingstonů. :-)

Z. Xerxová 20.5.2019 13:15

Re: kdo chce vědět odpovědi...

znám i jiné cestovací dogy - třeba Aronku, Xerdu, Betku... mají to s náma těžký :o)

Z. Matylda 19.5.2019 10:39

My dneska už máme za sebou

dle Xerxových krátkou procházku- jen 5 km :) Ale začíná pozdní jaro se vším všudy, tak tady je pár procházkových fotek: https://malcka.rajce.idnes.cz/2019_kveten

Pár fotek z hádanky jsem poznala, ale asi nejsem dostatečně vzdělaná :)

Z. Xerxová 19.5.2019 11:50

Re: My dneska už máme za sebou

tohle není o vzdělání. Pokud se opravdu nezajímáš přímo o tuto oblast, musíš hledat a googlit. Tady nejsou snadné odpovědi (snad ta příroda), tato místa rozhodně nepatří "do všeobecných znalostí"

Fotky máš hezké - tvoje oblíbené máky a urousané psí dámy

Z. Lika 19.5.2019 14:46

Re: My dneska už máme za sebou

Vzdělala jsem se až při vyhledávání :-)

Z. Xerxová 19.5.2019 6:20

hezkou neděli

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Vstává další hezký den. Čeká nás delší procházka - neb psisko už vstává